Kam ísť v Kolumbii, čo vidieť a moje tipy a odporúčania na cestovanie

103,217FansLike
187,229FollowersFollow
108,106FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Kam ísť v Kolumbii? Myslím, že väčšieho odborníka na Kolumbiu, ako som ja, nenájdeš. V tejto krajine som strávil presne jeden mesiac a navštívil tie najznámejšie turistické destinácie. Nestihol som úplne všetko, čo som chcel, no aspoň mám o dôvod viac, vrátiť sa do Kolumbie a cestovať ďalej. Kam ísť? Začni tuto:

Kam ísť v Kolumbii a tipy na výlety

Najskôr napíšem dáke praktické informácie o Kolumbii, ktoré sa ma často pýtajú čitatelia cestovateľského blogu Bez Mapy. Ja som si Kolumbiu zamilovaj hneď a po mesiaci sa mi nechcelo odísť. Dalo sa celkom očakávať, že sa ma mnohí pýtate na bezpečnosť, chápem. Ako to teda v skutočnosti je?

 • peniaze si rozmeníš v zmenárni na letisku, keď pristaneš v Kolumbii. U nás ich pesos nezoženieš.
 • výbery z bankomatov fungujú v pohode, poplatok je v premere okolo 2 €. Bankomaty sú v mestách, na dedinu si vezmi keš
 • na mnohých miestach sa dá platiť kartou úplne bez problémov
 • Víza do Kolumbie nepotrebuješ. Ako Slovák máš na 90 dní povolený vstup v prípade, že máš platný pas.
 • s angličtinou je mimo väčších miest fakt problém – určite ovládaj základy španielčiny a prečítaj si základne španielske frázy na dovolenku, ktoré som využíval
 • v Kolumbii perfektne funguje na dopravu UBER
 • na presúvanie po krajine doporúčam lietadlá, letenky často stoja toľko, čo autobusy – ak si ju kúpiť minimálne 2 mesiace vopred (ja som lietal s VivaColombia)
 • prečítaj si článok na tému bezpečnosť v Kolumbii a vyvaruj sa pár veciam – inak ide o super krajinu
 • v Kolumbii je lacno od dopravy, cez ubytovanie až po jedlo. Ja som skúsil aj hostely, aj AirBnb. Tu ti prikladám voucher na 25 € na tvoje prvé ubytovanie v Kolumbii.
 • Do Kolumbie sa nevyžadujú očkovania, no vyskytuje sa v určitých častiach žltá zimnica – ja som sa neočkoval. V Kolumbii sa tiež vyskytuje malária – tiež nemám očkovanie, keďže som sa pohyboval len v „bielej“ časti mapky (Bogotá, Medellín, Cartagena).
malária v kolumbii
Lodnon Vaccination Clinic vydali mapku s výskytom malárie v Kolumbii. (London Vaccination Clinic)

Čo sa týka spomínanej bezpečnosti v Kolumbii, Austrálska vláda vydala takýto plánik (dole), kde je vyznačené, ktoré časti krajiny sú bezpepečné a ktoré nie. Žltá je bezpečná, oranžová znamená, že by si sa mal mať na pozore a červená farba je absolútny zákaz cestovania. V týchto častiach ti nemusí poisťovňa preplatiť náklady, ani ak máš dobré cestovné poistenie. Ja som sa pohyboval iba v „žltej“ časti krajiny. Ak sa nevieš rozhodnúť, že kam ísť v Kolumbii, inšpiruj sa touto mapou.

(Väčšina miest zaujímavých pre turistu sa, aj tak, nachádza iba v žltých častiach)

mapa bezpečnosti v kolumbii
Ja som sa pohyboval iba v žltej zóne. (Australian goverment)

Kam ísť v Kolumbii

 • Hlavné mesto Bogota stačí na pár dní

Pred tým, než priletíš do Bogoty, musíš si uvedomiť jednu vec. Mesto leží v nadmorskej výške 2640 m.n.m., a preto ti môže pár dní trvať, kým si zvykneš. V takejto výške je vzduch trochu redší a môže ťa bolieť hlava. Ja som však necítil nič. V Bogote ale často prší (skoro každý večer) a má úplne horské a studené počasie. Ak výde slnko, tak je to len na pár hodín denne. Výhodou je, že sa dá všade platiť kartou. Kam ísť v Kolumbii? Daj Bogote šancu, no nie na dlho.

Kam ísť v Kolumbii
Centrum mesta.
Kam ísť v Kolumbii
Pohodička v Bogote.
Kam ísť v Kolumbii
Mango každý deň.

Na Bogotu bohato stačí jeden víkend, no podľa mňa nejde o pekné mesto. V Kolumbii som videl toho viac a Bogotá sa mi páčila najmenej. Keď sem prídeš, určite sa ubytuj v časti La Candelaría, ktorá je obľúbená medzi turistami a pekne farebná.

Odporúčam ti lanovku na Monserrate, námestie, botanickú záhradu a pod. Celý návod som napísal v článku Čo vidieť v BogoteNajviac sa mi na Bogote, ako aj celej Kolumbii, páči to, koľko dobrého a lacného ovocia sa dá všade kúpiť. Mrte mi chutilo osolené mango s čili práškom.

V Bogote prefektne funguje UBER a stojí fakt málo. Ja som v tomto meste strávil presne 10 dní a využíval som aj hromadnú dopravu. Na tú si budeš musieť vypýtať kartičku (tarjeta) a nabiť peniazmi.

TIP: Ak budeš mať čas nazvyš, sprav si celodenný výlet z Bogoty do Zuipaqíra.


 • Medellín je mesto večnej jari

Medellín je úplne zlatíčko pre svoje počasie. Tu mi bolo z celej Kolumbie najlepšie. Je tu síce o niečo drahšie, ako v Bogote, ale stále sa bavíme o kolumbijských cenách (jedlo v reštaurácii za 2 €). Medellín je centrom digitálnych nomádov pre vysokú kvalitu jedla, rýchly internet a veľa turistov.

Do Medellínu by som sa určite vrátil – nevymeškaj centrum, Park Arví na ktorý sa odvezieš lanovkou a ani najznámejšiu časť mesta, El Poblado, kde sú tie najlepšie reštaurácie z celého mesta. Zaujímavosťou je, že Medellín, ako jediné mesto Kolumbie, má metro. Kedysi bolo známe ako drogový raj kartelov, kdes patrí medzi najbezpečnejšie mestá Kolubmie a je vzorom pre celú Južnú Ameriku.

TIP: Sprav si z Medellínu výlet do Guatapé, čo považujem za môj najlepší kolumbijský zážitok. Nádherná príroda, perfektné počasie a krátka cesta.

kam ísť v kolumbii a čo vidieť
Príroda v Guatapé.
kam ísť v kolumbii a čo vidieť
Schody na El Peňol v Guatapé.
kam ísť v kolumbii a čo vidieť
V lanovke k Parku Arví v Medellíne.
kam ísť v kolumbii a čo vidieť
Pohľad na Medellín.
kam ísť v kolumbii a čo vidieť
Na pevný zadok.
 • V Cartagene sa priprav na horúce počasie

Ach, stále neviem, čo si mám myslieť o Cartagene. Najturistickejšie mesto krajiny, kde som sa skoro uvaril – doslova. Kombinácia veľkého vlhla a horúčavy mali za to, že som sa celý čas cítil ako v sanue a bol trochu znechutený. Pri mojej najbližšej ceste do Kolumbie sa Cartagene vyhnem. Prečítaj si článok, čo vidieť v Cartagene.

Ak sa ale nebavíme o počasí, Cartagena mi veľmi pripomínala Havanu na Kube. Má niekoľko pláží, no tie v meste nestoja za veľa a sú pekne špivané. Ak chceš zažiť naozaj nádhernú pláž, choď za mesto k Playa Blanca. Postup, ako sa sem dostať autobusom si prečítaj v článku. Kam ísť v Kolumbii? Na peknú pláž určite.

čo vidieť v cartagene v kolumbii
Ulice Cartageny.
čo vidieť v cartagene v kolumbii
Tie kolumbijské kontrasty.

EXTRA: Vyskúšaj aj Tyrona National Park, ktorý som nestihol.

Prečítaj si, kam ísť v Kolumbii a čo vidieť. Krajina, ktorá má stále zlú povesť, no neprávom. Cestovanie po Kolumbiiby som odporučil každému. Pripravil som preto zoznam toho, kam ísť a čo vidieť v Kolumbii po tom, ako som presne mesiac cestoval po tejto krajine.
Prečítaj si, kam ísť v Kolumbii a čo vidieť. Krajina, ktorá má stále zlú povesť, no neprávom. Cestovanie po Kolumbiiby som odporučil každému. Pripravil som preto zoznam toho, kam ísť a čo vidieť v Kolumbii po tom, ako som presne mesiac cestoval po tejto krajine.

3 COMMENTS

 1. Tak az teraz zistujem ze som pred dvomi mesiacmi pobehovala v najnebezpecnejsej zone..Buenaventura 🙂 Vsetko bolo uplne v pohode a perfektne a uzila som si pacific coast taste ale…bola som s riodenymi colombijcanmi. Sama by som fakt nesla. Dakujem za velmi dobre sa citajuci blog a stastne cesty:)

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.