Najkrajšie miesta Česka? Konečne si môžem povedať, že som precestoval Česko. Nešiel som však na klasiku, ako sú historické kostoly, hrady a zámky, ale adrenalínové zážitky. Česko som precestoval cez jeho najkrajšie miesta spojené s adrenalínom. Z mojej dvojtýždňovej cesty som vybral tie zážitky, ktoré ma bavili najviac. Prečítaj si, aké sú najkrajšie miesta Česka.
Najkrajšie miesta Česka a adrenalínové zážitky
- Splav Vltavy v Českom Krumlove
- Jazda na motokárach v Chebu
- Plzenské historické podzemie
- Stezka v oblacích na Dolní Morave
- Dolní ovlast Vítkovice a gyroskop
- Návšteva Kovozoo pri Uherskom Hradišti
Splav Vltavy v Českom Krumlove
Splavov som sa zúčastnil už niekoľko, hlavne na Slovensku a v Slovinsku. Prečítaj si, aké je to splavovať rieku Soča alebo splav Hrona či Dunajca. Keď som splavoval Vltavu v Českom Krumlove, mal som jedno (ne)štastie. Bolo dlhšie sucho a hladina vody bola príliš nízka. Miestami sme narazili na dno a museli sa potlačiť, haha. Pozdĺž rieky sa nachádza niekoľko kempov. Ja som sa k skupinke pripojil pri kempe Vltavan a prešiel celým centrom Českého Krumlova. Určite to odporúčam, je to pohľad na Český Krumlov z úplne inej perspektívy.
Po asi hodine a pol som sa vylodil v kepme Krumlov, ktorý je hneď za mestom. Keďže som mal auto zaparkované pri kempe Vltavan, musel som sa tam vrátiť. Našťastie, z kempu Krumlov chodia autobusy pozdĺž celej splavovanej trasy a vyhadzujú ľudí tam, kde začali. Lístky predávajú v stánku priamo pri vode. Najlepšie je, že keď pôjdeš na rafte priamo centrom Českého Krumlova, môžeš sa zastaviť v rôznych reštauráciach po prúde rieky. Ja som sa takto zastavil v reštaurácii Laibon – iba si zo zaparkuješ na brehu, priviažeš raft aby neodišiel a bosý vyjdeš hore do reštiky. Celkom zážitok.
Motokáry v Chebu v Kartarene
Na západe Česka, kúsok od nemeckých hraníc, je Kartarena, kde som si skúsil jazdu na motokárach. Ak máš rád rýchlu jazdu a preteky, určite odporúčam. Jediné, čo sa mi nepáčilo je, že som sa tu musel zaregistrovať (lebo inak sa nedalo) a musel si zaplatiť registračný poplatok a kartičku. Ak sa chceš odviezť iba jedenkrát, budeš to musieť prekusnúť. Dodnes mám doma úplne zbytočnú kartičku.
Odporúčam ti zavolať vopred, či je dráha voľná, lebo tam často mávajú preteky. Ja som to spravil tak, že som si prišiel pozrieť koniec pretekov a potom si dal jednu jazdu. V tých zákrutách je to naozaj sranda!
Plzenské historické podzemie
Plzeň je známa po celej Európe pre svoje pivo. Čo som však nevedel je, že je tu sieť katakômb (podobne, ako katakomby v Paríži), kde sa robia prehliadky. Lístok sa kupuje v Brewery Museum na Veleslavínovej ulici, kde je v cene individuálna prehliadka mesta a po nej nasleduje prehliadka podzemia. Tie sú v rôznych časových intervaloch, tak si to zisti, aby si tam nečakal. Tu si pozri časy prehliadok.
Katakomby rôzneho štýlu sa mi veľmi páčia a na prehliadke som sa dozvedel, že sa tu kedysi urkývali ľudia a a je tu mnoho chodieb, ktoré nie sú prístupné verejnosti, alebo vôbec preskúmané. V jednej z nich našli kostru koňa – žeby sem v stredoveku dáko zablúdil a už nenašiel cestu von? Keď sa budeš so sprievodcom prechádzať v tuneloch, všimni si na stenách tabule s nápismi ulíc, pod ktorými si. Je to úplne fascinujúce – také mesto pod mestom. Rozhodne pokladám podzemie za najkrajšie miesta Česka.
Pár záberov z podzemia nájdeš aj v tomto vlogu:
https://www.youtube.com/watch?v=k0EvcULrxAI
Stezka v oblacích Dolní Morava
Konečne viem, prečo sa Stezka v oblacích na Dolní Morave volá v oblacích. Keď som tam prišiel, nevidel som nič iné, len oblaky. Na Stezku v oblacích sa dá ísť buď lanovkou, alebo peši. Ja som pre zlé počasie zvolil lanovku, no normálne by som si dal peknú turistiku v horách. Vtipné na tom bolo to, že aj keď som sedel v lanovke, pre hmlu som nevidel jej koniec a keď som vystúpil úplne hore, Stezku v oblacích som tiež vôbec nevidel, aj keď je mega veľká.
Spolu s lanovkou som platil za vstupné cenu 350 korún, bez lanovky stojí vstup na Stezku v oblacích rovných 200 korún. Podobne ako máme na Slovensku Chodník korunami stromov, aj tu je vstup so psom zakázaný.
TIP na parkovanie: Vôbec nemusíš parkovať dole na tom vyznačenom parkovisku, ako ja. Odtiaľ to je k lanovke ešte dobrých pätnásť minúť sľapania do kopca a peši. Pokračuj, dokým ťa bude navigovať GPS a zaparkovať môžeš rovno pod lanovkou pri Wellness hotel Vista. Parkovanie je tam zadarmo a miest na parkovanie je dosť. Navyše, je to hneď pri lanovke.
Dolní oblast Vítkovice a gyroskop
Dolní oblast Vítkovice bol kedysi najväčší zamestnávateľ v Československu. Vyrábalo sa tu železo a pracovalo tu obrovské množstvo zamestnancov. Aj keď som si myslel, že ma to zaujímať nebude, svoj názor som zmenil. Zaplať si prehliadku spojenú s výstupom na Bolt Tower, odkiaľ je výhľad na celá areál. Koná sa tu aj známy festival Colors of Ostrava.
Keďže je Dolní oblast Vítkovice mimo centra, odviezol som sa sem s taxíkom a môj taxikár mi hovoril, že tam kedysi pracoval. Aj keď mali osem hodinovú pracovnú dobu, nikdy nepracovali tak dlho pre vysoké teploty. Ako jediní v okolí si mohli chodiť do kantíny čapovať studené pivo. Hore je tiež reštaurácia, kde majú tie najlepšie koláče na svete, haha. Je odtiaľ super výhľad na najkrajšie miesta Česka.
Oproti Dolní oblasti Vítkovice je tiež Múzeum vedy a technicky, kde majú gyroskop. Hovorím si, prečo nie. Na gyroskope trénujú budúci astronauti a piloti a jedno viem – už to skúšať nebudem. Stačí zbehnúť na recepciu a poprosiť ich, aby vás v tom gyroskope poriadne roztočili. Je to zadarmo a môžeš to rovno spojiť s návštevou Bolt Tower. Svojim spôsobom tento areál patrí medzi najkrajšie miesta Česka.
Kovozoo pri Uherkom Hradišti
Kovozoo je netradičná zoologická záhrada, kde sú zvieratá vyrobené z kovu. To ma ale nezaujalo. Čo sa mi páčilo oveľa viac sú vraky áut, trabantov, električiek a starého dopravého lietada. Navyše, do tohoto lietadla sa dá normálne vojsť, pozrieť sa do kokpitu, posedieť si v sedadle alebo sa zahrať na letušku. A bol som v ňom sám!
Ide o typ L-610 ktoré lietalo od roku 1988 rýchlosťou 410 km/h. Dnešné dopravné lietadlá lietajú raz tak rýchlo.
Po Česku som cestoval v rámci kampane s mBank, kde som za všetky zážitky platil iba mobilnou appkou mBank. Vydržal som tak dva týždne bez hotovosti.