Splavovanie Hrona je jeden zo zážitkov v regióne Gron, ktorý vrelo odporúčam. Všeobecne, každé jedno splavovanie milujem a okrem veľmi kľudných splavov, som zažil aj pekne divoké, kde som si musel najskôr natrénovať plávanie v ľadovej vode. Avšak, splavovanie Hrona medzi ne nepatrí a kľudne by som do člna posadil aj svoju mamu, ktorá nevie plávať. Čítaj ďalej.
Splavovanie Hrona v regióne Gron
Podobne, ako som si v minulosti vyskúšal splavovanie rieky Soča v Slovinsku, (tu som si musel natrénovať to plávanie v ľadovom prúde, aby inštruktor videl, že sa len tak ľahko neutopím), či splavovanie Dunajca na drevených pltiach, splavovanie Hrona bol rovnako príjemný, skôr rekreačný zážitok. Hron som nikdy pred tým nesplavoval, no všetci, čo sme boli na rafte, sme sa zhodli na tom, že by sme si to kedykoľvek zopakovali znova. Nabudúce aj s dákou dobrou opekačkou na brehu.
„Hron je druhá najdlhšia rieka na Slovensku, ktorá meria 298 kilometrov. Má mnoho úsekov, ktoré sú ideálne na rôzne druhy splavovania.“
Hron má najviac vody v apríli, keď sa topí sneh, a najmenej v januári a februári. Splavy sú však populárne hlavne počas jari leta, kedy sú výhľady na okolitú krajinu priam nenormálne.
Hron je veľmi nenáročná rieka na splav, ktorá preteká aj regiónom Gron, kde som si splavil spolu so skupinou jeden príjemný úsek z Dolnej Ždane po Drevenicu Revište v Revištskom Podzámčí. Najdlhší splav trvá až sedem hodín, kde začínaš v Nemeckej a končíš v Šalkovej, no ak je dostatok vody, splavovať sa dá až z Brezna. Spodný úsek rieky (od Žarnovice smerom dole), má málo perejí a ide teda o príjemný rekreačný splav, ktorý zvládnu úplní začiatočníci, ako bola aj naša skupina.
Či už sa rozhodneš splavovať Hron na kanoe, kajaku alebo rafte, zváž svoje možnosti a schopnosti. Začiatočníci by nemali hneď sadať do kanoe a najskôr si nacvičiť splav v rafte, ktorý je podobne ako Titanik, nepotopiteľný. Pri rafte je ale treba dávať väčší pozor na rôzne ostré skaly, ktoré sú pod hladinou, aby nafukovací raft neprederavili. Zvyčajne je ich však veľmi jednoduché spozorovať, lebo sa okolo nich viac víri voda. Myslím, že raz sme dokonca prešli po jednej ostrej skale a, našťastie, to náš raft vydržal. Sú celkom z pevného materiálu, no neriskoval by som to. V tomto úseku, ktorý sme splavovali medzi Dolnou Ždaňou a Drevenicou Revište, bolo týchto ostrých skál len zopár a vždy sme ich videli dopredu. Dokonca, pre oživenie a vystrašenie slečien, sme zamierili do tých divokejších častí (ktoré tu boli asi dve, haha), nech to trochu hádže.
Na čo nezabudnúť, keď ideš splavovať Hron
- Na záchrannú vestu, ktorú však dostaneš v cene splavu.
- Krém na opaľovanie, rieka je pod priamym slnkom.
- Na vodotesné vrecko na doklady, foťáky a pod. Ja som paranoidný a okrem môjho GoPro som všetko nechal v kempe pri Drevenici Revište.
Splav, ktorý som absolvoval so skupinou začal v Dolnej Ždani a skončil pri Drevenici Revište. Celý trval približne hodinku a niečo a to sme išli veľmi rekreačným tempom. V Drevenici Revište sme dostali vesty, naložili raft a inštruktor nás autom odviezol do Dolnej Ždane, kde sa s nami rozlúčil. Drevenica Revište je ideálny štart na splav, keďže tu je tiež reštaurácia a kemp. V ponuke majú okrem raftu aj kanoe a možno rezervovať aj rodinné splavovanie, splav pre dvojice či pre firmy. V celom regióne Gron je na rieke každých 10 až 15 kilometrov úsek, kde sa dá splav skončiť a začať. Nikdy teda nezostaneš v dákej hluchej zóne, kde nie je naokolo vôbec nič. V Drevenici Revište ti určite poradia, kde začať a skončiť.
Splavovanie rieky Hron a najlepšie úseky
Na splavovanie Hrona sa mi veľmi páčilo to, že s nami nešiel inštruktor. Keď porovnám napríklad Soču, kde do mňa neustále hustil inštruktor „PRAVÁ STRANA ZABER„, toto mi prišlo oveľa viac rekreačné. Samozrejme, že sa mi páčila aj Soča, no tam by som nezobral nikoho, kto nevie pláva. V regióne Gron to vyzerá tak, že prídeš do kempu v Drevenici Revište, kde dostaneš vestu, pomôžeš inštruktorovi naložiť čln, ktorý vás odvezie na miesto, kde začína splav. To si dohodneš s ním.
Splavovanie Hrona je ideálny doplnok aktivít, ktoré sa dajú robiť v regióne Gron. Neďaleko Drevenice Revište v Revištskom Podzámčí je aj Hrad Revište, ktorý som si totálne zamiloval. Určite ho navštív pred, alebo po splave a prečítaj si všetko, čo považujem zaujímavé o Hrade Revište. Úsek rieky, ktorý sme splavovali, je veľmi kľudný a odporučil by som ho kľudne aj rodinke s deťmi. Najviac sa mi páčili okolité výhľady a kľudné tempo rieky. Niektoré úseky boli dokonca tak kľudné, že ak by sme prestali pádlovať, asi by sme zastavili, haha. Úsek má však aj svižnejšie časti, kde sme sa poriadne „vybúrili“ (rozumej, že išli o trošku rýchlejšie, haha).
Splavovanie Hrona a najlepšie úseky a trasy
Úsekov a vhodných trás na splavovanie Hrona je naozaj veľa, keďže ako som spomenul, ide o druhú najdlhšiu rieku na Slovensku. Medzi najobľúbenejšie trasy patria tie, ktoré vypíšem nižšie. Tučným vyznačím tie, ktoré prechádzajú regiónom Gron a môžeš sa teda zastaviť pri Drevenici Revište a hrade.
- Brezno – Nemecká (21 km)
- Nemecká – Šalková (22 km)
- Šalková – Sliač (21 km)
- Sliač – Hronská Dúbrava (18 km)
- Hronská Dúbrava – Hliník lodenica (23 km)
- Hliník – Revištské Podzámčie (7 km)
- Revištské Podzámšie – Rudno (14 km)
- Tlmače – Kalná (15 km)
Na splavovaní Hronom som sa zúčastnil v rámci infocesty organizovanej Oblastnou organizáciou cestovného ruchu región GRON. Viac o regióne a ďalších zaujímavých miestach nájdeš na ich webstránke.