Nové opatrenia pri cestovaní lietadlom, s týmto vás nepustia dnu

Potrebujem cestovné poistenie či stačí Európsky zdravotný preukaz?

Európsky zdravotný preukaz alebo cestovné poistenie? “Ja mám preukaz poistenca, ja nepotrebujem cestovné poistenie”. Toto je najčastejší argument, ktorý čítam od čitateľov v komentároch k...

Pedikúra rybičkami je nebezpečná a môže viesť k amputácii prstov

Pedikúra rybičkami je jedna z tých najhorších vecí, ktoré si môžete dopriať na dovolenke. Sám som ju kedysi skúsil, kým som ešte nevedel, aké...

Kde hľadať študentské zľavy na letenky & zľavový kód od Emirates

Študentské zľavy na letenky existujú, no veľmi sa o nich nehovorí. Prečo? Podľa mňa sa neoplatia. Respektíve, majú naozaj veľa rôznych podmienok, ktoré nespĺňa...

Mount Everest nie je najvyššia hora sveta. Milan búra mýty.

Mount Everest nie je najvyššia hora sveta. Je to Mauna Kea na Havaji, pokiaľ sa počíta výška od základne k vrcholu. Jej základňa sa...

Ako zarába Ryanair ak má letenky za 9 Eur? Milan búra mýty

Letenky za 9 Eur sa stali legendárnymi a predáva ich najmä Ryanair a iné nízkonákladové letecké spoločnosti. Ryanair je nízkonákladová letecká spoločnosť, ktorá zarába...

Prečo potrebujem kreditnú kartu pri prenájme auta na dovolenke?!

Prečo potrebujem kreditnú kartu pri prenájme auta na dovolenke?! Má to niekoľko dôvodov, ktorými sa chráni spoločnosť, ktorá vám auto prenajíma. A hoci sa...
101,217FansLike
175,421FollowersFollow
105,320FollowersFollow

Opatrenia pri cestovaní lietadlom: Ako vyzerá cestovanie lietadlom v roku 2021? Ja som sa nedávno vrátil z mesačnej cesty po Kanárskych ostrovoch a Mexiku, kde som v lietadlách naozaj obsedel veľmi veľa času. Vzhľadom na to, že je svetová pandémia koronavírusu, bolo  miestami veľmi neisté, či sa vôbec dostanem do lietadla.

Cestovanie lietadlom počas pandémie koronavírusu a nové opatrenia

Dnešné cestovanie je také, aké je. A nikto by nepovedal, že sa dostaneme do takéhoto štádia. Ja už som si to mentálne vo svojej hlave spracoval a vyrovnal sa s tým… No, dobre, klamal by som, kebyže poviem, že som sa s tým vyrovnal. Ale už to neberiem tak strašne tragicky, ako minulý rok, keď som sa proti tomu búril, že prečo by mi mal niekto niečo zakazovať.  Ahhhhh…

Rozhodol som sa začiatkom minulého roka odísť na celý mesiac do Španielska na Kanárske ostrovy, kde žije môj kamarát s tým, že mi tam Ryanair zrušil letenku naspäť a ostal som tam len tak. Tak som sa rozhodol, že nemusím ísť domov. Môžem ísť do Mexika, kde nebolo treba žiaden PCR-test, žiadne takéto záležitosti, tak som si povedal, idem teda do Mexika. Kedysi totižto stačilo, keď si kúpite letenku, skontrolovať si, či do krajiny potrebujete víza. Ak je to nejaká africká krajina, ktorá vyžaduje očkovanie, mať teda očkovanie. Zarezervovať si ubytko, ideálne už v čase kúpenia si letenky. Lebo všetci cestujú a čo ak sa mi neujde vhodné ubytko, vypýtať si v robote dovolenku. A tešiť sa.

Avšak rok 2020 a 2021 je celkom iný. Letenky, ktoré neboli zrušené sme teda využili, aspoň ja. A už pred nástupom do lietadla, predtým než som išiel do Španielka, som si musel samozrejme robiť PCR-test, lebo je to povinnosť pre vstup.

Opatrenia pri cestovaní lietadlom, nové opatrenia a nariadenia

Čo ma napríklad fascinovalo, keď som letel so spoločnosťou AirEuropa bolo, že na svojich linkách úplne zrušili palubný servis – letuška nechodila s klasickým vozíkom, trebalo si chodiť pýtať jedlo dozadu. Musel som sa postaviť zo svojho sedadla a ísť dozadu za letuškou, odhrnúť si záves, kde ona sedela a objednať si to, čo mali v menu, a zaplatiť, čo nebolo v cene letenky. A ona mi to všetko prichystala na tácočku, s ktorou som prešiel celou kabínou, kde som si to zjedol. Keď som dojedol, tácočku som zaniesol ako v školskej jedálni naspäť a vrátil sa na svoje miesto.

Cestou do Mexika so spoločnosťou AirMexiko som zažil také, že mexičania napriek tomu, že nevyžadujú žiadne negatívne PCR-testy a podobné záležitosti. Oni si dávajú veľký pozor na opatrenia. Nezavreli sa, ekonomika tam funguje, ale majú určité obmedzenia, ktoré všetci rešpektujú. Napríklad mi vadilo, že všetko dezinfikujú. Skrz to, že všade bolo strašne veľa chémie. Ale až tak, že mi to vyslovene prekážalo. Mal som nastúpiť v meste Cancun do autobusu, ktorý ma mal odviezť do mesta Chiquila, odkiaľ som potom išiel na loď na ostrov Holbox, ale to je jedno…Ten autobus predtým tak vydezinfikovali, že som kvôli tej dezinfekcii nevidel na meter dopredu, ako tam bol kúdol – obláčik tej dezinfekcie vo vnútri. Čo som si myslel, že nie je úplne ok, naplniť si pľúca nejakou dezinfekciou. Neviem, čo bolo v tej dezinfekcií, predpokladám, že bola schválená nejakými autoritami alebo niečím. Pri vystupovaní z lietadla v Mexiku sa mi páčilo to, ako letušky korigovali výstup z lietadla. Kedysi, všetci vieme ako to bolo, keď zaparkovalo lietadlo, ešte ani len sme nezaparkovali, len sme rolovali po tej dráhe plnou rýchlosťou 200km/h a všetci už vstávali a vyberali si tašky a všetko možné. V Mexiku sme museli počkať, kým lietadlo úplne zastaví a zaparkuje, letuška do telefónika, ktorý sa ozýval celým lietadlom povedala: – Teraz vystúpi rad číslo 1 až 4 -. A vystupoval rad číslo 1 až 4. Všetci ostatní sedeli.

Nové opatrenia pri cestovaní lietadlom & s čím vás nepustia do lietadla
Nové opatrenia pri cestovaní lietadlom & s čím vás nepustia do lietadla

Povinné rúško a respirátor do lietadla

Keď som išiel naspäť zo Španielska do Viedne, tak ma nechceli pustiť do lietadla z toho dôvodu, že som si zabudol vyplniť španielsky formulár pred cestou, do ktorého sa treba zaregistrovať, pretože vám vygeneruje QR kód, bez ktorého vás nepustia do lietadla. Tak som rýchlo pred boardingom vypĺňal formulár na telefóne. Našťastie prišiel v momente, lebo inak by som si musel meniť letenku a ostať v Mexiku dlhšie. Pár vedľa mňa, Španieli nemali PCR-test, takže ich samozrejme do lietadla nepustili.

Keď som pristál v Madride a čakal na ďalší let do Viedne. Tak ma opäť nechceli pustiť do lietadla. Ešte som nastupoval ako jeden z posledných, aby som sa netlačil s ostatnými. Že iba prídem, sadnem a priletíme do Viedne. Pri ukazovaní boarding pasu pani letuška, že nemôžem letieť. A ja na ňu pozerám, že porqué? Čo som spravil? Ona, lebo nemáte respirátor. Nové nariadenie, ktoré majú v Rakúsku, všade musíte mať respirátor aj v lietadlách, ktoré do Rakúska smerujú. A ja, že super, čo mám teraz robiť? A ona, hentam pred gejtom XYZ je lekáreň, choďte si tam kúpiť respirátor ale ponáhľajte sa lebo o 15 minút odlietame. A tak som šprintoval cez to letisko s ťažkou príručnou batožinou, ktorá v žiadnom prípade nemala tých odporúčaných 12kg, minimálne s 20kg som bežal, lebo tam mám techniku, oblečenie, mal som v tom na mesiac zbalené na Kanárske ostrovy.

Tak som bežal s tou 20kg batožinou o siedmej ráno celým letiskom tam aj späť, myslel som si, že to nestihnem. Letisko v Madride Barajas je strašne veľké, tá lekáreň bola podľa mňa na opačnej strane. Dobehol som do tej lekárne, pani lekárnička keď ma videla, len sa usmiala a podala mi respirátor. A ja že, ehm a ona že ehmm. A rýchlo som zaplatil kartou, utekal naspäť. Taký som bol spotený a červený, že som vyzeral ako v teplotách s koronou.

Ako cestovať lietadlom počas pandémie koronavírusu

  1. Zistiť si, či v danej krajine musíte ísť do karantény.
  2. Či musíte mať PCR alebo antigen test. (Lebo niektoré krajiny vyžadujú oba).
  3. Či môžete do tej krajiny vôbec cestovať. Či Slovensko nepovažuje tú krajinu za rizikovú, tým činom tam máme zakázaný vstup.
  4. Zistiť, či do lietadla s rúškom alebo s respirátorom.
  5. Vyplnené všetky potrebné dokumenty (QR kódy, povolenie na vstup)

Nedávno som objavil skvelú aplikáciu, ktorú vydala EÚ, ktorá sa volá Re-open EU, je vo všetkých jazykoch členských štátov Európskej Únie. A sú tam najaktuálnejšie opatrenia z každej krajiny. Ak sa chystáte niekam cestovať, odporúčam stiahnuť túto aplikáciu. A máte všetky aktuálne a spoľahlivé informácie na jednom mieste.

S láskou, Milan Bez Mapy

Rúško v lietadle
PS: Takto sa nosí to rúško v lietadle? 😛

Travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Dvojnásobný víťaz Social Awards 2022 & 2023 v kategórii Cestovanie, autor knihy Influencer a 2. najvplyvnejší influencer Slovenska podľa rebríčka Forbes 2023.

Milan Bez Mapy

Bloger, spisovateľ, influencer

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.