Potápanie na Maldivách ma skoro stálo život. Vraj boli tie žraloky bylinožravé

Pedikúra rybičkami je nebezpečná a môže viesť k amputácii prstov

Pedikúra rybičkami je jedna z tých najhorších vecí, ktoré si môžete dopriať na dovolenke. Sám som ju kedysi skúsil, kým som ešte nevedel, aké...

Kde hľadať študentské zľavy na letenky & zľavový kód od Emirates

Študentské zľavy na letenky existujú, no veľmi sa o nich nehovorí. Prečo? Podľa mňa sa neoplatia. Respektíve, majú naozaj veľa rôznych podmienok, ktoré nespĺňa...

Mount Everest nie je najvyššia hora sveta. Milan búra mýty.

Mount Everest nie je najvyššia hora sveta. Je to Mauna Kea na Havaji, pokiaľ sa počíta výška od základne k vrcholu. Jej základňa sa...

Ako zarába Ryanair ak má letenky za 9 Eur? Milan búra mýty

Letenky za 9 Eur sa stali legendárnymi a predáva ich najmä Ryanair a iné nízkonákladové letecké spoločnosti. Ryanair je nízkonákladová letecká spoločnosť, ktorá zarába...

Prečo potrebujem kreditnú kartu pri prenájme auta na dovolenke?!

Prečo potrebujem kreditnú kartu pri prenájme auta na dovolenke?! Má to niekoľko dôvodov, ktorými sa chráni spoločnosť, ktorá vám auto prenajíma. A hoci sa...

3 rady ako dostať odškodné za meškanie lietadla + zľavový kód

Odškodné za meškanie lietadla je niečo o čom mnohí ani len netušia, že môžu dostať a majú nárok. Veľakrát mi píšete na Instagrame, že...
97,246FansLike
163,701FollowersFollow
103,101FollowersFollow

Potápanie na Maldivách: Milujem vodu, potápanie, šnorchlovanie a podmorský život. Plávať som vedel skoro od narodenia a preto mi potápanie na Maldivách prišlo ako ideálne strávený čas na ostrove Maafushi, počas dovolenky na Maldivách. S moslimom Ahmedom, ktorý vlastní hotel na Maafushi a ktorý sa stal neskôr aj mojim kamarátom som si dohodol šnorchlovanie na nasledujúci deň. Aj keď sme dodnes v kontakte, o tomto sa už nikdy baviť nebudeme. Moje potápanie na Maldivách vyzeralo takto.

Potápanie na Maldivách

Možností je veľa a podľa toho, koľko si zaplatíš a na čom sa dohodneš, ťa miestny vezme na motorovom člne a ukáže ti všetko, čo chceš. V okolí ostrova Maafushi je toho neúrekom a podmorský život tu doslova kypí. Teplá voda indického oceánu robí toto prostredie ideálnym, pre mnoho exotických rybičiek. My sme boli piati. Ja, kamarát, baba Maui z Dubaja, Ahmedov kamoš, ktorý nás sprevádzal a šofér malého motorového člnu. Zaplatili sme si za tieto štyri veci, z ktorých som nakoniec videl tri, kde posledný sa zvrhol v boj o život na otvorenom mori. O tom, čo vedieť o Maldivách pred cestou som písal už minule. Avšak, potápanie tu môže byť celkom nebezpečné.

  • potápanie s morskými korytnačkami

  • návšteva banana reef, čo je oralový útes v tvare banánu

  • obed na pieskovom ostrove, ktorý môže kedykoľvek zmiznúť

  • pozorovanie (bylinožravých) žralokov ďalej od ostrovov

Potápanie s korytnačkami na Maldivách je naozaj fenomenálne. Vôbec sa ma tie príšerky nebáli, aj keď boli najskôr v ohromnej hĺbke. Chalan, ktorého kamoš Ahmed poslal aby šiel s nami sa v pohode ponoril aj do desať metrovej hĺbky za korytnačkami. Nechápem, ako to spravil. Mne išlo hlavu roztrhnúť už pri dvoch metroch. Korytnačky sú milé, zvedavé a tieto plávali okolo nás a nebáli sa.

TIP: Neboj sa ich pohladkať. Často sú veľmi zvedavé a prídu za tebou.

Potápanie na Maldivách
Ahmedov kamoš si spravil selfie s karetou. Ja som sa tak hlboko nevedel ponoriť.

Banana reef je koralový útes v tvare banánu. Kto by to povedal. Tu som videl veľmi veľa farebných rybičiek a rôznych, neidentifikovateľných morských zvierat. Ako som si tak plával, Ahmedov kamarát prišiel ku mne a držal v ruke niečo, čo vyzeralo ako ružové hovno. Podal mi to do ruky, no na dotyk to bolo tak nehutné, že som to pustil a navždy sa to stratilo v hĺbke indického oceánu. Aj tu sa pomotalo pár korytnačiek, no zaujímali ma najmä pekné a farebné rybičky a sasanky. Koralové útesy ma vždy veľmi zaujímali nakoľko v nich vidím malé, rušné mestá, ktoré však neobývajú ľudia ale ryby, slimáky a rúžové hovná.

Potápanie na Maldivách
Nádherný podmorský život na Banana reef
Potápanie na Maldivách
Neidentifikovateľné veci z mora. Rúžové ho sa mrvilo.

Obed na pieskovom ostrove bol žiaľ zrušený, čo bolo vlastne super. Takzvaný „sand bank“ je malý ostrov, ktorý mizne a objavuje sa priebežne podľa počasia a morských vĺn. Ide o malý ostrovček, často nie dlhší a širší ako tri metre, ktorý sa objaví a zmizne v závislosti od morských prúdov. Nakoľko sa počasie pokazilo, vlny pieskový ostrov odplavili a my sme nakoniec obedovali na normálnom ostrove, ktorý nie je dostupný pre turistov. Maldivy majú niektoré ostrovy pre návštevníkov jednoducho uzatvorené, aby ochránili miestnu kultúru a tradície. Ako som tak sedel na pláži a jedol sendvič, z džungle na nás pozerali miestni ľudia, no bližšie neprišli. Mne taktiež bolo povedané Ahmedovym kamošom, že k nim nemám chodiť.

Poslednou zastávkou bolo potápanie sa so žralokmi. Medzičasom sa počasie pokazilo až tak, že sa dvihol vietor a na mori boli veľké vlny. Žraloky žijú ďalej od ostrovov, na otvorenom mori, kam sme prišli na motorovom člne. Žralokov som videl hneď, ako som sa ponoril do vody. Boli tam dva, a keďže rýchlo plávali, Ahmedov kamoš nám povedal, aby sme ich sledovali. Vlny boli už tak veľké a prúd silný, že som sa cítil ako korkový plavák uprostred indického oceánu. Musel som naozaj zaberať, aby ma neuniesol prúd a udržal sa pri skupine. Do okuliarov mi natekala voda, tak som sa vynoril aby som vodu vylial. Bolo zamračené a fúkal silný vietor.

„Na obzore som videl len vodu a vodu. V okolí nebola žiadna pevnina a nevidel som dokonca ani náš čln“.

V tom mi od chrbta prišla obrovská vlna, ktorá padla rovno na mňa. Jediné čo si pamätám je, že som videl len spenenú, bielu morskú vodu a točil sa ako kus ľahkého dreva. Dole hlavou, krížom krážom, len tak.

Potápanie na Maldivách
Žralok. Áno, plával som v mori so žralokom.

Keď som sa po pár sekundách točenia neviem kam konečne zastavil a podarilo sa mi vynoriť, videl som, že pod vodou bol veľký skalnatý útes, ktorý však nevytŕčal nad vodu.

„O útes som si udrel nohu, ktorá krvácala“.

Ak by to bola hlava, asi by som sa už nevynoril. Po chvíli som zbadal ostatných členov skupiny, rovnako dobitých. Ahmedov kamarát mal tiež udretú nohu, no jeho krvácala poriadne. Keď sme sa všetci v prúde vĺn snažili preplávať k člnu do bezpečia, spomenul som si na žraloky pod nami. Modlil som sa, aby bolo naozaj bylinožravé – nakoľko každý z nás krvácal.

Po ceste naspäť na ostrov Maafushi nikto z nás veľmi nehovoril a uvedomil som si, aké sme mali všetci šťastie. Nikto z nás nevedel, že tam bol ten veľký kamenný útes pod vodou. Od vtedy mám pred morom veľký rešpekt aj keď viem plávať veľmi dobre.

Milan Bardún, svet k tebe domov už od roku 2013

Travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Dvojnásobný víťaz Social Awards 2022 & 2023 v kategórii Cestovanie, autor knihy Influencer a 2. najvplyvnejší influencer Slovenska podľa rebríčka Forbes 2023.

Milan Bez Mapy

Bloger, spisovateľ, influencer

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

6 comments

  1. Ahoj 🙂 super napínavý článok, jeden z tých starších… hľadala som tvoje skúsenosti s Maldivami, keďže jedna kamoška tam takpovediac striedavo žije. A našla som.
    A viem, že tvoj blog nie je jazykové okienko, ale predsa len, máš tam zopár chybičiek…síce všetci chápeme o čo ide, ale tento mi proste nedá 😀 „návšteva banana reef, čo je oralový útes v tvare banánu“
    Nehnevaj sa za to na mňa, mám takú úchylku, že si všímam okrem obsahu aj takéto veci 🙂

  2. Ahoj Milane, díky za inspirativní článek. Příští rok bychom chtěli s novomanželem na Maledivy vyrazit na svatební cestu. Určitě vyrazíme i za potápěním. 🙂 Chtěla bych se zeptat, jestli jste vyrazil s cestovkou nebo na vlastní pěst. Právě se rozhodujeme, kterou cestovku zvolit, máte nějaký tip? Přemýšlíme buďto nad Bubem nebo jsem ještě našla tyto stránky: Maledivy. Co myslíte, že bude nejlepší volbou?

    Děkuji za odpověď, Šárka.

    • Ahoj, Šárka. Ja som bol bez cestovky, dnes tam vybavíš všetko vďaka interntetu si vieš vygugliť. Neviem ako si v tomto zdatna, ale potrebujes len buknut letenku, hotel a zistit ako sa dostanes na vybrany ostrov. Hotovo.

  3. Myslim ze kazdy aspon trochu zdravo premyslajuci clovek musi mat pred morom respekt. Na mori sa vie vsetko zvrtnut behom par sekund. A kedze nevieme dychat pod vodou, 🙂 vie nas usmrtit aj najmensia chyba ako takmer v tomto pripade. Kazdopadne to bola trochu neprofesionalita od sprievodcov ked vas zobrali na taketo miesto. Resp. ak miestny sprievodca berie turistov na podobny vylet, mal by ich vzdy brat na miesta ktore dokonale pozna. Nemoze nechat nic na nahodu. To ze vas zobral na miesto v relativne horsom pocasi o ktorom netusil ze je tam takyto utes je fail.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.