Túra na Chopok z Jasnej, kade ísť a aká je najlepšia trasa

127,401FansLike
212,879FollowersFollow
114,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a podľa Forbes jeden z TOP 10 infuencerov na Slovensku.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Túra na Chopok z Jasnej? Prečo nie. Cestovanie v lete po Európe je pre mňa ťažký oriešok. Vysoké ceny, davy ľudí a extrémne teplo. Chápem však, že nie každý môže ísť na dovolenku kedykoľvek počas roka. Ja preto v tomto období rád ostávam na Slovensku. Vďačne som prijal ponuku ísť sa schladiť do Nízkych Tatier a so svojím vlastným tímom som vyrazil na Mecom salám túru 2023 na Chopok.

Túra na Chopok z Jasnej, najlepšia trasa a kade ísť na výstup

@milan_bezmapy 🇸🇰 Túra na Chopok je ťažšia zo severu, no zobral som svojich sledovateľov a dali sme to na pánov. Na cestu sme nám s Mecom – Pre milovníkov mäsa pribalil lepeňáky. Takto vyzerala naša salám túra na Chopok. Janka Travelhacker išla z juhu a hádajte kto bol hore prvý? #milanbezmapy #jankatravelhacker #chopok #tatry #nizketatry #mecom #salamtura #jasna ♬ sonido original – Milan Bez Mapy

Chopok (2024 m. n. m.) je tretí najvyšší vrch Nízkych Tatier, ktorý na svojom vrchole každoročne víta tisícky turistov a v zime aj lyžiarov. Privítal aj nás a v tomto článku vám poradím, ako ísť na Chopok z Jasnej a čo si zbaliť na túru.

Túra na Chopok z Jasnej, kade ísť a aká je najlepšia trasa
Túra na Chopok z Jasnej, kade ísť a aká je najlepšia trasa

Mecom salám túra 2023

Na Chopok sa viete dostať z dvoch smerov – z južného a zo severného svahu. Keďže Salám Túra je výzva medzi mnou a Jankou Travelhacker, zobrali sme to športovo. Slovenský výrobca mäsových špecialít Mecom nás vybavil štartovacím balíčkom, ktorý obsahoval fľašu minerálky, darček a lepeňák s… a teraz sa podržte, lepeňák s kvalitnou suchou salámou Chopok. A tak sme si za jeden deň dali Chopok rovno dvakrát.

Aj ja, aj Janka sme mali svoj tím pozostávajúci z prihlásených účastníkov a úlohou bolo prísť na Chopok skôr ako ten druhý tím. Malo to však háčik. Každý vyrazil z iného svahu Chopku. Čo myslíte, kto vyhral? Janka Travelhacker so svojím tímom vyrazila z južnej (horehronskej) strany Chopku. Tipy, ako ísť na Chopok zo Srdiečka, nájdete v jej článku.

Štartovací balíček od Mecom so salámou Chopok
Štartovací balíček od Mecom so salámou Chopok

Ako ísť na Chopok zo severnej strany z Jasnej

Ja som vyrážal zo strediska Jasná, ktoré sa nachádza na severnom svahu Chopku v Demänovskej doline. V prípade, že na túru prichádzate ráno a neostávate tu prenocovať, na konci Demänovskej doliny (blízko Vrbického plesa – toto je ďalší tip na výlet) je dostupné veľké parkovisko. Odtiaľ je to na začiatok trasy kúsok.

Prevýšenie počas výstupu na Chopok z Jasnej

Vzdialenosť trasy Jasná – Chopok je okolo 6 km a prevýšenie je cez 900 m. Priemerné trvanie túry je okolo 2 – 3 hodín. Náš vnútorný kamzík však nespal a zvládli sme to za necelé dve hodiny. Celou cestou na Chopok sa budete ako my kochať jedinečnými výhľadmi na Demänovskú dolinu. A o tom je turistika.

Trasa vedie po modrej značke. Od križovatky Pod Orlou Skalou po Lukovú ide súbežne aj s červenou značkou. Cesta sa dá predĺžiť, ak pôjdete ďalej na Brhlisko, kde sa napojíte na červenú značku až po Lukovú. A ešte jedna možnosť je vyraziť z lokality Biela púť cez Priehybu a pri Rovnej holi sa napojiť na červenú značku, pričom od Lukovej ísť opäť po modrej.

Výhľady počas výstupu na Chopok
Výhľady počas výstupu na Chopok
Výstup na Chopok z Jasnej
Výstup na Chopok z Jasnej

Cesta hrdinov SNP prechádza aj Chopkom

Zaujímavé je, že Chopkom prechádza aj Cesta hrdinov SNP dlhá 770 km – najdôležitejšia turistická magistrála na Slovensku. Začína v Duklianskom priesmyku, prechádza celým Slovenskom a končí na Devíne. Tú možno zbúchame nabudúce. Na vrchole Chopku sa môžete rozhodnúť, či chcete ísť naspäť severnou stranou na Liptov, alebo sa vybrať južnou horehronskou stranou smer Srdiečko.
Popravde, turistika na Chopok nám dala zabrať, no pocit víťazstva bol jednoznačne vynikajúci. Áno, tentokrát vyhral môj tím, no aktuálny stav je 1:1, lebo Janka vyhrala naposledy. Lepšie ako výhra boli už len nekonečné výhľady na Tatry zo samotného Chopku. A odmena v podobe lepeňáku vykompenzovala spálených tisíc kalórií.

Tím Milana Bez Mapy počas Salám Túry s Mecomom na Chopok
Tím Milana Bez Mapy počas Salám Túry s Mecomom na Chopok
Milan Bez Mapy a Janka Travelhacker na Chopku
Milan Bez Mapy a Janka Travelhacker na Chopku

Chopok lanovkou

Severná (liptovská) trasa je o niečo náročnejšia ako južná (horehronská) hlavne kvôli vyššiemu prevýšeniu a dlhšej vzdialenosti.
Ak by ste si na to až tak netrúfali, tak sa na Chopok z lokality Biela púť a Priehyba viete vyviezť modernými lanovkami. Lístky si v ideálnom prípade kúpte dopredu.

Lanovka na Chopok
Lanovka na Chopok

Čo vedieť pred celodennou túrou na Chopok

Pred plánovanou turistikou si vždy pozrite predpoveď počasia a riaďte sa podľa nej, aj keď nebude stopercentná. V lete choďte na túry hneď ráno – kým nie je príliš teplo a poobede sa už môžu vyskytovať búrky.
Majte vhodnú obuv na turistiku a aspoň ľahkú nepremokavú bundu alebo mikinu. Na vrchu Chopku som za ňu aj v júli bol rád. Zbaľte si dostatok vody a jedla – pokojne aj lepeňák so suchou salámou Chopok od Mecom, nech to máte tematické.

Chopok v zime

Ja som dal raz výstup na Chopok aj v zime, no je známy svojim zlým počasím a takmer žiadnymi výhľadmi. Odporúčam vám ísť na jar a v lete kedy aj niečo uvidíte.

Chopok v zime je typický hmlou
Chopok v zime je typický hmlou
Výhľady z Chopku v zime
Chopok v zime je typický hmlou

Výstup na Chopok s deťmi

Je túra na Chopok vhodná aj pre deti? Aj majú kondíciu, myslím si, že južnú stranu zvládnu, no tou severnou by som ich osobne netýral :))
Výhodou štartu zo severnej strany je hlavne to, že v okolí máte neobmedzené množstvo ďalších voľnočasových možností, či už iných parádnych túr (napríklad pokračovanie z Chopku na Ďumbier – najvyšší vrch Nízkych Tatier), prírodných zaujímavostí (napríklad Demänovská ľadová jaskyňa či Demänovská jaskyňa slobody) alebo atrakcii pre všetky vekové kategórie.
Odporúčam vám preto rezervovať si v tejto oblasti ubytovanie a pobudnúť tu pár dní. Ponuka je široká, keďže Jasná je populárne stredisko. Nič lepšie ako schladiť sa v horách nemôžete v lete spraviť. A zvládnete to pokojne aj za víkend.

Milan

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.