9 miest na fotenie a pozorovanie lietadiel na letisku Bratislava

103,217FansLike
188,229FollowersFollow
108,306FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Pozorovanie lietadiel na letisku Bratislava a ich fotenie bola odjakživa moja obľúbená činnosť. Keďže som pomerne dlho býval v Malinove, dedine pri letisku, bicyklom som to mal k letiskovým dráham približne dvadsať minút cez poľnú cestu. Často som počas leta chodil sledovať pristávanie lietadiel, ktorých tu svojho času bolo naozaj veľmi veľa, najmä počas hlavnej turistickej sezóny.

Pozorovanie lietadiel na letisku Bratislava a miesta s dobrým výhľadom na fotenie

9 miest na fotenie a pozorovanie lietadiel na letisku Bratislava
9 miest na fotenie a pozorovanie lietadiel na letisku Bratislava

Planespotting Bratislava

Či už sú na letisku početné odlety a prílety, alebo je lietadiel menej, sledovať lietadlá naživo, ako vzlietajú a pristávajú, je naozaj veľký zážitok. V tomto článku vám teda priblížim pár svojich tipov na to odkiaľ sledovať lietadlá. Letisko Bratislava však planespotterom (nadšencom, ktorí radi sledujú prílety a odlety lietadiel) pripravilo pekný plánik s vyznačenými miestami a rozhľadňou špeciálne vybudovanoou na pozorovanie a fotenie lietadiel. Prikladám ho nižšie aj s miestom na parkovanie. Predtým ako vyrazíte na výlet, mám pre vás tip na tankovanie, ktoré sa vám oplatí.

Tento článok vznikol v rácmi kampane so Shell Slovakia. Za natankovanie viac ako 25 litrov paliva, kúpy dvoch SMART vôd do ostrekovačov či využitia prémiového umývacieho programu, dostanete kartičku so stieracím kódom a zľavu do 50% na produkty od Philips. Členovia vernostného programu Shell ClubSmart si môžu žreb zaregistrovať aj do lotérie, kde sa denne losuje o produkty Philips alebo 50 000 Shell ClubSmart bodov.

Auto zaparkujte na týchto súradniciach, 48.170868, 17.228500, je to hneď vedľa mohyly generála Milana Rastislava Štefánika. Z parkoviska to máte pešo blízko k niektorým pozorovateľniam, no odporúčam vám zobrať si so sebou aj bicykel, aby ste obišli celé letisko a našli si to najlepšie miesto na pozorovanie príletov a odletov lietadiel. Určite si na stránke letiska skontrolujte, či aj niečo bude pristávať alebo odlietať. Predsa len, nejde o letisko Viedeň a môže sa stať, že natrafíte aj na čas, kedy celú hodinu nič nepristane. Mne sa to stalo niekoľkokrát. Ak sa chystáte niekam letieť, nezabudnite si prečítať môj článok s tipmi ako sa zbaliť do malej príručnej batožiny.

9 miest na fotenie a pozorovanie lietadiel na letisku Bratislava
9 miest na fotenie a pozorovanie lietadiel na letisku Bratislava, zdroj foto: letisko Bratislava

Planespotting na letisku Bratislava a odkiaľ sledovať aktuálne prílety a odlety lietadiel


Havária generála Milana Rastislava Štefánika pri Ivanke pri Dunaji a jeho mohyla

Rozloha letiska Bratislava je 477 hektárov. Príprava na jeho stavbu začala už v roku 1947. Otvorili ho ale však v roku 1951 s dvomi použiteľnými dráhami. V roku 1993 bolo bratislavské letisko pomenované po generálovi Milanovi Rastislavovi Štefánikovi, ktorého lietadlo havarovalo v roku 1919 pri pôvodnom letisku pri Vajnoroch (asi 3 km od súčasného letiska).

O tejto tragickej nehode sa tradujú viaceré príbehy, dokonca je známa aj teória o atentáte, ktorá je postavená na niekoľkých pádnych dôkazoch, ale záver si už urobme každý sám, keďže sa táto havária nikdy poriadne neprešetrila. Známe je len to, že o pár kilometrov ďalej a o pár rokov neskôr vyrástlo hlavné letisko Slovenskej republiky, BTS, alebo letisko Milana Rastislava Štefánika.

Mohyla Generála Milana Rastislava Štefánika pri letisku v Bratislave.
Mohyla Generála Milana Rastislava Štefánika pri letisku v Bratislave.
Parkovanie pri mohyle generála Milana Rastislava Štefánika v Ivanke pri Dunaji.
Parkovanie pri mohyle generála Milana Rastislava Štefánika v Ivanke pri Dunaji.

Pozorovanie lietadiel na letisku v Bratislave a zaujímavosti o prevádzke letiska

V súčasnosti sa letiskom prehrnie cca päť miliónov cestujúcich ročne. Plynulý a pravidelný chod letiska zabezpečuje niekoľko stoviek zamestnancov, ktorých môžete bez problémov sledovať z pozorovateľne na letisku. Už len pristátie lietadla je proces s rôznymi dôležitými bodmi, ktoré sa nesmú zanedbať: správny výber dráhy, navedenie lietadla na svoje miesto – stojisko (na bratislavskom letisku je ich až 33), zastavenie lietadla a jeho vybavenie.

Tankovanie na letisku

Pred odletom sa lietadlo musí zaistiť a jeho okolie vyznačiť kužeľmi, kontrolujú sa aj vonkajšie časti lietadla, ak nie je tento aeroplán (rozumej lietadlo) nijako poškodený prichádza nakladanie kufrov a pristavenie schodíkov pre pasažierov, plní sa palivo aj pitná voda. Pozemný staff na letisku po pristáti lietadla sleduje aký je stav paliva v nádrži lietadla. Cisterny s kerozínom, čo je špeciálny letecký benzín, sa pripínajú ku krídlam lietadla. Tie najväčšie lietadla dokážu obsiahnuť až 4500 litrov kerozínu za minútu a ich dotankovanie môže trvať aj pol hodinu.

Ešteže tankovanie bežného auta netrvá ani zlomok toho času. Shell patrí medzi lídrov vo vývoji a predaji pohonných hmôt. Ako jediná značka čerpacích staníc na Slovensku vyvíja palivá vo vlastných laboratóriách už viac ako 100 rokov. Len pre zaujímavosť, Shell je jedným z dodávateľov paliva aj na letisko Bratislava.



⁣Štandardné dopravné lietadlá dokážu poňať niečo medzi 1000 až 2500 litrov za minútu a na let, napríklad z Helsínk do New Yorku, lietadlo spotrebuje okolo 70 000 litrov paliva. Kerozín je pre lietadlá vhodné palivo, pretože má nízky bod mrazu, je dostupný na celom svete a pomerne lacný.

Keď sú pasažieri dnu a posledná kontrola prebehla úspešne, hlavný pilot si pýta povolenie na odlet od riadiacej veže a môže sa ísť na dráhu. Vedeli ste, že niektoré lietadla nevedia cúvať? Preto ich treba odtlačiť špeciálnym vozidlom. Prílet, príprava lietadla a odlet trvá cca 25 minút, pretože niektoré lietadlá sa za jeden deň otočia tam aj späť až 6-krát, obvykle nízkonákladovky ako Ryanair či WizzAir.

Parkovanie lietadiel Austrian airlines na letisku v Bratislave počas pandémie koronavírusu

Parkovanie lietadiel Austrian airlines na letisku v Bratislavy počas pandémie koronavírusu.
Parkovanie lietadiel Austrian airlines na letisku v Bratislave počas pandémie koronavírusu.
Miest na pozorovanie a fotenie príletov a odletov na letisku Bratislava pre planespotterov je niekoľko.
Miest na pozorovanie a fotenie príletov a odletov na letisku Bratislava pre planespotterov je niekoľko.
Bicyklom okolo letiska v Bratislave je to najrýchlejšie.
Bicyklom okolo letiska v Bratislave je to najrýchlejšie.

Aby lietadlá dokázali bezpečne pristáť musí sa robiť tzv. “meranie brzdných podmienok.” Preto po dráhe jazdí päťkolesové auto, ktoré pri určitej rýchlosti kontinuálne brzdí a na základe meraní sa vyhodnocuje brzdný účinok. Ak je výsledný údaj nevyhovujúci, veža nemusí vydať povolenie k pristánou. Tieto brzdné podmienky sa kontrolujú najmä v zime, kvôli námraze a snehu. V lete sa musí odstraňovať pogumovanie dráh = čierne pásy, ktoré gumy lietadiel zanechávajú.

Ďalším dôležitým bodom bezpečnosti letu sú svetlá. V závislosti od veľkosti dráhy a jej možností použitia sa tam nachádza istý počet svetiel. Tie sa rozdeľujú na zapustené svetlá v dráhe a vyššie položené nadzemné svetlá. Na hlavnej dráhe 13/31 by sme našli až 770 svetiel. Táto dráha je dlhá viac než 3 km a široká 45 metrov.  Funkcia svetiel je veľmi dôležitá, nemôže sa stať že svieti menej ako 95% osvetlenia dráhy.

Najzaujímavejšou ochranou je tá biologická. Sú to dravce, ktoré zamestnanci letiska vypúšťajú, aby ochraňovali vzdušný priestor. Letisko disponuje niekoľkými druhmi dravých vtákov, aby pokryli všetky druhy pre lety nebezpečného vtáctva. Alebo napríklad aj zajacov či hlodavcov v okolí dráhy.  Počas nepriaznivého počasia používa sa aj pyrotechnika a zvukové efekty letiska.

Pozorovateľňa príletov a odletov na letisku v Bratislave na fotenie lietadiel

V roku 2018 sa na letisku M. R. Štefánika otvorila pozorovateľňa, ktorá umožňuje nadšencom lietadiel pozorovať aktuálne prílety aj odlety z blízka. Vyhliadka má 18 m2 a vysoká je 1,5 metra, čo ponúka možnosť fotky lietadla bez ostnatého plotu v zábere. K vyhliadke sa dostanete aj na bicykli popri Malom Dunaji vo Vrakuni.

Okrem pozorovateľne vytvorili aj 25 prierezov v oplotení letiska, ktoré ponúkajú viac uhlov a možností vytvorenia fotky lietadla či letiska bez oplotenia na fotke.

9 miest na fotenie a pozorovanie lietadiel na letisku Bratislava
9 miest na fotenie a pozorovanie lietadiel na letisku Bratislava

Keď nebudete vedieť kam na výlet, určite sa zastavte aj pri našom medzinárodnom letisku. Auto nechajte pri mohyle Štefánika, naplánujte si tu byť práve v čase, kedy niečo pristane alebo odletí a o zážitok máte postarané. *Tento článok vznikol v spolupráci so SHELL Slovakia.

S láskou, Milan Bez Mapy

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.