Región Gron a kreatívne podujatia, ktoré treba rozhodne navštíviť

107,392FansLike
189,956FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Región Gron je malý región na strednom Slovensku, ktorý zahŕňa mestá ako Nová Baňa, či Žarnovica. Strávil som tu pár pekných dní a okrem prírodných a architektonických krás som zistil, že región Gron má veľa kultúrnych podujatí, kde niektoré z nich vyvolali úsmev na mojej tvár. Štartuj traktor, ideme pretekať!

Región Gron a podujatia, ktoré treba zažiť

Ono, tých podujatí je veľmi veľa, keďže región Gron žije rôznymi kultúrnymi a folklórnymi akciami a udalosťami. Prikladám teda odkaz na všetky podujatia v regióne Gron, a vyberám tie, ktoré ma najviac zaujali. Okrem nich sa tu organizuje aj Slovenské alternatívne leto, ktoré bolo inšpiráciu pre festival Pohoda.

Región Gron a podujatia
Gajdošské fašiangy v Malej Lehote

Preteky na traktoroch Zetor 25 Cup

O pretekoch na traktoroch Zetor 25 Cup som počul už v minulosti. Respektíve, vedel som, že niekde na Slovensku sa preteká na traktoroch. To, že je to priamo v Malej Lehote v regióne Gron, som sa dovzedel až vtedy, keď som sem prišiel na návštevu. Pointa pretekov je jednoduchá, súťaží sa v piatich disciplínach, a to v originalite, šprinte z horného a spodného neutrálu, silové preteky a v zručnosti ovládania traktora. Toto podujatie sprevádza niekoľko hudobných hostí a, samozrejme, tombola. Dokonca som na internete našiel veľmi pekné video, ktoré dokonale zachytáva atmosféru tohoto podujatia pretekania na traktoroch. Prikladám pod fotografie.

zetor 25 cup
Pretekári.
zetor 25 cup
Ideme na to!


Rezbárske dni v Župkove

Tradičné Rezbárske dni v Župkove sú pre všetkých tých, ktorí radi ukazujú svoje zručnosti. Ako som písal vyššie, región Gron je veľmi kultúrne založený región a práve vďaka takýmto podujatiam sa podporuje jeho charakter. Rezbárske dni v Župkove sú super miestom pre prezentáciu vyrezávaných výrobkov z dreva. Súčaťou podujatia je aj súťaž v rýchlo rezbe na čas. Táto disciplína trvá 45 minút. To by som si celkom pozrel, haha. Tento rok sa tu konal už tretí ročník.

Rezbári tu motorovými pílami vyzerávajú sochy, ktoré sú náslendne umiestnené do miestnej základnej školy ako dekorácie. Ak ťa však láka niečo adrenalínovejšie, vyskúšaj splavovanie Hrona regiónom Gron.


Noc hradov a zrúcanín na hrade Revište

Už niekoľkokrát som na blogu spomenul, že hrad Revište je moja láska najväčšia, ako každá jedna zrúcanina hradu na Slovensku. Vždy, keď som išiel okolo po diaľnici, rozmýšľal som, čo za zrúcaninu sa týči na hore oproti R1tke pri Žarnovici. Celý môj článok si prečítaj tu: Hrad Revište.

TIP: Ak chceš vedieť o všetkom, čo vidieť v Novej Bani a Žarnovici a v celom regióne, prčítaj si môj článok: 11 tipov na výlet v Novej Bani a Žarnovici, kam ísť a čo vidieť.

V rámci podujatia Noc hradov a zrúcanín sa na hrade Revište uskutočnuje podujatie, ktoré organizuje združenie Zachráňme hrady. Ukážky tureckých bojov či prehlaidka stredovekých strelných zbraní je súčasťou bohatého programu. No a po zotmení tu vraj budú strašiť duchovia =)

hrad revište
Ahoj.
Región Gron a podujatia
Tradičné kroje.

Po Regióne Gron som cestoval v rámci infocesty organizovanej Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Región GRON, podporenej Ministerstvom dopravy a výstavy SR. Viac o regióne a ďalších zaujímavých zastávkach nájdeš na ich webstránke.

5 COMMENTS

  1. Možno ešte Detský folklórny festival vo Veľkej Lehote, ktorý sa každoročne koná 1. júnový týždeň 🙂

  2. fajn, zaujimave citanie, ale musite mat stopercentne informacie – Zupkov, Zarnovica ci Nova Bana nie su na zapadnom Slovensku – mozno detail, ale dolezity – ja som stara skola, len profici dokazu byt uspesni – nech sa vam dari – fen

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.