Hrad Revište v Žarnovici je najviac podceňovaný hrad regiónu Gron

Biele pruhy za lietadlom, Chemtrails, (ne)slúžia na otrávenie ľudí

Biele pruhy za lietadlom. Večná téma konšpirátorov, ktorí veria, že slúžia na vraždenie ľudí, roznášanie chorôb či škodcov alebo vírusov, ktoré zmenia ľudí na...

Sú turbulencie nebezpečné? Áno ak…Milan búra mýty

...ak si nezapnete bezpečnostný pás. Sú turbulencie nebezpečné? Túto otázku dostávam veľmi často. Pochopiteľne, ak človek sedí v lietadle, ktoré letí 800 kilometrov za...

Čo znamená tajná skratka SSSS na letenke? Milan búra mýty

Skratka SSSS na letenke neveští nič dobré. Keď niekam letíte a na letisku vám dajú palubný lístok, boarding pass, nájdete na ňom okrem vášho...

4 mýty o kupovaní lacných leteniek, ktorým ľudia veria v roku 2023

Mýty o kupovaní lacných leteniek ma dostávajú do kolien rok čo rok. Najmä preto, že im ľudia stále veria. Či kedysi platili neviem, no...

Prečo musím tekutiny na letisku rozdeliť do 100ml? Milan búra mýty

Tekutiny na letisku, nekonečná téma. Viete čo nemám rád na cestovaní? Pár vecí by sa našlo. Jedno z tých najotravnejších, no z hľadiska bezpečnosti...

Jedlo v lietadle chutí zle a Milan Bez Mapy vie prečo

Jedlo v lietadle chutí horšie. Viete prečo? V dnešnom dieli Milan búra mýty, kde rozoberám rôzne mýty spojené s cestovaním, si povieme niečo málo...
59,862FansLike
118,510FollowersFollow
66,834FollowersFollow

Hrad Revište v Žarnovici je gotická zrúcanina, o ktorej som nikdy v živote nepočul. Zrúcaniny hradov milujem však oveľa viac, ako klasické zámky a preto ma počas cestovania regiónom Gron, návšteva hradu Revište veľmi potešila . Čím je tak špeciálny? Spolu so Šášovským hradom chránili bohaté mestá.

Ako sa dostať na hrad Revište v Žarnovici

Fascinuje ma, koľko má Slovensko hradov a zrúcanín. Keď som o tom hovoril kamarátke z USA, že na Slovensku je úplne bežné vidieť hrad na každej druhej zákrute z D1tky, neverila mi. Dokonca som minule čítal na internetoch, že Slovensko má najviac hradov na počet obyvateľov v Európe. Ak to je pravda, úplne s tým súhlasím. Nedávno som navštívil hrad Revište v Žarnovici, ktorý patrí pod región Gron a opäť sa utvrdil v tom, že cestovanie po Slovensku stojí za všetky drobné. Asi si dám niekedy extra trip iba po hradoch a zrúcaninách na Slovensku.

Hrad Revište
Hrad Revište v Žarnovici.

Názov hradu Revište má slovenský pôvod a bol pomenovaný podľa staršieho názvu územia, na ktorom je postavený. „Rev“ znamenalo „trhať, vykopávať“ a „-ište“ označuje miesto, kde boli v minulosti priekopy a hrádze. Prečo tu ale stojí? Má to veľmi jednoduché vysvetlenie. Ide o stredoslovenskú banskú oblasť s ložiskami drahých kovov. V minulosti tadeto videlo tiež mnoho dôležitých cestných spojení. Hrad Revište je jedným z hradov v okolí, z ktorých sa dohliadalo na prístupové cesty smerom k bohatým banským mestám. Vznik najstaršej časti hradu datuje aj lešenársky trám, ktorý sa zachoval dodnes. Medzi moje obľúbené hrady na Slovensku patrí aj hrad Branč a Ľubovniansky hrad.

Prístup do hradu Revište

Dostať sa sem je naozaj jednoduché. Auto sme zaparkovali kúsok pod hradom (súradnice parkoviska: 48°31’25.9″N 18°43’11.0″E), odkiaľ je to peši k hradu približne pätnásť minút po žltom turistickom chodníku, mierne do kopca. Čo sa mi páčilo je, že pozdĺž celej trasy vedie náučný chodník s dejinami hradu. Aj keď na dejiny a históriu moc nie som a tieto tabule som nečítal, pre niekoho, koho to zaujíma, to môže byť príjemné obohatenie a skrátenie cesty k zrúcanine.

„Región Gron žije kultúrou. V meste pod hradom, v Revišstkom Podzámčí, sa konáva metalový festival Gothoom. Môžeš teda spojiť návštevu aj s poriadnou nádielkou elektrickej gitary, haha.“

Hrad Revište
Prístup k hradu.
Hrad Revište
Hrad Revište dnes.
Hrad Revište
Krása.

Do areálu hradu možno vstúpiť hradnou bránou, cez ktorú sa dostať na malé nádvorie z ktorého je veľmi pekný výhľad na horný hrad s južným palácom a baštou, ktorá slúžila na obranu. Z hlavnej veže možno pozorovať výhľad na údolie Hrona a Štiavnické vrchy. Vidno tiež Vtáčnik a okolité lazy.

Celá prehliadka hradu trvá približne pol hodinku, ale je na tebe, koľko tu ostaneš, keďže si tú prehliadku robíš sám, haha. Ja by som tu na nádvorní kľudne stanoval, podobne, ako som kedysi stanoval na nádvorí na Pajštúne pri Bratiske. V čase mojej návštevy tu práve prebiehala rekonštrukcia a opravy, ktoré robia miestni dobrovoľníci. Tieto opravy a spevnenia blokov múrov sú veľmi dôležité, keďže sa zrúcania postupne rozpadá a dnes z nej ostalo veľmi málo. Chátranie hradu sa snaží zastaviť miestne občianske združenie na záchranu zvyškov hradu. Tiež ma zaujala skoro zasypaná studňa v ktorej je dodnes voda. Bohvie, čo je na jej dne…možno dáka princezná, čo ma privádza k legende, ktorá sa viaže k hradu Revište v Žarnovici.

Hrad Revište a legenda, ktorá sa k nemu viaže

Na internete som našiel celkom zaujímavú legendu, ktorá sa viaže k hradu Revište: Miestny pán z hradu Revište sa dozvedel o žene, ktorá je vraj nádherná. V prezlečení za sluhu sa teda za ňou vydal a, samozrejme, našiel. Volala sa Želmíra a hneď sa doňho zamilovala + odsťahovala na hrad. Aké jednoduché, Rytmus má o týchto slečnách pesničku. Teraz príde tá zaujímavá časť: Jeho brat však chcel ich lásku zničiť a tak všetci umreli. Celko dobrý scenár na mexickú telenovelu z Revišta, nie?

  • Milan radí: Kúsok od hradu je areál Drevenica v Revištskom Podzámčí, odkiaľ sa môžeš vybrať na splav Hrona, alebo si dať obed.
Hrad Revište
Smutný smajlík.
Hrad Revište
Výhľad z nádvoria. Nová Baňa v pozadí.

Ostatné hrady v okolí hradu Revište a Žarnovice

Nižšie ti ešte prikladám zoznam ostatných hradov a zaujímavostí v okolí hradu Revište a Žarnovice, ktoré sa oplatí navštíviť, keď už si v regióne Gron.

  • Pustý hrad v Tepliciach
  • Šášovský hrad
  • Kamenné more vo Vyhni
  • Sklené Teplisc s kúpeľmi
  • mesto Žarnovica

Návšteva hradu Revište je jednoznačná zastávka, ktorú si musíš spraviť, keď budeš v regióne Gron či v Žarnovici. Ako som spomínal, hrad je super odbočkou, ak ideš splavovať Hron. Tak som to spravil aj ja – pred splavom som vybehol na zrúcaninu a potom už iba sadol do raftu a splavoval Hron.

Na YouTube som inak našiel toto perfektné video o hrade Revište, určite ho mrkni:

Na hrade Revište som sa zastavil v rámci infocesty organizovanej Oblastnou organizáciou cestovného ruchu región GRON. Viac o regióne a ďalších zaujímavých zastávkach nájdeš na ich webstránke.

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.