S invalidným vozíkom do lietadla a 5 vecí, ktoré treba zariadiť pred cestou

107,392FansLike
190,436FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

S invalidným vozíkom do lietadla? Cestovanie lietadlom je podľa štatistík najbezpečnejší a najrýchlejší spôsob cestovania pri veľkej vzdialenosti. Letecká doprava je čím ďalej tým viac vyhľadávaným a lacným prostriedkom na prepravu. No je cestovanie lietadlom pohodlné aj pre ľudí na vozíku?

letiská bezbariérové a ako sa vôbec dostane cestujúci vozičkár na palubu? Tento článok je súčasťou série blogov o bezbariérovom cestovaní, ktorý vznikol v spolupráci s Natáliou Turčinovou. Prečítajte si ako invalidným vozíkom do lietadla.

S invaldiným vozíkom do lietadla a ako na cestovanie lietadlom s vozíčarom

„Aj ľudia so zdravotným postihnutím majú právo na nediskrimináciu tak, ako všetky ostatné osoby, a týka sa to aj oblasti leteckej dopravy. Toto právo im zaručuje nariadenie ES 1107/2006 o právach zdravotne postihnutých osôb a Dohovor OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím.“ – Natália Turčinová

S invalidným vozíkom do lietadla a 5 vecí, ktoré treba zariadiť pred cestou
S invalidným vozíkom do lietadla a 5 vecí, ktoré treba zariadiť pred cestou.

S invalidným vozíkom do lietadla môžete nastúpiť bez problémov. Aj napriek tomu cestovanie lietadlom s vozíkom prináša rôzne výzvy a v žiadnom prípade neposkytuje pre ľudí pohybujúcich sa na invalidnom vozíku spontánne rozhodnutia. Cestu si je totiž potrebné vopred dôkladne naplánovať a na všetko sa s predstihom pripraviť.

Na čo sa pripraviť, keď idem s invalidným vozíkom do lietadla? Vyžiadajte si asistenčnú pomoc a upozornite leteckú spoločnosť

  1. Prí kupe letenky informujte leteckú spoločnosť o tom, že budete cestovať v lietadle s invalidným vozíkom.
  2. Na letisku si vybavt asistenčnú službu, ktorá vám pomôže na kontrole. Asistenčná služba je zadarmo.
  3. Zamyslite sa, či budete cestovať v lietadle na vlastnom vozíku, alebo si vozík prenajmete.
  4. Naštudujte si podmienky prepravy elektrických vozíkov s batériami priamo na stránke leteckej spoločnosti
  5. Kým ste na letisku, využite bezbariérovú toaletu. Lietadlá ich obvykle nemajú.

Letecká spoločnosť musí byť o vašej ceste vopred informovaná. Každá letecká spoločnosť má rôzne podmienky prepravy pre osoby so zdravotným postihnutím. Pre každú však platí jedno rovnaké pravidlo. Musí byť minimálne 48 hodín vopred informovaná, že letenku kupuje osoba, ktorá potrebuje na letisku asistenčnú službu a rovnako potrebuje prepraviť aj vozík.

Ako kúpiť letenku vozíčkarovi

Vozičkár nesmie byť podľa Dohovoru OSN nikdy diskriminovaný v súvislosti s rezerváciou, nákupom letenky a nástupom do lietadla, prepravca však môže nástup do lietadla zrušiť z bezpečnostných dôvodov. Niektoré letecké spoločnosti vyžadujú lekárske potvrdenie o tom, že let nie je pre zdravotne postihnutého cestujúceho rizikový. Môže sa stať, že ak cestujúci nemá potvrdenie od lekára na predpísanom formulári požadovanom leteckou spoločnosťou, nemusí byť na let pripustený.

Je to však len zbytočná administratívna povinnosť, ktorou letecká spoločnosť zaťažuje cestujúceho. Ihneď po kúpe letenky je však nutné sa informovať o potrebe predložiť spomínané lekárske potvrdenie prostredníctvom webovej stránky alebo cez call centrum, prípadne treba túto skutočnosť oznámiť cestovnej kancelárii.

Cestovanie lietadlom s vozíčkarom

Bezprostredne po kúpe letenky je nutné informovať prepravcu o tom, že budete cestovať s invalidným vozíkom. Niektoré letecké spoločnosti majú možnosť informovať o tejto skutočnosti už pri rezervácii letenky. Automaticky dostane takáto letenka označenie W (wheelchair). V žiadosti o prepravu elektrického vozíka je spravidla nutné uviesť jeho rozmery, hmotnosť aj typ používanej batérie a jej obsah.

Problém môže nastať pri kúpe zlacnených leteniek, ktoré sa počas doby, kým čakáte na informáciu a potvrdenie zo zákazníckej podpory o možnostiach takéhoto letu s vozíkom, môžu vypredať. Vrámci jedného letu môže totiž letecká spoločnosť prijať len obmedzený počet cestujúcich so zdravotným postihnutím, ešte menej ľudí na invalidnom vozíku.

Bezplatná asistenčná služba pre ľudí na invalidnom vozíku pri cestovaní lietadlom

Cestujúcim na vozíčku poskytuje letisko bezplatné asistenčné služby pri všetkých úkonoch až po nastúpenie do lietadla, pričom túto požiadavku je potrebné ohlásiť najneskôr 48 hodín pred plánovaným letom, ideálne ihneď po zakúpení letenky. Na letisku potom asistenčná služba cestujúceho vyzdvihne pri príchode na letisko a asistuje mu pri všetkých úkonoch a to aj v prípade, že človek na invalidnom vozíku cestuje v sprievode svojho osobného asistenta.

asistenčná služba pre ľudí na invalidnom vozíku
S vozíkom na dovolenke. Autor: Natália Turčinová

Letisková asistenčná služba poskytuje pomoc počas procesu registrácie, odovzdávania batožiny, pomôže pri presune k bráne, cez bezpečnostnú kontrolu, až na palubu lietadla po usadenie. Lepšie letecké spoločnosti vám už pri kúpe letenky dajú na výber možnosti, aký rozsah pomoci budete potrebovať – buď kompletne, alebo len pri niektorých úkonoch na letisku.

Cestujúci so špecifickými potrebami sa musí dostaviť na letisko v dostatočnom časovom predstihu, ideálne minimálne dve hodiny pred plánovaným časom odletu, aby mala letecká spoločnosť dostatok času na „vybavenie“ takéhoto cestujúceho včas. Ak bola na strane cestujúceho požiadavka o pomoc na letisku prostredníctvom letiskovej asistenčnej služby, tá sa cestujúceho ujme hneď na začiatku. Vozičkár má potom všade prednostný vstup, nikde netreba čakať, nakoľko sa pohybuje po uličkách a chodbách prispôsobených a na to určených.

S invalidným vozíkom do lietadla

Pri presune k lietadlu nemôže cestujúci použiť vlastný vozík. Vozík na presun k lietadlu, na použitie počas letu a na výstup po ukončení letu poskytne letisko, pričom pri presadaní sa na tento vozík pomáha opäť asistenčná služba. Váš vlastný vozík je prepravovaný v batožinovom priestore lietadla.

Pri cestovaní lietadlom je samozrejme namieste zvážiť všetky výhody aj nevýhody cestovania lietadlom. Je jednoduchšie riskovať poškodenie vozíka alebo si nájsť v cieľovej krajine požičovňu pomôcok? Pre väčšinu cestujúcich na vozíku je vlastná pomôcka absolútnou nevyhnutnosťou, pretože je prispôsobená na mieru majiteľovi pomôcky a napríklad na inom vozíku by sa nemusel cítiť dobre, v horšom prípade môže nesprávna pomôcka dokonca ohroziť zdravotný stav. Drvivá väčšina vozičkárov preto cestuje s vlastným invalidným vozíkom.

Zvláštnu pozornosť si zaslúžia podmienky prepravy nie mechanických, ale hlavne elektrických vozíkov, ktoré majú zabudované batériu s väčšou kapacitou než je bežná elektronika za ktorú sa považujú napríklad mobilné telefóny, tablety, notebooky a podobne. Batéria elektrického vozíka musí byť buď bezpečne pripojená k vozíku, ideálne vybratá a prepravená v odolnom obale v nákladovom priestore. Mechanický vozík prepravca prepravuje v batožinovom priestore lietadla a nevyžaduje sa žiadna zvláštna príprava na prepravu.

Kde sedí vozíčkar v lietadle? S invaldiným vozíkom do lietadla môžete nastúpiť bez problémov

V lietadle sedíme v sedadle, v žiadnom prípade nie na vozíku. Len zriedkakedy je k dispozícii aj menší palubný invalidný vozík vhodný pre pohyb medzi sedadlami a v ďalších priestoroch lietadla. Avšak ani s týmto vozíkom nie je možné použiť toaletu v lietadle, ktorá je úzka aj pre chodiaceho cestujúceho. Dôležité je preto využiť ešte tesne pred odletom bezbariérovú toaletu na letisku (našťastie s tou na letisku problém zväčša nie je), dávať si pred aj počas letu pozor na pitný režim a so sebazaprením a pevnou vôľou zvládnuť kratší, aj dlhší let bez uspokojenia tejto potreby.

Úloha letiskovej asistenčnej služby končí v momente usadenia na palube lietadla. To prebieha bez väčších problémov, zamestnanci sú školení, vedia ako správne narábať s telom, aj špeciálnym vozíkom. Vozičkár má v lietadle väčšinou vopred určené miesto v lietadle. Z dôvodu pohodlného usadenia sa prísediacich je toto miesto väčšinou pri okne, pričom podľa cestovného poriadku jednotlivých spoločností sa vozičkár usadí buď úplne prví alebo celkom posledný.

Preprava invalidného vozíka lietadlom

Ak je to možné, odporúčame cestovanie lietadlom so starším vozíkom. Často sa totiž stáva, že vozík nie je v batožinovom priestore dostatočne upevnený a počas cesty môže v takomto prípade dôjsť k jeho poškodeniu. Niektoré letiská zabezpečujú nakladanie aj vykladanie elektrických vozíkov do a z lietadla za prítomnosti osobného asistenta osoby so zdravotným postihnutím. Táto služba je však spoplatnená rôzne, podľa sadzobníkov jednotlivých leteckých spoločností. Ak je však táto služba k dispozícii, odporúčame ju využiť. Obetujte obsah svojej príručnej batožiny a zoberte si so sebou na palubu radšej všetky časti vozíka, ktoré je možné odmontovať. Pre istotu…

Skúste si presadiť presun až k lietadlu na svojom vlastnom invalidnom vozíku. Je to pohodlnejšie a príjemnejšie. Predstavte si, že vám let mešká a vy musíte po celú túto dobu sedieť na úzkom letiskovom vozíku. Na bratislavskom letisku vám to s najväčšou pravdepodobnosťou neprejde, v zahraničí sú v tomto ohľade prístupnejší.

Milan Bez Mapy & Natália Turčinová

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.