Stred Európy sa nenachádza na Slovensku, tu je zoznam všetkých

110,307FansLike
192,643FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Je stred Európy na Slovensku? Vraj hej. Aspoň mi to teda hovorili v škole, tvrdili to aj rodičia a tiež som o tom čítal na internete. Z mojej vlastnej povahy však vždy vyplývalo to, že som rád hľadal ďalšie informácie a nikdy sa neuspokojil s jednoduchým „je to takto a bodka„.

No a tak som si teda dal do Google, že kde sa nachádza geografický stred Európy. Na moje prekvapenie som zistil, že existuje ďalších sedem krajín, ktoré tvrdia, že geografický stred Európy sa nachádza práve na ich území. Ako to teda je? Nie je to také jednoduché.

  • TIP: Tento článok je súčasťou série Milan búra mýty, kde pravidelne rozoberám rôzne cestovateľské mýtusy, ktorým veria Slováci.

Kde je geografický stred Európy?

@milan_bezmapy🇸🇰 Prečo si toľko krajín myslí, že je pupok sveta? Geografický stred Európy nie je (iba) na Slovensku. Ten v Kremnických Baniach je jedným z možných stredov kontinentu, no v Európe ich máme dokopy osem. Navštívili ste ten náš? Ja hej. #milanburamyty #milanbezmapy #stredeuropy #slovensko #kremnickebane #bratislava #geography♬ sonido original – Milan Bez Mapy

Stred kontinentu býva vnímaný rôznymi spôsobmi a existuje niekoľko miest, ktoré sú považované za možný stred Európy. Jedno z miest, ktoré sa často označuje za stred Európy je na strednom Slovensku v obci Kremnické Bane.

Ďalšie miesta, ktoré sú považované za stred Európy, zahŕňajú lokalitu poblíž maďarského mesta Kiskunfélegyháza alebo oblasť okolo litovského mesta Vilnius. Prečítajte si čo vidieť vo Vilniuse. Napriek tomu, záleží na definícii a spôsobe, akým sa stred kontinentu vypočíta, a preto nie je tak jednoduché určenie tohto miesta, keďže Európa má nepravidelný tvar.

Prečo si myslíme, že geografický stred Európy je v Kremnických Baniach na Slovensku?

Označenie Kremnických Baní za geografický stred Európy sa v minulosti objavilo z viacerých dôvodov. Existuje niekoľko metód a výpočtov na určenie stredného bodu kontinentu, čo vedie k rôznym názorom na to, ktoré miesto je skutočným stredom Európy.

Jedným z dôvodov, prečo sa Kremnické Bane považovali za geografický stred EU, bolo použitie tzv. geometrického stredu kontinentu. Tento výpočet bol založený na základnej predstave o rovnomernom rozložení hmotnej masy kontinentu. Je však dôležité si uvedomiť, že existuje viacero argumentov a výpočtov na určenie stredného bodu nášho kontinentu, čo vedie k viacerým názorom a diskusiám o tom, ktoré miesto by malo byť skutočným stredom Európy. Nie je to ale jedno? 🙂

Stred Európy nie je na Slovensku, tu je zoznam úplne všetkých
Stred Európy nie je na Slovensku, tu je zoznam úplne všetkých

Toto je každý oficiálny stred Európy

  1. v obci Kremnické Bane na strednom Slovensku
  2. malé mesto Rakhiv na západnej Ukrajine
  3. dedina Girija, neďaleko Vilniusu v Litve
  4. bod na ostrove Saaremaa v Estónsku
  5. bod pri Polotsku pri jazere Sho v Bielorusku
  6. bod pri meste Tállya v severovýchodnom Maďarsku
  7. malé historické mesto Kouřim v Českej republike

Nie je však zaujímavé minimálne to, ako si toľko štátov v Európe myslí, že je pupok kontinentu? Tu nájdete detailne rozpísané všetky body EÚ.

Cestujte.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.