Mount Everest nie je najvyššia hora sveta. Milan búra mýty.

103,217FansLike
187,229FollowersFollow
108,106FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Mount Everest nie je najvyššia hora sveta. Je to Mauna Kea na Havaji, pokiaľ sa počíta výška od základne k vrcholu. Jej základňa sa nachádza približne 5 000 metrov pod hladinou mora, takže jej celková výška presahuje 9 000 metrov.

Mount Everest je najvyšší vrch sveta, pokiaľ sa počíta nadmorská výška od základne, ktorá je na úrovni hladiny mora.

Najvyššia hora sveta je Mount Everest alebo Mauna Kea?

@milan_bezmapy 🏔️ Každý krížik na Evereste je premotivovaný horolezec. Radšej bežte na Havaj, lebo najvyššia hora sveta sa nachádza tam. Milan búra mýty. #milanbezmapy #dnescestujem #dovolenka #mounteverest #maunakea #hawaii #nepal #milanburamyty ♬ original sound – Milan Bez Mapy

Tento článok je súčasťou článkou Milan búra mýty, kde pravidelne rozoberám rôzne cestovateľské mýtusy, ktorým Slováci veria. Pozrite si ostatné témy.

Mauna Kea na Havaji má 4207 metrov nad morom, no pod morom ďalších 5000 m

Mauna Kea je štítový vulkán na Havajských ostrovoch. Je to neaktívny vulkán, ktorý začal svoju činnosť pred približne 1,5 miliónmi rokov. Je to veľmi dôležité miesto pre havajskú kultúru a je posvätným miestom pre mnohé havajské kmene.

Mauna Kea je tiež domovom mnohých astronomických observatórií. Klíma na vrchole Mauna Kea je veľmi vhodná pre astronómiu, pretože je tam veľmi nízky smog a prach a je tam veľa jasných nocí.

Mount Everest nadmorská výška

Mount Everest je najvyššia hora sveta len v prípade, že rátame jeho výšku od hladiny mora. S výškou 8848,86 metrov nad morom je tak najvyššie. Nachádza sa v Himalájach, na hranici medzi Nepálom a Čínou.

Mount Everest bol prvýkrát zdolaný 29. mája 1953 novozélandským horolezcom Edmundom Hillarym a šerpským sprievodcom Tenzingom Norgayom. Odvtedy ho zdolalo viac ako 5000 ľudí. Každoročne na ňu zomrie niekoľko horolezcov. Hrozbou sú najmä výšková choroba, lavíny a extrémne poveternostné podmienky.

Mount Everest je obľúbenou turistickou destináciou. Ročne ju navštívi niekoľko tisíc turistov, ktorí sa pozerajú na horu z bezpečnej vzdialenosti.

Tu je niekoľko zaujímavostí o Mount Evereste

  • Mount Everest je pomenovaný po britskom zememeračovi Georgeovi Everestovi, ktorý v 19. storočí viedol geodetický prieskum Indie.
  • Mount Everest je pokrytý ľadom a snehom po celý rok.
  • Priemerná teplota na vrchole Mount Everestu je -36 stupňov Celzia.
  • Vietor na vrchole Mount Everestu fúka rýchlosťou až 300 kilometrov za hodinu.
  • Atmosférický tlak na vrchole Mount Everestu je len 33% atmosférického tlaku na úrovni mora.
  • Na vrchol Mount Everestu sa dá vystúpiť len v lete, keď sú poveternostné podmienky priaznivejšie.

4 COMMENTS

  1. Podľa info, čo mám dispozícii ja, na Everest vystúpili aj 17. februára 1980 a 22. decembra 1987, čo určite nie sú letné dátumy. V článku je: „…na vrchol sa dá vystúpiť iba v lete…“

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.