Čo vidieť vo Vilniuse podľa Milana Bez Mapy

107,392FansLike
189,956FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo vidieť vo Vilniuse? Prečítajte si moje tipy. Hlavné mesto Litvy, ako celá krajina, nepatrí medzi turistické hot spoty Európy, ale to je v konečnom dôsledku dobre. Aspoň sa tu nebudete tlačiť s ostatnými turistami, ako napríklad v, podľa mňa, preceňovanom hlavnom meste Francúzska.

Pobaltie sa rozhodne oplatí navštíviť a Vilnius môžete ľahko spojiť s Rigou v Lotyšsku, či Talianom v Estónsku, kde som študoval. Prípadne mi napadol ešte Minsk v Bielorusku.

Čo vidieť vo Vilniuse a tipy na pamiatky podľa Milana Bez Mapy

Čo vidieť vo Vilniuse? Čítajte ďalej. Dávnejšie ma pobavila kampaň od turizmu Vilniusu, ktorej slogan znel „Vilnius je bod G Európy„. Kampaň síce zabrala a o hlavnom meste Litvy sa hovorilo aj v televíznych programoch v USA, no či doniesla nových turistov, je ťažké povedať. Kto túto reklamu vymyslel, má u mňa pivo. Mám rád, keď sa ľudia neboja vkusne provokovať a marketingovému tímu Vilniusu sa to podarilo na jednotku.

Ako cestovať do Vilniusu a tip na lacné letenky

Zo Slovenska do Vilniusu nelieta priamo nič, zatiaľ. V mojom prípade som si našiel lacné letenky do Kaunasu rovno z Bratislavy, čo je mesto hodinu a pol vlakom od hlavného mesta Litvy. Prespal tam, napísal článok s tipmi čo vidieť v Kaunase a na druhý deň na obed odcestoval vlakom do Vilniusu. Domov som sa dostal priamym letom z Vilniusu do Viedne, opäť s Ryanair.

Fun fact, letisko tu vyzerá zvonka ako vlaková stanica a prvých pár sekúnd som si myslel, že ma taxikár zaviezol nesprávne. Ide o veľmi malé letisko a bohato mi stačilo prísť hodinku a pol pred odletom, keďže cestujem iba s malou príručnou batožinou.

Kde sa ubytovať vo Vilniuse a ako sa po meste pohybovať

Väčšina turistických atrakcií spomenutých v mojom článku sa nachádza priamo v centre mesta. Ubytujte sa teda v ňom a môžete chodiť pešo. Vo Vilniuse perfektne funguje Bolt a je naozaj lacný (minimálne na Bratislavské pomery), na dlhšie presuny teda odporúčam taxíky. Ja som bol ubytovaný v hoteli Holiday Inn s raňajkami, lebo mali dobrú cenu, no na pešo sa mi to v konečnom dôsledku zdalo do centra ďaleko, ale aspoň som ľahko naplnil svoj denný počet krokov.

Čo vidieť vo Vilniuse a tipy na pamiatky podľa Milana Bez Mapy

  • Historické centrum a tradičná reštaurácia Etno Dvaras
  • The Palace of the Grand Dukes a múzeum
  • Gediminas Tower
  • The Hill of Three Crosses – Kopec troch krížov
  • Hipsterská časť Užupis
  • Church of St. Anne, Vilnius
  • Televízna veža
  • Hrad na ostrove Trakai

Čo ochutnať v Litve a aké je tradičné jedlo

Historické centrum Vilniusu je maličké, prirovnal by som ho k Bratislave. Obujte si pohodlné tenisky, celé ho zvládnete na pešo. Ja som začal obedom v tradičnej reštaurácii Edno Dvaras, kde som si dal výber z typických Litovských jedál. Odporúčam vám objednať si studenú polievku Šaltibarščiai z cvikle a Silkiy užkandis, čo je sleď so zemiakmi a smotanou. Môže to znieť desivo, no chutia skvele.

Pobaltská kuchyňa mi vždy chutila, keďže sa podobá tej Slovenskej, no okrem nás používajú aj veľa rýb, keďže Litva má more. Zemiaky, kyslá smotana, kyslé uhorky a ryby, to je moje. Podľa mňa mám predkov z tejto časti zeme.

Len kúsok od reštaurácie môžete po obede začať svoju prehliadku Vilniusu, rovno na námestí pod zvonicou Bell tower. Hneď vedľa nej stojí The Palace of the Grand Dukes, ktorý má celkom príjemné múzeum. Ja moc na múzeá nie som, no toto ma nenudilo. Je moderné, interaktívne a vymysledné tak, že si nemusíte kúpiť lístok na celú expozíciu. Majú ho rozdelené na štyri hlavné zóny. Ja som si zaplatil zónu I a II a bohato mi stačilo na trištvrte hodinku. Pôvodne bola stavba s múzeom súčasťou hradu, ktorý už neexistuje.

Litovské jedlo v reštaurácii Etno Dvaras
Litovské jedlo v reštaurácii Etno Dvaras
Bell tower pri The Palace of the Grand Dukes
Bell tower pri The Palace of the Grand Dukes
Gediminas Tower
Gediminas Tower

Pamiatky vo Vilniuse ktoré sa oplatí navštíviť

V múzeu som navštívil aj klenotnicu s replikami kráľovských korún a pozrel sa hore do vyhliadkovej veže. Z nej je pekný výhľad na historické centrum a Gediminas Tower, ktorá stojí vedľa nakopci, čo je asi najznámejšia atrakcia mesta. Kľudne vybehnite aj do nej. Ja som si na výhľad na mesto vybral Kopec troch krížov, The Hill of Three Crosses. Prechádzka sem nie je náročná, len tých schodov bolo nejako veľa. Zapnite si na hodinkách športový režim, haha.

Hora troch krížov je súčasťou mestského lesoparku, cez ktorý vám odporúčam presunúť sa do hipsterskej časti Užupis. Priznám sa, nemal som od Užupis veľké očakávania, obvykle sú tieto hipsterské časti plné podivnej mládeže, ktorá celý deň sedí v kaviarni a fajčí cigarety, no tu to má akúsi väčšiu úroveň.

Užupis je plný pekných malých kaviarní a galérií s umením a ľudia tu žijú taký viac bohémsky život. Možno mám len predsudky voči všetkému, čo je označené za hipsterské, lol. Čo rozhodne nie je hipsterské a na meste sa mi páčilo najviac, je, paradoxne, kostol. Áno, ja viem, že som ultra liberálny, no kostoly sú z hľadiska architektúry, ktorú som študoval, nádherné. Ide o gotickú katedrálu Church of St. Anne, Vilnius

Stojí tu od 14.storočia a je to jedna z najkrajších gotických stavieb, aké som videl na celom svete. Ako poznáte, že ide o gotiku? Všimnite si, napríklad, okná. Tie sú dlhé a natiahnuté. Pre ešte dramatickejší výhľad môžete skúsiť aj televíznu vežu, čo je najvyššia budova v Litve.

The Hill of Three Crosses - Kopec troch krížov
The Hill of Three Crosses – Kopec troch krížov
Štvrť Užupis
Štvrť Užupis
Church of St. Anne, Vilnius
Church of St. Anne, Vilnius
Church of St. Anne, Vilnius
Church of St. Anne, Vilnius

Tip na celodenný výlet z Vilniusu k hradu na ostrove Trakai

Keď si dáte do vyhľadávača výraz Litva, na milión percent nájdete v prvých obrázkoch hrad na ostrove Trakain. Po Krížovej hore vo východnej časti krajiny ide, zrejme, o najkrajšie miesto v Litve. Hrad na ostrove Trakai odporúčam ako celodenný výlet z hlavného mesta, ak máte trochu viac času a auto.

Pevnosť je vybudovaná na ostrove na jazere Galvé a jej výstavba začala v 14.storočí medzi rokmi 1297 až 1382. Viete, že moc na tie roky nie som, no bolo to dosť dávno. Okolo roku 1409 bola veľká časť hradu už dokončená, čomu sa pričinil vojvoda Litvy, ktorého syn, Vitautas el Grande, v hrade neskôr zomrel. Hrad bol budovaný v rôznych etapách a ako tomu býva, z toho dôvodu sa na jeho architektúre podpísalo viacero architektonických štýlov. Neskôr stratil svoje obranné opodstatnenie a po bitke o Grunwald bol opustený a neskôr prerobený na rezidenčné bývanie.

Tip na celodenný výlet z Vilniusu k hradu na ostrove Trakai
Tip na celodenný výlet z Vilniusu k hradu na ostrove Trakai
Tip na celodenný výlet z Vilniusu k hradu na ostrove Trakai
Tip na celodenný výlet z Vilniusu k hradu na ostrove Trakai
Čo vidieť vo Vilniuse podľa Milana Bez Mapy
Čo vidieť vo Vilniuse podľa Milana Bez Mapy

Čo vidieť vo Vilniuse počas návštevy

Vilnius sa mi páčil, je to jedno z tých miest, na ktoré vám stačí jeden a pol dňa, dobre sa tu najete, cítite sa tu príjemne a nemáte pocit, že by ste sa tu tlačili s ostatnými ľuďmi. Ako som spomenul vyššie, odporúčam ho navštíviť v rámci výletu po Baltiku alebo ako samostatný víkendový výlet, ak nájdete dobré lacné letenky.

Cestujte, Milan Bez Mapy.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.