Hľadáš tip na výlet v Novej Bani a Žarnovici? Mám ich naozaj veľa. Región Gron nepatrí medzi veľké regióny na Slovensku, čo má pre teba jednu veľkú výhodu. Akú? Všetko je tu po ruke.
Tipy na výlet v Novej Bani a Žarnovici
Spísal som dlhý zoznam toho, čo vidieť v Novej Bani a jej okolí, pridal tipy na výlet, turistiku a dobré jedlo:
- Vodná nádrž Tajch
- Rozhľadňa Háj
- Hrad Revište
- Andezitové kamenné more
- Splavovanie Hrona
- Kláštor Hronský Beňadik
- Repište
- Barborská cesta
- Kúpele Sklené Teplice
- Šachta Althandel a štôlňa Tag
- Chytanie pstruhov v Ostrom Grúni
Vodná nádrž Tajch
Vodná nádrž Tajch leží nad Novou Baňou v krásnom prírodnom prostredí. Keď som cestoval po regióne Gron, bol som ubytovaný priamo tu, v penzióne Tajch s výhľadom na celý tajch. Je to trošku vtipné, ide o tajch, ktorý sa volá Tajch. Tajchy sú umelo vytvorené vodné nádrže, ktoré v minulosti slúžili ako zdroje vody pre bane, ktorých je v okolí neúrekom.
Dnes sú už bane a štôlne v okolí Novej Bane opustené, no tajchy to ostali. Počas mojej návštevy som tu videl ľudí, ako sa kúpu a najmä rybárov chytať ryby. Usporadúvajú sa tu rôzne akcie, letná kiná, hry na gajdách a heligónke. Pri nádrži je aj karavan kemp a doteraz si pamätám ten pocit, keď som sa bol ráno pred siedmou prejsť okolo a sledoval všetkých tých rybárov, ktorí tu boli…hádam od včera?
Rozhľadňa Háj
V najvyššom bode na kopci nad Novou Baňou vyrástla na rozhľadňa Háj. Zaujímavosťou je, že rozhľadňa nad Novou Baňou nie je postavená na najvyššom kopci nad Novou Baňou, lebo z toho by nebolo pekne vidieť do okolia. Kúsok od nej sa zastav pri Kohútove, čo je pútnické miesto s neogotickou kaplnkou. Ja mám celkovo problém s výškami, no vyjsť na rozhľadňu mi nerobilo žiaden problém, keďže sa nekýve vo vetre. Dole pod ňou nájdeš zápisník, kde sa môžeš podpísať. Nájdeš môj odkaz? =)
- Výška rozhľadne je 21 metrov a leží v nadmorskej výške 625 metov.
- Celá rozhľadňa je vybudovaná z prírodných materiálov a jej spodná časť je obložená ryolitom, ktorý je typický pre túto oblasť.
- Z rozhľadne uvidíš Štiavnické vrchy, Novú Baňu, Vtáčnik a Pohronský Inovec.
- Na jej vrchu sa tiež nachádza vyhliadkový ďalekohľad, ktorý je zadarmo =)
Hrad Revište
Hrad Revište je perfektne vidieť z R1tky a vždy, keď som išiel okolo, rozmýšľal som, čo to je za hrad a ako sa volá. Neskôr som prišiel na to, že ide o Hrad Revište. Napísal som o ňom celý článok a povedal, že Hrad Revište je najviac podceňovaný hrad regiónu Gron. Rozhodne si zaslúži väčšiu pozornosť a v súčastosti prechádza revitalizáciou v rukách dobrovoľníkov. Hrad Revište je súčasťou Pohronskej hradnej cesty, ktorá spája hrady a opevnenia stredného Slovenska.
Páči sa mi, že k hradu vedie krátky náučný chodník, čiže počas výstupu do kopca si môžeš prečítať o dôležitých udalostiach a rokoch, ktoré sa spájajú s hradom Revište. Ten je v naozaj zlom stave, čiže dobrovoľníci prišli v hodine dvanástej. Určite odporúčam výhľady do okolia, aha:
Smerom na západ od Hradu Revište tiež nájdeš štálové („roztrúsené do osád“) obce Malá a Veľká Lehota, ktoré so svojimi gajdami patria pod kultúrne dedičstvo UNESCO. Čo ma ale zaujalo je, že tu leží takzvané andezitové kamenné more. Síce som sa tam nebol pozrieť, aspoň mám dôvod vrátiť sa. Vzniklo rozpadom prúdu lávy, no dnes sa z neho zachovala len časť, keďže si ho ľudia rozobrali a úlomky využili na stavbu domov. Hľadáš ideálny výlet v Novej Bani a Žarnovici? Hrad Revište je topka.
Splavovanie Hrona
Milujem splavy na všetky rôzne druhy po všetkých rôznych riekach. Preto mi splavovanie Hrona tak ulahodilo. Tých zaujímavých úsekov na Hrone je mnoho, no trasa medzi Hliníkom, ktorá ide cez Revišstské Podzámčie až do Rudna, prechádza práve regiónom Gron a splavovanie je možné až do Brehov. V tomto úseku je tu voda pomerne kľudná a vhodná aj pre začiatočníkov. Miestami až moc, haha.
Kláštor v Hronskom Beňadiku
Kláštor Hronský Beňadik pozná hádam každý. Ak máš rád sakrálne stavby, určite sa tu zastav, no pozri si na internete otváracie hodiny. Od novembra do apríla je zatvorený. Mňa veľmi zaujal príbeh o mníškach, ktoré tu boli dlhé roky väznené a kláštor nemohli opustiť. Totižto, v roku 1950 bol kláštor zmenený na miesto, kde boli držané mníšky z celého Slovenska.
Repište a Barborská cesta
Repište má super polohu, ide o križovatku cyklotrás a turistických trás. Vymysleli tu zaujímavú vec, takzvanú Barborskú cestu, čo je patrónka baníkov. Barborská cesta má 29 etáp a spája banícke obce v okolí. Celú ju prejdeš za deväť dní. Možnosť je tiež kúpiť si pútnický pas za 6 €, v ktorom zozbieraš pečiatky a keď ich budeš mať všetky, dostaneš certifikát o absolvovaní Barborskej cesty. Jej cieľom je oboznámenie návštenvníkov s okolím a celá sa dá prejsť peši, či na bicykli. Pozor, najťažšia je zastávka číslo dva.
Kúpele Sklené Teplice
Kúpele Sklené Teplice sú jedny z najstarších na Slovensku. Ich ťahákom je neriedená termálna voda, ktorá je liečivá a do bazénov sa napúšťa priamo z prameňa. Veľké množstvo magnézia a kalcia je dobré na liečenie pohybových chorôb a výsledky sú viditeľné už po prvom týždni pravidelných procedúr. Táto voda je pitná a má 52 stupňov. Ochutnal som ju a na moje prekvapenie, nemala tú klasickú vajcovú chuť, ako väčšina termálnych prameňov, ako napríklad kúpele Smerdžonka.
Celý komplex sa skladá z piatich kúpeľných domov v rôznych štandardoch a tiež sú tu bezbariérové vstupy. Zaujímavosťou je, že celý areál je kultúrna pamiatka. Najviac ma oslovilo kúpanie v prírodnej jaskyni, kde je poriadne horúca voda. Vydržal som v nej len pár minút. Medzi super výlet v Novej Bani a Žarnovici by som kúpele určite zaradil.
Šachta Althandel a štôlňa Tag
Zo šachty Althandel bolo kedysi vyťažených až 600 kilogramov zlata a dnes sa dá ísť dnu na prehliadku. Zachovala sa z nej štôlňa Tag. Treba zazvoniť pánovi Muchovi z domu č.21, ktorý býva priamo nad ňou a on ťa prevedie. Ak je doma, haha. V štôlni sú ostatky pôvodného baníckého náradia počas ťažby zlata a pre turistu je sprístupnených 90 metrov. Ide o super výlet v Novej Bani a Žarnovici.
Chytanie pstruhov v Ostrom Grúni
Cez Ostrý grúň v minulosti viedla Kľakovská železnica, ktorej pozostatky sa dajú dodnes nájsť v lesoch. Pri Ostrom Grúni, v Pokutskej doline si však môžeš ísť zachytať ryby. Konkrétne pstruhov. Pán, ktorý ich tu pečie mi prezradil jeho „tajný“ recept. Vypráža ich v kukuričnej múke, ktorá zintenzívňuje chuť ryby a musím povedať, že teda naozaj to funguje!
Nad umelým jazerom sa nachádza aj ranč Blanc, čiže pred tým, ako si pôjdeš uloviť a upiecť svoju rybu, zajazdi si na koni. Alebo bevmi niekoho na super výlet v Novej Bani a Žarnovici na ranč.
Po Regióne Gron som cestoval v rámci infocesty organizovanej Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Región GRON, podporenej Ministerstvom dopravy a výstavy SR. Viac o regióne a ďalších zaujímavých zastávkach nájdeš na ich webstránke.
O.K, teraz viem, ze je to v Novej Bani – dnes som prečital info o cestovani na letisko v Budapesti aj o kupani na Zelenej zabe – fajn,cenne info, obe zuzitkujem – z Presova ide rano priamo rychlik do Budapesti, chystam sa tam pozriet novovybudovane futbalove stadiony…
Dnes som si precital 11 tipov na vylet v Novej Bani a Zarnovici. Fajn, tie pstruhy ochutnám, akurat ma zaujima kde su tie stolne, v ktorej dedine byva pan Mucha – nech sa vam dari
Dakujem, Jan. Nech sa paci: https://regiongron.sk/sachta-althandel/