Čo vidieť v Londýne za 3 dni podľa Milana Bez Mapy

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

10 miest, čo vidieť v Londýne za 3 dni podľa Milana Bez Mapy? Na začiatok, tri dni na Londýn nie sú ideále, no dajú sa zvládnuť. Londýn je abnormálne nenormálny. Veľmi rád sa tam vraciam. Bol som tam dvakrát. Teraz, tretíkrát to však bolo výnimočné a nielen preto, že väčšinu času svietilo slnko.

Na výlet som sem zobral prvú výherkyňu súťaže o dovolenku s Milanom Bez Mapy z letiska Košice v rámci kampane Z Košíc do sveta. S Erikou z Rožňavy sme strávili krásne 3 dni v hlavnom meste Spojeného Kráľovstva. Z Košíc sme do Londýna leteli priamym poobedňajším letom s Wizzairom, ktorý trval necelé dve a pol hodiny. Wizzair lieta z Košíc na letisko Luton 5x týždenne, Ryanair na letisko Stansted tiež 5x za týždeň.

TIP: Tu nájdete aktuálne akciové letenky do Londýna z Košíc aj z iných miest. Odkaz si uložte, priebežne sa aktualizuje.

WizzAirom z letiska Košice do Londýna
WizzAirom z letiska Košice do Londýna

Čo vidieť v Londýne podľa Milana Bez Mapy

Počas letu mi Erika na mape ukázala, ako precestovala celú Európu vlakom. Toto bol jej úplne prvý let v živote. Aj môj prvý let bol do Londýna, ale ešte v roku 2009. A viem, že aj mnohých z vás. Som rád, že som jej ukázal, ako odteraz môže pokračovať vo svojich cestách, no už lietadlom po svete aj ona.

Ako sa dostať z letiska Luton do centra Londýna

Zaplatili sme 10 libier a priamym vlakom z letiska sme za 35 minút boli v centre mesta. Aj napriek ležérnemu tempu sme toho v Londýne za pomerne krátky videli fakt veľa. Poďte si prečítať, ktorých 10 miest viete obehnúť v Londýne za 3 dni rovnako ako my. Najprv si však nezabudnite pribaliť cestovný pas.

 1. Big Ben a prechádzku popri Temži
 2. Greenwich Park
 3. Canary Wharf
 4. Camden Town
 5. Tower Bridge
 6. Hyde Park a výlet loďkou
 7. Notting Hill
 8. British Museum
 9. Buckinghamský palác
 10. Covent Garden
@milan_bezmapy 🇬🇧 Erika z Rožňavy vyhrala v súťaži od @Košice International Airport výlet do Londýna a ja som ju tam previedol. Má 57 rokov a toto bol to jej prvý let v živote. Na konci dodala: "Už nič v živote nebudem odkladať" ❤️ Do Londýna sa dostanete z Košíc leteckou spoločnosťou Wizzair na letisko Luton a s Ryanair na Stansted. TIP: Z Lutonu chodí nový rýchlovlak, ktorý vás do centra Londýna odvezie za pol hodinu. Cestujte, ako povedala Erika. #milanbezmapy #dnescestujem #dovolenka #milujemcestovanie #londyn #zkosicdosveta #letiskokosice #kosice #slovensko #vylet ♬ sonido original – Milan Bez Mapy

Ako sa pohybovať po Londýne a akú metro kartu kúpiť

V Londýne je najrýchlejšie prepravovať sa metrom. Linky nie sú označené číslami, ale menami a farbou. Na kratší pobyt v Londýne sa nám viac oplatila Travelcard ako Oyster Card. Tá platí aj na doubledeckre. A kto by sa nechcel odviezť poschodovým autobusom ako z učebníc angličtiny? Seďte hore vpredu.

Big Ben a prechádzka okolo Temže

Výlet sme zobrali menej historicky a viac dovolenkovo, preto sme čas po prílete strávili nočnou prechádzkou popri rieke Temža. Tá rozdeľuje Londýn na dve polovice. Zaviedla nás k Big Benu. Stavím sa, že ste si predstavili tú svetoznámu londýnsku vežu, ktorá je súčasťou Westminsterského paláca, kde zasadá britský parlament.

Big Ben a prechádzka okolo Temže
Big Ben a prechádzka okolo Temže

Odkiaľ dostal Big Ben svoju prezývku?

Prezývku Big Ben nesie len najväčší zvon, ktorý je po správnosti umiestnený práve v Elizabeth Tower. Má 163 rokov a bol postavený ako náhrada za opátstvo, ktoré zničil oheň spôsobený pekárom. V tom čase bolo veľa domov drevených a veľa z nich skladovalo olej. Naša trasa viedla aj popri farebne vysvietenom treťom najväčšom vyhliadkovom kole na svete London Eye. V Londýne sa točí od druhého milénia.

Greenwich Park, Canary Wharf a Tower Bridge

Greenwich skrýva jeden svetový unikát, ktorý nikde inde nenájdete. Je to nultý poludník, podľa ktorého sa určuje jednotný svetový čas platný pre celú Zem. Prechádza cez Royal Observatory. Jednou nohou tak môžete stáť na východnej a druhou na západnej pologuli. Toto miesto je z historického pohľadu veľmi bohaté a koho zaujíma námorníctvo, tu aj v blízkom National Maritime Museum bude ako v siedmom nebi.

A aby tých kladov nebolo málo, z parku je mega výhľad na finančné centrum Londýna. Canary Wharf vidno už z Greenwich parku, preto sme si túto biznis štvrť chceli pozrieť aj z blízka. Je to finančné centrum Anglicka s mrakodrapmi, z ktorého cítiť môj obľúbený newyorský vibe. Názov vznikol vďaka lodnému obchodu s Kanárskymi ostrovmi.

Canary Wharf
Canary Wharf
Tower Bridge
Tower Bridge

Návšteva Camden Town v Londýne

Obed som si chcel dať ešte v Canary Wharf, Erika však chcela ochutnať fish and chips v tradičnej krčmičke. Ja som jej to s radosťou doprial, hoci toto jedlo nie je nič pre mňa.

Tip na reštauráciu v Camden Town, kde majú dobré fish and chips

Vysnívaný irish pub sme našli vo farebnej štvrti Camden Town. Volá sa The Oxford Arms a keď budete nablízku, určite tam zbehnite minimálne na pivo. Camden Town je umelecká bohémska štvrť (kontroverznejšia), kde spolu žijú farmári aj punkáči. Je to rodisko punku a rocku v Anglicku.

Výlet loďkou v Hyde Parku

Na Londýne sa páči, že na to, aký je obrovský, je tam dosť parkov pre každého. Asi najznámejší z nich, Hyde Park, sme nemohli vynechať. Pred ním sme však ešte skontrolovali, či stále stojí aj Tower Bridge a ako bonus sme zistili, že pod ním kedysi bývala pláž pre deti, ktoré nemali na dovolenku pri mori.

Výlet loďkou v Hyde Parku
Výlet loďkou v Hyde Parku

Hyde Park má dve jazerá, ku ktorým sa ľudia chodia opaľovať a cestu vám tam skríži nejedna veverička. Je to miesto, kde môžete dosýta nasávať atmosféru mesta, ktoré je spolu s New Yorkom, Parížom a Tokiom jedno z najdôležitejších na svete.

V Hyde Parku vám to ani nenapadne. A ako si obohatiť podvečer v Londýne? Požičajte si loďku a člnkujte sa na jazere pri západe slnka.

Notting Hill a filmové lokácie s Juliou Roberts

Notting Hill je živá štvrť Londýna s domami vo viktoriánskom štýle, chutnými kaviarňami a upravenými záhradami. Známa je svojou tržnicou na Portobello Road.

Má perfektnú atmosféru a odporúčam ho všetkými desiatimi. Ak ste milovníci rovnomenného filmu, práve tu nájdete tie modré dvere, kde býval Hugh Grant a kam ho chodila navštevovať Julia Roberts.

Návšteva Nothing Hill
Návšteva Nothing Hill
Návšteva Nothing Hill
Návšteva Nothing Hill

British Museum

Nebudeme si klamať. British Museum je tak trochu kontroverzná téma. Z rôznych kútov sveta počuť sťažnosti, že v sebe skrýva nelegálne artefakty z celého sveta, napr. múmie z Egypta či jednu sochu Moai z čilského Veľkonočného ostrova (Rapa Nui), kde som bol vo februári. Koluje vtip, že pyramídy si nezobrali, lebo vraj boli príliš ťažké.

TIP: Prečítajte si ako na návštevu Veľkonočného ostrova

V každom prípade, vstup je zadarmo a keďže vystavené artefakty sú dostupné na edukačné účely, tak prečo to nevyužiť. Pre tých, ktorí sa do Čile nechystajú, je to fajn spôsob, ako vidieť Moai-a. Múzeum je obrovské, za jeden deň nestihnete vidieť všetko, preto si vopred vyberte, čo vás najviac zaujíma a choďte rovno za tým.

Socha Moaia v Britskom Národnom Múzeu v Londýne z Veľkonočného ostrova

Socha Moaia z Veľkonočného ostrova v Britskom Národnom Múzeu
Socha Moaia z Veľkonočného ostrova v Britskom Národnom Múzeu

Buckingham Palace a Covent Garden

Z British Museum sa napríklad cez Trafalgar Square dostanete k Buckinghamskému palácu. Ten je oficiálnym londýnskym sídlom britského panovníka a zároveň najväčšou kráľovskou pracovňou na svete. Vedeli by ste si predstaviť pracovať tu? Ja radšej z kaviarne. Tu a všade inde sledujte anglické záhrady a parky. Sú dokonalé – na prvý pohľad neupravené, no opak je pravdou.

Všade v Londýne to žije a ani Covent Garden, obchodné a zábavné centrum, nie je výnimkou. A práve pouličný koncert v Covent Garden dal bodku za našou návštevou Londýna.

Tipy na ďalšie miesta čo vidieť v Londýne ak máte viac času

 • The Shard
 • Sky Garden, kde je vstup zadarmo, len sa treba zaregistrovať na ich webe na konkrétny čas
 • China Town
 • prečítajte si môj článok s tipmi na najkrajšie výhľady v Londýne

Výhľad z The Shard

Sky Garden, kde je vstup zadarmo, len sa treba zaregistrovať na ich webe na konkrétny čas
Sky Garden, kde je vstup zadarmo, len sa treba zaregistrovať na ich webe na konkrétny čas
Sky Garden, kde je vstup zadarmo, len sa treba zaregistrovať na ich webe na konkrétny čas
Sky Garden, kde je vstup zadarmo, len sa treba zaregistrovať na ich webe na konkrétny čas
Čínska štvrť v Londýne
Čínska štvrť v Londýne
TIp na bar v centre Londýna
TIp na bar v centre Londýna

Celodenný výlet do mesta Windsor pri Londýne

Výlet do Windsoru je skvelý nápad! Windsor je krásne mesto vo Veľkej Británii, ktoré je známe predovšetkým vďaka svojmu impozantnému hradu, ktorý je jedným z najstarších obývaných hradov na svete. Nachádza sa v blízkosti Londýna a je domovom britskej kráľovskej rodiny.

Pri návšteve Windsoru by ste nemali vynechať prehliadku hradu Windsor, kde sa môžete pokochať nádhernou architektúrou a rozsiahlymi záhradami. Môžete sa prechádzať po Long Walk, ktorý je dlhá aleja obklopená krásnou prírodou a vedie až k zámku Windsor. Ak máte šťastie, možno uvidíte aj strážcov kráľovskej stráže pri vstupe na hrad.

Okrem toho môžete navštíviť aj svetoznámy Eton College, prestížnu školu, kde boli vzdelávaní mnohí významní muži. Prechádzka po malebných uličkách Windsorského centra vám umožní objaviť krásne historické budovy, obchody a reštaurácie. Ak máte čas, môžete sa vydať aj na krátku plavbu po rieke Temže, ktorá preteká cez mesto. Táto plavba vám poskytne jedinečný pohľad na hrad Windsor a jeho okolie.

Do Londýna určite choďte na viac dní, zaujímavých miest a aktivít je tam ako maku. Erika sa na konci výletu z vďačnosti rozplakala so slovami, že už na nič v živote nebude čakať. Ani vy nečakajte. Cestujte. Z Košíc do celého sveta.

Milan

4 COMMENTS

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.