Čo vidieť vo Faro a tip na výlet do Lagos podľa Milana Bez Mapy

103,217FansLike
186,749FollowersFollow
108,106FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo vidieť vo Faro? Toto mesto nepatrí medzi super obľúbené turistické destinácie Portugalska a povedal by som, že stojí tak trochu v tieni Lisabonu a Porta. Možno aj oprávnene. Keď som na svojom Instagrame @milan_bezmapy zverejnil, že idem do Fara, veľa z vás mi písalo, že sa tam nemám veľmi zdržiavať. Povedal som si, že mu dám šancu, hoci si dám vždy rád poradiť od svojich čitateľov.

V tomto článku nájdete moje skromné tipy to čo vidieť vo Faro a na to, čo sa mi tam páčilo. Vezmem vás na výlet do mesta Lagos, prenajmeme si čln a povozíme sa aj po okolí a po prírodnej rezervácii. Prečítajte si tiež čo vidieť v Porte na severe krajiny.

Ak budete mať v Algarve viac času, určite vybehnite aj do rybárskej dediny Albufeira a Portimao s krásnou marínou. Tie som, žiaľ, nestihol ale v budúcnosti sa do nich veľmi rád vrátim.

Čo vidieť vo Faro a tip na výlet do Lagos podľa Milana Bez Mapy

Čo vidieť vo Faro a tip na výlet do Lagos podľa Milana Bez Mapy
Čo vidieť vo Faro a tip na výlet do Lagos podľa Milana Bez Mapy

Čo vidieť vo Faro a meste Lagos v portugalskej časti Algarve a aké je tu počasie

 • prejdite sa historickou časťou mesta a prístavom, zastavte sa v skvelých reštauráciách, ktoré odporúčam nižšie v článku
 • prenajmite si hop on hop off taxík a vybehnite na okolité ostrovy v prírodnej rezervácii Ria Formosa ako na celodenný výlet, nevynechajte Ilha Deserta
 • urobte si celodenný výlet do mesta Lagos a pozrite známe útesy

Počasie v Portugalsku

Na juhu je počasie príjemné celý rok, no v zime tu nečakajte trópy. Je vysoko pravdepodobné, že vám bude svietiť slnko, no nezabudnite na to, že okolie obmýva Atlantický oceán. Oceán, ktorý je studený aj počas horúceho leta.


Lacné letenky do Faro

Lacné letenky do Faro nie sú žiadna raketová veda. Mne sa podarilo kúpiť lacné letenky do Faro cez Pelikán, spiatočne to bolo okolo osemdesiat eur z Viedne. Let trvá niečo vyše tri hodiny. Odporúčam vám letenky kupovať približne šesť týždňov pred odletom, vtedy som si všimol, že bývajú najlacnejšie. Ak nemáte konkrétny termín a ste flexibilní, odporúčam využiť môj návod na Ryanair Fare Finder, ktorý hľadá letenky podľa cien, nie podľa dátumu.

Lacné letenky do Faro
Lacné letenky do Faro.

Ubytovanie vo Faro

S ubytovaním som vo Faro vôbec nemal problém. Obvykle využívam Airbnb, no tu som si povedal, že chcem niečo s raňajkami, tak som zvolil hotel v centre mesta. Avšak, obvykle využívam Airbnb. Bytov tam je veľa a moja klasická rada je, že čím viac v centre, o to lepšie. Faro je malé mesto a všade sa dostanete pešo.

Ak máte voľnú izbu aj vy, môžete ju začať prenajímať turistom tiež. Naozaj, vo Faro sa ubytujte kdekoľvek, v tomto malom mestečku to je úplne jedno.

Čo vidieť vo Faro a tip na výlet do Lagos podľa Milana Bez Mapy
Čo vidieť vo Faro a tip na výlet do Lagos podľa Milana Bez Mapy

Cestovanie po Faro, cesta z letiska do centra a prenájom auta

Ako som napísal vyššie, Faro je malé mesto a všade sa dostanete peši. Z letiska chodia autobusy do troch eur, ak je vás viac, určite si vezmite Uber. Ten v tomto meste stojí máličko. Ak sa ubytujete v centre mesta, nepotrebujete žiadnu mestskú hromadnú dopravu, keďže celé centrum prejdete pešo do hodinky. Mám rád takéto kompaktné miesta, ktoré majú všetko pokope.

Na presuny medzi mestami som používal vlak, len tie časy sú trochu obmedzené. Ak vás ide väčšia partia, auto bude najlepší dopravný prostriedok. Hoci to niekedy môže byť problém s parkovaním, najlepšie celý región Algarve pochodíte ak si prenajmete auto.


Portugalský región Algarve, najkrajšie miesta v Portugalsku, mesto Faro a Lagos

Priznám sa, pred tým, ako som si kúpil lacné letenky do Faro a pristál na letisku FAO, netušil som, čo to je región Algarve a ako sa s nám Faro spája. Ide o južné Portugalsko, ktoré sa často opisuje aj ako najkrajšia časť Portugalska. A hoci som iné zatiaľ nevidel, minimálne ostrovy okolo mesta boli fakt nádherné a dali mi dole sánku. V rámci mesta vám odporúčam pozrieť sa na:

 • Arco da Vila, čo je jedna z hlavných mestských brán, ktorá prešla rekonštrukciou po silnom zemetrasení v roku 1755. Dnes je krásna a určite si ju všimnete aj keď pôjdete len tak okolo cestou na raňajky.
 • Zlatý kostol Igreja da Nossa Senhora do Carmo, ktorý je z veľkej časti pozlátený, najmä vo vnútri.
 • Prírodnú rezerváciu Parque Natural da Ria Formosa, ktorá rozhodne patrí medzi najkrajšie miesta v Portugalsku. So svojou rozlohou šesťdesiat kilometrov patrí medzi najväčšie prírodné rezervácie v Portugalsku a je domovom mnohých vtákov, ktoré tu majú svoj prirodzený habitat. Aj napriek tomu sa tu môžete kúpať a voziť motorovými člnmi.
 • Hradby starého mesta Cidade Velha z Faro majú úplne smiešne vstupné, tuším to bolo len tridsať centov. Ak si ale kúpite zeleninu na trhu, ktorý je hneď vedľa vstupu, lístok máte zadarmo. Opevnenie ponúka pekné výhľady na strechy mesta a určite sa tu zastavte. Vstup je kúsok od námestia Praca do Alfonso III. Odporúčam pri západe slnka.
Kam ísť vo Faro?
Kam ísť vo Faro?
Hradby starého mesta Cidade Velha z Faro
Hradby starého mesta Cidade Velha z Faro

Celodenný výlet do prírodnej rezervácie Ria Formosa z Fara a najkrajšie pláže

Za mňa najlepšou aktivitou v celom Fare, okrem jedenia ustríc, bol celodenný výlet do prírodnej rezervácie Ria Formosa. Ide o súbor ostrovov s nekonečnými plážami, kde sa môžete úplne legálne okúpať, hoci ide o prírodnú rezerváciu. Najvhodnejším spôsobom ako vidieť čo najviac za čo najkratšiu dobu je zobrať si hop on hop off water taxi z prístavu vo Fare. Sú to žlté motorové člny, ktoré pravidelne premávajú medzi troma hlavnými časťami prírodnej rezervácie. Medzi opusteným ostrovom Ilha Deserta, mestečkom Ilha de Farol a mestom Culatra. Ja som to nejak dopredu neplánoval.

Celodenný výlet do prírodnej rezervácie Ria Formosa z Fara a najkrajšie pláže
Celodenný výlet do prírodnej rezervácie Ria Formosa z Fara a najkrajšie pláže

Ráno som prišiel do prístavu, kúpil si celodenný lístok a sadol na prvú loď, ktorá išla. Chodia v intervaloch približne každú hodinku a úplne v pohode som tak stihol všetky tri miesta, okúpať sa, najesť sa a prejsť sa. V rámci výletu za jeden deň teda stihnete tieto tri miesta:

 1. Ilha Deserta
 2. Ilha de Farol
 3. Culatra

Návšteva Ilha Deserta, opusteného ostrova vo Faro ktorý má nudapláž

Len tak medzi nami, ak by som sem išiel druhýkrát, kašlal by som na hop on hop off water taxi a strávil celý deň na Ilha Deserta. Tým ale že som bol prvýkrát, chcel som vidieť všetky tri. Ilha Deserta má všetko, čo potrebujem na dovolenke, kde si chcem odpočinúť. Dlhé pláže a kaviareň s reštauráciou, kde sa dá platiť kartou. Nie som si ale istý, či do tej reštaurácie netreba rezerváciu, no kávu mi na stojáka dali v pohodičke.

Celý ostrov je jedna veľká step plná trávnatých porastov a jednej drevenej cestičky, ktorý vedie z jednej strany na druhú. Vzadu sa tiež nachádza nudapláž. Inak tu nie je vôbec nič a to sa mi na ostrove páčilo najviac.


Ilha Deserta
Ilha Deserta
Ilha Deserta
Ilha Deserta

Ilha de Farol a Culatra

Ďalšie dve zastávky sa nachádzajú na tom istom ostrove, no ďaleko od seba. Na Ilha de Farol vás ale bezpodmienečne pošlem do reštaurácie A do Joao. Majú čerstvé morské plody so sedením kúsok od mora na vonkajšej terase. Prejdite sa tiež uličkami. Tie malé biele domčeky s kaktusovými predzáhradkami vyzerajú ako z dokonalej rozprávky. Raz si taký kúpim a budem tam chodiť na leto.

Mať dom na ostrove s výhľadom na more je sen každého chalana. Culatra ma veľmi nezaujala, možno to bolo aj tým, že to bola posledná zastávka a ja som bol celkom unavený. Sú tu obchody, pláž a množstvo reštaurácií.

Ilha de Farol
Ilha de Farol
Ilha de Farol a pláž
Ilha de Farol a pláž

Kde ísť vo Faro na raňajky, obed a večeru a kde ochutnať čerstvé ustrice

 • Jednoznačne najlepší raňajkový spot v celom Faro som našiel vo Chelsa Coffee and Brunch. Na kávičku tiež zbehnite do „O Castello„. Z ich terasy vzadu je krásny výhľad na celú prírodnú rezerváciu Ria Formosa a tiež na pristávanie lietadiel. Letisková dráha smeruje priamo na túto kaviareň.
 • Na večeru či obed jednoznačne do Vivmar. Trávil som tu každý večer. Čerstvé morské plody odporúčam ochutnať spolu s ustricami. Pánko, majiteľ Portugalec, s ktorým som sa neskôr zoznámi, ich každý deň kupuje od rybárov a dokonca ma ich naučil otvárať. Zastavte sa uňho na skvelé víno, ustrice a terasu na príjemnej uličke v starom meste.
Chelsa Coffee and Brunch
Chelsa Coffee and Brunch
Ustrice vo Vivamar
Ustrice vo Vivamar

Celodenný výlet do mesta Lagos z Faro

Lagos som stihol iba na otočku z Faro a išiel tam kvôli jednej veci – útesy. Vlakom je to z Faro trochu ďalej, myslím, že som išiel dobré dve hodinky. Odporúčam vám si preto cestu naplánovať, ak v Lagos neplánujete spať. Útesy sú tu zrejme jedny z najkrajších aké som kedy videl, no musím povedať, že samotné mesto ma veľmi nenadchlo. Trošku taká turistická masovka a.k.a. Bibione. Nevadí. Vraj si tu chceli dom kúpiť aj Angelina Jolie a Brad Pitt, no nakoniec si to rozmysleli. Medzi najkrajšie útesy a pláže patria:

 • Ponta de Piedade
 • Praia de Camilo,
 • Praia de Benagil.

Odporúčam vám prenajať si loďku a pozrieť sa na útesy pekne z mora. Ja som sa v prístave po ceste z vlakovej stanice zastavil v jednom z mnohých stánkov, ktoré tu sú a vybral si výlet. Ak ale budete mať viac času, určite na niektoré pláže vybehnite aj po súši a okúpte sa tu. Sú jedny z najkrajších v Portugalsku.

Tá najznámejšia je Praia de Benagil, alebo Jaskyňa Benagil. Dá sa sem prísť loďou, či paddle boardom alebo kajakom a zo všetkých je najznámejšia. Je to kvôli jej otvorenému stropu, cez ktorý vidno nebo. Po ceste domov na vlak sa zastavte na drink v maríne, je hneď vedľa železničnej stanice.

Celodenný výlet do mesta Lagos z Faro
Celodenný výlet do mesta Lagos z Faro
Pláže v Lagos
Pláže v Lagos
Útesy v Lagos
Útesy v Lagos
Útesy v Lagos
Útesy v Lagos
Lagos, Portugalsko
Lagos, Portugalsko
Marína v Lagose
Marína v Lagose

Čo vidieť vo Faro a tip na výlet do Lagos podľa Milana Bez Mapy

Časť Algarve, Faro a Lagos ma veľmi oslovili. Aj napriek tomu, že ste mi radili z Fara rýchlo odísť, celkom sa mi páčila jeho pomalá a prispatá atmosféra. Ak by som sa sem v budúcnosti vrátil, strávil by som celý deň na Ilha Deserta a večer si dal dobré ustrice. Na svojom zozname vecí čo vidieť v Algarve mám ešte mestečká Albufeira a Portimao, tak aspoň mám dôvod sa sem vrátiť.

S láskou, Milan Bez Mapy

 

3 COMMENTS

 1. Ľudia by mali častejšie cestovať preč z mesta, nech sú v lone prírody a vôpbec osobne s druhým človekom, a nielen stále cez internet. Naposledy som bol na výlete v Karpatoch-radím každému, dá sa tam vyblázniť

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.