UConn – Univerzita s Vyhrievanými Chodníkmi

109,007FansLike
191,343FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Pred par dňami som mal príležitosť navštíviť UConn – Univerzitu štátu Connecticut, ktorá sa nachádza v meste Storrs, v južnej časti Connecticutu. Keď som vystúpil z auta na jednom z parkovísk, čudoval som sa prečo je tak veľké. Neskôr toho dňa som na to prišiel. Táto univerzita s bohatou históriou a modernou budúcnosťou mi vyrazila dych. Neviem si ani predstaviť, ako ťažké musí byť udržať celú univerzitu v chode. Toto miesto nieje len miesto kde chodia študenti, tu sa rodia nové nápady a tu sa aj menia na realitu.

HISTÓRIA V SKRATKE
UConn bol založený v roku 1881 ako poľnohospodárska univerzita mesta Storrs a pomenovaný podľa dvoch bratov, ktorí darovali škole rozsiahle pozemky. Po premenovaní v roku 1939 na UConn boli otvorené nové programy pre budúce sestričky a sociálnych pracovníkov. Postupom času sa k univerzite pridali právnické a lekárske univerzity a dnes tu študuje vyše 30 000 študentov. Celý komplex budov je tak rozsiahly, že pripomína malé mestečko a študenti využívajú hromadnú dopravu aby sa pripravili medzi jednotlivými katedrami.

NIEČO NA ČÍTANIE?
Miestne knižnice sú najväčšou verejnou zbierkou publikácií v štáte Connecticut. Spolu obsahujú vyše 2.5 milióna vytlačených kníh, 2500 časopisov, 35 000 elektronických kníh, 2.8 milióna výtlačkov na mikrofilmoch a 180 000 máp. Veľa čo? Knižnice som nenavštívil, ale určite sa tam nachádzajú staré, zaprášené knihy ako v Harry Potterovi. Haha.

POLICAJNÁ STANICA A VYHRIEVANÉ CHODNÍKY
Keď som sa prechádzal po tomto obrovskom komplexe, videl som policajné autá s logom UConn. Neskôr som si pozrel na internete, že táto univerzita ma vlastné policajné oddelenie, ktoré je rovnocenné akémukoľvek inému policajnému oddeleniu štátu Connecticut a má rovnaké práva. Polícia tu ochraňuje osoby a majetok univerzity. Internát Storrs je vybavený moderným systémom ‚modré svetlo‘. Stačí stlačiť jeden z modrých tlačidiel ktoré sú tu rovnomerne rozmiestnené a polícia ihneď príde na miesto, odkiaľ signál prišiel. Univerzita má aj vlastnú požiarnu stanicu, v prípade požiaru vedia hasiči prísť na miesto v mimoriadne krátkom čase.

Určite všetci vieme, aké náročné je chodiť do školy…v zime. Vyhýbať sa mlákam, nezlomiť si nohu a nezamočiť ponožky počas toho, ako nosíme ťažký notebook a desiatu. Ak vás to už nebaví, príďte študovať na UConn. Tam, kde to bolo možné, chodníky boli ukladané ponad potrubie na vykurovanie. Počas zimy sa teda sneh na týchto chodníkoch topí a sú bezpečné. Obdivujem toho, komu to napadlo. Po vykurovaných chodníkoch a vlastnej policajnej stanici ma už vlastná čistiareň odpadových vôd neprekvapila. Toto miesto sa snaží byť ekologické a environmentálne v jednom. Klobúk dole.

Súčasťou tohto komplexu je aj vlastné divadlo, kde som si vychutnal muzikál ‚Gypsy‘. Návšteva tejto univerzity vo mne vytvorila myšlienky nad ktorými som dlho rozmýšľal. Ak tu niekto študuje, čo viac potrebuje? Je tu všetko nevyhnutné pre štúdium a bývanie. Vďaka policajnej stanici sa tu cítite bezpečne, v zime si nevytknete členok na zamrznutej ceste a hromadná doprava zaručí, že sa na každú skúšku dostavíte včas. Navyše, voľne prístupné WiFi vám zabezpečí okamžitý a neobmedzený prístup k internetu kdekoľvek sa nachádzate. Uconn je miesto kde to, o čom čítate vo vedeckých časopisoch sa práve deje.

Milan Bardun 2014, pretože cesta je cieľ

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.