Vianočné trhy v Dubline sú šieste najlepšie v Európe

103,217FansLike
187,229FollowersFollow
108,106FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Vianočné trhy sú populárnym podujatím v mestách po celom svete, kde sa ľudia zhromažďujú aby si spolu s priateľmi vychutnali príjemnú atmosféru a dobré jedlo. Trhy sú v každom meste jedinečné a odlišujú sa tradíciami a zvykmi daného mesta. Ja som mal príležitosť navštíviť vianočné trhy v Írsku. Čím sa odlišovali vianočné trhy v Dubline od našich a kam treba ísť, aby ste si tieto trhy užili čo najviac?

Vianočné trhy v Dubline

Dublin je počas vianočného obdobia ohromujúci a vianočná atmosféra na vás doslova kričí z každej strany, či už z ulíc a ich výzdoby, obchodov a ich zľavami či z barov a ich špeciálnymi akciami. Vianoce spájajú obyvateľov a návštevníkov mesta do jednej skupiny ľudí, ktorí si spolu užívajú tento predvianočný čas. Aj keď počas mojej návštevy v Dubline nebol sneh, vôbec mi to nechýbalo. Vianočná hudba, výzdoba a milí malí elfovia v kostýmoch deda Mráza ma dokonale presvedčili o tom, že Vianoce sa nezadržateľne blížia.

TIP: Prečítaj si, čo vidieť v Dubline.

Vianočné trhy v tomto meste prilákajú ročne vyše 600 000 turistov a pomôžu k vytvoreniu 160 sezónnych pracovných miest. Podľa portálu timeout.com sa Dublin umiestnil v rebríčku najkrajších vianočných trhov v Európe na šiestom mieste. Prvou bola Barcelona. Aké sú teda vianočné trhy v Dubline?

vianočné trhy v Dubline

vôňa pečeného prasaťa rozvoniava staré mesto

ČO OČAKÁVAŤ?

Ak hľadáte tradičné vianočné trhy, kde sú k nájdeniu chutné sladkosti a nezdravé pochutiny spolu s domácimi ručne robenými suvenírmi, vianočné trhy v Dubline sú to pravé miesto, kam by ste sa mali na budúce vianoce vydať pozrieť. Ako na všetkých vianočných trhoch po Európe a svete, hlavnou atrakciou sú drevené stánky s milými (alebo opitými) predavačmi, ktorí sú ochotní vám ponúknuť vzorky na ochutnanie zdarma a predať vám ich produkty. Je predsa čas vianočný a z Dublinu je cítiť to dobro, či sa už prechádzate po uliciach alebo pijete varené víno v stánkoch.

vianočné trhy v Dubline

vstup na trhy vedľa St.Stephen’s Green Park

ČO NEMINÚŤ?

Dublin je počas Vianoc jedinečný a ak vám chýba varené víno alebo hot-dog, určite sa vydajte k St. Stephen’s Green Park, čo je stredne veľký park v centre mesta. Nachádza sa tu okolo 20 stánkov, kde nájdete všetko od klobás až po masážne kupóny. Prekvapivo, bol som sklamaný že sa tieto stánky nenachádzajú priamo v parku, ale iba ulici, ktorá sa tiahne pozdĺž neho – takže sa pripravte na tesné podmienky a zrážanie sa s ostatnými hladnými návštevníkmi. Myslím si, že je to kvôli otváracim hodinám v parku, nevadí. Ceny sú tu porovnateľné s ostatnými trhmi inde v Európe, ani nie drahé, no ani nie lacné, no toto miesto má neohúrilo a stále sa neviem zbaviť myšlienky vianočných trhov v peknom parku, namiesto ulice. Ale jedlo bolo dobré.

vianočné trhy v Dubline

pán pripravuje chutné pokrmy na panvici, ktorých vôňa láka všetkých navôkol

Dublin Christmas marketGeorge’s docks je veľmi populárne a vysoko navštevované miesto, na ktorom sa vianočné trhy tešia pozornosti už niekoľko rokov po sebe. V preklade názov znamená ‚Georgeov prístav‘ a nájdeme ho zo severnej časti rieky Liffer, ktorá preteká mestom. Vstup je zadarmo a stánky sa nachádzajú doslova na veľkom drevenom móle na vode, takže ak sa štítite vody (ako môj kamarát z Írska) tomuto miestu sa vyhnite, haha. Stánky s jedlom sa veľmi neodlišujú od tých pri parku, no toto miesto je oveľa živšie a je tu omnoho viac ľudí. Aby sa ľudia usmievali, je pre návštevníkov usporiadaný program s vystúpeniami či rôznymi podujatiami, ktoré podporujú vianočnú atmosféru. Rozvrh týchto predstavení nájdete v linku tu.

Dublin Christmas treeVianočný stromček je povinnosťou každého vianočného mesta, no nie? Ten v Dubline ma očaril a musím sa priznať, páčil sa mi viac ako ten čo máme doma v rodnom meste. Majestátny veľký a bohato, no vkusne vyzdobený stromček sa nachádza na O’Connell Street, kúsok od rieky a bol rozsvietený 30.teho novembra o 15.30 starostom Dublinu – lordom Christym Bukrem.

Dublin Christmas Markets

Predvianočný Dublin mi vyčaril mnoho úsmevov na tvári a zanechal vo mne pozitívne pocity. Mesto je útulne a cítil som sa tu pohodlne aj napriek nízkym teplotám, ktoré sprevádzali môj pobyt. Na trhu si každý príde na svoje, vyzdobené ulice a vôňa z vianočných trhov je to, čo potrebujete keď cestujete pred Vianocami. Ako tak však rozmýšľam, jediná vec, ktorá mi chýbala bol dedo Mráz, haha 😀

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.