Čo vidieť v Dubline: Zoznam tipov a niečo extra pre teba

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Hlavné mesto Írska – Dublin je krásne miesto na návštevu. Nikdy sa tu nebudete nudiť, vždy je tu čo objavovať alebo ochutnávať. Dublin si zaslúži dlhšiu návštevu ako jeden deň, no pre tých, ktorí máte plné diáre – nebojte sa! Táto metropola sa dá stihnúť aj za jeden deň a zoznam toho, čo vidieť v Dubline za jeden deň nájdete práve tu. Pozri si, čo vidieť v Dubline.

Zoznam toho, čo vidieť v Dubline

FAKTY O ÍRSKU

 • Vedeli ste, že okrem anglického jazyka sa tu taktiež hovorí írčinou? Ani ja som to najskôr nevedel, no ak chcete povedať Dublin po írsky, je to “Baile Átha Cliath” a takmer všetko je tu dvojjazyčne, od názvov zastávok autobusu až po sprievodcov. Musím povedať, že sa mi írčina páči a v niečom mi pripomína islandčinu.
 • Národným symbolom Írska je harfa, aj keď to pôvodne mali byť gajdy, avšak Anglickí kolonizátori Írsku gajdy ako národný symbol nedovolili používať.

Dublin City Map

prípravy na deň strávený v Dubline

HROMADNÁ DOPRAVA

Staré mesto Dublinu neje veľmi rozťahané do diaľok a všetky body, ktoré tu spomeniem sa nachádzajú v pešej dostupnosti (až na jeden – maják Poolbeg). Z mojej vlastnej skúsenosti z Dublinu môžem povedať, že mestská hromadná doprava je smrť a obyčajná cesta z letiska nám trvala vyše hodiny, lebo sme stáli v dopravných zápchach. Ak môžete, vyhnite sa využívaniu MHD v Dubline. A ešte jedna dôležitá poznámka, aj tu sa jazdí vľavo 😉 čo vidieť v Dubline? hlavne autá, ktoré vás môžu zraziť.

NAPLÁNUJTE SI DEŇ

 1. 09.00 – 09.20 Katedrála Svätého Patrika
 2. 09.35 – 10.00 Christ Church katedrála
 3. 10.20 – 11.00 St. Stephen’s Green
 4. 11.15 – 13.00 Národná galéria Írska
 5. 13.15 – 14.15 Trinity College
 6. 14. 25- 15.30 O’Connell Street a obrovská ihla
 7. 15.45 – 16.45 Dublinský hrad a jeho záhrady
 8. 17.00-17.30 Mestská radnica
 9. Temple Bar

KATEDRÁLA SV. PATRIKA

Postavená v roku 1192 je dnes najväčším kostolom v Írsku. Vstup do tejto, pravdepodobne najznámejšej stavby Dublinu stojí 6 EUR pre dospelých a 5 EUR pre študentov. Rodinné lístky stoja 15 EUR. Všetky lístky si môžete objednať na  oficiálnej web stránke alebo priamo na mieste, kde nájdete mnoho užitočných informácii o tejto stavbe.

St.Patricks Cathedralveľkolepá katedrála Sv.Patrika pri východe slnka

CHRIST CHURCH KATEDRÁLA

Táto katedrála otvára svojim návštevníkom brány od 9 ráno. Oficiálne web stránky uvádzajú, že katedrála je vysoko navštevovaná pre svoj nádherný interiér a stredovekú hrobku, ktorá sa nachádza pod ňou, kde môžeme vidieť mumifikovanú mačku a potkana. Lístky sú v predaju tu za 6 EUR pre dospelých.

Christ Church Cathedralkatedrála Christ Church

ST. STEPHEN’S GREEN PARK

Ak máte radi aj záhradnú architektúru, určite vás poteší návšteva St. Stephens Green Parku navrhnutého Williamom Sheppardom. Park bol oficiálne otvorený v roku 1880, no do roku 1663 to bola len plocha pozostávajúca z mokradí používaná na pasenie zvierat na okraji Dublinu. Vstupné je zadarmo, no majte na mysli otváracie hodiny. Park sa otvára o 7.30 ráno cez týždeň a o 9.30 ráno počas nediel a štátnych sviatkov. Zatvára sa so západom slnka.

ÍRSKA NÁRODNÁ GALÉRIA

Unikátna zbierka Írskeho a Európskeho umenia tu čaká na tých, ktorí milujú umenie. Galéria je otvorená od roku 1854 a vstupné je dobrovoľné. Nájdeme tu obrázky od známych maliarov ako Claude Monet alebo Pablo Picasso, no ak hľadáte konkrétny obraz, opýtajte sa pani na informáciách a tie vás budú navigovať – miestna zbierka je naozaj veľmi rozsiahla.

National Gallery Of Irelandobjavovanie skrytých pokladov Írskej národnej galérie

TRINITY COLLEGE – LONG ROOM A KNIHA KELTOV

Ďalším bodom, ktorý nemôžte počas návštevy Dublinu vynechať je univerzita Trinity college, ktorá sa nachádza takmer cez ulicu od Írskej národnej galérie. Nachádza sa tu Kniha Keltov ktorá bola vytvorená v 9.storočí mníchmi z Iony a z bezpečnostných dôvodov bola okolo roku 1653 poslaná do Dublinu počas Cromwellianskej éry. Výstava zahŕňa audio sprievodcu a obrázky vo veľkej mierke zobrazujúce detaily z tejto vzácnej knihy. Od Knihy Keltov sa prejdete do tzv. Long Room čo v preklade znamená Dlhá Miestnosť a ide o hlavnú komnatu starej knižnice univerzity Trinity College. Sála je 65 metrov dlhá a obsahuje takmer 200 000 kníh v bukových policiach. Vstup je 10 EUR dospelí a 8 EUR študenti, no pripravte sa na asi 15-20 minútové státie v rade.

Long Room Trinity Collagedych vyrážajúca knižnica

O’CONNELL STREET a GIGANTICKÁ IHLA

O’Connell street je dlhá ulica, kde môžete hlavne nakupovať alebo si dať obed či večeru. Niektoré zdroje tvrdia, že to je naj širšia ulica v Európe (Champs-Élysées v Paríži nieje ulica). O’Connell street je pekne rušná a ak sa vám podarí byť v Dubline počas Vianoc, uvidíte tu nádherný vianočný stromček stojaci vysoko nad hlavami obyvateľov. Okrem toho vašu pozornosť počas dňa určite upúta gigantická no elegantná ihla, ktorá sa oficiálne volá „The Spire of Dublin“ alebo „Špirála Dublinu“, niekedy aj prezývaná monumentom svetla. Vyrobená z nerezovej ocele a navrhnutá architektom menom Ian Ritchie tvorí monument vysoký 121,2 metra, ktorý tu stojí už od Januára 2003.

DUBLINSKÝ HRAD A JEHO ZÁHRADY

Na strategickom meste, v historickom centre Dublinu sa nachádza hrad – symbol anglickej okupácie, postavený na začiatku 13teho storočia. Pôvodne bol dlhých 700 rokov sídlom anglických panovníkov v Írsku až do vyhlásenia nezávislosti slobodného Írska. Môžte si zaplatiť sprievodcu ako skupina, alebo sa poprechádzať po nádvorí a hradných záhradách, kde sa nachádza aj bohatá knižnica.

Dublin Castle Gardenshradné záhrady

MESTSKÁ RADNICA

Dublin City HallNávšteva mestskej radnice vám veľa času nezaberie, maximálne 30 minút. Radnica bola postavená v rokoch 1769 až 1779 a je pekným príkladom Georgiánskej architektúry, ktorou je Dublin svetovo známy.

TEMPLE BAR

Temple Bar je pekným záverom dňa v Dubline. Ak sa vám bude zdať drahý, nevadí – v okolí sú tucty iných podnikov, kde môžete ochutnať írske pivo alebo tradičnú írsku kávu. Nám sa Temple Bar páčil, aj keď sme tu nechali 18 EUR za dve írske kávy (zato poriadne silné so štedrou dávkou whiskey). Bolo to jediné miesto, kde nám boli ochotní predať alkohol pred 12 hodinou na obed ( a to som si myslel, že Íri pijú stále, haha!). Druhá vec je, že kedykoľvek sem prídete, bude tu hrať tradičná írska hudba. Pamätám si bradatého pána sediaceho v kúte – mohol mať okolo 45, sedel, spieval a hral na gitare počas celej našej návštevy. Počas prestávok si upíjal zo svojho GUINESS piva. Toto miesto má svojho ducha, no musím povedať, že je to pravdepodobne naj-turistickejšie miesto v celom Dubline (spoznáte to na cenách). Čo vidieť v Dubline? Toto nechám na vás.

Dublin Temple Bar

KDE VIDIEŤ TRADIČNÉ ÍRSKE TANCE ZADARMO?

Ak vás zaujímajú tradičné írske tance, je mnoho miest v meste, kde si ich môžete vychutnať. No sú miesta, kde môžete tieto tance vidieť aj zadarmo – stačí prísť, sadnúť si a objednať si obľúbené pivo. Náš spolubývajúci v hosteli, starší pán ktorý kedysi žil v Dubline nám odporučil podnik, kde sme strávili zvyšok večera – a lepšie ani nemohol skončiť. Choďte na Lord Edwars Street a na rohu s Ecchange street Upper níjdete Arlington hotel, ktorý má vlastný bar. Stačí vojsť a nájsť si obľúbené miesto, no odporúčam prísť včas, okolo 20.00 aj keď show začína až o 21.00. Tento bar sa tak ako všetky ostatné v Dubline rýchlo naplnia.

ČO VIDIEŤ DUBLINE?

Ak máte viac času, navštívte aj Old Jameson Destillery alebo Poolberg maják, ktorý je dobré navštíviť počas západu slnka. Dublin si zaslúži viac ako jeden deň, no ak viac času naozaj nemáte, viete si ho plnohodnotne užiť aj za menej ako 24 hodín. Čo vidieť v Dubline?

Milan Bardun – pretože cesta je cieľ

 

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.