Vianočné trhy vo Viedni 2019 a prár tipov kde ísť na najlepší punč

107,392FansLike
189,956FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Vianočné trhy vo Viedni sú konečne tu. Ja som ich absolvoval hádam tisíckrát a rozhodol sa napísať krátky návod, ako si užiť Vianočné trhy vo Viedni všetkými zmyslami. Varené víno, gospel, umelé klziská a Vianočná atmosféra. Kam ale vo Viedni ísť? Výber máš z viacerých možností. Do článku som zahrnul tie, ktoré som vyskúšal a považujem za najlepšie. A to jedlo…mňam!

Ak pôjdeš autobusom, kúp sí lístok včas, aby si ho mal do Viedne za euro. Ak pôjdeš autom, určite ťa zaujíma parkovanie, o ktorom som tiež napísal nižšie. Bohužiaľ, nepoteším ťa. Pred tým si ale pozri zoznam aktuálnych akciových leteniek – možno z tých Vianočných trhov odletíš oslavovať Vianoce niekam pod palmu, lol. Inak vedel si, že prvé Vianočné trhy na svete boli práve vo Viedni už v roku 1298? Vtedy sa im hovorilo „Decembrové trhy“.

Vianočné trhy vo Viedni 2019 a kde je najlepší punč

Tipy, ako zvládnuť Vianočné trhy vo Viedni:

 • Použi mestskú hromadnú dopravu. Parkovanie je problém a zaparkuj radšej mimo centra. Hlavne počas Vianočných trhov je v meste veľa rôznych obmedzení a uzávierok, o ktorých nemusíš vedieť.
 • Keď si kúpiš punč, často je v cene zahrnutý depozit (2-4 €) s tým, že ho dostaneš v super vianočnom hrnčeku na mega selfíčka. Ak hrnček vrátiš, eurá dostaneš naspäť.
Vianočné trhy vo Viedni
Punč zahreje najlepšie.

Na začiatok chcem povedať, že Vianočné trhy v Bratislave sú úplne iné, kde máme pár stánkov v centre a niekoľko alternatívnych trhov v okolí. Viedeň je v podstate väčšia a Vianočné trhy vo Viedni ti dávajú na výber. Kedy a kde ísť a ktoré trhy si vybrať? To záleží napríklad aj od toho, či máš so sebou deti, alebo sa chceš opiť do nemoty.

TIP: Ak ti je Viedeň ďaleko, pozri si, čo vidieť v Hainburgu.

Kedy? Trhy trvajú od 17.11 do 26.12 každý deň od desiatej rána do 21:30. Ak sem pôjdeš na Štedrý deň, oslavovať domov ťa pošlú už po 18:00. Záverečná.
Kde? Miest je viacero, tu je môj obľúbený výber.


Vianočné trhy na Rathausplatz sú najznámejšie

Tradičné Vianočné trhy vo Viedni na Rathausplatz patria medzi najväčšie a najviac komerčné. Je tu viac ako 150 stánkov, ktoré predávajú tradičné nápoje, ručné výrobky, pochutiny a nápoje, ktoré ťa zohrejú. Stromy pred Mestskou radnicou pekne svietia pozdĺž celej Ringstrasse boulevard a môžeš si tu aj zajazdiť na korčuliach na 3000 m2 klzisku. Deti by som sem nebral (aj keď žiadne nemám). Ak sa stratia, nájdeš ich až na jar.

Toto je jednoznačne môj najobľúbenejší Vianočný trh vo Viedni. Uvidíš tu gigantický ozdobený stromček a dokonca sobí vláčik pre deti. Daj si punč a keď hrnček vrátiš, dostaneš naspäť asi 2 € na ďalší punč, haha.

Najbližšia metro stanica: Rathus.


Vianočná dedinka na Námestí Márie Terézie

Dedinka sa nenachádza ďaleko od Rathausplatz a stojí tu okolo 70 stánkov s originálnymi darčekmi. Predvianočnú atmosféru ti navodia Gospelové melódie a 27 decembra Vianočnú dedinku vymenia za Novoročnú dedinku a novoročné trhy. Ak máš deti, sem ich môžeš zobrať bez problémov. Verím, že Vianočný dedinka sa im bude páčiť viac, ako stovky ľudí na Rathausplatz…Alebo, tatinko nech ide tam a maminka s deťmi môže ostať tu.

Najbližšia metro stanica: Museumsquartier.


Toto je moje najobľúbenejšie video na internetoch: 

Staroviedenský Vianočný trh na Freyung

Tieto Vianočné trhy vo Viedni sa nachádzajú priamo v centre Viedne a vychádzajú z tradície. Prečo? Konajú sa tu už od roku 1772 a kúpiš tu hlavne keramiku, magnetky a rôzne výrobky. Môžeš si ich prejsť okolo počas Vianočnej prechádzky Viedňou.

Najbližšia metro stanica: Herrengasse


Vianočný trh v Schönbrunne

Ak však hľadáš romantické miesto, či tip na super rande, vyskúšaj trhy v Schonbrunne. Tiež sa tu nachádza Vianočná dedinka a bohatý program pre deti. Taktiež si vypočuješ koncert klasickej hudby. Po Vianociach trhy pokračujú ako Novoročné. Ako si ich pamätám, ide o menšie trhy, čo ocenia ľudia, ktorí nemajú radi tlačenice.

Najbližšia metro stanica: Schönbrunn


Vianočný trh na Štefánskom námestí

Trhy tvorí 26 stánkov a nájdeš tu klasiku, alkohol, jedlo a pekné výrobky. Pre ďalšie miesta čeknu túto stránku.

Najbližšia metro stanica: Stephansplatz


Vianočné trhy vo Viedni a parkovanie

Na moje počudovanie, na oficiálnych stránkach Vianočných trhov vo Viedni som nikde nenašiel informácie o tom, kde a ako zaparkovať. Odporúčam ti teda dopredu zistiť, kde chceš ísť a vyhliadnuť si okolité ulice, prípadne prejsť jednu-dve zastávky metrom. Tak som to spravil ja, keď som bol autom vo Viedni. Parkovanie v centre Viedne je naozaj problém.

vianočné pečivo
Vianočné pečivo.

1 COMMENT

 1. Trhy a parkovanie v centre Viedne

  Pekne zhrnuté tie trhy. Môj rebríček trhov je nasledovný:
  1 Freyung – nefalšovaná tradičná atmosféra (menej turistov viac domácich)
  2 Radničný trh – len nie cez víkend (to je tu hlava na hlave) najhonosnejší trh s mega svetelnou výzdobou
  3 Schonbrunn – výhoda je, že keď je veľa turistov tak ta to tam stratí (veľké priestory) na nádvorí zámku
  4 Námestie Márie Terézie …

  Teraz mám niekoľko pripomienok k nezmyslom v článku. Trhy ako (Radničný, Schonbrunn, Námestie Márie Terézie…) sa konajú na námestí, nádvorí, na chodníkoch, pešej zóne. Takže o nejakom dopravnom obmedzení nemôže biť ani reči pretože autá tade jednoducho nejazdia!
  Akurát možno trh vo Freyungu má možno nejakú ulicu obmedzenú, ale pod trhom je podzemná garáž, takže je tam úplne bezproblémové parkovanie. Ja keď idem autom na trh vo Freyungu, tak parkujem tam. Schonbrunn – veľké parkovisko oproti vchodu. Radničný trh, ak nenájdete miesto na radničnej ulici, tak je tam podzemné parkovisko, dokonca nie jedno ale rovno dve podzemné parkoviská. Takže ak niekto príde autom do Viedne na konkrétny trh, je úplný nezmysel to odstaviť niekde na kraji a platiť si za metro 2,40 jedna jazda. Cesta tam a späť k autu napr keď sme 4 osoby, tak je to hneď 19.20€ 🙂
  Tu je link na parkoviská vo Viedni.
  http://www.parken.at/garage/10/parkgarage-rathauspark

  PS Ja si skutočne nemyslím, že parkovanie v centre Viedne je problém.

  Juraj

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.