Vianočné trhy v Bratislave už 21 rokov!

Kam idú výkaly z toalety v lietadle, keď spláchnem? Milan búra mýty

Toalety v lietadle sú jedna veľká záhada. Viete, kam ide obsah toalety v lietadle, keď spláchnem? Nie, nepadajú ľuďom na hlavy a do bazénov,...

Sú piloti v Ryanair neskúsení a nevedia lietať? Milan búra mýty

Sú piloti v Ryanair neskúsení? Ľudia tvrdia, že nebudú lietať s Ryanairom, že to je najhoršia letecká spoločnosť v Európe. Toto je nový diel...

Ako na cestovanie počas Ramadánu a rady ktoré sa zídu

Cestovanie počas Ramadánu má svoje výhody aj nevýhody. Spomeniem ich nižšie, no veľa z nás má z cestovania počas Ramadánu zbytočný strach. Ja som...

Zlé meno na letenke (obvykle) nebýva problém, ako ho opraviť?

Zlé meno na letenke nebýva až taký problém. Ja už som prestal počítať, koľkokrát som si kúpil letenku so zlým menom alebo preklepom. Keď...

Oplatí sa nakupovanie v Duty Free a ako vzniklo? Milan búra mýty

Oplatí sa nakupovanie v Duty Free? Úspory, ktoré získate z bezcolných nákupov, závisia vo veľkej miere od toho, čo kupujete a kde to kupujete....

Biele pruhy za lietadlom, Chemtrails, (ne)slúžia na otrávenie ľudí

Biele pruhy za lietadlom. Večná téma konšpirátorov, ktorí veria, že slúžia na vraždenie ľudí, roznášanie chorôb či škodcov alebo vírusov, ktoré zmenia ľudí na...
66,358FansLike
130,087FollowersFollow
79,244FollowersFollow

Vianočné trhy sú tradičné a veľmi populárne podujatie v mnohých mestách po celom svete. Rodiny sa priatelia sa stretávajú aby videli vianočné svetlá, dali si varené víno, nadýchali sa atmosféry či pochutili si na tradičnom jedle. Práve kuchyňa je to, čo robí každé trhy špeciálne a jedinečné – vianočné trhy nie sú nikde rovnaké a odlišujú sa od seba práve tradíciami či náboženstvom miesta, kde sú. Ako vyzerajú vianočné trhy v strednej Európe, v hlavnom meste Slovenska – v Bratislave?

People enjoying the hot wine at the Christmas Market on the Main square in old town of Bratislava.

vianočný stromček na Hlavnom námestí

HISTÓRIA TRHOV V BRATISLAVE

História trhov oficiálne začína v roku 1993 keď sa 1.Januára rozpadlo bývalé Československo na Slovensko a Českú republiku. Historicky prvé vianočné trhy v novom hlavnom meste Bratislava boli pod hradom v roku 1993 (1) a boli inšpirované trhmi z iných európskych miest ako Brusel či Stuttgart. Trhy mali prilákať návštevníkov zo zahraničia a boli niečo ako pozvánka na návštevu vianočnej Bratislavy a jej historického centra – a ľudia prichádzali. Bratislava sa stala populárnou kvôli jej trhom najmä medzi návštevníkmi z Rakúska, ktorých prilákali nižšie ceny a komornejšia atmosféra – na každoročný výlet smer vianočné trhy Bratislava sa tešilo čoraz viac ľudí.

CRAFTS (Kopírovat)

v stánkoch si môžete kúpiť alkohol, tradičné jedlo či domáce výrobky 

TRHY DNES

Počas posledných 21 rokov sa trhy stali jedným z najpopulárnejších udalostí v Bratislave, kde sa stretávajú ľudia z celého Slovenska aby si vychutnali dobré ( a nezdravé :D ) jedlo s priateľmi a rodinou. Trhy vždy začínajú rozsvietením 13 metrov vysokého smreku na Hlavnom námestí, väčšinou okolo 21 Novembra (trochu skoro, nie?) a vždy končia 23 Decembra, deň pred Vianocami. Trhy pozostávajú z vyše 70 stánkov so všetkým, čo si viete predstaviť, od jedla, alkoholu, hračiek či sladkostí. Stánky sú na viacerých miestach v Starom meste no tie najpopulárnejšie trhy sú na spomínanom Hlavnom námestí odkiaľ sa môžete prejsť na Františkánske námestie či k Slovenskému Národnému Divadlu, kde sa nachádza aj klzisko pod ďalším stromčekom.

Ice ring, Bratislava

klzisko pred Slovenským Národným Divadlom

CHEESE (Kopírovat)

predaj domácich produktov sa stáva čoraz populárnejšie

ZÁBAVA

Aby ľudia prišli a usmievali sa, na Hlavnom námestí je veľké pódium na ktorom sa počas trhov odohrávajú viaceré podujatia – zväčša tu vystupujú tradičné tanečné či spevácke zbory a predvádzajú svoje umenie aby zabavili ľudí a navodili im vianočnú atmosféru. Myslím si, že je veľmi dôležité udržovať miestne zvyky a kultúru v dobe, kde sa tradície nie len Slovenské strácajú v dnešnom komerčnom a uponáhľanom svete.

SHOW (Kopírovat)

predstavenie narodenia Ježiša na nádvorí mestskej radnice

PITIE & JEDLO

Je mnoho typických pokrmov a nápojov, ktoré si môžete dať, no chcem vás varovať ak ste na diéte, haha – tieto nápoje sú veľmi kalorické a jedlo plné tuku. Ale veď sú Vianoce :P Ak ste vegetarián, nájdete aj pár veggie stánkov – stačí keď sa poobzeráte. Tu je zoznam dobrôt, ktoré by ste nemali vynechať.

PECIENKA (Kopírovat)

Cigánska pečienka a klobásy sú najpopulárnejším jedlom trhov

Alkoholické nápoje

  • Varené víno biele alebo červené, môžete si ho dať v každom stánku. Len ho nevypite veľa lebo vás bude bolieť hlava – dávajú doňho veľa cukru aby bolo sladké. 2dl stoja okolo 1,50 EUR, no pozrite sa vo viacerých stánkoch, majú odlišné ceny no platí, že tam kde je najviac ľudí sa oplatí čakať
  • Medovina 2dl vás výdu cca 2 EUR no ak by som si mal vybrať, dal by som si radšej medovinu než víno (tá nefarbí zuby, haha)
  • Vianočný punč mix rumu a vína s pomarančmi alebo citrónmi za cca 1,50 EUR

Jedlo

  • Cigánska pečienka je asi najpopulárnejšie jedlo medzi návštevníkmi, môžete si dať kuraciu či bravčovú (ja radšej kuraciu) v žemli. Podávaná s horčicou a cibuľou, ak chcete čili či uhorky – vypýtajte si. Cena sa pohybuje okolo 3 EUR.
  • Klobása zvyčajne s chlebom alebo horčicou, môžete mať aj štipľavú. Klobásy sú tu veľmi chutné a rozvoniavajú celý trh. Môžete si ich dopriať za 3 EUR.
  • Lokša s makom alebo kačacou pečienkou za 1,50 EUR je skutočná delikatesa.
  • Žinčica tradičný slovenský ovčí syr ktorý smrdí ako ovca :D no všetci vravia, že je zdravý a liter vás bude stáť okolo 2 EUR

KLOBASY (Kopírovat)

klobásy každoročne rozvoniavajú trhy 

Nájdete tu aj mnoho zákuskov a sladkostí, z ktorých si môžete vybrať no odporúčam vám vynechať jablko v karameli, raz sa doň zakusnete a už sa karamelu na stoličkách nezbavíte. Vianočný čas je o tom byť s tými, ktorých máte radi a je aj časom dávania si darčekov. Rozmýšľali ste už niekedy nad tým, dať darček úplne cudzej osobe? Na Hlavnom námestí sa nachádza polica s knihami, ktoré sem doniesli iní ľudia. Aj vy môžete priniesť knihy, pre ktoré už vo vašej knižnici neviete nájsť miesto alebo naopak, ak sa vám niektoré páčia – môžete si ich vziať. Môžete aj zaplatiť dobrovoľný poplatok na podporu záchrany starých kníh.

KNIHY (Kopírovat)

knihy zadarmo na Hlavnom námestí

Christmas Tram Bratislava

Vianočná električka v Bratislave – cesta je zadarmo

Vianoce sú môj obľúbený čas v roku a milujem celú tú vianočnú atmosféru v meste. Každoročne sem príde mnoho ľudí aby si ju vychutnali tiež a vždy odchádzajú spokojní a s plnými bruchami.

Chcete vedieť viac o Bratislave? prečítajte si môj článok v Angličtine o tipoch, ako tu stráviť jeden deň One Day In Bratislava (tips by local)

Milan Bardun –pretože cesta je cieľ

ZDROJE:

1. – vianocnetrhy.sk

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.