Táto stránka ti ukáže tvoj každý jeden vstup do USA

124,940FansLike
210,903FollowersFollow
114,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a podľa Forbes jeden z TOP 10 infuencerov na Slovensku.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Vstup do USA dnes už nie je žiaden problém. Stačí ti ESTA a môžeš ísť do Ameriky ako turista až na 90 dní. Úplnou náhodou som však narazil na stránku na internete, kde si môžeš pozrieť históriu svojich vstupov za posledných 5 rokov.

Vstup do USA a tvoja cestovná história vstupov a odchodov

Koniec route 66
Koniec route 66.

Američania majú prehľad o všetkom. Avšak, myslím si, že to tak má každá krajina, len tieto údaje nie sú dostupné na internete. Ide o oficiálnu webstránku US Customs and Border protection nazvanú ako I-94 Travel records for U.S. Visitors. Ako majú tieto údaje? Nuž, pri vstupe dostaneš vstupnú pečiatku, vezmú ti odtlačky prstov a podobne. Skôr ma zaujímalo to, ako vedia kedy a odkiaľ som odišiel. Prečo?

Vždy, keď odlietam z USA preč, pracovník sa len pozrie do môjho pasu, či som to ja. Nič nezadáva do počítača. Avšak, letecké spoločnosti dávajú zoznam pasažierov krajine a myslím si, že tam je to dáko zautomatizované. Tvoj vstup do USA je pekne pod kontrolou.

No a aby si si skontroloval všetky svoje odchody a príchody, Customs and Border Protection spravili webstránku, kde si môžeš skontrolovať svoju cestovnú históriu. Nová CBP stránka dovoľuje cestovateľom skontrolovať svoje všetky vstupy a výstupy do a z USA za posledných päť rokov (maximálne 100 záznamov). Spravili to aj z toho dôvodu, že v prípade, že si si chcel tieto údaje vyžiadať v minulostli, musel si vyplniť žiadosť „Freedom of Information Act request“. Dnes to ide elektronicky.

Čo budeš potrebovať na to, aby si dostal prístup k týmto údajom:

  • Meno a priezvisko
  • Dátum narodenia
  • Číslo pasu
  • Krajinu jeho vydania

Načo je takýto údaj dobrý?

Tiež som sa to pýtal samého seba, tak som trochu prelustroval ich anglickú stránku. Hovorí sa na nej toto:

„Stránka I-94 ti sprístupni tvoje údaje vstupov  výstupov zo Spojených Štátov Amerických. Najnovší vstupný doklad I-94 sa môže vytlačiť a použiť ako úradný dôkaz o vstupe. Táto webová stránka poskytne informácie o dátume príchodu a odchodu pre číslo pasu za posledných päť rokov. Cestovná história bude poskytnutá len pre číslo pasu zadané pre vyhľadávanie.“

  • Ako teda získať výpis tvojej cestovnej histórie z USA?
  1. Otvor si túto stránku, ktorá je oficiálna stránka I-94.
  2. V hornom menu klikni na View travel history.
  3. Klikni, že súhlasíš 🙂 ja som to nečítal.
  4. Vyplň požadované údaje, ako je tvoje meno, dátum narodenia, číslo pasu a krajina jeho vydania.
  5. Tvoja cestovná história z USA sa ti zobrazí. Môžeš si ju vytlačiť a uvidíš na nej každý jeden tvoj vstup do USA.
vstup do USA
História mojich vstupov a výstupov USA.

Aj keď je táto stránka super, má svoje muchy. Keď som z USA odišiel po zemi, alebo naopak vstúpil, ukázalo mi to Unavailable, čiže údaj nie je niekedy prístupný. Platí to aj pri letiskách. 23.9.2017 som odletel z newyorskej La Guardie do Toronta a tento údaj sa nezaznamenal. Iba to, že som odišiel. Vrátil som sa po zemi z Niagara cez Buffalo a to tam mám. 10.12.2017 som odlietal zo San Francisca do Panamy a tiež to tam nie je.

  • Čo v prípade, že tam úplne chýba niektorý tvoj vstup alebo odchod?

Ak tam úplne chýba vstup (že tam nemáš ani to Unavailable), na webe I-94 je napísané, že sa s tým nedá nič robiť. Problém by som videl jedine v tom, že tam máš vstup a chýba ti výstup. Vtedy to môže vyzerať tak, že si stále v USA a nelegálne. Prečítaj si, aké nevýhody má práca v USA načierno.

Cestovanie do USA iba s biometrickým pasom

Dnes môžeš cestovať do USA už iba s biometrickým pasom. Prečo? Sú v ňom zaznamenané tvoje biometrické údaje, ako očná šošovka, odtlačok prsta, tvoj podpis, proporice tváre a dokonca som na internete našiel aj údaj, že je tam tiež tvar ucha. Tomu moc neverím, keďže mi ho nikto neskenoval. Pred stupom po USA si však musíš vybaviť povolenie na vstup ESTA, za ktoré sa platí približne 14 USD a platí dva roky. Celý postup, ako vybaviť ESTA nájdeš tu.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.