Zarábanie cez blog a 3 druhy neprofesionálnych partnerov

110,307FansLike
192,643FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Zarábanie cez blog môže pre niekoho znieť ako sen snov. Áno, nemám šéfa, nemám pracovnú dobu a to, koľko zarobím závisí čisto na mojej šikovnosti. Niektoré mesiace sú zárobky pozoruhodné, iné celkom priemerné. 

Zarábanie cez blog vyžaduje pevné nervy

Avšak, zarábanie blogovaním vyžaduje naozaj pevné nervy. Niekedy mám sto chutí niektorým firmám, s ktorými som spolupracoval, napísať škaredé mejly. Potom si poviem, že nebudem ako oni – ja budem profesionálny. Otvoril som si pivo a pustil sa do tohto menšieho hejt článku.


  • Neprofesionál číslo jeden: Pošlem ti mail po francúzsky/poľsky a čakám, že tým jazykom hovoríš.

Občas mi chodia ponuky na spolupráce aj zo zahraničia. Obvykle ide o recenzie na cestovateľské appky či pozvánky na press tripy. Párkrát sa mi stalo, že mi prišiel mail v cudzom jazyku – vo francúzštine, poľštine a podobne.

Samozrejme, že mám dve ruky a viem si to skopírovať do prekladača a preložiť. Veľakrát to ale nedáva zmysel a keď poprosím odosielateľa, aby mi správu poslal v angličtine, už neodpíše. Ani na môj druhý, či tretí mail, ktorým sa pripomínam.

zarábanie cez blog
Jedna z vydarených spoluprác s MINI Slovensko.
  • Neprofesionál číslo dva: Aj krava spraví bú, keď vojdeš do kravína.

Tak ako to chodí v každom inom biznise, aj zarábanie blogovaním je obchod. Príde dopyt, spravím ponuku a buď sa dohodneme, alebo nie. Ja som ten, čo sa vždy snaží nájsť kompromisy tak, aby dohoda vyhovovala obom stranám. Som ochotný ustúpiť od svojich podmienok do tej miery, aby to bolo pre mňa stále výhodné a nerobil som zadarmo.

Párkrát mi prišla pozvánka byť speakerom na rôznych akciách, či prednáškach. Keďže veľakrát cestujem, nemôžem sa akcie zúčastniť a slušne odmietnem. Obyčajné „ďakujem za info a želáme šťastnú cestu“ je oveľa lepšie, ako ignor. Česť tým, ktorí poďakujú a zaželajú pekný deň tak, ako to robím ja. Vždy.


TIP: Viac o zarábaní blogovaním spomínam v eKnihe „Bloger ako zamestnanie„, kde na 197 stranách detailne vysvetľujeme všetky spôsoby, ako zarobiť na blogu.


Ó a áno, niekedy ma firmy vydierajú štýlom „Ak túto ponuku nezoberiete vy, budeme si musieť nájsť iného blogera“. So vztýčeným prostredníkom odpisujem:Ďakujem, no o ponuku za týchto podmienok nemám záujem. Želám Vám pekný deň. S pozdravom, Bardún„. Áno, aj takto môže vyzerať zarábanie cez blog.

zarábanie cez blog
Dobrý deň, dovidenia.

Zarábanie blogovaním má niekoľko nevýhod

  • Neprofesionál číslo tri: Dohodneme sa na niečom a ja chcem stále viac.

Najhoršie je, keď sa s niekym dohodnem na spolupráci a partner mení podmienky za pochodu. Podpíšeme zmluvu, dohodneme podmienky a ja začnem s kampaňou. Všetko ide ako má, dokým nezačnem dostávať mejly typu „Dobrý deň, mohli by ste ešte…“ a milión vecí navyše o ktorých predtým nebola reč. Ani v zmluve.

Aby nebol ale tento článok jednostranný, poznám pár neprofesionálnych blogerov, ktorí napríklad zverejňujú komunikáciu s partnermi na Facebooku ešte pred tým, než sa dohodnú na podmienkach, tak aby partner vyzeral zle. Čo z toho majú? Tvária sa, ako sú nad vecou a pritom nedali partnerovi príležitosť dohodnúť (alebo nedohodnúť) sa na spoločných podmienkach.

zarábanie cez blog
Press trip v Pieninách.

Ale ako spieva Kali „Som rád za všetky ruky hore, ktoré sú tam“. A nakoniec, niekedy si musím pripomenúť, že toto celé robím dobrovoľne a stále môžem začať nový život v Austrálii. A hlavne jedno veľké ĎAKUJEM všetkým parnetorm a firmám, s ktorými som doteraz spolupracoval. Chvalabohu, je vás väčšina a preto ma zarábanie cez blog tak baví.


Zarábanie cez blog znie ako sen, nie? Nemám šéfa a pracujem vtedy, keď mám na to náladu. Áno, je to tak, no ako všetko, aj zarábanie cez blog má svoju druhú stránku. Jednou z nich sú amatérski a neprofesionálni partneri s ktorými sa stretávam pravidelne. Spolupráca je potom komplikovaná pre obe strany.
Zarábanie cez blog znie ako sen, nie? Nemám šéfa a pracujem vtedy, keď mám na to náladu. Áno, je to tak, no ako všetko, aj zarábanie cez blog má svoju druhú stránku. Jednou z nich sú amatérski a neprofesionálni partneri s ktorými sa stretávam pravidelne. Spolupráca je potom komplikovaná pre obe strany.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.