Ako nepribrať na dovolenke, no dopriať si? Ja to robím takto a ide to

125,779FansLike
211,904FollowersFollow
114,324FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a podľa Forbes jeden z TOP 10 infuencerov na Slovensku.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Ako nepribrať na dovolenke, no stravovať sa zdravo je téma, ktorú často a rád otváram aj mimo blogu. Všetci viete, že som veľkým, (niekedy to až preháňam), fanúšikom dvíhania činiek a vyváženej stravy, no veľakrát nepohrdnem ani hamburgerom či hranolkami. Ako nájsť rovnováhu stravovania sa na dovolenke?


Nemáte čas čítať článok o tom ako nepribrať na dovolenke? Pustite si ho ako podcast:


Ako nepribrať na dovolenke, no dopriať si dobré jedlo?

Ako nepribrať na dovolenke
Ako sa stravovať na dovolenke zdravo?

Ako nájsť počas cestovania tú správnu mieru jedenia, dopriať si, no zároveň sa domov nevrátiť so zbytočnou pneumatikou na páse, môže vyzerať ako komplikovaná rovnica. Tu je môj návod, ktorý sa snažím dodržiavať:

Keď cestujem, necvičím. Prečo? Lebo namiesto hodín strávených vo fitku idem radšej objavovať nové miesta. Cvičenie pokladám za výplň voľného času, keď som doma. Aj keď som skúšal cvičiť na pláži kade-tade po Filipínach, Mexiku či Thajsku, už len kvôli tým horúčavám je ranné cvičenie na pláži pekná, no často nerealizovateľná predstava a strata času. Na dovolenku si ide človek odpočinúť, nie?

Akonáhle sa zavrú dvere lietadla a zapnem si bezpečnostný pás, fitko pustím z hlavy. A tu prichádza na rad strava – ak necvičím, no nechcem si pokaziť postavu, musím si dávať pozor na stravovanie a jedlo. To je ale problém, keď cestujeme do krajín, ktoré sú povestné svojim jedlom, ako napríklad Taliansko. Že? Samozrejme, ideálne by bolo si rátať kalórie, no povedzme si narovinu, komu sa to chce riešiť, keď je na dovolenke? Nikomu.

TIP: Tento článok nie je pre tých, čo sú ubytovaní v all inclusive hoteli. Tam sa to jednoducho nedá sa neprejesť 🙂

Ako nepribrať na dovolenke?

reštaurácie v londýne
Nebojím sa dopriať si.

Zásady zdravého stravovania počas cestovania

  1. Výdatné raňajky sú kľúčom k úspechu.
  2. Stačí mi jedno veľké jedlo denne.
  3. Počas dňa konzumujem malé snacky, vďaka ktorým nevyhladnem. Najmä zeleninu.
  4. Dávam si pozor na dostatok proteínov a strážim si tuky.

Výdatné raňajky a jedno veľké jedlo denne sú kľúčom k úspechu

Mať výdatné raňajky je pre mňa úplný základ aj keď necestujem a som doma. Obvykle ide o ovsené vločky (100g) s polotučným mliekom (250ml), prípadne, keď sa ich prejem, sú to kukuričné lupienky s mliekom. Ak cestujem alebo som na dovolenke, nechce sa mi neustále rozmýšľať na stravou a preto si dávam výdatné raňajky a jedno veľké jedlo každý deň. Obvykle je to neskorší obed okolo tretej poobede.

Práve toto jedno veľké jedlo denne úplne neriešim a často ide o miestne špeciality, ako je pizza v Taliansku, paella v Španielsku, hamburgery v Amerike, steaky v Juhoafrickej republike a podobne. Keď cestujem alebo som na dovolenke, mám vždy oveľa viac pohybu a úplne bežne nachodím aj 10 000 krokov denne, čo je slušný výdaj energie. Jedno veľké nezdravé jedlo denne si vždy doprajem úplne bez výčitiek.

Ľahké jedlo počas dňa ma udržuje najedeného, no nemám chuť sa prejedať

Trik neprejedať sa spočíva v tom, jesť stále niečo malé. Ak si dlhšie nič nedám, príde na mňa vlčí hlad a zjem prvú vec, ktorú uvidím. A to je problém, lebo to je väčšinou nejaký fast food, ktorému sa chcem vyhnúť zo všetkého najviac. Čo je to ale ľahké jedlo a ktoré potraviny sú vhodné?

Treba čítať obaly, keďže rôzne tyčinky a jogurty či množstvo ovocia, obsahujú veľa cukru a tuku. Ľahký zeleninový šalát s Galbani Mozzarellou je mojim ideálnym snackom počas dňa, ktorý pravidelne jem aj doma počas leta. Snacky sú super, lebo si stále môžete niečo dzobkať, no treba si dať veľký pozor na to, čo konkrétne to je.

mozarella galbani
Dobrú chuť.

Ak majú vaše snacky vyšší obsah bielkovín a menej nezdravých tukov, vyhrali ste. Tu prikladám zoznam mojich obľúbených denných snackov aj s vysvetlením:

Ako sa stravovať na dovolenke zdravo? Jedzte toto

jablká Tie majú málo kalórií a tiež málo cukru, čiže sú jedným z najlepších rýchlych snackov. Jablko má vysoký obsah vlákniny, ktorá je perfektná na správne trávenie.
Galbani Mozzarella V zeleninovom šaláte, prípadne s paradajkou a bazalkou, je veľmi osviežujúcim letným snackom, prípadne v light verzii.
banány Banány sú super, no s nimi opatrne, majú veľa cukru. Ja vždy zjem tak maximálne 1-2 denne. Obsahujú draslík, vďaka ktorému fungujú nervy tak, ako by mali. Čo sa vám zíde, ak vám bude meškať lietadlo =)
akákoľvek zelenina Zeleniny sa nedá nikdy prejesť, dajte si ju bez dressingu, iba s trochou olivového oleja a deň môže pokračovať. Opäť, aj tu je vláknina, rovnako ako v jablkách.
káva Síce som v minulosti na 7 mesiacov prestal piť kávu, zasýti – len si ju dajte bez zákuskov, haha. Kávou myslím klasické presso s mliekom či kapučíno a nie žiadne frappé a blbosti so šľahačkou.
ryžové chlebíky Typický polystyrén poznáme všetci, každý deň zjem nie viac ako 10 kúskov, no ich výhodu je, že skoro nič nevážia, nepokazia sa a preto sú fajn. Pozor ale na obsah sacharidov, veľa ich nezjedzte a v žiadnom prípade si nekupujte tie poliate čokoládou.
orechy S orechami veľmi opatrne. Ak sa vám poradí si v reštaurácii objednať zeleninový šalát s orechami či semienkami, je to lepšie. Na posedenie ich ľudia vedia zjesť veľa, no nikdy si neprečítajú, o akú kalorickú bombu ide. Síce majú množstvo zdravých tukov, denne ich zjem maximálne za hrsť. Moje obľúbené sú mandle a vždy si kupujem nesolené a nepražené.

Čomu by som sa vyhol sú rozhodne sladené nápoje, tie sú úplná zloba, lebo majú veľa cukru, jedovatého aspartamu, kalórií a ak sa neustrážite, počas dňa z nich vypijete toľko energie, ako by ste mali z veľkého BigMac menu v McDonalde. Ak sa vám podarí obmedziť alkohol a slané jedlá, ktoré zadržujú vodu v tele, nebudete sa cítiť nafúknuto.

V ktorých krajinách sveta jedia najviac nezdravé jedlá?

Úplným extrémom boli Filipíny a Mexiko. Dodnes si pamätám, ako som na malom ostrove Malapascua na Filipínach nevedel nájsť nič čerstvé, nekonzervované a zdravé. Obvykle, malé ostrovy majú problém so zásobovaním a preto sa tam z pevniny dováža iba jedlo, ktoré má dlhý dátum spotreby.

Ak plánujete dovolenku na malom ostrove, rátajte s tým a dopredu si zistite, aké sú tam možnosti stravovania. Mexiko ma fascinovalo v tom, ako nezdravo sa stravujú miestni obyvatelia. Pijú veľa sladených nápojov a jedia veľa mastného jedla. V známych turistických oblastiach, ako je Playa del Carmen, Cancún či Mexico City je ale veľa reštaurácií, kde sa dokážete najesť normálne. No naozaj odporúčam tacos 🙂

Ako sa stravovať na dovolenke zdravo?

Aby som to zhrnul, nebojte sa si na dovolenke dopriať dáku nezdravú miestnu špecialitu. Ak to spravíte jedenkrát denne a inak budete počas dňa jesť normálne a ľahké snacky, nič sa vám nestane, dovolenku si užijete a ešte sa vrátite aj s Instagramom plným šťavnatého jedla. *článok vznikol v rámci spolupráce s Galbani Mozzarellou.

 

 

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.