Dal som 10 tisíc krokov denne, celý mesiac. Takto sa zmenilo moje telo

109,007FansLike
191,343FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

10 tisíc krokov denne? Niekomu sa to môže zdať veľa, no pre mňa to je denná rutina. Prečo by si to ale mal robiť aj ty? V rámci kampane „Kráčam slobodná“ som sa rozhodol podporiť zdravý pohyb, hlavne teraz v lete, keďže práve sedavým spôsobom života vznikajú rôzne ochorenia žíl. Viac o projekte nájdeš tu.

10 tisíc krokov denne a výhody pre tvoje zdravie

Ja netrpím ťažkými nohami, opuchmi, nočnými kŕčmi či mravenčeniu v nohách. Prečo? Pripisujem to tomu, že denne nachodím desať tisíc krokov, bez ohľadu na to, či cestujem, alebo som doma. Kdekoľvek vo svete. V priebehu celého júna som nachodil minimálne 10 000 krokov každý deň, no môj denný priemer mám 13 651 krokov. Prečítaj si, čo som zaznamenal na svojom tele a aké to malo pre mňa zdravotné účinky.

 • Koľko je 10 tisíc krokov denne? V priemere od 8 do 10 kilometrov. Závisí to od veľkosti krokov. Keď napríklad celý deň chodím po meste po stretnutiach, robím menšie kroky, ako keď sa idem večer prejsť. V jednom dni tak nachodím 8 kilometrov, v iné 9. To je úplne v poriadku.
 • Je to zdravé? Lepšie, ako sedieť na gauči, nie? Choroby žíl vznikajú, keď veľa sedíš. Týka sa to teda každého, kto pracuje v kancelárii a podobne.
 • Dá sa kráčaním schudnúť? Iba kráčaním nie. Pri chudnutí je najdôležitejšie upraviť jedálniček, kde v kombinácii s pravidelným pohybom, ako je aj chodenie, zaručene schudneš.
 • Viem sa voči ochoreniam žíl dať skontrolovať? Preventívna prehliadka trvá 5 minút a robí ju každý lekár.

„Moja babka začala v 60tke kráčať 8 kilometrov denne, čo je asi 10 000 krokov. Dnes má 97 a my nevieme, kde, do pekla, je.“ – Ellen DeGeneres

10 tisíc krokov denne chudnutie
Denne 10 000 krokov? Bez problémov. (autor foto vľavo: Pavol Urbánek)

Počet krokov si rátam bez ohľadu na to, kde na svete sa nachádzam. Musím však povedať, keď cestujem, nachodím viac krokov, ako keď som doma. Je to z toho dôvodu, že musím všetko vidieť a všade ísť, no Bratislavu poznám, haha. Rovnako dodržiavam pitný režim, o tom píšem v článku Aplikácie na osobný rozvoj.

Aké sú príznaky chronického ochorenia žíl?

 • opúchanie nôh (najmä večer)
 • pocit ťažkých nôh
 • nočné kŕče
 • pálenie a svrbenie nôh
 • metličky a kŕčové žily

10 000 krokov každý deň a pôvod tohto čísla – je pre každého?

Začal by som tým, že odkiaľ vzniklo toto magické číslo 10 000? Pedometre sú na trhu už niekoľko rokov a väčšina z nich má prednastavené, že 10 000 krokov denne je čarovná hranica, vďaka ktorej budeš zdravý. Ako však toto číslo vypočítali a naozaj platí pre všetkých ľudí? Samozrejme, že nie. Človek s obezitou by mal rozhodne začať s nižším počtom krokov denne, kým človek vo forme si môže dať kľudne aj 12 tisíc denne.

TIP: Na meranie svojich krokov som si za 25 € kúpil tento fit náramok, s ktorým som maximálne spokojný. Meria kroky, kalórie, vzdialenosť, tep a ukazuje aj čas, hehe. Navyše, baterka mi najdlhšie vydržala 23 dní.

Xiaomi Mi Band 2
Môj fit náramok.

Dôvodom, prečo sa odporúča nachodiť desať tisíc krokov denne je aj to, že číslo 10 000 dobre vyzerá, čo je trošku marketingový ťah. Na druhej strane, na internete som sa dozvedel, že prvýkrát bol pojem „10 tisíc krokov denne“ spomenutý v roku 1960, keď sa začali v Japonsku vyrábať krokomery a pedometre. Avšak, pred 60 rokmi boli diéty, chudnutie a zdravá strava niečo úplne iné, ako dnes, že? Koľko by si mal teda denne nachodiť ty? Na koľko sa cítiš a nič nerob nasilu. Moja mama má napríklad denný cieľ 8 000 krokov, ktorý nie vždy splní, haha. Avšak, nejde sa zabiť. Dôležité je, že sa hýbe a vie, že by sa hýbať mala viac, keďže má sedavú robotu.

10 tisíc krokov denne a účinky na moje zdravie

Ako som hore naznačil, denne som počas júna nachodil 10 000 krokov. V zásade si na to telo najskôr muselo zvyknúť a mal som svalovicu, avšak, po čase som už ani len nepocítil, že sa tak veľa hýbem. Tu je časová os toho, ako to celé počas júna prebiehalo:

 • 1 týždeň sa mi chodilo denne tak veľa naozaj ťažko. Je to osem kilometrov, ale na človeka, ktorý pred tým nachodil tak polovicu, to dalo zabrať. Reálne som mal svalovicu na zadku a bol trochu unavený. Nevážil som sa, lebo si myslím, že váženie je blbosť, pokiaľ nemáš takú tú inteligentnú váhu, ktorá ukazuje percento tuku a podobne. Ja ju nemám.
 • 2 týždeň si na takýto pohyb začalo telo zvykať, aj keď som sa stále musel niektoré dni premáhať.
 • 3 týždeň telo si na 10 tisíc krokov denne úplne zvyklo a dával som ich bez problémov, s ľahkosťou. Dokonca, niektoré dni viac, a vôbec som nebol unavený.
 • 4 týždeň som ani len nepocítil, že som každý deň nachodil osem až desať kilometrov. Stalo sa to úplnou súčasťou môjho dňa, kde som nešiel spať, dokým som nemal splnený svoj cieľ a môj fit náramok nebol spokojný.

Schudol som? Nie. Prečo? Lebo to nebolo mojim cieľom. Ak by som chcel schudnúť, určite by som upravil stravu (ktorú mám beztak upravenú). Ak chceš schudnúť, naplánuj si desať tisíc krokov každý deň a počítaj kalórie. Na internete je nespočetné množstvo kalorických tabuliek, ktoré ti vypočítajú tvoj odporúčaný denný príjem kalórii na schudnutie, alebo udržanie váhy. Môj denný príjem sa pohybuje okolo 2 500 kcal s cieľom nabrať svaly, nie tuk.

Ako sa teda zmenilo moje telo? Spevneli mi stehná, aj keď som neschudol. Oveľa viac sa mi ale zlepšila kondička a keď idem namiesto výťahu po schodisku, vôbec sa nezadýcham. Takže, 10 000 krokov denne splnilo svoj účel.


Tento článok je súčasťou projektu „Kráčam Slobodná“, do ktorého som sa toto leto zapojil. Jeho cieľom je zvyšovanie povedomia o prevencii voči chorobám žíl, ktoré vznikajú sedavým spôsobom života. Takže, zajtra ráno choď do roboty peši =)

4 COMMENTS

 1. Každý deň chodím do roboty a z roboty pešo. Problém je, že to mám asi 20 metrov. :/
  Inak, tiež som sa začal pár dní dozadu viac hýbať. V robote sedím za PC a pohyb mi chýba. Problém je, že som do 5tej v robote, potom chcem byť aspoň chvíľku so synom, kým ide spať a potom celkom rád trávim čas aj so ženou. Pri tomto je veľmi ťažké každý deň robiť nejaký stanovený počet krokov, ale snáď sa mi to nejako bude dariť. 🙂

  • Tak pekne začal ten komentár a potom tá veta, že to máš 20 metrov =D chápem, tiež keď sedím celý deň za PC, ani sa mi večer už moc nechce. Inak, neorzmýšľal si nad behaním? Podľa mňa namiesto hodinovej pauzy dať 30 minút beh má rovnaký efekt. Ale môžem sa mýliť =D

   • Beh ma vôbec nebaví. Začal som si robiť prechádzky (pre začiatok) aspoň večer po práci a sem-tam namiesto prechádzky bicykel. Ale žena sa snaží tiež cvičiť, takže sa musíme striedať, kedže niekto musí byť pri synovi (má 15 mesiacov), čiže je to naozaj náročné dodržovať nejaký režim.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.