Bezpečnosť v Juhoafrickej republike (JAR) je otázka veľmi diskutovaná. Poznám ľudí, ktorí by to JAR nikdy nešli a tvrdia „načo by som išiel niekde, kde mi ide o život?“ a druhú skupinu ľudí, ktorí si túto krajinu na úplnom juhu zeme nevedia vynachváliť. Ja som dlho patril do prvej skupiny, no dnes môžem pokojne vyhlásiť, že Juhoafrickú republiku som prežil! Haha. Dnes sa poctivo radím do druhej skupiny a môžem povedať, že ide o najkrajšiu krajinu, ktorú som kedy navštívil. Avšak, je rozdiel hovoriť o krajine a o bezpečnosti, takže je Juhoafrická republika bezpečná?
Bezpečnosť v Johannesburgu netreba podceniť, no kde je hranica paranoje?
Popravde, Johannesburg je jedno z najnebezpečnejších miest na svete. Áno, je to tak. Potvrdzujem. Avšak, pamätáte si ešte na kauzu hovnomana alebo ketaminátora v Bratislave? Ťažko povedať, kde je nebezpečnejšie – a to Slovensko je v Európskej únii. Ja som do Johannesburgu letel z Viedne s prestupom v Abu Dhabi. Dodnes si pamätám na ten pocit, keď som stál v Bratislave pod Novým mostom (Most SNP po novom) a prihovoril sa mi smradlavý, bezzubý a špinavý bezdomovec. Že kam idem s takým kufriskom. Moje úvahy hneď boli – ak mu poviem že idem do Juhoafrickej republiky, bude si myslieť, že mám peniaze a okradne ma. Dáko som zo seba vybublinkoval Berlín. Áno, idem do Berlína! Nasledujúca nútená debata o tom, aký je Berlín krásny a ako sa mi tam páčilo bola nekonečná a ja som sa nevedel dočkať, kedy autobus na letisko do Viedne dorazí. Čo som si z toho vyvodil? Možno to bude znieť ako klišé, no tak ako v Johannesburgu, tak vás môže okradnúť aj feťák v Bratislave.
V Johannesburgu sa však vyhýbajte tmavým uličkám, nechoďte po meste sami a vyhnite sa pochybným štvrtiam. Samozrejme, že ako všade inde, aj tu sú tie bezpečnejšie štvrte a tie menej bezpečné. Ja som býval v časti Melrose, kde som sa cítil úplne bezpečne a dokonca som sa bol večer prejsť do reštaurácie. Ako je to v iných mestách? Ostatné sú relatívne bezpečné a platí, že čím menšie mesto, tým bezpečnejšie.
BEZPEČNOSTNÝ TIP: V Johannesburgu využite hop on hop off autobusy. Uvidíte celé mesto a vždy budete mať pri sebe niekoho, kto vie, ako to v Johannesburgu chodí.
- Pozor na zvieratá, Juhoafrická republika nie je ZOO
Áno, je to tak, do Juhoafrickej republiky sa chodí najmä na safari. Ja som nikdy na safari pred tým nebol, takže veľmi nemám s čím porovnávať, ale safari v Juhoafrickej republike bolo nádherné a to vstávanie o piatej ráno mi vôbec neprekážalo. Nemohol som si nevšimnúť bezpečnostné tabule s nápismi „divoké zvieratá v okolí“ a podobne. Tieto tabule tam nie sú len tak a práve tu vás môže napadnúť vystrašená slonica, nahnevaný nosorožec alebo zľaknutá zebra. Tieto zvieratá sú skutočné a sú tu! Musíte si uvedomiť jedno, nie ste pri natáčaní dokumentu pre kanál Spektrum. Náš sprievodca na safari nám povedal nejednu historku, kedy zvieratá takmer zabili turistov, či slony prevrátili autá.
Bezpečnosť však netreba podceňovať ani mimo safari. Ak sa nachádzate mimo miest, určite zvážte očkovanie proti malárii (viď. odstavec nižšie) a taktiež sa zamyslite nad tým, kde spíte. Mne okolo chatky lozili mnohonožky a nájdeme tu aj hady, ktoré na vás môžu padnúť zo stromu. Takže opatrne.
BEZPEČNOSTNÝ TIP: Pred spaním si skontrolujte izbu a spite so zatvorenými oknami.
- Malária v Juhoafrickej republike
Očkovanie proti malárii nepovažujem z osobného hľadiska v JAR za nutnosť. Ja som ho nemal ani pri ceste do Kene, čo priznávam, bolo riskantné. Prečo? Lebo drahé 😀 No naspäť do JAR – ak navštívite Kruger national park, je známe, že tu sa malária vyskytuje. Ja som navštívil Pilannesburg national park, ktorý je len kúsok od mesta Pretoria a tu malári nieje. V mesták tak isto nie a JAR je všeobecne jedna z najbezpečnejších krajín Afriky, čo sa týka malárie.
BEZPEČNOSTNÝ TIP: Majte so sebou sprej proti hmyzu a spite pod sieťkou proti komárom.
Juhoafrická republika je nenormálna krajina a patrí medzi tie najkrajšie, čo som doteraz navštívil. Aj keď som mal spočiatku obavy o svoju bezpečnosť, boli zbytočné. Aj keď som si prekonal žalúdočné ťažkosti, nič vážnejšie sa mi nestalo. V skratke – dávajte si pozor kam chodíte, pohybujte sa v skupine, skontrolujte si topánky či v nich nemáte jedovatý hmyz a noste so sebou sprej proti komárom. Ak dodržíte moje rady, budete na Juhoafrickú republiku spomínať v dobrom tak, ako ja 🙂
Milan Bardún, svet k vám domov už od roku 2013
Ahoj Milan,ja letim o dva tyzdne do Cape Town,tak som si tu googlila tvoj vlog.Chcem sa ta opytat,ako si sa presuval po krajine na tie dlhsie trasy.Myslim Cape Town-Johanesburg-Pilannesburg atd.Dakujem.
Ahoj, lietadlom medzi mestami 🙂 sú to veľké vzdialenosti