Čo vidieť v Zürichu a tipy na výlety do okolia podľa Milana

110,307FansLike
192,643FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo vidieť v Zürichu? Priznám sa, nikdy…fakt nikdy od založenia tohto blogu v roku 2013, som nedostal od vás toľko tipov na jednu destináciu, ako keď som na Facebook napísal, že idem do Švajčiarska. Nemal som tušenie, koľko veľa Slovákov Švajčiarsko tak dobre pozná.

Z letiska Košice začal od marca 2024 lietať Swiss priame lety do Zürichu trikrát týždenne. Viete sa tak napojiť na linky do celého sveta. Swiss tieto priame lety prevádzkuje lietadlami AirBaltic, konkrétne Airbusom A220 ktorý má o 25% nižšiu spotrebu paliva na pasažiera.

@milan_bezmapy 🇨🇭 Objav roka, Slováci sú odborníci na návštevu Švajčiarska, ďakujem za všetky vaše tipy. Z @Košice International Airport začal Swiss 3x týždenne lietať priamo do Zurichu, odkiaľ sa viete napojiť na lety do celého sveta. Využijete túto linku? Alebo ostať v Zurichu a pozrieť si tieto tipy čo vidieť a navštíviť. Cestujte! *spolupráca #letiskokosice #kosice #slovakia #swiss #cestovani ♬ sonido original – Milan Bez Mapy

Aktuálne akciové letenky z Košíc do Zurichu

Tu si pozrite aktuálne akciové letenky z Košíc do Zurichu a odkaz si uložte, priebežne sa aktualizuje. V rámci kampane Z Košíc do sveta som Zürich navštívil a tu je pre vás článok s tipmi. Všetky tipy od mojich čitateľov, ktoré som zozbieral, nájdete v tomto Facebookovom príspevku v komentároch. 

🇨🇭 Keďže Swiss začal lietať z Košice International Airport do Zürichu, idem sa tam kuk, nikdy som nebol v…

Posted by Milan Bez Mapy on Thursday, April 11, 2024

Praktické tipy na návštevu Švajčiarska a Zürichu

Čo vidieť v Zürichu a tipy na výlety do okolia podľa Milana
Čo vidieť v Zürichu a tipy na výlety do okolia podľa Milana

Ako na dáta v Švajčiarsku, EU roaming a cestovanie s pasom alebo na občiansky preukaz

Švajčiarsko nie je súčasťou Európskej únie, čo znamená, že tu neplatí Európsky roaming. Dajte si preto pozor na svoje dáta. Ja som v poslednej dobe začal využívať aplikáciu Airalo na kupovanie eSIM v zahraničí. Táto appka má svoje výhody aj nevýhody, všetko som napísal vo svojej Airalo recenzii na blogu.

Môžem cestovať do Švajčiarska s občianskym preukazom? Áno, na toto platí výnimka. Na cestu do Švajčiarska nepotrebujete pas, stačí občiansky preukaz.

Oplatí sa Zurich City Card?

Zurich City Card je mestská karta s výhodami pre cestovateľov. A áno, áno a áno, oplatí sa. Zurich City Card je niečo ako biblia pre cestovateľa, ktorý sa rozhodne navštíviť Zurich. Sám som si ju kúpil a nemohol som urobiť lepšie, lebo povedzme si narovinu, Zurich je jedno z najdrahších miest sveta a práve vďaka tejto karte viete na celej dovolenke ušetriť.

Zurich City Card si kúpte cez aplikáciu, majú k dispozícii dva balíčky s časovou platnosťou, 24h a 72h, podľa toho ako dlho v meste plánujete zostať. Karta vám bude vygenerovaná priamo v appke ako QR kód, ktorým sa budete následne preukazovať.

Na toto máte 100% zľavy s Zurich City Card

 • komplet MHD, plavby loďou, dopravu z letiska a na letisko, električky a vlaky v rámci mesta
 • prenájom bicykla PubliBike
 • Kunsthalle Zurich, národné múzeum, Le Corbusier pavilón, múzeum financií, múzeum električiek a mnoho ďalšieho, všetky zľavy nájdete na ich oficiálnej webstránke

Ako sa pohybovať po Zurichu

Zurich nemá metro. To ale nie je problém, keďže električky, autobusy a vlaky tu fungujú ako Švajčiarske hodinky. Oh wait 🙂 Sme vo Švajčiarsku. Ak máte Zurich City Card, pohyb po meste je pre vás neobmedzený na všetky formy dopravy, kedykoľvek bez ohľadu na čas.

Odporúčam využívať aplikáciu Google Maps, ktorá vám vždy perfektne naplánuje cestu z bodu A do bodu B pomocou MHD. Ja som počas presunov používal kombináciu vlakov, lodí, električiek a autobusov, no môžete využiť aj sieť cyklotrás či lanovky.

Čitateľka Jana na Facebooku k tipom na dopravu napísala: „Pri získavaní informácií o odchodoch a prestupoch verejnej dopravy je App-ka SBB, kde si môžeš zvoliť štart a cieľ a ušetrí Ti to čas na prestupy, ukáže Ti číslo koľaje, nástupište, kompozíciu vlaku. Tiež doporučujem turistom kúpiť si v dostatočne časovom predstihu kúpiť si tzv. Tageskarte bez Halbtax / Generalabo, ktorá vyjde cca na 50 frankov a môžeš cestovať krížom-krážom po Švajčiarsku, či Swiss Half Fare Card, čo je cestovanue s polovičnou zľavou alebo kúpiť Tageskarte za cca 40 frankov a cestovať krížom-krážom po Švajčiarsku.“

Na plánovanie trias MHD po Zurichu a vlakov po celom Švajčiarsku super funguje Google Maps
Na plánovanie trias MHD po Zurichu a vlakov po celom Švajčiarsku super funguje Google Maps

Čo vidieť v Zurichu podľa Milana Bez Mapy

 1. Altstadt staré mesto
 2. Plavba po Zurich see
 3. Vyhliadka z kopca Uetliberg
 4. Landesmuseum Zürich
 5. Grossmunster kostol a Kunsthalle
 6. Bahnhofstrasse a párty štvrť Niederdorf
 7. Botanická záhrada a ZOO
 8. Ochutnávka all you can eat čokolády

Staré mesto Zurich Altstadt

Staré mesto Altstadt je jedným z historicky najzaujímavejších častí mesta. Nachádza sa na ľavom brehu rieky Limmat a je známe svojou architektúrou, úzkymi uličkami a historickými pamiatkami. Medzi hlavné turistické atrakcie patrí kostol Grossmünster či chrám Svätého Petra, ktorý je domovom najväčšieho hodinového ciferníka vo Švajčiarsku.

Zurichsee je jedným z najväčších jazier vo Švajčiarsku a je krásnou scenériou na plavbu. Svojou jasnou vodou a okolitou krajinou ponúka fakt originálny zážitok. Plavba po Zurichsee je skvelý spôsob, ako preskúmať okolie mesta Curych z inej perspektívy a obdivovať jeho panorámy.

Plavba po mestských kanáloch, rieke Limmat a Zurichsee

Jedným z najlepších spôsobov ako si užiť Altstadt je plavba po rieke Limmat. Zo zastávky lode Zürich Landesmuseum každých 20 až 30 minút odchádza loď s priesvitnou strechou, ktorá vás prevedie celým centrom. Vystúpte na zastávke Bürkliplatz kde môžete prestúpiť na väčšiu loď, ktorá robí okružnú plavbu po jazere. Tá trvá do dvoch hodín, má reštauráciu a kaviareň.

 • TIP: Tá plavba po jazere môže byť po čase trochu nudná, keďže loď má veľa zastávok okolo jazera. Mňa po hodinke výhľady omrzeli a z lode som vystúpil a do centra sa odviezol naspäť vlakom.
Historické centrum Zurichu je krásne zachované
Historické centrum Zurichu je krásne zachované
Vlakom na Uetilberg
Vlakom na Uetilberg

Vyhliadka na Zurich z kopca Uetliberg

Výhľad z kopca Uetliberg je jedným z najkrajších v meste – tak sa to píše, keď som vyšiel hore, prišla taká hmla, že som si nedovidel na koniec ruky 😀 Uetliberg sa nachádza na západnom okraji mesta a ponúka panoramatický pohľad na celý Zurich, Zurichsee a okolitú krajinu.

Aby ste sa dostali hore môžete využiť turistické chodníky alebo vlak. Po príchode na vrchol si vychutnajte výhľad a oddýchnite v reštaurácii alebo kaviarni, ktoré sa tam nachádzajú. Uetliberg je tiež miestom pre milovníkov prírody a domácich, ktorí hľadajú oddych od ruchu mesta a radi chodia na prechádzky či pikniky v okolí.

Tipy na múzeá a galérie v Zurichu

 1. Švajčiarske národné múzeum (Landesmuseum) sa nachádza v impozantnej historickej budove a ponúka pohľad na históriu Švajčiarska od praveku až po súčasnosť. Okrem toho vystavuje aj bohatú zbierku umenia a remesiel.
 2. Kunsthaus Zürich je jedno z najprestížnejších múzeí vo Švajčiarsku a domovom zbierok európskeho umenia od stredoveku po súčasnosť. Zbierka zahŕňa diela umelcov ako Rembrandt, Monet, Picasso a Munch.
 3. Museum Haus Konstruktiv je múzeum súčasného umenia zamerané na konštruktivistické a konceptuálne diela. Jeho zbierka zahŕňa práce umelcov, ktorí sa zaoberali geometrickou abstrakciou a experimentálnym umením.
 4. Múzeum FIFA známe aj ako FIFA World Football Museum, je múzeom venovaným svetovému futbalu, zamerané na históriu, kultúru a dedičstvo futbalu z celého sveta.Medzi vystavené predmety patrí napríklad poháre FIFA World Cup, dresy slávnych hráčov, futbalové lopty a mnoho ďalších unikátnych artefaktov.
 5. Le Corbusier Pavilón známy aj ako Heidi Weber Museum – Centre Le Corbusier, je jedným z významných architektonických diel slávneho švajčiarskeho architekta Le Corbusiera. Je jedným z posledných diel, ktoré navrhol pred svojou smrťou v roku 1965. Jeho charakteristická modernistická architektúra a použitie skla a betónu robia z pavilónu jedinečný klenot v meste.
Plavba loďou po rieke Limmat
Plavba loďou po rieke Limmat
Plavba loďou po rieke Limmat
Plavba loďou po rieke Limmat
Plavba loďou po Zurichsee
Plavba loďou po Zurichsee

Nákupná ulica Bahnhofstrasse a párty štvrť Niederdorf

Nákupná ulica Bahnhofstrasse je jednou z najluxusnejších a najznámejších nákupných ulíc. Nachádza sa v centre mesta a je plná exkluzívnych butikov, luxusných obchodov so šperkami, odevmi, kozmetikou a ďalšími prestížnymi značkami.

Bahnhofstrasse je tiež domovom niekoľkých obchodných domov a elegantných kaviarní, kde si môžete oddýchnuť a pozorovať pulzujúci život ulice. Na druhej strane mesta sa nachádza štvrť Niederdorf, známa svojou živou atmosférou a bohatým nočným životom. Táto historická časť mesta je plná úzkych uličiek, reštaurácií, kaviarní, barov a klubov, ktoré sa premenia na rušné miesta po zotmení.

Niederdorf je obľúbeným miestom nielen pre turistov, ale aj pre miestnych obyvateľov, ktorí sem prichádzajú za skvelou atmosférou, dobrým jedlom a pitím a zábavou.

Botanická záhrada a ZOO

Botanická záhrada v Zurichu sa nachádza sa v blízkosti centra mesta a je jednou z najväčších botanických záhrad vo Švajčiarsku. Obsahuje rozsiahlu zbierku rastlín z celého sveta, s dôrazom na alpínske a horské rastliny. Záhrada je rozdelená do rôznych sekcií, ako sú rastliny alpských lúk, stromy a kry, skleníky s exotickými rastlinami a ďalšie.

Ak chcete vidieť peknú ZOO, tá v Zurichu stojí za to. Medzi jej hlavné atrakcie patria simulácie prírodných biotopov, ako sú pustiny, džungle a arktické krajiny, ktoré poskytujú zvieratám prirodzené prostredie.

Ochutnávka all you can eat čokolády Lindt

Čítate dobre, nie je to preklep. All you can eat čokoládová ochutnávka Lindt je zážitkom pre milovníkov čokolády, ktorí chcú preskúmať rôzne druhy a chute čokolád tejto slávnej značky. Lindt, známy svojou vysokou kvalitou a bohatou chuťou čokolády, ponúka zážitok z ochutnávky, ktorý zahrňuje obrovský výber čokoládových druhov a príchutí. Len to nehovorte vašej zubárke 🙂

Ich interaktívne múzeum je založené na vzdelávaní. Po celom múzeu je rozmiestnených niekoľko staníc na ochutnávku čokolády, fontán a dávkovačov, kde musíte sami uhádnuť príchuť čokolády. Ponúkajú tiež workshopy na výrobu čokolády, ktoré sú obzvlášť obľúbené počas sviatkov, ako sú Vianoce a Veľká noc, kde si vyrobíte vlastnú čokoládu podľa seba.

 • TIP: Lístky si kúpte online dopredu, cez víkend majú takmer pravidelne vypredané všetky vstupy.

Tipy na celodenné výlety z Zurichu a túry v Alpách

Koľko stoja vlaky vo Švajčiarsku a ako ušetriť na doprave vlakom

Veľa. Na toto sa treba mentálne pripraviť, že taká spiatočná cesta vlakom vyjde často rovnako veľa, ako keby ste si kúpili letenku. Vo všeobecnosti možno povedať, že cesta vlakom vo Švajčiarsku je pomerne drahá v porovnaní s inými krajinami, ale ponúkajú vysokú kvalitu služieb, pohodlie a žiadne meškania.

Pre predstavu, za spiatočnú cestu z Zurichu do Interlaken, čo je mesto vzdialené dve hodiny vlakom, som zaplatil 140 Eur v druhej triede. Je ale na to taký hack, ktorý vám pomôže ušetriť na vlakoch-

Swiss Travel Pass na neobmedzené cesty vlakom po celom Švajčiarsku

Ak plánujete po krajine cestovať viac, určite sa vám oplatí Swiss Travel Pass, ktorý umožňuje neobmedzené cestovanie vlakom po celej krajine po dobu určitého počtu dní. Je vždy dobré overiť aktuálne ceny a možnosti lístkov pred cestovaním, pretože môžu byť ovplyvnené sezónou, ponukami a ďalšími faktormi. Vyrátajte si koľko by vás vyšli jednotlivé lístky a koľko travel pass.

S Swiss Travel Pass môžete cestovať vo všetkých vlakových typoch vrátane vlakov InterCity, InterRegio a RegioExpress, ako aj vo väčšine miestnych vlakov a regionálnych vlakov. Môžete sa tiež vydať na niektoré z najkrajších vlakových jázd vo Švajčiarsku, ako sú Glacier Express, Bernina Express a GoldenPass Line, ktoré sú tiež zahrnuté vo tomto preukaze. Okrem neobmedzeného cestovania vlakom tento preukaz zahŕňa aj voľný vstup do mnohých múzeí a atrakcií po celom Švajčiarsku, ako aj zľavy na lanovky a horské dráhy.

Ako na výlet Glacier Expresom a Bernina Express

Najznámejší (a asi aj najdrahší vlak, Glacier Express, ste už určite videli). Tento vlak je obľúbený a lístky sa môžu rýchlo vypredať, najmä počas letných mesiacov. Môžete si vybrať medzi rôznymi triedami služieb, od štandardnej po luxusnejšie možnosti.

Čitateľka blogu, Soňa, poradila nasledovné:

„Chod vlakom do mesta Chur. Asi hodina cesty. A odtial ide Bernina Express. 4 hodinova vyhliadkova trasa cez hory do Talianska. Vlak ide vo vyse 2 tisicovej nadmorskej vyske. Zeleznica postavena pred vyse 130 rokmi. Je to uplne NAADHERNEE. Samozrejme, tento Bernina Express je drahy ako cert a stale vypredany. ALE. To vobec nevadi, lebo po rovnakej trase idu POLOPRAZDNE obycajne vlaky.

A ak mas stastie na taky, ktory ma stare vozne – tie maju otvaracie okna a vies natocit krasne videa. Vdaka poloprazdnemu vlaku vies behat od okna k oknu, okna otvarat a natacat. (V Bernine len cez sklo). Po trase je vela zaujímavých miest, kde sa vies zastavit – napriklad aj slavny St. Moritz, kde stretnes veeelmi bohatych ludi 😃 Tato vlakova trasa je jeden z mojich najkrajsich cestovatelskych zazitkov, tie 4 hodiny prejdu ako voda a cely cas kukas vonku s otvorenymi ustami a nechapes ako toto zvladli 130 rokov dozadu postavit. A samozrejme, nemusis ist celu trasu (ktora je inak sucastou UNESCO), ale ja rozhodne celu trasu odporucam.

Vies sa vratit naspat, alebo v Taliansku za par Eur pokracovat vlakom az do Milana. Ja som sa vracala naspat do Zurichu, takze som sla tu trasu 2 krat. Na ceste naspat vsak bola hmla, takze…aj tak odporucam ist aj tam aj naspat, lebo nemusi vyjst pocasie a vtedy z toho vela nemas. Inak – toto je medzi Slovakmi a celkove medzi „travel“ ludmi nie az tak zname a ja absolutne nechapem preco, lebo je to jedna z najkrajších veci ake mozes v Europe vidiet.“

Celodenný výlet z Zurichu do Luzern

Cesta z mesta do Luzern trvá približne 1 hodinu a 10 minút, určite si sadnite k oknu a sledujte Švajčiarsku prírodu. Je to úplná utópia. Pri príchode do Luzernu prejdite cez mestský most Kapellbrücke, ktorý je jedným z najznámejších symbolov mesta. Pred 20 rokmi zhorel a museli ho postaviť celý nanovo. Ide o najstarší drevený prekrytý most v Európe. Nezabudnite si pozrieť aj Wasserturm, vežu nachádzajúcu sa na jednom konci mosta.

Navštívte aj Lion Monument, ktorý je považovaný za jedno z najemotívnejších umeleckých diel vo Švajčiarsku a je venovaný švajčiarskym vojakom, ktorí zomreli počas francúzskej revolúcie. Ak máte radi krásne výhľady, môžete sa vybrať na lanovku na Pilatus alebo Rigi, ktoré sú blízko Luzernu. Obidve ponúkajú panoramatické výhľady na švajčiarske Alpy, prípadne loďou po jazere v meste.

Nezabudnite ani na prechádzku po mestských hradbách, ktorá je zadarmo. Ako každé historické mesto, aj Luzern mal svoje opevnenie, z ktorého sa dodnes veľa zachovalo. Deväť veží spolu s hodinovou vežou ponúkajú super výhľad na centrum mesta a jazero. Ak budeme mať pekné počasie, uvidíte až na Alpy.

Mesto Luzern
Mesto Luzern
Mesto Luzern
Mesto Luzern
Lev v meste Luzern
Lev v meste Luzern
Pohľad na mesto Luzern z mestských hradieb počas celodenného výletu z Zurichu
Pohľad na mesto Luzern z mestských hradieb počas celodenného výletu z Zurichu

Celodenný výlet do Interlaken na túru v Alpách z Zurichu na Harder Kulm

Na tento výlet vám odporúčam si trochu privstať, aby ste túru začali skôr. Vlakom je to do Interlaken z Zurichu dve hodiny cesty, niekedy s prestupom v meste Bern. Interlaken je skvelým východiskovým bodom pre množstvo horských túr.

Niektoré z populárnych možností sú túra do Grindelwaldu alebo Lauterbrunnen, ktoré sú obklopené majestátnymi alpskými štítmi. Ja som si to pešo vyšiel na Harder Kulm, prešiel sa po hrebeni a zišiel naspäť do mesta. Je to celkom náročná túra, no ak nemáte kondičku, chodí hore aj lanovka.

 • TIP: Stiahnite si appku AllTrails, sú v nej vyznačené túry a turistické chodníky po celom svete. Ja ju používam vždy keď idem niekam do hôr, kde to nepoznám, keďže tie trasy a tipy na túry do appky pridávajú ľudia.
Celodenný výlet do Interlaken na túru v Alpách z Zurichu na Harder Kulm
Celodenný výlet do Interlaken na túru v Alpách z Zurichu na Harder Kulm
Harder Kulm vyhliadka
Harder Kulm vyhliadka
Moja túra ma Harder Kulm a hrebeňovku z Interlaken. Skoro mi nohy odpadli z toho prevýšenia.
Moja túra ma Harder Kulm a hrebeňovku z Interlaken. Skoro mi nohy odpadli z toho prevýšenia.

Výlet do mesta Bern

Výlet do mesta Bern je príležitosťou spoznať jedno z najkrajších a najhistorickejších miest vo Švajčiarsku. Prejdite sa po úzkych uličkách a námestiach starého mesta, ktoré sú zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO. Nezabudnite si pozrieť Zytglogge, historickú mestskú vežu, a Münster, katedrálu s jedným z najväčších gotických oltárov v Európe.

Vyberte sa aj do Rosengarten, ktorá ponúka úžasné výhľady na mesto a alpské štíty. Táto záhrada je tiež domovom pre viac ako 200 druhov ruží. Ak máte radi moderné umenie, nezmeškajte galériu Zentrum Paul Klee venovanú dielam Paula Kleea, slávneho švajčiarskeho umelca.

Výlet k vodopádom Rheinfall

Odvezte sa vlakom do Schaffhausenu. Z Schaffhausenu je vodopád Rheinfall ľahko dostupný. Môžete sa tam dostať autobusom, vlakom alebo dokonca pešo, ak si želáte užiť príjemnú prechádzku. Po príchode sa pripravte na úžasný výhľad na jeden z najväčších vodopádov v Európe.

 • TIP: Ak chcete ešte viac zažiť túto nádheru, môžete si kúpiť lístok na plavbu loďou k samotnému vodopádu. Táto plavba vám poskytne pohľad na vodopád zo všetkých uhlov.

Čo vidieť v Švajčiarsku okrem od Zurichu a jeho okolia

Zhrnúť Švajčiarsko do jedného blogu nie je možné, ak tu budete mať viac času, odporúčam aj tieto zastávky, ktoré sú už ale ďalej od Zurichu:

 1. St. Moritz
 2. Zermatt a hora Matterhorn
 3. Château de Chillon
 4. Lausanne
 5. Vyskúšajte niektoré z najslávnejších švajčiarskych inžinierskych zázrakov, ako sú Jungfraubahn (železnica na Jungfrau), Matterhorn-Gotthard-Bahn (železnica Matterhorn) alebo Glacier Express (panoramatický vlak).
 6. Ženeva
Letisko Košice spustilo priame lety so Swiss airlines do Zurichu trikrát týždenne
Letisko Košice spustilo priame lety so Swiss airlines do Zurichu trikrát týždenne

Cestujte, Milan.

Tento článok vznikol v spolupráci s letiskom Košice.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.