3 dobré rady ako na poistenie auta na dovolenku v zahraničí

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Poistenie auta na dovolenku: Chystáte sa využiť víkend poslednou lyžovačkou v Alpách, kým nám dá zima tento rok definitívne zbohom? Alebo ste práve v zápale plánovania letnej dovolenky k slovenskému moru, do Chorvátska?

Ísť k moru vlastným vozidlom vie spôsobiť stresové situácie, ktoré môžu viesť k nepríjemným udalostiam a pokaziť tak čas, ktorý má byť ten najpohodovejší v roku. A to nechceme. Či svojím autom vyrazíte na poznávačku do Transylvánie alebo na degustáciu vín do Toskánska, myslite na poistenie auta. 

Ako na poistenie auta na dovolenku v zahraničí

 1. Pred dovolenkou choďte s autom do servisu. V prípade poistnej udalosti to môže prísť vhod.
 2. Poisťujte len auto, ktoré nie je staršie ako 10 rokov a je registrované na Slovensku.
 3. Pre poistenie prenajatého auta platia iné podmienky.
3 dobré rady ako na poistenie auta na dovolenku v zahraničí
3 dobré rady ako na poistenie auta na dovolenku v zahraničí

Stratené kľúče, defekt na diaľnici či nutnosť odtiahnutia auta. To všetko môže nepekne skomplikovať zážitky a predpokladám, že z dovolenky si predsa nechcete odniesť spomienky na to, ako ste zabudli natankovať, palivo vám došlo 50 km od najbližšej čerpacej stanice a vy ste museli volať odťahovú službu…Ako ja v Argentíne.

Našťastie máme v dobrom poistení nárok na asistenčnú službu, ktorá vám pomôže riešiť prípadné nepríjemnosti na cestách

Čo je asistenčná služba a ako vie pomôcť pri poistení auta na dovolenke

Poisťovne ponúkajú ,,asistenčnú službu„. Asistenčná služba je pomoc, ktorú poskytujú poisťovne v rámci povinného zmluvného poistenia (PZP),  havarijného poistenia alebo čiastočne aj v rámci cestovného poistenia. Táto služba je určená vodičom a poskytuje pomoc v prípade problémov na cestách. Čo to pre nás znamená? 

Porucha auta v zahraničí hneď nemusí znamenať koniec dovolenky

V prípade tejto udalosti vám asistenčná služba môže zabezpečiť privolanie cestnej služby, vyhľadá pre vás najbližší autoservis, poskytne vám náhradné vozidlo alebo rezervuje ubytovanie. Je to taká ,,malá cestovná kancelária pre prípad núdze pri dovolenke vlastným autom”. Nemáte v pláne využiť tieto služby, ale ak by ste ich potrebovali, sú tam pre vás.

Rozsah a úroveň krytia asistenčných služieb je v každej poisťovni iný. Limit asistenčnej pomoci je stanovený v poistnej zmluve alebo poistných podmienkach, pričom ak máte uzatvorené PZP a havarijné poistenie, tieto limity sa môžu sčítať. Možno budete prekvapení, ale aj cestovné poistenie môže obsahovať krytie pomoci do limitu v prípade nepojazdného vozidla

Skontrolujte si tieto limity a zainvestujte do čo najlepšieho poistenia. Tých pár eur navyše za poistenie, vám vie totiž ušetriť stovky eur pri poistnej udalosti. A určite si pred dovolenkou skontrolujte svoje auto, napríklad tlak v pneumatikách či funkčnosť bŕzd. Nielen človek, ale aj auto potrebuje svoju preventívku.

Porucha auta v zahraničí hneď nemusí znamenať koniec dovolenky. Tu čakám na pomoc s autom uprostred ničoho.
Porucha auta v zahraničí hneď nemusí znamenať koniec dovolenky. Tu čakám na pomoc s autom uprostred ničoho.
Defekt na kolese
Defekt na kolese

Ako využiť asistenčnú službu od ČSOB poisťovne za hranicami

Dobrou správou je, že pred cestou do zahraničia nemusíte uzatvárať dodatočné poistenie vozidla. Postačí vám platné PZP alebo havarijné poistenie od ČSOB Poisťovne, ktoré platí v celej Európe a Turecku. Súčasťou týchto poistení sú aj asistenčné služby dostupné nonstop. 

Ak vás teda cestou zastihne porucha auta alebo nebodaj budete súčasťou dopravnej nehody, stačí zavolať na ich linku asistenčných služieb. Telefónne číslo nájdete na asistenčnej karte.

Asistenčné služby od ČSOB pomôžu s týmito prípadmi

 • okamžitou opravou auta na mieste poruchy, 
 • odtiahnutím a úschovou vozidla, ak je to potrebné,
 • otvorením a výmenou zámku, ak stratíte kľúče, 
 • zabezpečením náhradného vozidla, ak vám ukradnú auto, 
 • zavolaním cestnej služby v prípade nehody,
 • prípadom, keď dostanete defekt alebo vám dôjde palivo, 
 • zabezpečením náhradného ubytovania, 
 • štartovaním po vybití batérie.

Poistenie nepojazdného vozidla

Cestovné poistenie môže slúžiť k pokrytiu nákladov v súvislosti s nepojazdným autom, stavte na poistenie nepojazdného vozidla od ČSOB poisťovne. Dojednáva sa pre prípad nákladov, ktoré vzniknú pri krádeži vozidla v zahraničí, dopravnej nehode či inej poruche vozidla, ktorá spôsobí, že auto je nepojazdné.

Motorové vozidlo (kategórie M1 a N1 do 3,5 tony aj L) musí byť evidované na Slovensku, zapísané vo vlastníctve poisteného alebo ak poistený oprávnene používa vozidlo so súhlasom vlastníka. Poistenie nepojazdného vozidla sa ale nevzťahuje na škody spôsobené na vozidle, ktoré je staršie ako 10 rokov a nemalo platné Osvedčenie o technickej kontrole alebo ho šoférovala osoba bez vodičského preukazu.

Ak sa vaše vozidlo stane nepojazdným alebo vám ho odcudzia, ČSOB poisťovňa vám preplatí náklady na cestovné a/alebo na ubytovanie ako aj náklady na odtiahnutie nepojazdného auta, maximálne však do výšky poistnej sumy dojednanej v poistnej zmluve. Je však nutné predložiť všetky potrebné dokumenty. 

Poistenie nepojazdného vozidla
Poistenie nepojazdného vozidla
Na auto z požičovne platia iné podmienky poistenia
Na auto z požičovne platia iné podmienky poistenia

Na auto z požičovne platia iné podmienky

Chápem, že na mnohé krásne miesta by sa dostať autom zo Slovenska trvalo až príliš dlho. A toľko času mnohí nemáme. Neraz preto zvolíme rýchlu dopravu lietadlom a auto si požičiame v autopožičovni.

Berte však ohľad na to, že takýto prípad si spravidla vyžaduje úplne iné poistenie, pretože auto máte požičané – jeho majiteľom nie ste vy, ale autopožičovňa. Mnoho ľudí si tým pádom poistenie prenajatého auta dojednáva priamo v autopožičovni alebo prostredníctvom externej poisťovne, ktorá sa na to špecializuje.

Avšak, rozhodnúť sa tri dni vopred, zbaliť sa a sadnúť do svojho auta je oveľa jednoduchšie, ako plánovať si výlet a brať ohľad na dostupné lety. Vtedy určite nezabudnite na dobré poistenie, pretože až potom bude váš roadtrip bez starostí. Uvidíte. 

Cestujte.

Tento článok vznikol v spolupráci s ČSOB Poisťovňou.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.