Odtiaľto má Veľkonočný ostrov svoje meno, chýbala mu kreativita

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Odkiaľ má Veľkonočný ostrov svoje meno? Nuž, je to taká, povedzme chyba, respektíve nedostatok kreativity jedného námorného objaviteľa. Ja som tento ostrov navštívil, tu si prečítajte čo vidieť na Veľkonočnom ostrove.

  • TIP: Tento článok je súčasťou série článkov Milan búra mýty, kde pravidelne rozoberám rôzne cestovateľské mýty, ktorým Slováci veria. Prečítajte si všetky.

Prečo sa volá Veľkonočný ostrov Veľkonočný ostrov

@milan_bezmapy 🐰 Odkiaľ má Veľkonočný ostrov svoje meno? Má to na svedomí jeden Holanďan, ktorému očividne chýbala kreativita. Láka vás? Pre mňa to je jedno z najoriginálnejších miest, ktoré som kedy navštívil. #milanbezmapy #rapanui #milanburamyty #velkonocnyostrov #chile #easterisland #slovakblogger #velkanoc #fyp ♬ sonido original – Milan Bez Mapy

Objavenie Veľkonočného ostrova holandským moreplavcom menom Jackobo Roggeveen

Názov Veľkonočný ostrov vymyslel holandský objaviteľ Jacob Roggeveen, ktorý pre Západný svet ostrov objavil loďou 5. apríla 1722, čo bol zhodou okolností Veľký piatok. Ostrovu dal meno Paasch-Eyland, čo v holandčine znamená Veľkonočný ostrov. Tento názov bol neskôr preložený do iných jazykov a zachoval sa ako oficiálny názov ostrova odhliadnuc od toho, že ostrov bol dávno obývaný a mal svoju vlastnú kultúru.

Jacob ale z lode nevystúpil hneď, no bol to ostrovan, ktorý sa odvážil nadviazať kontakt s posádkou. Bol to asi päťdesiatročný muž s robustnou postavou a tmavou pokožkou, úplne nahý, no s tetovaniami a akýmsi turbanom – hovoria mu pukao. Keď sa po dvoch dňoch objaviteľ vylodil, dych mu vyrazili obrovské sochy. Na Rapa Nui žilo zhruba šesť domorodých kmeňov, ktoré si tieto sochy stavali.

Čo znamenajú sochy na Veľkonočnom ostrove a aké skrývajú tajomstvo

Socha, ktorej sa hovorí Moai, sa skladá z troch hlavných častí. Moai je postavený na podstavci Ahu a na hlave má účes Pukao, ktoré pripomína turban. Sú vyrobené z čadiču, čo je veľmi ľahká hornina, a preto nevážia veľa a ľahko sa prenášajú. Slúžili ako rodinné dedičstvo jednotlivých kmeňov a symbolizovali predkov.

Odtiaľto má Veľkonočný ostrov svoje meno, chýbala mu kreativita
Odtiaľto má Veľkonočný ostrov svoje meno, chýbala mu kreativita

Ako sa dostať na Veľkonočný ostrov a kade cestovať

Nie je to také jednoduché 🙂 Veľkonočný ostrov síce politicky patrí Chile, no geograficky je to Polynézia. Dostať sa sem dá lietadlom buď z Nového Zélandu alebo zo Santiago de Chile, a poviem vám, tá cesta je nekonečná a úmorná. Navyše, tie letenky stoja dosť veľa. Alternatívou je návšteva Veľkonočného ostrova na výletnej lodi počas plavby po Pacifiku.

Cestujte!

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.