BLOGERSKÉ CHYBY, ktorým som sa nevyhol

124,940FansLike
210,903FollowersFollow
114,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a podľa Forbes jeden z TOP 10 infuencerov na Slovensku.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

V čase, keď som začínal písať tento blog som o blogovaní nevedel vôbec nič. Nevedel som ako písať, čo písať aby som čitateľa udržal na blogu, ako byť zaujímavý a popravde, zrejme som v tom čase ani nečítal žiaden cestovateľský blog. Jedinou vecou, ktorú som vedel bolo, že chcem písať o cestovaní a podávať ľudom informácie a užitočné rady, ktoré by mohli neskôr zúžitkovať na vlastných cestách. No vtedy som si ešte neuvedomoval, koľko chýb som robil. Blogerské chyby sú časté a najviac sa človek učí priamo na nich.

Už to budú takmer dva roky od kedy som založil tento blog a môžem spätne sumarizovať chyby, ktoré som robil v začiatkoch. Niektoré chyby boli veľké, iné menšie. Vybral som šesť najzávažnejších chýb, ktoré bránili môjmu blogu rásť a získavať nových čitateľov po celom svete. Tu je môj druhý článok, ktorý som napísal na tento blog a je veľmi pravdepodobné, že ho ani Google nenájde 😀 Dnes ich tu je takmer 150 a štýl písania je neporovnateľne iný – lepší.

blog writing

1. NEMAL SOM VIZITKU (ktorú nemám dodnes)

Áno, toto je vážny problém, keďže taký bloger o cestovaní cestuje veľa a stretáva mnoho ľudí po celom svete. Rozprával som sa s Američankou v metre v New Yorku, Juhoafričanom v hosteli v Dubline, so šoférom taxíku zo Saudskej Arábie pracujúceho v Dubaji a s mnohými ďalšími. Stretol som desiatky ľudí, ktorým som povedal čo robím no na konci našej konverzácie som im nenechal nič, na základe čoho by ma mohli spätne vyhľadať na internete a stať sa potenciálnym čitateľom. Vizitky sú dôležité a ak chcete spätnú  väzbu od ľudí, nechajte im jednu. Ja stále nemám vlastnú vizitku, nakoľko som blogovanie o cestovaní nepovažoval za biznis no v poslednej dobe sa pár vecí zmenilo a už to biznis je. V tomto bode je už vlastnenie vizitky nevyhnutné.

2. PÍSAL SOM LEN PO SLOVENSKY, NESKÔR LEN PO ANGLICKY

Angličtina nieje môj rodný jazyk a na úplnom začiatku som písal len po Slovensky. Po pár mesiacoch som mal veľké oči a slovenské články vystriedali anglické. Tento krok môže zo začiatku vyzerať múdro, no stratil som veľa slovenských čitateľov, ktorí nevedia po anglicky a nemal som vybudovanú žiadnu základňu tých anglických. Moje anglické články neboli populárne, nakoľko je na webe veľa iných na podobnú tematiku tak prečo by mal niekto čítať práve ten môj blog? Po mesiacoch bojovania o návštevníkov som objavil spôsob, ako získať slovenských čitateľov späť a zároveň si budovať anglickú základňu – píšem dvojjazyčne a všetky články prekladám. Je dôležité vedieť, kto je cieľová skupina a snažiť sa vyhovieť a úplne prispôsobiť.

3. MYSLEL SOM SI, ŽE FACEBOOK JE VŠETKO

Kto nie je na Facebooku, akoby neexistoval, pravda? Facebook je úžasný spôsob ako sa prezentovať a prezentovať to čo človek robí no málokto si uvedomuje, že ľudia chodia na Facebook preto, lebo sa nudia – nie preto aby pozerali na reklamu. Chvíľu  mi trvalo, kým som to pochopil a venoval som príliš veľkú pozornosť tomu, aby som mal veľa fanúšikov, kde neostávalo dostatok pozornosti na písanie kvalitných článkov. Stálo ma to veľa energie a vždy keď som stratil fanúšika som ostal demotivovaný a obviňoval sa, že robím niečo zle. Po čase som si však uvedomil, že som začal s blogom a nie stránkou na Facebooku a väčšia pozornosť by mala ísť smerom na blog. Je viac sociálnych sietí, ktoré som začal používať a číslo počtu fanúšikov na Facebooku už nie je pre mňa najdôležitejším číslom mojej práce. Oveľa dôležitejšie je zaujímať sa, koľko návštevníkov príde na váš blog za určité obdobie a keď toto číslo klesá alebo dlhšie nestúpa, treba sa zamyslieť nad tým, čo treba zmeniť.

4. NEČÍTAL SOM INÉ BLOGY

Ak chcete byť v niečom dobrí, musíte sa učiť od tých, ktorým to ide dobre. Nech budete robiť čokoľvek, vždy bude na svete niekto, kto to robí lepšie a dobrý bloger je len ten, ktorý číta iné blogy písané ľuďmi, čo v tom chodia už dlhšie. Ja som zo začiatku iné blogy nečítal a písal som zle a nevedel som nič o blogovaní. Články neboli zaujímavé, bez informácií a ani len vhodné pre rôzne RSS čítačky a iné platformy, cez ktoré ľudia blogy čítajú. Hneď ako som začal čítať pár dobrých blogov o cestovaní, videl som ako píšu ostatní. Zmenil som štýl a dnes moje články čítajú tisíce ľudí po celom svete. Je dôležité učiť sa od lepších a zo všetkého si zobrať niečo pre seba namiesto závidenia úspešným. Nájdite si pár blogov, ktoré už nejaký ten rok fungujú a robte presne to, čo robí jeho autor alebo autorka. Sledujte ich a snažte sa veci robiť rovnako, pokiaľ možno lepšie.

bezmapy

5. BLOG NEBOL OPTIMALIZOVANÝ PRE MOBILNÉ ZOBRAZENIE

V dnešnej dobe múdrych telefónov je stále viac ľudí, ktorí si internet čítajú cez mobily. Nemať stránku prispôsobenú mobilom je asi najzávažnejšia chyba a  znamená veľké nepohodlie pre čitateľa a viac prenesených dát, za ktoré platí. 30% mojich návštevníkov navštevuje tento web cez mobilný telefón, čo je podľa štatistík z februára 2015 takmer 2000 ľudí. Čítať neprispôsobené články je nepohodlné a zaberá veľa času. Optimalizácia webu pre mobily je veľmi jednoduchá, trvá menej ako 15 minút a pritom je veľmi dôležitá.

blog optimised for mobile

6. PRACOVAL SOM BEZ PRESTÁVKY

Ak sa chcete niekam dostať, musíte veľa makať a dávať veľa energie do toho, čomu sa venujete. Je dôležité ostať sústredený a robiť veci správne v správny čas, čo je vyčerpávajúce. Písal som články, venoval sa všetkým sociálnym sietiam, odpovedal na emaily a bolo toho priveľa, čo ma opäť demotivovalo lebo som nevidel výsledky hneď. Najdôležitejšie je vedieť vypnúť počítač v správny čas a na všetko na chvíľu zabudnúť. Ja to robím raz týždenne, kde mám celý deň bez internetu a mobilu a pomáha to. Mať on-line biznis je únavné a novú energiu naberiete len vtedy, keď ste offline.

Každý robí chyby, začiatočníci o to viac. Je dôležité sa vzdelávať, chodiť na tematické stretnutia, workšopy, čítať iné blogy a sústrediť sa na to čo je dôležité. Určite si priority a cieľovú skupinu, opravte si chyby a biznis začne fungovať. Je dôležité vedieť kto vás číta a tomu prispôsobovať články. Gúglite, pozerajte videá a hlavne nezabudnite raz za čas počítač vypnúť 😉 Ak sa chcete blogovaním prepracovať až ku digitálnemu marketingu, nechajte sa inšpirovať inými blogmi, ktoré píšu špeciálne o tom.

Milan Bardun, pretože cesta je cieľ

5 COMMENTS

  1. Fajný článok. Ako si vyriešil bod 3. MYSLEL SOM SI, ŽE FACEBOOK JE VŠETKO ? Totižto mne sa zdá, že iné sociálne siete ako FB sa v SR/ČR takmer vôbec nepoužívajú.

  2. ..no to je sranda, ja vizitky mám a predsa som vám nikomu na workshope nič nedala, takže by trebalo doplniť, že je fajn ich ľuďom aj dávať 😀 😀 😀

  3. Pre mna top ponaucenie – ked som zacinala blogovat, jeden hejter mi dokazil pokazit jednym komentarom cely den..ale fakt to plati -bud netvoris a nikto ta nekritizuje alebo na to kasles a postupne ti zacnu byt hejteri ukradnuti 🙂

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.