Tipy ako si vybrať kufor na dovolenku a najlepšie sa zbaliť

130,052FansLike
214,033FollowersFollow
114,524FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a podľa Forbes jeden z TOP 10 influencerov na Slovensku.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Ako si vybrať kufor na dovolenku? Cestovanie môže byť pre niekoho vzrušujúcim dobrodružstvom, kým pre iného sa spája skôr so stresom a utrpením. Ktorý typ ste vy? Ja skôr ten prvý, no viem, že veľký vplyv má na stres dovolenkára najmä balenie sa.

Vhodný výber kufra zohrávaa kľúčovú úlohu pri tom, aby cestovanie bolo bezstresové, alebo aspoň menej stresujúce. V tomto článku si krok za krokom ukážeme jednotlivé aspekty, ktoré je dôležité vedieť pri výbere cestovných kufrov a spoznáme a tiež ďalšie základné cestovné príslušenstvo, ktoré vám napomôže cestovať pohodlne a bezstresovo. Alebo aspoň s trochou kľudu 🙂

Ako si vybrať kufor na dovolenku

Tipy ako si vybrať kufor na dovolenku a najlepšie sa zbaliť
Tipy ako si vybrať kufor na dovolenku a najlepšie sa zbaliť

Typy kufrov, ktoré môžeme zobrať na dovolenku aj do lietadla

Tri klady a zápory pevných kufrov

  1. Odolnosť: Keďže sú vyrobené z polykarbonátu alebo hliníka, vašim veciam poskytujú dostatočnú ochranu
  2. Vodeodolnosť: Zabezpečujú väčší stupeň ochrany voči poliatiu, alebo dokonca aj pred dažďom.
  3. Bezpečnosť: Vo väčšine prípadov je ich súčasťou zabudovaný zámok zvyšujúci ich bezpečnosť.

Zápory pevných kufrov

Tých, našťastie nie je veľa, no cestovatelia sa často sťažujú na vyššiu váhu a nižšiu flexibilitu. Keďže sú menej ohybné, môže byť problematické umiestniť kufor do stiesnených priestorov kufra či lietadlového priestoru.

Softshellové kufre môžu byť riešením na cestovanie na dovolenku

Obvykle sú ľahšie a jednoduchšie sa s nimi manévruje. Ich veľkosť a tvar sa dajú upraviť a prispôsobiť tak, aby sa ľahko zmestili aj do menších priestorov. Obsahujú niekoľko vonkajších vreciek, kde je možné uložiť najpoužívanejšie veci, no majú nižší stupeň ochrany a poskytujú menšiu obranu pred vplyvmi počasia ako aj pred nárazmi pri ceste.

Softshellové kufre môžu byť riešením na cestovanie na dovolenku
Softshellové kufre môžu byť riešením na cestovanie na dovolenku

Podľa čoho si vybrať veľkosť kufra a ako zistiť aký potrebujem

Ak chceme vybrať správnu veľkosť kufra, je veľmi dôležité určiť si dĺžku cesty a ďalšie individuálne požiadavky používateľa. Na víkendový útek z reality trvajúci 1-3 dni si zvoľte menšiu veľkosť, ktorá spadá do kategórie príručnej batožiny a veľkostne je niekde v rozmedzí 50-56 centimetrov.

Veľkosť kufra na základe dĺžky dovolenky

Pre kratší 3-5 dňový výlet je najlepšou voľbou kufor strednej hmotnosti od 60 do 66 cm.
Ak sa chystáte na týždňovú dovolenku, je vždy lepšie vybrať si kufor väčšími rozmermi približne 71-76 cm. V prípade, že sa chystáte vycestovať na dlhšiu dobu, povedzme na 2 týždne a dlhšie, najefektívnejším riešením by mohla byť kombinácia malého pevného kufríka a veľkej príručnej batožiny.

Na čo si dať pozor pri výbere kufra na dovolenku a cestovanie

Pri výbere kufra je dôležité zvážiť nasledujúce parametre a vlastnosti a zabezpečiť tak, aby jeho používanie bolo jednoduché a praktické.

Aké by mal mať kufor kolieska?

Obyčajné Kolieska poskytujú otáčavosť o plných 360 stupňov, takže kufor je možné pohodlne otáčať do všetkých smerov, avšak inline kolieska majú dlhšiu životnosť a slabšiu otáčavosť, sú určené pre nerovné či skalnaté typy terénov.

Pozor na rukoväte a priehradky na kufri

Teleskopické Rukoväte zabezpečia, že sa rukoväte uzamknú v rôznych výškach podľa potreby užívateľa. Bočné a horné rukoväte poskytujú dodatočné miesta úchopu, vďaka ktorým má osoba manipulujúca s bremenom či presúvajúca bremeno viac možností, kde ho uchopiť.

Hlavná priehradka by mala byť dostatočne priestranná a tiež ľahko prístupná, no nepodceňte vnútorné vrecká. Pomáhajú menšie veci uchovávať organizované a upratané. Vonkajšie vrecká sú šikovné pre predmety, ktoré často potrebujete vyberať ako sú napríklad občiansky preukaz, pas, letenky, ľahká bunda a pod.

Z akého materiálu je najlepšie kúpiť kufor? Skúste polykarbonát

Voľba ideálneho materiálu by mala pozostávať z polykarbonátu, balistického nylonu, alebo polyesteru. Dbajte ale na to, aby boli zipsy a švy dostatočne robustné, dokážu tak čeliť nástrahám cestovania

Na čo si dať pozor pri výbere kufra na dovolenku a cestovanie
Na čo si dať pozor pri výbere kufra na dovolenku a cestovanie

Tipy ako sa zbaliť do kufra na dovolenku čo najlepšie

Maximalizácia priestoru a uchovávanie organizovanosti môže váš zážitok z balenia úplne zmeniť. Ak si oblečenie namiesto skladania zrolujete, zabránite tak jeho pokrčeniu a zároveň ušetríte mnoho miesta. V poslednej dobe sú tiež veľmi populárne cestovné organizéry (u nás ešte stále prevažne známe ako Packing cubes), pričom ich výhodou je vytvorenie jednotlivých sekcií na ukladanie jednotlivých položiek, takže ich môžete mať stále pekne a prehľadne usporiadané.

Možno najpraktickejším zo všetkých tipov je nebaliť do batožiny objemné veci, ale namiesto toho si ich obliecť, ušetríte tak miesto v kufri a v prípade cestovania lietadlom sa nemusíte obávať hmotnostného limitu.

  • TIP: Taktiež by ste mali zvážiť ako sa dá všetok dostupný priestor využiť – topánky môžete naplniť drobnými vecami ako sú ponožky či rôzne doplnky.

Ďalším dôležitým tipom je pokúsiť sa obmedziť množstvo tekutín napríklad voľbou malých cestovných toaletných potrieb, aby ste sa nemuseli obávať, že predpisy leteckých spoločností prekročíte. Nezabudnite si so sebou pribaliť malé balenia šampónu, kondicionéru, tekutého mydla a zubnej pasty. Lieky na predpis ktoré užívate odporúčame mať spolu so základnou lekárničkou. Tiež je dobré mať pri balení na pamäti aj základnú osobnú starostlivosť, takže nezabudnite na zubnú kefku, holiaci strojček, deodorant, prípravky pre starostlivosť o pleť a ďalšie.

Ako je to s elektronikou v batožine?

Pri cestovaní je nevyhnuté pribaliť si so sebou nabíjačky pre všetky vaše zariadenia spolu s ďalšou power bankou do zálohy. V niektorých krajinách sa môžu používať iné typy elektrických zásuviek, takže je dobré sa informovať a prípadné potrebné adaptéry dokúpiť. Hodiť sa môže aj pár slúchadiel, či už pre zábavu, alebo pre potlačenie nežiadúcich zvukov najmä počas jazdy či letu.

Pred samotným cestovaním sa uistite, že váš pás a víza (ak sa vyžadujú) majú platný dátum. Veľmi rozumné a vhodné je tiež mať so sebou tlačené, alebo digitálne kópie potvrdení o lete, hoteli a prenájme auta, ako aj dokladov. Ďalšou dôležitou vecou pri cestovaní je mať so sebou zoznam telefónnych čísel a adries, ktoré môžete v prípade núdze použiť.

Tipy ako sa zbaliť do kufra na dovolenku čo najlepšie
Tipy ako sa zbaliť do kufra na dovolenku čo najlepšie

Proces prípravy sa začína výberom dokonale vhodného kufra a zoznamom všetkých potrebných vecí, ktoré sa stanú súčasťou vašej batožiny. Znalosťami o rôznych typoch kufrov, výberom vhodnej veľkosti, zvážením praktických funkcií a šikovným a premysleným balením si aj vy môžete užiť cestovanie bez stresu.

Cestujte naľahko, baľte sa s rozumom a vždy tak majte istotu, že cestovanie bude pre vás ten najlepší zážitok.

Milan

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.