Cestovanie do Gruzínska a moje prvé dojmy

110,307FansLike
192,643FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Do Gruzínska som prišiel lietadlom a to len pre to, lebo mi zrušili let do Baku. Ako najvhodnejšia alternatíva sa mi teda zdala preletieť do Gruzínska a odtiaľ ďalej pokračovať do Azerbajdžanu. Síce som sa na prvý krát v Gruzínsku dlho neudržal, neskôr som s sem vrátil ešte tri krát, na dlhšie. Aké však boli moje prvé dojmy z tejto návštevy a zmenili sa po mojom návrate? Aké bolo cestovanie do Gruzínska?

Cestovanie do Gruzínska

Dojem č.1: Všade sú psy. Je to horšie ako v Rumunsku

Keď som bol v Rumunsku, v hlavnom meste v Bukurešti som stretol veľké množstvo túlavých psov. Boli naozaj všade a na mnohých blogoch som čítal, že je dobré sa im vyhýbať. Po pristátí na letisku v meste Kutaisi v Gruzínsku boli psy to prvé, čo som po opustení letiskového terminálu videl. Hneď mi napadlo, bude to tu ako v Rumunsku?

Cestovanie do Gruzínska
Psy na letisku v Kutaisi

Je to pravda? Ani nie. V ostatných častiach Gruzínska som mnoho psov nevidel. V centre Tbilisi už vôbec nie. Mimo miest som sú však všimol veľa dobytku, kvôli ktorému sme museli často zastavovať, aby mohol prejsť cez cestu. Cestovanie do Gruzínska a aj po Gruzínsku je divoké, haha.

Dojem č.2: V Gruzínsku je celkom lacno

Ako sa dostať z letiska v Kutaisi do Tbilisi? Chodí množstvo mašrútiek a autobusov. Z Kutaisi do Tbilisi cesta trvá takmer päť hodín (ak nie viac) a ja som si túto cestu náramne užil. Nakoľko sme na letisku v Kutaisi pristáli asi o tretej ráno, po noci strávenej v lietadle, tlačiť sa ďalších 5 hodín na malom sedadle v mini vane bolo naozaj lahodné. Naspäť ale k cenám. Už si presne nepamätám, koľko stála cesta z letiska v Kutaisi do hlavného mesta Tbilisi, no v prepočte to nebolo to viac ako 6 €. Celkom výhodné.

Z toho som usúdil, že v Gruzínsku je celkom lacno. Táto cesta by ma však vyšla oveľa viac, ak by som sa nechal ukecať množstvom taxikárov, ktorí lapia turistov už na letisku. Jeden nám ponúkol, že nás do Tbilisi vezme za 50 €. Ak ste štyria, zložíte sa, no komfortu si v starej Lade veľa neužijete ani takto.

Cestovanie do Gruzínska
Cestovanie do Gruzínska

Všeho trh v Tbilisi

Je to pravda? Áno, potvrdzujem. Môj prvý dojem ostal až do konca a v Gruzínsku som veľa neminul. Taktiež ani drinky a kokteily v nočných podnikoch nestáli viac ako na Slovensku. Síce nepijem takmer vôbec a opitý som bol asi naposledy v Las Vegas, ceny v Gruzínsku ma milo prekvapili. Popravde, aj som to celkom očakával.

Dojem č.3: Gruzínsko má nádhernú prírodu

Keď o zhruba štvrtej ráno naša mašrútka konečne opustila letisko v Tbilisi, veľa som toho nevidel. Napriek nepohodliu som však v momente zaspal a zobudil sa, keď začalo vychádzať slnko. Boli sme asi v polovici cesty, niekde v Gruzínskych horách. Tá príroda bola neuveriteľne nádherná, zelené stromy, svieže potoky, chatky a malé horské dedinky. Sem tam sme minuli pastierov oviec či dobytka, čo bolo pri vychádzajúcom slnku neuveriteľne nádherné a scénické. Gruzínsko musí mať nádhernú prírodu! Vravia to všetci a ja to vidím na vlastné oči! Potom sa mi zarosilo sklo na okne a ja som opäť zaspal. Následne som sa zobudil až v Tbilisi. Cestovanie do Gruzínska? Áno! Príroda? Dva krát áno!

Cestovanie do Gruzínska
Pozor, kravy!

Je to pravda? Neviem to posúdiť objektívne, nakoľko som mimo hlavného mesta Tbilisi a mesta Kutaisi veľa času nestrávil. Čo som však videl z okna auta po ceste do Arménska, príroda v Gruzínsku ma mimo hôr neoslovila. Bolo to najmä kvôli množstvu odpadkov.

Cestovanie po Gruzínsku

[tp_cheapest_flights_shortcodes origin=BUD destination=TBS title=“Letenky do Gruzínska“ paginate=false subid=““ currency=“EUR“]

Dojem č.4: Tbilisi je škaredé a Gruzínci sú veľmi milí ľudia

To čo som videl bol úplný opak nádhernej prírody a scenérií plných romantiky. Komíny, zápchy, špina a bordel. Toto ráno sa mi v Tbilisi vôbec nepáčilo a ja som sa chcel vrátiť do hôr, kde bolo ticho a čerstvý, svieži vzduch. Medzi budovami, ktoré pokope držali len vďaka lepidlu (taký som mal z nich pocit). Tbilisi nie!

Cestovanie do Gruzínska
Panoramatický pohľad na Tbilisi
Cestovanie do Gruzínska
Moderný most v hlavnom meste

Je to pravda? Nie, nie a nie! Hlavné mesto Gruzínska, Tbilisi je veľmi príjemné mestečko a centrum je naozaj veľmi pekne vymyslené. Cítil som sa tu prijemne a centrum sa mi veľmi páčilo. Lanovka, ktorá vás vyvezie na kopec nad mestom je veľmi moderná a panoramatického pohľadu na Gruzínsko som sa nevedel nabažiť. Centrum Tbilisi je naozaj krásne. Avšak, mimo to už neplatí. Ohľadne ľudí, nepovedal by som, že sú nejakí extra milí. Skôr taký slušný štandard podobne, ako na Slovensku. Avšak, záleží, s kým sa stretnete. O milé babky, pouličné predavačky tu núdza nieje. Stretol som však aj otravné deti, ktoré ma ťahali za ruku, aby pre svojich rodičov žobrali peniaze. Rovnako v metre. Avšak, cestovanie do Gruzínska by som odporučil každému a o bezpečnosť by som sa tu vôbec neobával.

Moja cesta pokračovala na letisko v Tbilisi, kam som sa ponáhľal. Nevedel som, či stihnem ranný let do Baku, tak som sa rozhodol kúpiť si letenku až priamo na letisku, tesne pred odletom. Bolo to len tak tak, no nakoniec sme to stihli. Pani pracovníčka v okienku Azerbajdžan Airlines bola veľmi milá a zasmiala sa, keď som jej na otázku, že kedy chcem letieť do Baku odpovedal „teraz“. Aj keď letieť na palube Azerbaijan airlines bolo úsmevné pre viacero dôvodov, tento krátky let som si užil. Celý som ho zhrnul v článku Azerbaijan airlines recenzia. Aj náš vodič mašrútky bol milý a aj pán taxikár, ktorý má odviezol na letisko v Tbilisi. Tí Gruzínci sú ale trieda! Asi ich budem mať rád.

Cestovanie do Gruzínska
Takto vyzerá hlavné mesto Gruzínska mimo centra
gruzinsko-blog
Babka predavačka

Moje prvé dojmy z Gruzínska boli ako negatívne, tak aj pozitívne. Avšak, opäť som sa raz uistil v tom, že na prvý dojem netreba dať. Často je zlý.


Milan „Bez Mapy“ Bardún, cestovateľský blog, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013

PS: Páčil sa alebo ti pomohol môj článok? Pozri sa do môjho obchodu.

Cestovaniu zdar!

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.