Celodenný výlet na ostrov Gozo na Malte a moje tipy čo vidieť

110,307FansLike
192,643FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Ostrov Gozo na Malte patrí medzi veľmi obľúbené zastávky všetkych turistov. Sám som na ňom strávil jeden celý deň. V tomto článku napíšem, ako naplánovať výlet na ostrov Gozo na Malte, kam ísť, čo vidieť, kde sa najesť a tiež dám pár svojich tipov a osobných postrehov. Bohužiaľ, počas cestovania po ostrove Gozo som mal celý deň zamračené, no aj tak videl všetko, čo treba.

Celodenný výlet na ostrov Gozo na Malte

Ty ho však nemusíš absolvovať za jeden deň a keď sem pôjdem nabudúce, určite sa tu ubytujem. Kamarátka Jesika mi odporučila vyskúšať Airbnb, ktoré sa tu veľmi oplatí. Tu ti teda prikladám 20 € kredit na tvoje prvé ubytovanie kdekoľvek vo svete. Aké sú tvoje možnosti, keď chceš ísť na ostrov Gozo?

  1. Spraviť z Goza celodenný výlet a obehnúť si ho hop-on, hop-off autobusom.
  2. Prenajať si auto na na Goze prespať. Osobne odporúčam túto alternatívu.

Ako sa dostať na Gozo loďou z prístavu

Z hlavného ostrova Malty chodí pravidelne na Gozo loď z Cirkewwa Ferry Terminal. Spiatočný lístok stoji 5 € (ak ideš bez auta) a platí sa až pri ceste naspäť. Ak teda plánuješ začať nový život na Goze a ostať tam navždy, loďou sa odvezieš zadarmo.

Keďže medzi ostrovmi premáva loď, ktorá prepravuje v podpalubí aj autá, priprav sa na skutočnú Titanik skúsenosť (nie doslova). Na palube sú obchody, bufety a všade je wifi zadarmo. Nám loď poriadne hádzalo, keďže celý deň hrozne fúkalo, no o to viac ma to bavilo. Loď chodí približne raz za 40 minút a pôjdete okolo ostrova Comino, kde je známa Modrá lagúna.

TIP: V prípade, že plánuješ na ostrove Gozo využiť hop on hop off autobusy, lístky si kúp už priamo na lodi a vypátaj zľavu. Dostaneš ju.

ostrov gozo na malte výlet
Lístky sa predávajú pri ceste naspäť.
ostrov gozo na malte výlet
Naša loď.
ostrov gozo na malte výlet
Stredozemné more.

Hop on hop off autobus na ostrove Gozo

Možno to súvisí aj s nehodou, ktorá sa stala pred pár dňami na Malte, kde hop on hop off autobus zabil niekoľko ľudí na hlavnom ostrove tým, že sedeli hore a narazili do konárov, dostali sme 50% zľavu. Stačí si ju vypýtať. Bez okolkov nám pani predala mne a mame dva lístky za cenu jedného.

Po ostrove jazia dve spoločnosti, zelené autobusy a červené autobusy. Ide o konkurenčné firmy, ktoré však majú skoro rovnakú trasu a rovnaké autobusy. Ja som išiel červeným a na palube sme mali aj WiFi. Celá pointa hop on hop off autobusov je v tom, že po celom ostrove je niekoľko vyznačených zastávok, vždy na zaujímavých miestach, a ty môžeš vystúpiť. Keď si všetko pozrieš, počkáš na ďalší autobus a ideš ďalej. Ak máš lístok na červený, nemôžeš využiť zelený a naopak. Ak nemáš auto, určite odporúčam, keďže autobusy hromadnej dopravy po Goze nejazdia až v takých intervaloch a naučil som sa, že na svete neexistuje nič nespoľahlivejšie, než MHD na Malte.

Určite však odporúčam prenájom auta. Na Malte je to najlepší a najrýchlejší spôsob dopravy. Samozrejme, nemusíš si tam rovno vybavovať operatívny leasing, prenajať auto je tam veľmi jednoduché.


Čo vidieť na ostrove Gozo počas návštevy

Keďže toto bola moja prvá návšteva ostrova Gozo, navštívil som s mamou tie najhlavnejšie turistické atrakcie, ktoré treba. Pri mojej budúcej návšteve však pôjdem po malých mestečkách a zaujímavých zákutiach bez turistov. Ostrov Gozo je vidiecky ostrov.

Rybárska dedinka Xlendi

Keďže bolo zamračené, more som nevyskúšal, no už iba podľa fotografií vidno, že je naozaj nádherné, nie? Daj si tu obed v reštaurácií Il-Kcina Ghawdxija, kde majú čerstvé morské plody. Nech si objednáš čokoľvek, nech to nie je pizza. Už nikdy nechcem vidieť pizzu, na ktorej sú sardinky a nemá okrúhly tvar. Na Malte ju robiť rozhodne nevedia, haha. Navyše, čakal som na ňu 40 minúť. Mama si objednala cestoviny s morskými plodmi a tie boli geniálne.

Okrem množstva reštaurácií je Xlendi veľmi obľúbené mieto na kúpanie a hlavne potápanie a šnorchlovanie. Tiež sa zastav pri Xlendi Tower, ktorá v minulosti slúžila ako obranná veža ostrova.

ostrov gozo na malte výlet
Xlendi bay.
ostrov gozo na malte výlet
Morské plody v Il-Kcina Ghawdxija.
ostrov gozo na malte výlet
Najhoršia pizza na svete.
ostrov gozo na malte výlet
Predjedlo v Il-Kcina Ghawdxija.

Mesto Victoria je hlavné mesto ostrova Gozo

Niektorí mestu Victoria hovoria Rabat. Je hlavným mestom ostrova Gozo a žije tu iba 7 000 obyvateľov. Aj napriek tomu ide o najviac zaľudnenú časť ostrova. Odporúčam ti prejsť sa celým mestom a tiež si to vybehnúť peši na baziliku sv. Georgea, ktorá sa označuje aj ako citadela. Je odtiaľ perfektný výhľad na celý ostrov.

TIP: Keďže mi počasie neprialo, na pol hodinku som si sadol do kaviarne a zistil, že tu robia veľmi dobré Cheese cakes. Ak budeš mať cestu okolo, zastav sa v Capitan Spriss kaviarni, ktorá je hneď pod bazilokou. M-Ň-A-M.

ostrov gozo na malte výlet
Ulice Victorie.
ostrov gozo na malte výlet
Super kaviareň.
ostrov gozo na malte výlet
OMG!

Azúrové okno Dwejra Tower…alebo ako vyzerá dnes

Azúrové okno bola naozaj veľmi pekná hračka prírody. Išlo o kamennú klenbu vo výške 28 metrov nad hladinou mora. Ako vzniklo? Vyformovali ho morské vlny a príboj za niekoľko tisíc rokov. Bohužiaľ, 8.marca 2017 ho zničila búrka, kedy celé okno zmizlo pod hladininu mora a rozpadlo sa.

V tejto časti je veľmi populárne potápanie a nachádza sa tu niekoľko jaskýň, do ktorých sa dostneš iba s potápačskou výstrojou. Najobľúbenejším miestom na potípanie je však Blue Hole, čo je 14 metrov hlboká jama. Okno sa tiež objavilo v seriály Hry o Tróny. Nikdy som nevidel ani jeden diel.

ostrov gozo na malte výlet
ostrov gozo na malte výlet
ostrov gozo na malte výlet
Ostrov Gozo.

Pútnické miesto Ta‘ Pinu

Bazilika Ta’Pinu je jednoznačne najkrajší kostol na celej Malte. Vraj tu stojí už od roku 1534 a pre svoju polohu sú z nej naozaj neuveriteľné výhľady. Vstupné je zdarma, no pozor na oblečenie. V kraťasoch, šortkách a odokrytými ramenami ťa dnu nepustia.

Ta' Pinu
Ta‘ Pinu

San Blas Bay a Ramla bay na Gozo

Ide o najkrajšie pláže na ostrove Gozo, no kvôli môjmu zlému počasiu som obe vynechal. Nabúce. Kúsok od Ramla bay navštív aj Calypso Cave a pozostatky Rímskej villy postavenej pred 2000 rokmi. Ostrov Gozo na Malte sa mi veľmi páčil a cítil som sa tu veľmi dobre. Spolu s ostrovom Malta a Comino patrí k trojici, ktorú musíš určite navštíviť, keď budeš cestovať po Malte.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.