Tipy ako zrušiť letenku a vrátenie peňazí aj keď je nezrušiteľná

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Ako zrušiť letenku a dostať naspäť peniaze? Túto otázku si položil už hádam každý človek, ktorý aspoň raz cestoval lietadlom. Letecké spoločnosti to majú veľmi dobre vymyslené a obvykle označujú letenky ako „nestornovateľné“, čo znamená, že v prípade, že sa rozhodnete neletieť a nikam necestovať, peniaze vám nevrátia. Existuje ale pár spôsobov, ako sa k peniazom dostať čiastočne alebo úplne.

  • TIP: Tento článok je súčasťou série článkov „Milan búra mýty„, kde pravidelne rozoberám cestovateľské mýty, ktorým Slováci veria. Prečítajte si všetky diely.

Ako zrušiť letenku a čo treba na vrátenie peňazí

Ja som mal byť v čase písania tohto článku v Mexiku, kam som sa ale rozhodol pár dní pred odletom necestovať z osobných dôvodov. Využil som ale bol číslo 3 tohto článku a dostal naspäť plnú sumu za letenku, čo ma potešilo.

Prečítajte si ako zrušiť letenku a požiadať o vrátenie peňazí. Obvykle iba letenky v prvej a v biznis triede bývajú úplne stornovateľné, no za určitých podmienok viete vystornovať aj economy letenku.

@milan_bezmapy 💰 Ako zrušiť letenku? Teraz som mal byť v Mexiku, no pár dní pred odletom som zistil, že sa mi nechce nikam chodiť a budem doma. Poradilo sa mi letenku zrušiť a dostať naspäť peniaze, hoci bola nestornovateľná. Pozrite si ako. Zrušili ste už aj vy nejakú dovolenku len preto, že ste proste chceli byť doma? #milanburamyty #milanbezmapy #akozrusitletenku #ryanair #slovensko #cestovanie #fypシ #slovaktiktok ♬ sonido original – Milan Bez Mapy

Zrušenie letenky a vrátenie letiskových poplatkov

Ak sa rozhodnete necestovať a budete chcieť svoju letenku zrušiť, môžete o to požiadať leteckú spoločnosť, ktorá vám však obvykle vráti len letiskové poplatky. Tie sa líšia z letiska na letisko, no pri takej letenke za 120 Eur môžete očakávať, že dostanete naspäť letiskové poplatky v hodnote cca 18 Eur.

To sa moc neoplatí, preto vám odporúčam neinformovať leteckú spoločnosť o tom, že ste sa rozhodli necestovať a skôr využiť ďalšie body v tomto článku.

Zrušenie letenky z dôvodu pohrebu a úmrtia osoby

Každá letecká spoločnosť má vlastné podmienky, napríklad taký Ryanair má na webe uvedené: „Letenky Ryanair sú vo všeobecnosti nevratné. Ak váš let odletel a vy ste necestovali, nemáte nárok na vrátenie peňazí.“ Ale má to výnimku v prípade pohrebu. Ďalej uvádzajú: „Môžeme ponúknuť vrátenie peňazí v ojedinelých prípadoch, keď  zomrel niekoho z vašej rezervácie alebo blízkeho člena rodiny,a to vám bráni cestovať.

  • TIP: V tomto prípade je potrebné si prečítať podmienky každej leteckej spoločnosti, nie je na to generálne pravidlo ako zrušiť letenku a požiadať o vrátenie peňazí.
Tipy ako zrušiť letenku a vrátenie peňazí aj keď je nezrušiteľná
Tipy ako zrušiť letenku a vrátenie peňazí aj keď je nezrušiteľná

Zrušenie letenky Ryanair

Ryanair to má na svojom webe veľmi prehľadne rozpísané, tu je odkaz na formulár na zrušenie letenky Ryanair.

Zrušenie letenky Ryanair
Zrušenie letenky Ryanair

Zrušenie letenky v prípade zmien leteckou spoločnosťou

Toto je najlepší spôsob ako dostať peniaze naspäť za nevyužitú letenku. Ak vám letecká spoločnosť urobí v rezervácii zmeny, napríklad zmenu času odletu, prípadne zmenu trasy pri prestupe, môžete požiadať o 100% vrátenie peňazí za nevyužitú letenku.

Tu je to ale o šťastí a hoci letecké spoločnosti až tak často tieto zmeny nerobia, stávajú sa. Obvykle pri dlhších letoch kde máte viacero prestupov. V mojom prípade bola letenka, ktorú som zrušil, z Budapešti do Amsterdamu, odtiaľ do Mexico City a následne do La Paz. To je kombinácia troch letov, kde je vysoko pravdepodobné, že ak bude jeden posunutý, celá rezervácia bude musieť byť zmenená, aby som stihol prestupné lety. Viete to využiť vo svoj prospech.

  • TIP: Niektoré letecké spoločnosti, ako napríklad WizzAir, ponúkajú 20% kredit, ktorý si viete zobrať ak vám zmenia letenku či zrušia let. V praxi to vyzerá tak, že nedostanete naspäť peniaze ale plnú sumu + 20% na váš účet, ktorý viete neskôr minúť. Ak vaša letenka stála 100 Eur, ponúknu vám 120 Eur v kreditoch, alebo vrátenie plnej sumy.

Zrušenie letenky a vrátenie peňazí cez poisťovňu

Ak máte uzatvorené dobré cestovné poistenie, môžete požiadať o vrátenie peňazí cez poisťovňu, no tie majú tiež svoje podmienky. Obvykle je potrebné a preukázať potvrdením od lekára, ktoré vám bráni cestovať. V tomto prípade je jedno, či máte letenky s Ryanair, WizzAir, Emirates, Austrian, Turkish a podobne.

Cestujte, Milan Bez Mapy.

 

4 COMMENTS

  1. Ahoj Milan, môžem žiadať o refundáciu aj 5 mesiacov od letu? Poisťovňa mi odpísala, že nemám relevantný dôvod na vrátenie peňazí. Možno by stálo za to žiadať do leteckej spoločnosti.

  2. Ahoj Milan pár sa mi stalo že letíme teda vždy len economy triedu že mi bola letenka refundovana no nie v plnej sume vždy mi stiahnu neskorých aj 20€ za letiskové poplatky? Tie sú nenávratne či nejaké spracovateľské? No nie plnú sumu ktorú som ja platila.teraz mi tak zrušili let do jerevanu a vrátili zo 150€ o niečo menej. Ďakujem za odpoveď

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.