Home Denník Milana Bez Mapy Zabije koronavírus letenky za pár eur? Takto budeme cestovať tento rok

Zabije koronavírus letenky za pár eur? Takto budeme cestovať tento rok

8
Zabije koronavírus letenky za pár eur? Takto budeme cestovať tento rok
Cestovanie po koronavíruse: Zabije koronavírus letenky za pár eur? Takto budeme cestovať tento rok

Ako bude vyzerať cestovanie po koronavíruse? Budú letenky za pár eur alebo navždy zmiznú? Na to sa ma za posledné týždne pýtali v rozhovoroch médiá ako Forbes či rádio Expres. Veľa som nad tým rozmýšľal a snažil sa predstaviť si, ako bude vyzerať cestovanie po koronavíruse. Toto je taký môj prorocký článok a hoci nemám odkiaľ úplne presne vedieť, ako bude vyzerať cestovanie po koronavíruse, toto je podľa mňa najviac pravdepodobný scenár. Stačí sa pozrieť ako to teraz vyzerá v Ázii.

Ako bude vyzerať cestovanie po koronavíruse a koľko budú stáť letenky?

Cestovanie po koronavíruse: Zabije koronavírus letenky za pár eur? Takto budeme cestovať tento rok
Zabije koronavírus letenky za pár eur? Takto budeme cestovať tento rok

Koľko budú stáť letenky, kam budeme cestovať najčastejšie a ako koronavírus ovplyvní cestovanie lietadlom sú otázky, ktoré sa ma pýtate v správach, médiá v rozhovoroch a ja sám seba každý večer, keď z postele pozerám do steny nado mnou. Na vašu otázku „kedy už budeme môcť cestovať“ odpovedať neviem, no len pred pár dňami som si kúpil letenku do Fínska. Avšak, až na december. Vraj som optimista…

Letenky za pár eur po koronavíruse

Poteším vás. Letenky za pár eur nezmiznú ani po koronavíruse, práve naopak. Osobne si myslím, že ich bude viac, ako kedykoľvek predtým. Letecké spoločnosti dosiahli v prvej polovici roka 2020 tak vysoké straty a škody, ako nikdy predtým v histórii letectva. A tieto straty budú musieť dohnať. Letenkami za pár eur nalákajú cestujúcich do svojich lietadiel, no na tom peniaze nezarobia. Čítajte ďalej…

Všetci vieme, že nízkonákladové letecké spoločnosti nezarábajú peniaze na letenkách (ten paradox, že?) ale na službách. Tými sú prednostný nástup do lietadla, občerstvenie na palube, preprava batožiny, predaj voňaviek na palube lietadiel či spoplatnenia spoločného sedenia. Obľúbená je aj lotéria v lietadle, ktorú som minule (skoro) vyhral. Prečítajte si ako vyhrať Ryanair lotériu. No a hoci ceny leteniek hore výrazne nepôjdu, aby boli lietadlá čo najplnšie, hore pôjdu práve tieto poplatky za služby navyše. A tiež víno, haha.

Cestovanie po koronavíruse

Letecké spoločnosti budú potrebovať naplniť lietadlá. Ako? Lacnými letenkami. No a keď je lietadlo plné, je oveľa vyššia šanca, že si viac cestujúcich dokúpi extra služby o ktorých som hovoril vyššie. Aby som uviedol príklad, letecká spoločnosť Finnair spustila akcie na letenky z Viedne do Helsínk. Za 97 € spiatočne na december, ktorú som si kúpil aj ja. Tak nízka cena tu nikdy nebola, no letenka je bez batožiny a občerstvenia. A ja si tú bagetu, ktorá predtým stála 4 € asi kúpim, lebo budem hladný. Hoci teraz stojí osem eur.

Veď, pozrite sa sami, ako vyskakujú akciové letenky na druhú polovicu roka. Ryanair robí akcie už aj na máj, čo je pre mňa trošku nepochopiteľné. Tento prehľadný zoznam som našiel cez Ryanair Fare Finder:

Ako bude vyzerať cestovanie po koronavíruse a koľko budú stáť letenky?
Ako bude vyzerať cestovanie po koronavíruse a koľko budú stáť letenky?.

Meranie teploty na letiskách a povinnosť nosenia rúšok

Osobne si myslím, že so skončením koronavírusu rúška tak rýchlo nezmiznú a ani meranie teploty. Minimálne z letísk a lietadiel. Myslím si, že povinnosť nosiť rúško tu zostane ešte dlho po tom, ako skončí koronavírus. Letiská budú merať teplotu a v lietadle bude musieť mať každý zakryté ústa a nos. Ide o uzavretý priestor, kde stačí, aby bol jeden chorý cestujúci a nakazil tak ďalších 250 ľudí, ktorí s ním sedia v lietadle.

Rovnako si myslím, že tu zostane aj meranie teploty na letiskách. Možno nebude kontrolovaný každý jeden pasažier, ale skôr námatkovo. Možno letiská zavedú špeciálne termokamery, ktoré budú snímať všetkých pasažierov naraz na letisku a upozornia na každého, kto má teplotu. Uvidíme, či sa z toho nestane taký hon na čarodejnice.

ezeiza-letisko
V januári 2020 na letisku v Buenos Aires, ešte bez rúška.

TIP: Prečítajte si článok o tom čo dal a čo vzal koronavírus travelbogerovi a z čoho teraz žijem.


Po koronavíruse budú Slováci cestovať najmä po Slovensku

Je viac než jasné, že domáci cestovný ruch bude po koronavíruse prekvitať. Slováci budú cestovať najmä po Slovensku a v okolí svojich bydlísk. Jednak to bude z finančných dôvodov. Mnohí prišli o prácu alebo o ňu mohli prísť. Budeme tak opatrnejší s rozhadzovaním na zbytočnosti a veci, ktoré k životu nepotrebujeme. Ako je aj cestovanie. Povedal travelbloger =)

Odhadujem, že ľudia si namiesto leteniek budú viac kupovať bicykle a korčule a radšej pôjdu na výlet do vedľajšej dediny, ako na víkend do Barcelony. Výlety po okolí budú populárne a je dosť možné, že bude potrebné posilniť železničnú a autobusovú dopravu, kým naše letiská budú plakať. Veľkým plusom bude to, že Slováci začnú viac šetriť a vytvárať si finančné rezervy aby boli pripravení na podobné pandémie. Prišli na to, že stať sa môže čokoľvek a skončiť na ulici zo dňa na deň nie je úplne Sci-Fi.

Cestovanie do zahraničia v roku 2020 nebude kvôli koronavírusu trendy

Hoci sa vždy nájdu ľudia, ktorí pôjdu na výlet lietadlom (ja), ten prepad cestujúcich oproti minulému roku bude v leteckej doprave značne cítiť. Do zahraničia sa vo väčšom tento rok neodvážime. Samozrejme, začneme chodiť „von“ hneď, ako sa otvoria hranice. Avšak, opatrne. Nebude to ani tak z toho dôvodu, že by sme sa báli, no vo svete bude stále platiť mnoho byrokratických opatrení, ktoré nás budú obmedzovať.

Kvôli víkendu na Malorke sa nám jednoducho nebude chcieť vybavovať potvrdenie o očkovaní na koronavírus (ak už bude) alebo aktuálny negatívny test na vírus. Krajiny budú pri vstupoch vyžadovať jedno alebo druhé, čo značne odrarí viacerých cestujúcich. Tí radšej počkajú, prípadne ostanú doma. Tieto testy a potvrdenia si budeme vybavovať iba kvôli dlhým dovolenkám a pracovným cestám…alebo to všetko bude možno úplne inak =) Veď pozrite, ako sa Ázia už pekne rozlietala a všetko sa dáva do poriadku.

Cestovanie po Ázii po koronavíruse
Letecká doprava nad Áziou dňa 29.4.2020 o 9:35 SEČ.

S láskou, Milan Bez Mapy

 

8 COMMENTS

  1. Cau Milan..pocuj co by si spravil ty…mam letenk na 16.maja na Island z Katowic pre skupinu 4 ludi…mam cakat kedy to oni zrusia ci si mam zaplatit to flexi vo wizzaire aby som si to.mohol presunut ..len pochybujem ze oni budu lietat v maji z Polska. ..a ak to oni zrusia daju 120%spat vo forme kreditov a mozem to vyuzit hocked pocas 2 rokov…co by si ty urobil?mam cakat?ci zakupit to.flexi na moznost presunu terminu..dik za odpoved

    • Ahoj, no neviem aké mas zavazky voči tej skupine. Ale ja som počkal, kym mi porusia kvôli koronavírusu vsetky letenky a vypýtal si refund. Ale to boli skromne cesty.

      • Vsak aj toto je sukromna cesta…jedna sa len o to ci mam cakat a nech to oni zrusia alebo radsej zaplatit ten poplatok za zmenu letu…lebo wizzair tvrdi ze od maja uz idu letiet z viedne..tak preto mam obavy ci mi to oni zrusia sami lebo urcite letiet nechceme kedze by sme museli podstupit tu karantenu…tak pockam teda…dufam ze to zrusia sami

  2. Tiež si myslím, že letenky budú lacné, obávam sa však, že spoločnosti na doplnkových službách až tak nezarobia, lebo: bagetu za 2,50 si vieš vziať so sebou do lietadla už z domu, na spoločnom sedení až tak nezáleží, ak nemáš malé deti a na pár dní sa vieš úsporne zbaliť aj do tej najmenšej batožiny. A tak možno za chvíľu letenky pôjdu hore.

  3. Díky za optimistický článek, už se první cesty nemůžu dočkat! Jen teda se bojím cestování autem – chci například na Balkán a to znamená projet třeba pět, šest států, hraniční kontroly, testy… Každý bude mít jiné podmínky pro vstup a tak nevím, jestli nebude lepší to vzdát a odložit. :-/

  4. Já si celou dobu říkám, jestli letenky budou levnější nebo ne. Já osobně se nemůžu dočkat, až nějam zase poletím. Ale na druhou stranu, není úžasné vidět, jak se delfíny vracejí ? Jak je méně smogu.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.