Čo vidieť v Palma de Mallorca za jeden deň a stihnúť aj pláž

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo vidieť v Palma de Mallorca? Bol som tu už trikrát, no až moja posledná návšteva mi ukázala, aká je Palma de Mallorca nádherná. Prečo? Na jej návštevu som mal presne 14 hodín. Podarilo sa mi totižto kúpiť spiatočné letenky na Malorku za 9 EUR z Viedne s ranným príletom tam a večer naspäť.


Prečítajte si moje ďalšie blogy o Španielsku


Čo vidieť v Palma de Mallorca

Ak sa ti nechce čítať článok o tom čo vidieť v Palma de Mallorca za jeden deň, všetko som zhrnul do vlogu. Podobné spiatočné letenky za 9 € pridávam do facebookovej skupiny Lovec leteniek. Pridaj sa a čekni toto video:


Rýchle praktické info pred cestou na Malorku:

 • Prenájom skútra stojí okolo 30 až 40 € na deň + benzín. Lacnejšie sa oplatí auto, ktoré si rezervuješ dopredu. Ak chceš byť iba v Palme, stačí ti hromadná doprava.
 • Cesta z letiska do centra autobusom č.1 stojí 5 € jednosmerne, alebo 8 € spiatočne. Lístok predáva vodič a berie iba keš.
 • Google Maps perfektne plánuje hromadnú dopravu a prestupy v Palme.
 • Jednosmerný lístok stojí 1,50 € a môžeš s ním do 90 minút prestúpiť. Platiť sa dá iba v hotovosti.
 • Inak sa dá všade a za všetko platiť kartou.
 • V reštauráciách sa necháva tip 10%. Ak platíš 13 € za obed, dáš 1,30 díško.

TIP: Pozri si aktuálne akcie na letenky na Malorku. Možno sú znova za euro.

malorka kam ist
Pred katedrálou v Palme.

Kde bol háčik? Na Malorke som pristal v stredu o ôsmej ráno a o desiatej večer už letel naspäť do Viedne. Celkom záhul, čo? Avšak, zistil som, že za 14 hodín na Malorke sa dá stihnúť toho dosť veľa. Pozrieť si históriu mesta, dať dobrý obed a okúpať sa na pláži. Inak, neviem, či to bolo tými letenkami za 9 € spiatočne, ale v Palme som stretol tak strašne veľa Slovákov, že som si myslel, že som doma v Bratiske. Pozri si aktuálne akciové letenky, možno je medzi nimi aj Malorka.

Moju štrnásťhodinvú návštevu Palma de Mallorca som rozdelil do troch častí, keďže môj deň na Malorke sa skladal z troch hlavných aktivít. Nižšie pod zoznamom nájdeš rozpísané, čo vidieť a kam ísť. Všetky zastávky sú zoradené v presne takom podarí, ako som ich navštívil.Pre porovnanie, prečítaj si čo vidieť vo Vallette na Malte. Je to neporovnateľné.

 1. Začni prehliadkou mesta, ktorá ti zaberie jedno doobedie.
 2. Bež sa niekam najesť. Nižšie pridávam tip na reštauráciu.
 3. Na zvyšok dňa si vyber peknú pláž s drinkom.

 • Ferrocarril de Sóller

Je vysoko pravdepodobné, že tvoja cesta z letiska autobusom č.1, ktorá stojí jednosmerne až 5 €, ťa zavedie na zastávku Plaza de Espana, ktorá má super polohu. Odtiaľto odchádzajú autobusy do celého ostrova (pod námestím je veľká autobusová stanica) a peši sa z námestia dostaneš do väčšiny časti mesta.

Hneď na námestí je aj Ferrocarril de Sóller, čo je historická električka, ktorá od roku 1911 premáva medzi Palmou a mestom Sóller so zastávkami vo viacerých mestách po ceste, ako krásna Bunyola. Ja som električku nevyužil, lebo som nechcel z Palmy odchádzať, keďže som tu mal iba 14 hodín. Avšak, ak máš viac času, je to super, ako vidieť kus ostrova priamo z historickej električky.

Milan radí: Lístky na stanici pred električkou možno platiť len v hotovosti. 

 • Plaza Mayor

Plaza Mayor je centrom historického mesta a super bod, z ktorého môžeš začať pešiu túru po Palme. Z Plaza Espana je Plaza Mayor asi osem minút peši. Námestie samo o sebe je celkom nuda, no obkolesené peknými budovami. Ide o štvrť umelcov a v uliciach okolo námestia je množstvo hipsterských kaviarní a galérií.

Milan radí: Aj keď sa tu dohovoríš po anglicky, prečítaj si španielske frázy na dovolenku, ktoré mi zachránili krk.

Čo vidieť v Palma de Mallorca
Plaza Mayor.

 • Palma Cathedral

Absolútna topka Palmy, ktorú nesmieš vynechať. Obrovská gotická katedrála, tiež nazývaná aj ako La Seu, patrí medzi najväčšie na svete. Kedysi tu bola postavená arabská mešita, no La Seu tu stojí už od roku 1601, kedy bola dokončená. Jej dĺžka je až 121 metrov a výška 44 metrov. Perfektne ju je vidieť z promenády dole pri mori a je prvým bodom pre všetky lode, ktoré smerujú do prístavu v Palme. Často sa objavuje na rôznych zoznamoch najúžasnejších katedrál sveta.

Z Plaza Mayor je peši približne desať minút a aj keď som dovnútra nešiel, veľmi sa mi páčila. Určite sem zbehni a sprav si tu selfíčko. Vedľa katedrály je veľmi pekný mini park s tyrkysovými fontánami.

katedrala
Pohľad z diaľky.
malorka kam ist
Vedel by som sa na ňu pozerať celé hodiny.
katedrála v palma de mallorca
Detaily.
 • Uličky historického centra

Historické centrum Palmy je také typické, aké nájdeš hocikde v Španielsku. Úzke uličky, farebné okenice, veľa kaviarní, reštaurácii a obchodov so suvenírmi. V Palme je veľa módnych značiek a luxusných obchodíkov. Ak máš čas, prenajmi si bicykel a obehni si ho celé. Dá sa to, samozrejme, aj peši.

„Čo ma veľmi prekvapilo je, že v cente je všade WiFi zadarmo. Kamkoľvek som sa pohol, našlo mi to pripojenie a nemusel som si míňať dáta.“

Čo vidieť v Palma de Mallorca
Palma je krásne zelená.
Čo vidieť v Palma de Mallorca
Uličky centra.
Čo vidieť v Palma de Mallorca
Farebné okenice.
Čo vidieť v Palma de Mallorca
Grafity.
 • Castel de Bellver

Hrad nad mestom je naozaj veľmi pekná zastávka, ktorá sa mi veľmi páčila. Má však jeden háčik a to, že si k nemu treba pekne vystúpiť na kopec. V tej horúčave sa mi veľmi nechcelo, no predsa len, som tu na chvíľu, tak idem. Do zoznamu čo vidieť v Palma de Mallorca nesmie chýbať ani Castel de Beller.

Dnu som nešiel, keďže sa tam platí vstupné a ja vždy radšej zaplatím viac za obed v reštaurácií, ako vstupy do múzeí, z kopca je majestátny výhľad na celý záliv s Palmou.

malorka navsteva
Pohľad z hradu.
malorka navsteva
Castel de Bellver.
malorka navsteva
Hrad nad mestom.

Čo ochutnať na Malorke

Malorka, ako celé Španielsko má nenormálnu kuchyňu. Všetky tie morské plody, paellu a sangríu by som vedel jesť a piť od rána do večera. Ak nemáš rád morské plody, daj si kuraciu paellu, nachos, či tapas a ako nápoj sangríu. Čo vidieť v Palma de Mallorca? Všetko to dobré jedlo.

Čo to ale sangría je? V podstate ide o miestne čučo. Lacné červené víno s ľadom a množstvom ovocia. Samozrejme, že v reštauráciách a baroch majú sangríu z dobrého vína a v tej horúčave padne fakt že dobre. Odporúčam aj akúkoľvek sušenú šunku jamón.

„Ja som sa perfektne najedol v reštaurácii BeeWi, ktorá je kúsok peši od hradu Castle de Bellver. Cez týždeň tam majú od 13:00 obedové menučká z 13 € z ktorého som sa najedol do prasknutia.“

Dá sa však najesť aj oveľa lacnejšie (na jedle sa ale nešetrí). Po meste je veľa pizzérií, kebabov, falafelov a sieť potravín. Zvykom je, že mnohé reštaurácie majú menu položené na stoloch alebo stojanoch pred podnikom. Často som teda išiel okolo, nazrel do menu a keď sa mi zdala reštaurácia príliš drahé, alebo mali len samé hamburgery a stejky, išiel som ďalej.

sunka spanielsko
Nebíčko.
sangria
Najlepšia sangría.

Pláže v Palma de Mallorca

No a mojou poslednou zastávkou v rámci jedného dňa v Palma de Mallorca boli dve pláže. Pre porovnanie som vyskúšal jednu známu a jednu neznámu. Vyber si podľa toho, čo hľadáš.

Pláže priamo v Palme sú škaredé, bez paliem a so špinavým morom. Hneď vedľa je prístav, čiže nič moc. Aj keď má Palma dlhokánsku pláž Playa de Palma, je úplne hrozná a nechoď tam. Ja som skúsil tieto dve:

 • Pláž v El Arenal

El Arenal je spolu s Magalufom totálne párty mesto. Neviem, či sa to ráta ako časť Palmy, alebo je to samostatné mesto, je to jedno. Od Palmy je El Arenal vziadelný asi 25 minút autobusom na juh. Pláž je tu priemerná, no je tu veľa lehátok a podnikov. Čo vidieť v Palma de Mallorca Ak miluješ párty, El Arenal či Magaluf si zamiluješ.

Super miesto, ak hľadáš nekonečnú párty na pláži až do rána. Kluby sa tu zatvárajú až keď začne svitať. Pre mňa trošku masovka, no je tu lacnejšie ubytko, než kdekoľvek inde. Sám som tu bol pred desiatimi rokmi ubytovaný päť nocí. Celkom zlé, keďže musíš spať so štupľami v ušiach, keďže je tu kvantum opitých ľudí, ktorí sa rozkrikujú po uliciach. Stačí na víkend, no ako tvoju základňu na cestovanie po Malorke by som to určite nevolil

el arenal malorka
Pláž v El Arenal na Malorke.
el arenal malorka
Masovka.
el arenal malorka
Žije to tu nonstop.
 • Pláž v Ses Illetes

Druhá pláž, ktorú som navštívil za jeden deň v Palma de Mallorca je pláž v Ses Illetes. Odporučila mi ju čitateľka, ktorá tu žije. Ďakujem! Severne z centra Palmy to sem autobusom trvá pol hodinu. Pláž, ktorá nie je tak šialená ako v El Arenal, no dá sa tu nájsť aj kúsok súkromia.

Voda je nenormálne čistá, sú tu reštaurácie a často vidieť na obzore jachty. Môžeš si tu prenajať lehátko, alebo doniesť vlastný uterák. Z reštaurácií pri pláži išla perfektná vôňa. Čo vidieť v Palma de Mallorca? Túto pláž. Jednoducho nasadni na autobus č.3, ktorý ide z centra a vystúp až na konečnej. Choď dole kopcom smerom k moru a vyčekuj si najlepšie miesto na pláži.

plaze na malorke
Ses Illetes.
plaze na malorke
Pláž na Malorke.

PS: Na Instagrame som tiež objavil Playa de Muro, ktorá je ale na druhej strane ostrova, pri Alcúdii. Ak máš čas, zbehni aj sem. Podľa fotiek vyzerá fakt dokonale.


Čo vidieť v Palma de Mallorca

Čo vidieť v Palma de Mallorca? Za jeden deň sa dá toho stihnúť naozaj veľa. Sprav to čo ja. Pozri si mesto, daj si obed a vyvaľ sa na pláž. Palma de Mallorca je nádherné mesto, ktoré sa oplatí vidieť aj keď ťa architektúra moc nezaujíma. Tá španielska architektúra, sangría a tapas ťa proste úplne zožerú.

14 COMMENTS

 1. Vďaka za článok a hlavne tip na pláž. Za 5 hodín, počas ktorých kotvila loď v prístave som stihol vidieť aj mesto aj navšíviť pláž a zaplávať si.

 2. Ahojte, krasna plaz len dostupna autom aspon vtedy bola, mozno sa to zmenilo Ses Covetes…krasne , prirodne plaze odporucam mala som to statstie jeden cely rok žit na Mallorce ..:)

 3. ahoj, super clanok, aj my ideme s kamaratkami na otocku. Nevies nahodou ako sa vola posledna zastavka na plaz Sess Ilettes ??

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.