Čo je digitálny nomád vysvetľujem priamo na sebe. Takto zarábam

110,307FansLike
192,643FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo je digitálny nomád? Pred pár rokmi som nevedel ani ja. Keď som prvý krát počul tento výraz, prišiel mi pomerne smiešny práve kvôli slovu nomád. Z neznámej príčiny si to slovo spájam s opicami. Každopádne, pojem digitálny nomád sa aj na Slovensku rozšíril veľmi rýchlo a vznikol dokonca aj festival digitálnych nomádov. V skratke, ide o človeka, ktorý pracuje cez internet hocikde zo sveta. Moderná internetová doba mení spoločnosť a čoraz viac ľudí si praje nemrhať svojim časom sedením v kancelárii. Čo tak si kanceláriu zobrať so ruksaku a vyraziť do tepla? Presne to som spravil ja.

Čo je digitálny nomád nemá úplne jasnú odpoveď

Digitálny nomád pracuje na internete a pracovať môže z ktorejkoľvek krajiny na svete, pokiaľ tam má dostatočné pripojenie na internet. Digitálni nomádi sú ľudia, ktorí sa rozhodli zarábať sami na seba a zobrať všetku zodpovednosť na svoje ramená. Tou zodpovednosťou myslím najmä platenie daní, odvodov ako živnostníci, zakladanie firiem a podobných vecí. Každý digitálny nomád je podnikateľ, ktorý robí to, v čom je dobrý a ostatní sú mu za to ochotní zaplatiť. U mňa je to písanie.

Ako sa stať digitálnym nomádom: Toto je môj príbeh

Práca na Farme na Havaji
Pracoval som aj z havajskej džungle, kde som sa bál, že sa mi notebook pokazí od vlhka

Ja som sa chcel stať digitálnym nomádom odjakživa a nepriamo som k tomu smeroval už od roku 2013, kedy som založil tento cestovateľský blog Bez Mapy. Netušil som, že aj práve vďaka tomuto blogu budem môcť svoju prvú zimu na prelome 2016/17 stráviť v teple prácou cez internet a zistím na vlastnej koži, čo je digitálny nomád.

Po skončení vysokej školy som pracoval presne jeden rok a dva mesiace. Vedel som, že marketing je moja cesta k digitálnemu nomádstvu nakoľko internet je budúcnosť. Kto dnes investuje do internetu má neskôr vyhrané. Ako som spomínal, vydržal som pracovať rok a dva mesiace a celkom ma ubíjalo chodiť každé ráno do práce a sledovať cez zatovrené okno, ako vonku svieti slnko. Celý čas som sa videl na prechádzkach lesom alebo pri jazere. Keď to bolo kritické, kúpil som si jednosmernú letenku na Filipíny a povedal si, nech sa jede čo sa má. A dialo sa. Aj keď som presne nevedel, čo je digitálny nomád, smeroval som tam.

Keď som odchádzal, všetci mi priali peknú dovolenku. Ktorá dovolenka však trvá pol roka? Napísal som článok „Toto nie je dovolenka, toto je môj život

Mal som asi pol roka do odletu a rozmýšľal, čo budem na Filipínach robiť. Popri tom som dostával stále viac a viac ponúk na spoluprácu s cestovateľským blogom Bez Mapy, no málo kedy som ju mohol prijať. Nemal som ako fakturovať. Tak som si založil živnosť a to bolo druhé najlepšie rozhodnutie. Píšem články, spolupracujem s cestovnými kanceláriami, hotelmi a robím marketing.

Na Filipínach som natočil veľa videí na podporu predaja môjho eBooku
Čo je digitálny nomád
Austrálska farma bola veľmi produktívne prostredie na prácu

Celé sa mi to naplno rozbehlo presne po troch rokoch, od kedy som napísal prvý článok. Sú to stvoky hodín tvrdej práce, sedenia za počítačom a odopierania si žúrok. V konečnom dôsledku si teraz nemusím odopierať nič. Čo je digitálny nomád? Sloboda.

Ako digitálny nomád môžeš však robiť oveľa viac

  • predávaj náramky z Ázie 🙂
  • píš, ak vieš písať zaujímavo
  • rob dizajnéra
  • prekladaj
  • napíš knihu alebo si kúp moju „Ja cestujem za tretinu
  • edituj
  • konzultuj niečo v čom si dobrý
  • sprav on-line kurz
  • nepočúvaj moje rady a choď svojou cestou – lebo tá je správna
  • čo je digitálny nomád? studnica nápadov. Si?

Milan „Bez Mapy“ Bardún, svet k tebe domov už od roku 2013 PS: Páčil sa alebo ti pomohol môj článok? Poďakuj sa mi kávou 🙂
Uložiť

Uložiť

Uložiť

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.