Čo ochutnať v Juhoafrickej republike?

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Pri ceste do Juhoafrickej republiky sa určite tešíte na nádhernú krajinu, prírodu a veľkolepé scenérie. Avšak, Juhoafrická republika nepoteší len vaše oči ale taktiež vaše chuťové poháriky. Či už v tekutej alebo tuhej forme, váš žalúdok sa do JAR (Juhoafrickej republiky) bezpodmienečne zamiluje. Čo ochutnať v Juhoafrickej republike aby ste si mohli povedať, že ste ju zažili naozaj naplno? Tu je základný zoznam toho, na čo by ste nemali zabudnúť.

Čo ochutnať v Juhoafrickej republike

jedlo juhoafricka republika
Dokonalé gurmánske pôžitky v Cape Town.

Milkshake v Durbane nikdy nesklame

Popravde, aby ste si dali dobrý milkshake, nemusíte cestovať až do Durbanu. Robia ich dokonalé v celej krajine. Mne však najviac chutili tie na promenáde v Durbane. V JAR milkšejky naozaj robiť vedia a môžete sa dať tie najrôznejšie príchute. Ako však vyzerá taký milskahe v Afrike? Dostanete ho vo veľkom, vysokom pohári so slamkou. Celý milskahe je mixovaný s ľadom, no vôbec nechutí vodovo. Ja som ich za vyše dvoch týždňov zjedol viac ako dvadsať. Niekedy aj dva za deň. Áno, až tak mi chutili. Naschvál píšem „zjedol“ a nie „vypil“, lebo sú tak husté, že ich môžete doslova jesť s lyžičkou. Čo ochutnať v Juhoafrickej republike? Milkshake!

Koľko v oriemere stojí v jeden veľký milskahe v Juhoafrickej republike? Zhruba 1.50 €. Potom ich nejedzte dva krát denne 🙂

jedlo v afrike
Takéto raňajky si môžete za zhruba 5 EUR dopriať takmer všade v Juhoafrickej republike.

Steak z Juhoafrickej republiky je svetová gurmánska špička

Ja milujem stejky a mäso vo všeobecnosti. Nerobí mi problém zjesť porciu mäsa aj viac krát za deň. V Juhoafrickej republike som si preto prišiel na svoje. Tak dokonalé stejky som ešte v živote nejedol (keď nerátam ten jeden v New Yorku). Rôzne druhy steakov na zelenine, mladých zemiakoch či s rôznymi hubovými či smotanovými otáčkami boli ozaj jednou z najlepších vecí v Juhoafrickej republike. Prečo sú však tieto stejky tak výnimočne dobré? Afrika je v porovnaní s inými časťami zeme relatívne čistá a kravy, ktoré sa pasú na lúkach v Juhoafrickej republike konzumujú naozaj prvotriednu trávu a dýchajú čistý vzduch. Toto všetko sa potom samozrejme odrazí na kvalite mäsa. Druhá vec je, že tu vám ten steak vedia naozaj dobre aj pripraviť.

hp omacka
Najskôr som ju nenávidel, potom som sa jej nevedel nabažiť. Britský vplyv sem priniesol aj dokonalú octovú HP omáčku.
Čo ochutnať v Juhoafrickej republike
V indickej štvrti v Durbane nájdete aj žuvací tabak.

Koľko stojí v priemere 250g steak v reštaurácii v centre Kapského mesta? Okolo 8 až 10 €. Už len kvôli tomu sa tam raz vrátim!

Sušený pštros alebo býk? Mňam!

Pri mäse ešte ostanem. Ak zájazde kamkoľvek do potravín, budete si môcť kúpiť sušené mäso rôzneho druhu n rôzne spôsoby. Toto mäso som konzumoval najmä počas toho, keď sme išli pešo na Stolovú horu v Kapskom meste. Dodalo mi veľa energie, ktorú som v tej páľave potreboval. Mäso a Juhoafrická republika idú jednoducho k sebe. Môžete si dať rôzne druhy mäsa, no mňa zaujali najmä sušené pštrosy. Mäso z pštrosa alebo pštrosie mäso je veľmi lahodné a chutilo mi. Jeden balíček som doniesol aj babke, haha. Ak rozmýšľate nad tým, čo ochutnať v Juhoafrickej republike, pštrosa si nenechajte ujsť!

Juhoafrické víno prekročilo moje očakávania

Víno z Juhoafrickej republiky bolo úplnou čerešničkou na torte celého pobytu. Alkohol veľmi nepijem a ak áno, tak je to prevažne víno alebo pivo. No skôr víno, biele. Pred tým, než som prišiel do Juhoafrickej republiky som ani netušil, aké dobré víno produkujú. Skoro ako v Modre 🙂 s týmto vínom sa mi však viaže nepekná spomienka z Kapského mesta. Objednali sme si v reštaurácii k stejku aj odporúčané víno, ktoré nám čašník vložil do toho chladiaceho vedra s ľadom. Neviem, či to má dáky špeciálny názov. Hm? Ako však čašník obsluhoval a ponáhľal sa k inému stolu, zavadil o toto vedro a celé naše víno prevrátil a rozlial. Vrcholom všetkého bolo, keď nám odmietol dať zľavu na túto fľašu, nakoľko tvrdil, že to zhodil iný zákazník. Avšak, ja viem čo som videl.

Táto nešťastná udalosť však nezmenila môj názor na Juhoafrické víno a je jedno z najlepších, ktoré som kedy pil. Priemerná fľaša Juhoafrického vína v potravinách stojí okolo 5 €, čo je super cena za takúto kvalitu.

Juhoafrická republika je určite krajina, do ktorej sa chodia turisti prevažne pozerať na nosorožce, slony či zebry. Populárne safari v Juhoafrickej republike patrí k svetovým špičkám, no kuchyňa tiež. Neváhajte a zájdite si do reštaurácie na dobrý juhoafrický steak s vínom a ako dezert si dajte Oreo milskahe. Nielen vaše oči ale aj chuťové poháriky pocítia, aká je Juhoafrická republika v skutočnosti.

Milan Bardún, svet k vám domov už od roku 2013

2 COMMENTS

  1. Ahoj Milan v auguste odlietam do Kapského mesta. Vieš poradiť/odporúčaš dobrú reštauráciu kde sa oplatí isť?

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.