Čo vidieť v Durbane? Turistov rozhodne nie!

113,067FansLike
200,384FollowersFollow
111,530FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Cestovanie po Juhoafrickej republike považujem za bezpečné. Počas svojej nedávnej cesty som navštívil aj mesto Durban, ktoré je výnimočné hneď z niekoľkých dôvodov. Durban v Juhoafrickej republike nepatrí práve medzi tie najobľúbenejšie turistické destinácie, no ak máte trochu zmysel pre humor, môžte sa zastaviť aj tu. Čo vidieť v Durbane? 

je v durbane nezpecno
Street art je tu obľúbená činnosť.

Čo vidieť v Durbane? Indiu, Indov a ešte raz Indiu. 

Možno viete, možno nie, v Durbane žije najväčšia komunita Indov mimo Indie. Podobne, ako je v San Franciscu najväčšia komunita Aziatov mimo Ázie, aj tu to máte v podstate dva v jednom. Ako sa však Indovia dostali do Juhoafrickej republiky? Vďaka Holanďanom a Britom. Tí ich tu v čase kolonizácie priviezli ako lacnú pracovnú silu na budovanie železníc po Juhoafrickej republike. Indovia tu však ostali a žijú tu dodnes. Ak s budete teda prechádzať Durbanom, nezľaknite sa, vaše lietadlo omylom nepristálo v Indii.

Durban je raj surferov a veľkých vĺn 

Ak ste však vášnivým surfistom, o Durbane ste už určite počuli. Obrovské vlny v Durbane sú lákadlom surfistov z celého sveta. Nájdete tu aj rôzne školy surfovania a do jednej z nich som sa prihlásil aj ja. Zistil som však, že surfovanie však vôbec nieje hračka a mal som z toho maximálne svalovicu. Doteraz nechápem, ako sa tí muži dokážu udržať na vlnách a ešte sa aj postaviť na surf. Každopádne, podomnou vždy vlna prešla, v horšom prípade má prevrátila a ja som sa cítil ako veľryba. Možno to bolo spôsobené aj počtom milk šejkov, ktoré som vypil.

promenada v durbane
Promenáda v Durbane. Prečo je prázdna? Lebo všetci surfujú!
surfovanie v durbane
Pripravený na vlny?
plaz v durbane
Vlny sú ideálne pre surfistov.
co vidiet v durbane
Nachádzajú sa tu móla, z ktorých môžete pozorovať život v Durbane.
durban plaz
Odliv.

Milkšejky v Juhoafrickej republike sú svetovo vyhľadávané

Po tom, ako som ochutnal millshake v Durbane už nikdy nepôjdem do McDonald’s na ten, ktorý tam ponúkajú. Obrovská škála mliečnych šejkov s rôznymi príchuťami mi naozaj nedali spať. Rozmýšľali ste už nad tým, ako chutí milkshake s Oero alebo arašidovým maslom, či pistáciami? Juhoafrické milkšejky sú naozaj výnimočné a nikdy v živote som doteraz nemal lepší. Vychutnať si ich môžete napríklad na dlhej promenáde popri pláži, kde som stretol veľa športovo založených ľudí. Tu to žije (asi iba tu) a nájdete tu najväčšiu koncentráciu bielych ľudí v Durbane. Bielych tu nieje veľa a mimo centra nestretnete v podstate okrem Indov a černochov nikto. Promenáda v Durbane je však veľmi príjemným miestom pre celodennú prechádzku.

Botanická záhrada v Durbane

Jedno z najkrajších miest, ktoré som v Durbane navštívil je jednoznačne botanická záhrada. Vstupné bolo zdarma a mohli sme tu tráviť koľko času sme len chceli. Na botanickej záhrade v Durbane sa mi páčilo, že sa tam okrem rastlín nachádzajú aj rôzne „sochy“ a umenie, zobrazujúce prírodu. Koho by napadlo vyrobiť z kovu obrovskú cibuľu? 🙂 Nachádza sa tu aj jazero okolo ktorého sú umiestnené lavičky, takže si môžete v tieni exotických paliem a stromov odpočinúť a pokochať sa leknami či vodným vtáctvom. Avšak, dajte si pozor, behajú tu opice, ktoré vám určite rady niečo ukradnú, haha.

durban botanicka zahrada
Moderné umenie v botanickej záhrade.
botanicka zahrada v durbane
Botanická záhrada v Durbane.

Je v Durbane bezpečnosť? 

Áno. Pred touto cestou som prečítal veľa článkov o tom, aká je bezpečnosť v Juhoafrickej republike a či je Durban bezpečný. Popravde, počas môjho pobytu v tomto meste na úplnom juhu afrického kontinentu som sa stretol iba s dvoma incidentmi. Bol som svedkom bitky černocha a belocha, kde musela zasiahnuť polícia. Černosi sú tu veľmi znevýhodňovaní a vetu „fucking white people“ počuť pri každom konflikte. Druhý incident s odohral v reštaurácii na spomínanej promenáde. Černoch, bezdomovec pýtal od ľudí sediacich na terase peniaze, no strážna služba ho vyhodila. Černochovi sa to nepáčilo a strhla sa veľká hádka. V uliciach Durbanu nájdete mnoho žobrákov a ľudí pýtajúcich si peniaze. Ja som ich vždy slušne odmietol a nikomu nič nedal. Celkovo je bezpečnosť v Durbane a bezpečnosť v Juhoafrickej republike celkom n vysokej úrovni, ak teda nevyhľadávate podozrivé miesta a osoby. Zásadou je po zotmení používať výlučne taxi alebo uber, čo je v Juhoafrickej republike veľmi lacná záležitosť. Čo vidieť v Durbane? Nebojte sa o svoju bezpečnosť a uvidíte všetko.

Čo vidieť v Durbane
Trh mimo centra mesta.
durban indicka stvrt
Indický trh.
africky trh durban
Africký trh.
Čo vidieť v Durbane
Maľby znázorňujúce utláčanie černochov.

Durban je veľmi príjemné juhoafrické mesto s trochu viac Indmi, než sme zvyknutí. Toto mesto je však obrovské a aj tí sa tu stratia. Ak sa chcete lacno naučiť surfovať, vyhraďte si v Durbane pár dní, zapíšte sa do kurzu a nezabudnite si dať na promenáde fenomenálny milkshake. 

Milan Bardún, svet k vám domov už od roku 2013

6 COMMENTS

  1. Servus Milan, fajn clanok a som rad ze sa ti v Durbane pacilo. Ja som tam prezil dva roky. Robil som pre jednu firmu. Takze ak nabuduce tam pojdes a budes daco potrebovat kludne daj vediet a rad ti poradim 🙂

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.