Čo vidieť v Durbane? Turistov rozhodne nie!

Trápi vás stratený kufor na letisku? Tipy ako predísť strate batožiny

Stratený kufor na letisku dokáže pokaziť celú dovolenku, hoci letecká spoločnosť za to nemôže. Neveríte? Čítajte ďalej. V dnešnom článku mám pre vás tipy...

Kam idú výkaly z toalety v lietadle, keď spláchnem? Milan búra mýty

Toalety v lietadle sú jedna veľká záhada. Viete, kam ide obsah toalety v lietadle, keď spláchnem? Nie, nepadajú ľuďom na hlavy a do bazénov,...

Sú piloti v Ryanair neskúsení a nevedia lietať? Milan búra mýty

Sú piloti v Ryanair neskúsení? Ľudia tvrdia, že nebudú lietať s Ryanairom, že to je najhoršia letecká spoločnosť v Európe. Toto je nový diel...

Ako na cestovanie počas Ramadánu a rady ktoré sa zídu

Cestovanie počas Ramadánu má svoje výhody aj nevýhody. Spomeniem ich nižšie, no veľa z nás má z cestovania počas Ramadánu zbytočný strach. Ja som...

Zlé meno na letenke (obvykle) nebýva problém, ako ho opraviť?

Zlé meno na letenke nebýva až taký problém. Ja už som prestal počítať, koľkokrát som si kúpil letenku so zlým menom alebo preklepom. Keď...

Oplatí sa nakupovanie v Duty Free a ako vzniklo? Milan búra mýty

Oplatí sa nakupovanie v Duty Free? Úspory, ktoré získate z bezcolných nákupov, závisia vo veľkej miere od toho, čo kupujete a kde to kupujete....
66,358FansLike
134,387FollowersFollow
81,644FollowersFollow

Cestovanie po Juhoafrickej republike považujem za bezpečné. Počas svojej nedávnej cesty som navštívil aj mesto Durban, ktoré je výnimočné hneď z niekoľkých dôvodov. Durban v Juhoafrickej republike nepatrí práve medzi tie najobľúbenejšie turistické destinácie, no ak máte trochu zmysel pre humor, môžte sa zastaviť aj tu. Čo vidieť v Durbane? 

je v durbane nezpecno
Street art je tu obľúbená činnosť.

Čo vidieť v Durbane? Indiu, Indov a ešte raz Indiu. 

Možno viete, možno nie, v Durbane žije najväčšia komunita Indov mimo Indie. Podobne, ako je v San Franciscu najväčšia komunita Aziatov mimo Ázie, aj tu to máte v podstate dva v jednom. Ako sa však Indovia dostali do Juhoafrickej republiky? Vďaka Holanďanom a Britom. Tí ich tu v čase kolonizácie priviezli ako lacnú pracovnú silu na budovanie železníc po Juhoafrickej republike. Indovia tu však ostali a žijú tu dodnes. Ak s budete teda prechádzať Durbanom, nezľaknite sa, vaše lietadlo omylom nepristálo v Indii.

Durban je raj surferov a veľkých vĺn 

Ak ste však vášnivým surfistom, o Durbane ste už určite počuli. Obrovské vlny v Durbane sú lákadlom surfistov z celého sveta. Nájdete tu aj rôzne školy surfovania a do jednej z nich som sa prihlásil aj ja. Zistil som však, že surfovanie však vôbec nieje hračka a mal som z toho maximálne svalovicu. Doteraz nechápem, ako sa tí muži dokážu udržať na vlnách a ešte sa aj postaviť na surf. Každopádne, podomnou vždy vlna prešla, v horšom prípade má prevrátila a ja som sa cítil ako veľryba. Možno to bolo spôsobené aj počtom milk šejkov, ktoré som vypil.

promenada v durbane
Promenáda v Durbane. Prečo je prázdna? Lebo všetci surfujú!
surfovanie v durbane
Pripravený na vlny?
plaz v durbane
Vlny sú ideálne pre surfistov.
co vidiet v durbane
Nachádzajú sa tu móla, z ktorých môžete pozorovať život v Durbane.
durban plaz
Odliv.

Milkšejky v Juhoafrickej republike sú svetovo vyhľadávané

Po tom, ako som ochutnal millshake v Durbane už nikdy nepôjdem do McDonald’s na ten, ktorý tam ponúkajú. Obrovská škála mliečnych šejkov s rôznymi príchuťami mi naozaj nedali spať. Rozmýšľali ste už nad tým, ako chutí milkshake s Oero alebo arašidovým maslom, či pistáciami? Juhoafrické milkšejky sú naozaj výnimočné a nikdy v živote som doteraz nemal lepší. Vychutnať si ich môžete napríklad na dlhej promenáde popri pláži, kde som stretol veľa športovo založených ľudí. Tu to žije (asi iba tu) a nájdete tu najväčšiu koncentráciu bielych ľudí v Durbane. Bielych tu nieje veľa a mimo centra nestretnete v podstate okrem Indov a černochov nikto. Promenáda v Durbane je však veľmi príjemným miestom pre celodennú prechádzku.

Botanická záhrada v Durbane

Jedno z najkrajších miest, ktoré som v Durbane navštívil je jednoznačne botanická záhrada. Vstupné bolo zdarma a mohli sme tu tráviť koľko času sme len chceli. Na botanickej záhrade v Durbane sa mi páčilo, že sa tam okrem rastlín nachádzajú aj rôzne „sochy“ a umenie, zobrazujúce prírodu. Koho by napadlo vyrobiť z kovu obrovskú cibuľu? :) Nachádza sa tu aj jazero okolo ktorého sú umiestnené lavičky, takže si môžete v tieni exotických paliem a stromov odpočinúť a pokochať sa leknami či vodným vtáctvom. Avšak, dajte si pozor, behajú tu opice, ktoré vám určite rady niečo ukradnú, haha.

durban botanicka zahrada
Moderné umenie v botanickej záhrade.
botanicka zahrada v durbane
Botanická záhrada v Durbane.

Je v Durbane bezpečnosť? 

Áno. Pred touto cestou som prečítal veľa článkov o tom, aká je bezpečnosť v Juhoafrickej republike a či je Durban bezpečný. Popravde, počas môjho pobytu v tomto meste na úplnom juhu afrického kontinentu som sa stretol iba s dvoma incidentmi. Bol som svedkom bitky černocha a belocha, kde musela zasiahnuť polícia. Černosi sú tu veľmi znevýhodňovaní a vetu „fucking white people“ počuť pri každom konflikte. Druhý incident s odohral v reštaurácii na spomínanej promenáde. Černoch, bezdomovec pýtal od ľudí sediacich na terase peniaze, no strážna služba ho vyhodila. Černochovi sa to nepáčilo a strhla sa veľká hádka. V uliciach Durbanu nájdete mnoho žobrákov a ľudí pýtajúcich si peniaze. Ja som ich vždy slušne odmietol a nikomu nič nedal. Celkovo je bezpečnosť v Durbane a bezpečnosť v Juhoafrickej republike celkom n vysokej úrovni, ak teda nevyhľadávate podozrivé miesta a osoby. Zásadou je po zotmení používať výlučne taxi alebo uber, čo je v Juhoafrickej republike veľmi lacná záležitosť. Čo vidieť v Durbane? Nebojte sa o svoju bezpečnosť a uvidíte všetko.

Čo vidieť v Durbane
Trh mimo centra mesta.
durban indicka stvrt
Indický trh.
africky trh durban
Africký trh.
Čo vidieť v Durbane
Maľby znázorňujúce utláčanie černochov.

Durban je veľmi príjemné juhoafrické mesto s trochu viac Indmi, než sme zvyknutí. Toto mesto je však obrovské a aj tí sa tu stratia. Ak sa chcete lacno naučiť surfovať, vyhraďte si v Durbane pár dní, zapíšte sa do kurzu a nezabudnite si dať na promenáde fenomenálny milkshake. 

Milan Bardún, svet k vám domov už od roku 2013

Najnovšie blogy

dnes najčítanejšie

DISKUSIA

6 comments

  1. Servus Milan, fajn clanok a som rad ze sa ti v Durbane pacilo. Ja som tam prezil dva roky. Robil som pre jednu firmu. Takze ak nabuduce tam pojdes a budes daco potrebovat kludne daj vediet a rad ti poradim :-)

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.