Čo vidieť na Azoroch na ostrove São Miguel a itinerár podľa Milana

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo vidieť na Azoroch? Keď som sa toto opýtal na svojom Instagrame a Facebooku, dostal som približne milión tipov. Ani som nevedel, že Azory sú medzi Slovákmi tak populárne. Tu si prečítajte aj môj článok čo vidieť na Madeire, kde som bol pred rokom, a v tomto článku nájdete moje tipy na hlavný ostrov, São Miguel, na Azoroch.

TIP: Veľmi som sa inšpiroval itinerárom od Choviho, ktorý tu žil, no neprešiel som úplne všetko, čo odporúča. Vybral si to, čo sa mi najviac páči, a Azory si super užil. Aj napriek počasiu, ktoré je tu dosť premenlivé.

Čo vidieť na Azoroch počas návštevy ostrova São Miguel podľa Milana Bez Mapy

Čo vidieť na Azoroch počas návštevy ostrova São Miguel podľa Milana Bez Mapy
Čo vidieť na Azoroch počas návštevy ostrova São Miguel podľa Milana Bez Mapy

Ako na lacné letenky na Azory

Nuž, na Azory málokedy nájdete ultra lacné letenky. Ja som letel s TAP Portugal s krátkym prestupom v Lisabone za okolo 300 Eur, no ak ste šikovní, viete si celkom pekne kombinovať Ryanair letenky s prestupom napríklad v Londýne, Lisabone či v Bruseli.

SATA Azores Air Pass na letenky medzi ostrovmi

Po Azoroch lieta ich lokálna letecká spoločnosť SATA Air, ktorá ponúka takzvaný Azores Air Pass na výhodné ceny leteniek medzi ostrovmi.

S týmto cestovným pasom si môžete urobiť 3 zastávky dlhšie ako 24 hodín na ktoromkoľvek letisku na Azorských ostrovoch, či neobmedzené zastávky na akomkoľvek letisku na Azorských ostrovoch za predpokladu, že medzi príletom a odletom nepresiahne 24 hodín. Azores Air Pass platí pre nerezidentov na Azorských ostrovoch, čiže pre turistov. Nevýhodou je, že tento pass sa dá kúpiť len cez call centrum alebo cez ich fyzické obchody.

SATA Airlines, lokálna letecká spoločnosť
SATA Airlines, lokálna letecká spoločnosť
Pohľad na ostrov Sao Miguel z lietadla
Pohľad na ostrov Sao Miguel z lietadla

Kedy ísť na Azory, na ako dlho, koľko času treba a kedy kvitnú hortenzie

Ak neviete, celý ostrov je posiaty výsadbami hortenzií. Na Azory je najlepšie ísť na jar alebo v lete, keď sú teploty príjemné a počasie stabilné. Kvitnutie hortenzií na Azorách začína na jar, najmä v máji a júni, a vrcholí v lete. Takže ak chcete vidieť kvitnutie hortenzií, najlepšie je ísť na Azory v priebehu letných mesiacov, najmä od mája do augusta.

Na ako dlho ísť na Azory? To je otázka za všetky drobné. Ja som strávil 7 dní na ostrove Sao Miguel, a úprimne, stačilo by mi tam 4 intenzívnych. Mal som taký ležérnejší program, že som stíhal aj behať a cvičiť, spať do desiatej, no všetko v tomto článku viete stihnúť za 4 dni a potom odletieť na iný ostrov na ďalšie tri dni. Alebo domov, hehe.

Musím si prenajať auto na Azoroch a ako je to s parkovaním?

Musíte. Neviem si predstaviť absolvovať hlavný ostrov, São Miguel, bez auta. Mám ale dobré správy, šoféruje sa tu veľmi ľahko a cesty sú krásne a bezpečné. Moja trauma z vedľajšieho ostrova, Madeiry, kde má každá cesta pomaly 30% klesanie, sa mi tu šoférovalo veľmi príjemne.

Prenajal som si maličký Fiat 500, nech nemám problém s parkovaním a môžem to zapichnúť kam len chcem. Auto si prenajmite hneď s kúpou letenky, aby sa vám ušlo. Ja som mal cez AutAtlantis priamo z letiska.

Dávajte si pozor na kravy, bežne ich farmári presúvajú z farmy na farmu po hlavných ťahoch a cestách. Avšak, pre človeka z mesta to je vždy veľká podívaná, že? 🙂 Treza úplne zastaviť, aby ste ich nevyplašili. S parkovaním si nerobte ťažkú hlavu, veľmi sa mi páči, že môžem parkovať kde sa mi chce. Okrem hlavného mesta, kde v centre stojí hodina státia okolo 60 centov, je takmer všade parkovanie zadarmo.

Tip na dátovú eSIM na Azoroch

Aj napriek tomu, že Azory patria Portugalsku, kúpil som si tu dátovú eSim cez Airalo, nech si nemíňam svoje Slovenské dáta, hlavne kvôli navigácii. Nebojte ale, platí tu Európsky roaming.

Prenájom auta na Azoroch je jednuduchý, na letisku sú požičovne. Pozor na kravy.
Prenájom auta na Azoroch je jednuduchý, na letisku sú požičovne. Pozor na kravy.

Kde sa ubytovať na Azoroch

Kdekoľvek. Ja som videl dobrú ponuku na bed and breakfast v meste Ribeira Grande, no večer po siedmej to bolo úplne mŕtve mesto. Ak by som sem išiel znova, určite by som sa ubytoval v hlavnom meste.

Ak nechcete bývať v centre mesta, ubytujte sa aspon v centrálnej časti ostrova, nech to máte na každú stranu autom rovnako ďaleko. Tiež mám podozrenie, že na tom severe, kde som býval, o niečo viac pršalo.

Itinerár na ostrov São Miguel na Azoroch, tipy na miesta kam ísť a čo vidieť počas návštevy

Termánle kúpele Poça da Dona Beija, Jardim Terra Nostra a Caldeira Velha

Jedna vec, ktorú budete na Azoroch robiť často, je návšteva termálnych kúpeľov. Majú ich tu doslova všade a je to celkom fajn aktivitka keď vonku prší. Odporúčam vám si nechať cennosti v aute, niektoré kúpele nemajú skrinky alebo sú platené.

Vezmite si vlastné šľapky a tmavé plavky, tá železná voda všetko zafarbí. Odporúčam vám tiež prečítať si môj kompletný článok na moje tipy na termálne kúpele na Azoroch.

 • Poça da Dona Beija – lístky sa kupujú tu online na určitú hodnotu, odporúčam vám prísť aj na denné aj na večerné kúpanie
 • Jardim Terra Nostra – lístky sa kupujú v stánku pri vstupe, ja som zaplatil 10 Eur a videl tú najviac hrdzavú vodu v mojom živote, nezľaknite sa tej farby, je normálna. LEN JU NEPITE, DOSTANETE SRAČKU. Súčasťou termálov je aj pekná záhrada.
 • Caldeira Velha lístky odpredu online tu, majú tu aj pekný vodopád s chladnejšou vodou a potom dva bazény s horúcou vodou. Kúsok vedľa je aj vodopád Salto do Cabrito, ktorý môžete navštíviť po ceste z kúpania.
@milan_bezmapy 🌸 Zlé počasie na Azoroch znamená dobrý program v termálnych kúpeľoch. Len neskúšajte tú vodu plnú železa piť, dostanete rovnakú explozívnu sračku, akú som mal ja. Ale to patrí k cestovaniu, nie? 😅 #azory #milanbezmapy ♬ sonido original – Milan Bez Mapy

Mne sa najviac páčili kúpele Poça da Dona Beija a navštívil som ich dokopy trikrát počas môjho týždňa cestovania po Azoroch. Zbehol som tam ráno, na obed aj večer a práve večer majú super atmosféru, keď svietia všetky tie modré svetielka. Len sa nenapite glgu vody ako ja, má toľko železa, že ma zvyšok večera preháňalo 😀

Poça da Dona Beija počas dňa
Poça da Dona Beija počas dňa
Poça da Dona Beija večer
Poça da Dona Beija večer
Caldeira Velha
Caldeira Velha
Čo vidieť na Azoroch na ostrove São Miguel a itinerár podľa Milana Bez Mapy
Jardim Terra Nostra

Park Grená, kaďa v lese, termálne fumaroly a jazero Furnas

Keď som dal na Instagram svoju fotku v kadi v parku Grena, všetci sa pýtajú ako sa tam dostať. Jednoducho, zaplatíte si vstup, prejdete sa k vodopádu a zvyšok výletu strávite v tejto kadi ktorá je pre verejnosť. Hneď vedľa sú aj termálne fumaroly, ktoré síce nie sú na kúpanie, no pekne pri nich sledovať vulkanickú činnosť na ostrove.

Úprimne, toto je moja najobľúbenejšia časť ostrova, mesto Furnas, jeho kúpele a okolie jazera. Jeden deň som si išiel zabehať kolečko okolo jazera, je to nádherná 8 km prechádzka, skúste ju aj vy. Po ceste nesmiete vynechať ani nenormálne krásny a opustený kostolík Capilla de Nuestra Señora de las Victorias.

Túra na Lagoa Do Fogo

Azorom sa hovorí aj Havaj Európy a niečo na tom bude. Nemám moc rád, keď sa prirovnáva jedna krajina k druhej, najmä keď sú na opačnej strane planéty, no v tomto prípade urobím výnimku. Na Havaji som strávil mesiac a príroda ma tu naozaj uchvátila. Azory ju majú podobnú, možno o niečo menej tropickú.

Veľmi sa mi páčila túra na Lagoa do Fogo, ktorá by mala trvať štyri hodiny, ale ja som ju nejakým zázrakom dal za dve, a to si stihol vychutnať všetky kravy po ceste a výhľad na jazero Fogo. Po ceste miniete aj zaujímavé levády, čo je systém transportu vody z hôd do miest, založený na gravitácii. Túru začnite tu, môžete tu aj zaparkovať a urobiť si pekný okruh lesom. Ide o veľmi ľahkú túru a žiadne šialenosti, čo mám rád.

TIP: Ak hľadáte dobré túry aj hocikde inde na svete, odporúčam apku All Trails, kde sú vyznačené a zoradené podľa náročnosti.

Degustácia čaju Té Gorreana

Té Gorreana je jediná čajová plantáž na ostrove São Miguel. S históriou, ktorá siaha až do 19. storočia, táto plantáž ponúka rôzne druhy čaju, od tradičných zelených a čiernych čajov po špeciálne miestne odrody. Té Gorreana produkuje rôzne druhy čaju, vrátane čierneho, zeleného, bielo-zeleného a rôznych bylinných miešanín. Každý z týchto čajov má svoj vlastný charakter a chuťové vlastnosti.

Pri degustácii čaju je dôležité poznať správny postup. To zahŕňa správne dávkovanie, teplotu vody a čas lúhovania, aby sa dosiahla optimálna chuť a aróma. Čaj tu môžete ochutnať zadarmo, prípadne za malý príspevok, no viac ako čaj mi tu chutila káva v mestskej kaviarni 😀

Na internete je napísané: „Nezabudnite, že degustácia čaju je spoločenská udalosť. Zdieľanie svojich dojmov a diskusia s ostatnými účastníkmi môže obohatiť skúsenosť a poskytnúť nové perspektívy.“ Asi som ešte s nikým neviedol vášnivú diskusiu o čaji ale prečo to neskúsiť?

Jediná čajová plantáž na ostrove na Azoroch, Té Gorreana
Jediná čajová plantáž na ostrove na Azoroch, Té Gorreana

Kajakovanie na jazere Azul v meste Sete Cidades a vyhliadka Miradouro da Boca Inferno

Ja rád svoje dovolenky spájam so športom. Jazero Azul pri meste Sete Cidades je super obeťou na moje športové vyžitie. Prenajmite si kajak, je tu na to firma Garoupa, ktorá prenajíma kayaky, 10 Eur na hodinku v čase mojej návštevy a platí sa až po skončení, samozrejme bez bločka 😀

Dohodnite sa s nimi rovnako ako ja, cez kontaktný formulár na ich webe. Ja som sa najskôr poradil kedy je najlepšie počasie a podľa toho mi oni vybrali deň najlepší na kajakovanie, keď nebol silný vietor. Na tieto jazerá je nenormálny výhľad z vyhliadky Miradouro da Boca Inferno, ktorá je asi najznámejšia na celom ostrove. Zastavte sa tu.

Z informačnej tabule som sa dozvedel, že jazero Azul má hĺbku 28 metrov a je to v podstate sopečný kráter. Ak by som vedel, že je tak hlboké, asi by som si dal dve záchranné vesty lol.

Ruiny hotela Monte Palace Hotel

Máte radi urbex? Urbex je skratka pre urbánne prieskumy (urban exploration), čo je aktivita, pri ktorej sa ľudia venujú skúmaniu a fotografovaniu opustených budov, industriálnych zariadení, či tunelov. Cieľom urbexu je objaviť a dokumentovať miesta, ktoré sú opustené, zabudnuté alebo neprístupné väčšine ľudí.

Perfektný urbex úlovok sú ruiny hotela Monte Palace. Ide o ultra luxusný 5* hotel, ktorý ostal opustený. Prečo? Bol príliš drahý a svojim hosťom nemal, okrem luxusu, čo ponúknuť. Na celkom neprístupnom mieste sa pýši len výhľadmi, ktoré ale často kazila hmla. Posledný hosť sa z hotela odhlásil v roku 1990 a odvtedy chátra.

Jeho návšteva je oficiálne zakázaná, kvôli vašej bezpečnosti, no z jeho strechy sú tie najkrajšie západy slnka s výhľadom na jazero Azul. Zastavte sa tu, vstup nájdete na presne tuto. Dávam to sem radšej, lebo ja som ho hľadal dosť dlho.

Ranné kajakovanie na jazere Azul pri meste Sete Cidades na Azoroch
Ranné kajakovanie na jazere Azul pri meste Sete Cidades na Azoroch
Vyhliadka Miradouro da Boca Inferno
Vyhliadka Miradouro da Boca Inferno
Ruiny hotela Monte na Azoroch
Ruiny hotela Monte na Azoroch
Čo vidieť na Azoroch na ostrove São Miguel a itinerár podľa Milana Bez Mapy
Jazero Azul

Termálne bazény Ponta da Ferraria, vyhliadka Ponta do Escalvado a Mosteiros Beach

Západ ostrova je plný vyhliadok a nájdu sa tu aj bazéniky. Ponta da Ferraria sú termálne bazény v oceáne, no dá sa v nich kúpať len ak je odliv, inak je príboj veľmi silný. Tepelné pramene vytvárajú teplú vodu, ktorá sa mieša s morskou vodou, čo poskytuje návštevníkom možnosť relaxácie v príjemne teplom a liečivom prostredí s nádherným výhľadom na oceán. Môžete sa kúpať v mori no zároveň si užívať teplú vodu.

Po ceste sa zastavte aj na Mosteiros Beach a vyhliadke Ponta do Escavaldo, pri západe slnka to je rozprávka.

Pozorovanie veľrýb na Azoroch

Pozorovanie veľrýb je tu populárna aktivita, ktorú mi ale zrušilo zlé počasie. Snáď budete mať viac šťastia. Ja som to mal rezervované cez túto stránku, no po zrušení mi vrátili peniaze.

Vyhliadka Miradouro da Ponta do Sossego a okolie

Poviem vám to na rovinu, mňa tie krásne vyhliadky na Azoroch na tretí deň už nebavili. Je ich tu tak veľa, že sa mi všetky nejak začali zlievať do jednej. Prísť, vystúpiť z auta, odfotiť a ísť na ďalšiu. Preto im v tomto článku ani nevenujem toľko pozornosti, väčšinu nájdete hore v plániku.

ALE! Ak by som si mal vybrať jednu, ktorá mi ostala v pamäti, bola by to určite vyhliadka Miradouro da Ponta do Sossego. Je to vyhliadka spojená so záhradou a tá kombinácia výhľadu na oceán, kvetov a príjemného vánku sa mi hlboko zaryla do pamäti. Ak by ste mali vidieť len jednu vyhliadku, príďte sem.

Okolo sú potom ďalšie, ako napríklad vyhliadky Boca da Ribeira, Farol Arnel či Ponta da Madrugada. Po ceste naspäť som sa dobre najedol v reštaurácii Sabores da terra, ktorú som len tak random našiel v meste, cez ktoré som prechádzal, Povoação. Tak sa mi páčilo, že som vystúpil a povedal si, že sa tu najem.

Čo vidieť na Azoroch na ostrove São Miguel a itinerár podľa Milana Bez Mapy
Vyhliadka Miradouro da Ponta do Sossego a okolie

Kostol Ermida de Nossa Senhora da Paz

Kostol Ermida de Nossa Senhora da Paz je historický katolícky kostol známy pre svoju architektúru a scenériu. Asi ten najznámejší na ostrove. Nachádza sa na vrchole kopca, čo poskytuje nádherný výhľad na okolitú krajinu. Slúži ako miesto duchovnej útechy a oddychu pre miestnych obyvateľov a návštevníkov.

Kostol Ermida de Nossa Senhora da Paz
Kostol Ermida de Nossa Senhora da Paz

Mesto Ponta Delgada, botanické záhrady a ananásová plantáž Arruda Plantação de Ananás

Odísť z Azorov a nevidieť hlavné mesto? Ponta Delgada je prístavné mesto s veľmi utešenou atmosférou historického centra. Také maličké, príjemné na prechádzku a kávu. Čo ma tu zaujalo? Že majú dve botanické záhrady, veď prečo nie 😀 Zoberte si so sebou hotovosť, do niektorých pamiatok sa dá platiť len hotovosťou.

 1. Jardim Botânico José do Canto je pekná botanická záhrada, odporúčam prejsť zbierku bambusov, ružový pavilón a rozárium.
 2. Jardim Botânico António Borges je záhrada asi 10 minút pešo od tej prvej, sem odporúčam prísť na brunch do reštaurácie Jardim Natural Food & Coffee. Okrem toho, že je veľmi fotogenická a má dobré ceny, fakt som sa tu za 15 Eur najedol do prasknutia. Vyskúšajte ich bruch menu a palacinky!
 3. Fuerte de San Blas do tejto pevnosti som chcel ísť, no zabudol som si hotovosť v aute a nemal som keš.
 4. Reštaurácia Õtaka je sushi reštaurácia, odporučil mi ju Chovi, dobre som sa najedol, no ak chcete niečo tradičné, odporúča aj A Tasca.
 5. Gruta do Carvão, keďže na Slovensku nemáme dostatok jaskýň, navštívte aj túto ak bude pršať.
 6. Ananásová plantáž Arruda Plantação de Ananás – vstup sa neplatí, pozrite si sklenníky ako sa tu pestuje ananás, ktorý nahradil pomaranče. Tie vykapali kvôli plesni.
Zbierka bambusov v Jardim Botânico José do Canto
Zbierka bambusov v Jardim Botânico José do Canto
Obed v Jardim Natural Food & Coffee
Obed v Jardim Natural Food & Coffee
Obed v Jardim Natural Food & Coffee
Obed v Jardim Natural Food & Coffee

Vzorový itinerár na 7 dní na Azoroch podľa Milan Bez Mapy

 • Deň 1 – prílet, kúpanie v Poça da Dona Beija, prehliadka vulkanických prameňov Fumarolas Lagoa das Furnas, návšteva parku Grená a prechádzka okolo jazera Furnas, zastávka pri kostole Capilla de Nuestra Señora de las Victorias
 • Deň 2 – Túra k jazeru Fogo, po jej skončení návšteva kostola Ermida de Nossa Senhora a ak je pekné počasie osvieženie v Piscinas Naturais da Caloura
 • Deň 3 – Kajakovanie na jazere Azul pri meste Sete Cidades, vyhliadka Miradouro da Boca do Inferno, prechádzka ruinami hotela Monte Palace Hotel a osvieženie sa v Termas de Ferraria či na pláži Mosteiros, po ceste vyhliadka Mirador de Ponta do Escalvado
 • Deň 4 – Degustácia čaju vo Fábrica de Té Gorreana, kúpanie v termálnych kúpeľoch Caldeira Velha a zastávka pri vodopáde Salto del Cabrito, večera v A Tasca v Ponta Delgada
 • Deň 5 – Východ ostrova, vodopády Cascata da Ribeira dos Caldeirões, Farol do Arnel, Mirador Punta del Sosiego, Miradouro da Ponta da Madrugada, ak máte energiu tak Cascata do Salto do Prego, neskorý obed v reštaurácii Sabores da terra v mete Povoação
 • Deň 6 – ranné kúpanie v Terra Nostra Garden, otvárajú od 10:30, hlavné mesto Ponta Delgada, botanické záhrady, pevnosť a jaskyňa, ananásy
 • Deň 7 – ranný odlet

Azory sa mi páčili. Tak krásnu prírodu som dlho nevidel, a kamkoľvek sa otočíte, vidíte niečo pekné. Veľmi pozitívne hodnotím aj to, že je tu tak veľa termálnych kúpeľov. Čo by som zmenil, ak by som sem prišiel nabudúce je, že nestrávil celých 7 dní na jednom ostrove, no rozdelil si to na 4 celé dni na Sao Miguel a 3 na nejakom ďalšom ostrove.

Milan 

 

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.