3 termálne kúpele na Azoroch ktoré navštíviť a ich účinky na telo

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Termálne kúpele a Azory, to ide dokopy. Keď som sedel v lietadle a mieril na tieto ostrovy, vedel som, že tu majú silnú vulkanickú činnosť a kade čo niečo vyviera, no nečakal som, že tu bude tak veľa termálnych kúpeľov. Všetky sú v perfektnom stave a odporúčam ich navštíviť.

V tomto článku som dal dokopy tri termálne kúpele na Azoroch, ktoré by ste nemali počas návštevy hlavného ostrova, Sao Miguel, vynechať. O tom čo vidieť na Azoroch si prečítajte v tomto článku.

Termálne kúpele na Azoroch ktoré musíte navštíviť
Termálne kúpele na Azoroch ktoré musíte navštíviť

Termálne kúpele na Azoroch ktoré musíte navštíviť

Termálne kúpele Poça da Dona Beija

Poça da Dona Beija v meste Furnas sú moje najobľúbenejšie termálne kúpele na Azoroch. Prečo? Kvôli tomu, že majú perfektnú atmosféru počas dňa aj noci, a hlavne večer sú krásne podsvietené neónmi.

Lístky sa kupujú tu online na presný čas, jeden vstup je na hodinku a pol, čo mi vždy stačilo. Sú tu tri bazéniky, čiže na ten čas dostatok. Dlhšie by som sa tu nudil. Odporúčam kúpele Poça da Dona Beija vyskúšať aj počas dňa, no dajte si aj večerné kúpanie. Len pozor, páriky tam chodia na rande 😀

Zaparkovať sa dá priamo pred kúpeľmi, majú tam svoje parkovisko pre návštevníkov. Ak bude plno, zaparkujete hocikde v okolí, kde nie je žltá čiara. Azory neriešia mimo hlavného mesta platené parkovanie. Nájdete tu prezliekarne aj skrinky za poplatok, väčšina ľudí si však necháva veci kade tade po lavičkách, urobil som to aj.

Poça da Dona Beija počas dňa
Poça da Dona Beija počas dňa
Poça da Dona Beija večer
Poça da Dona Beija večer

Termálne kúpele Jardim Terra Nostra

V tom istom meste, Furnas, sa nachádzajú aj ďalšie brutálne kúpele, Jardim Terra Nostra, ktoré ma zaujali svojou farbou vody. Vo všeobecnosti majú všetky termálne kúpele na Azoroch vysoký obsah železa, no tu je tak veľký, že voda má oranžovú farbu a je nepriesvitná.

Nebojte sa, nie je to škodlivé pre telo, len túto vodu nepite. Ja som to skúsil a zvyšok dňa som strávil na toalete s explozívnou hnačkou. Lístok si kúpite v stánku pred vstupom, no príďte sem včas, zatvárajú pomerne skoro, už o 16:30. Súčasťou termálov je aj pekná botanická záhrada, ak nebude pršať, prejdite si ju. Terra Nostra je známa aj pre svoje vírivky, ktoré ale v čase mojej návštevy prechádzali rekonštrukciou.

Nemajú však vlastné parkovanie, treba zaparkovať niekde v meste. Ja som auto nechal tuto na tomto parkovisku a do termálov išiel peši päť minút. Nie sú tu skrinky, len prezliekarne, veci si budete musieť nechať na lavičke, preto cennosti asi nechajte v aute alebo ja neviem kde.

Jardim Terra Nostra
Jardim Terra Nostra
Termálne kúpele na Azoroch: Jardim Terra Nostra
Termálne kúpele na Azoroch: Jardim Terra Nostra

Termálne kúpele Caldeira Velha

Caldeira Velha sú super v tom, že je tu aj chladnejšia aj teplejšia voda. Ak chcete mať fotku ako sa kúpete vo vodopáde, príďte sem. V ňom je voda chladnejšia, no potom tu majú dva bazéniky, kde je voda fakt že horúca.

Caldeira Velha má vlastné parkovisko aj prezliekarne a lístky kúpite odpredu online tu. Kúsok vedľa je aj vodopád Salto do Cabrito, ktorý môžete navštíviť po ceste z kúpania.

Termálne kúpele Caldeira Velha
Termálne kúpele Caldeira Velha
Termálne kúpele Caldeira Velha
Termálne kúpele Caldeira Velha

EXTRA TIP: Termálna kaďa v parku Grená

Na začiatok by som chcel povedať, že park Grená nie sú termálne kúpele. Park Grená je prírodný park s lesmi a vodopádmi, ktorý sa určite oplatí navštíviť. Viac o ňom píšem v mojom článku čo vidieť na Azoroch. Avšak, neboli by to Azory, keby sa aj tu nedalo okúpať, že?

Vezmite si plavky, tesne pred východom stojí táto verejná kaďa s horúcou termálnou vodou. Ja som mal šťastie, že tu nikto nie je a tak som sa po túre k vodopádu zastavil aj tu. Super miesto.

Termálna kaďa v parku Grená na Azoroch
Termálna kaďa v parku Grená na Azoroch
Termálna kaďa v parku Grená na Azoroch
Termálna kaďa v parku Grená na Azoroch

Aký vplyv má železitá voda na telo a prečo je dobré ísť do termálnych kúpeľov na Azoroch

Železné minerály môžu mať v termálnych kúpeľoch niekoľko pozitívnych účinkov na telo. Kúpanie v termálnej vode s obsahom železa môže pomôcť zlepšiť cirkuláciu krvi v tele. Teplá voda a minerály stimulujú krvný obeh, čo môže viesť k zvýšenému prísunu živín a kyslíka do tkanív.

Železná voda môže tiež podporovať hojenie kože a tkanív. Jej minerálny obsah môže prispievať k regenerácii buniek a zlepšeniu stavu kože, čo môže byť užitočné pre ľudí trpiacich kožnými problémami, ako je napríklad ekzém alebo psoriáza. Kúpele majú tendenciu uvoľňovať svalové napätie a pomáhajú relaxovať. Pridanie železných minerálov môže túto relaxáciu prehĺbiť, čo je užitočné pre ľudí s bolesťami svalov alebo kĺbov.

Železo je dôležitým minerálom pre správny chod metabolizmu v tele. Prijatie železa cez kožu môže prispieť k jeho lepšej absorpcii a využitiu v tele. Je však dôležité si uvedomiť, že každý človek môže reagovať na termálne kúpele s obsahom železa inak a nie je to vhodné pre každého. Ak máte nejaké zdravotné problémy alebo otázky týkajúce sa vplyvu termálnych kúpeľov na vaše zdravie, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom.

Aké môžu mať termálne kúpele s vysokým obsahom železa nežiadúce účinky

Príjem železa vo vode môže mať aj niektoré nežiaduce účinky, najmä ak je jeho obsah v nadmerných množstvách. Príjem nadmerného množstva železa môže spôsobiť stratu chuti do jedla a viesť k gastrointestinálnym problémom, ako je zápcha alebo hnačka. To sa stalo mne.

Nadmerné množstvo železa môže spôsobiť zažívacie problémy, ako sú bolesti brucha, nadúvanie alebo pálenie záhy. Osoby s hemochromatózou, geneticky podmieneným prebytkom železa v tele, by mali byť obzvlášť opatrné ohľadom príjmu železa z termálnych kúpeľov alebo vody.

Cestujte, Milan.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.