Čo vidieť v Porte a 12 tipov podľa Milana Bez Mapy

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo vidieť v Porte? Priznám sa, toto známe mesto na severe Portugalska, som chcel navštíviť už veľmi dávno. Každý, kto má za sebou návštevu Porta, mi povedal, že rozhodne stojí za prehliadku a je veľmi pekné.

Netreba mi viac, sadol som do lietadla, zobral aj mamu, zapol si bezpečnostný pás a o nejaký čas sme pristáli na letisku v Porte. Prečítajte si môj článok s tipmi čo vidieť v Porte podľa Milana Bez Mapy.

Návšteva Porta podľa Milana Bez Mapy

Letenky do Porta a doprava z letiska

Porto je, na slovenské pomery, pomerne ďaleko, no našťastie sa sem nájdu aj priame lety v Viedne, či s prestupom v Lisabone. Tu vám dávam odkaz na lacné letenky do Porta, uložte si ho, priebežne sa aktualizuje. Z letiska je možné sa do centra mesta dopraviť Uberom, Boltom, alebo metrom, s ktorým sa dostanete do centra Porta bez prestupu za nejakých dvadsať minút.

Ja som išiel Boltom, keďže sme pristáli krátko po polnoci a chceli ísť rovno do postele na hotel. Ostali sme s mamou ale milo prekvapený, keď som zistil, že taxík z letiska stál iba 15 Eur do centra aj v tejto nočnej hodine. Predpokladám, že cez deň je lacnejší.

Čo vidieť v Porte a 12 tipov podľa Milana Bez Mapy
Čo vidieť v Porte a 12 tipov podľa Milana Bez Mapy

Tip na ubytovanie s raňajkami v Porte

Ubytujte sa kdekoľvek v rámci centra. Ja som býval v hoteli Miragaia House s raňajkami, odkiaľ je na pešo dostupná väčšina turistických pamiatok spomenutých v tomto článku. Porto je veľmi jednoduché na orientáciu a presuny, no pripravte sa na veľa schodov a kráčania do kopca a z kopca. Raz som tu ale našiel aj eskalátor 😀

Odporúčam vám si stiahnuť aplikáciu Maps.me, ktorá na úzke uličky tohto mesta funguje oveľa presnejšie, než Google maps. Práve kvôli farebným domom v kopcoch mi Porto veľmi pripomína Valparaíso v Chile, ktoré som navštívil nedávno. Všeobecne, vždy keď som v Portugalsku, mám taký juhoamerický vibe.

A keďže ja tú Južnú Ameriku tak milujem, v Portugalsku sa cítim vždy veľmi dobre. Portugalsko vo mne vždy nechá dobrý dojem, rovnako ako aj po mojej poslednej návšteve Madeiry.

Čo vidieť v Porte podľa Milana Bez Mapy a tipy kam ísť

Všetky body v tomto článku sú napísané v chronologickom poradí tak, ako som ich absolvoval ja s mamou. Logicky, pekne po sebe, bez nejakých šialených presunov. Väčšina sa dá zvládnuť pešo, ak bývate v centre mesta. A tie ďalej od centra sme absolvovali s taxíkom. Ubert a Bolt tu nestojí veľa. Ak sa chcete presunúť autobusmi, musíte si kúpiť kartičku a nabiť ju peniazmi.

 1. Kníhkupectvo Livraria Lello & Irmao
 2. Tržnica Mercado do Bolhao
 3. Kaplnka Capilla de las Almas
 4. Hlavná vlaková stanica Sao Bento
 5. Katedrála v Porte a výhľad z veže
 6. Ribeira a ulica Muro dos Bacalhoeiros
 7. Most Ponte Dom Luís I
 8. Jardim do Morro a lanovka
 9. Casa de música
 10. Jardins do Palácio de Cristal
 11. Prírodná rezervácia Douro Estuary
 12. Piscinas de Marés v Matosinhos

Kníhkupectvo Livraria Lello & Irmao

Táto knižnica a kníhkupectvo získala veľmi veľkú popularitu vďaka Instagramu a aj to tam tak vyzerá. Keď sme s mamou videli aký dlhý rad je pred ňou, rovno sme sa otočili na opätkoch a pokračovali ďalej. Podľa môjho názoru by sa na dovolenke nemalo stáť v rade dlhšie ako 10 minút. Ak plánujete návštevu, kúpte si lístok online a v prípade, že si tu kúpite knihu, cena vstupného bude od nej odrátaná.

Hovorí sa jej aj knižnica Harryho Pottera. Ako to ale začalo, nikto nevie s istotou. Faktom však je, že v polovici roku 2020 autorka kníh poprela, že by jej inšpiráciou bolo toto miesto. Tiež povedala, že nikdy do kníhkupectva nevkročila.

Tržnica Mercado do Bolhao a kaplnka Capilla de las Almas

Tržnicu Mercado do Bolho sme s mamou objavili úplne náhodou, lebo je hneď vedľa kaplnky, ktorú sme chceli vidieť. Rozhodol som sa ju zaradiť do tohto článku, lebo sme tam mali asi najlepšiu kávu v našich životoch. Obíďte si tržnicu dokolečka a nájdite podľa fotky kaviareň C’alma.

Majú dokonalé espresso a typické Pasteis de Nata, ktorých sa v Portugalsku nemožno prejesť. Opomenúť ale to, že hoci sme tu bolo okolo pol jedenástej ráno, nachádzalo sa tu až podozrivo veľa ľudí, ktorí degustovali víno. Ale kto som ja, aby som súdil ľudí na dovolenke – dajte si rannú degustáciu Portského vína aj vy.

Neďaleko je spomínaná kaplnka, je pekná – my sme ju navštívili preto, lebo svietila na každom zozname toho, čo vidieť v Porte. Ešteže, inak by sme nikdy nenašli túto tržnicu a super kávu.

Typické Pasteis de Nata v kaviarni C'alma v tržnici
Typické Pasteis de Nata v kaviarni C’alma v tržnici
Tržnica Mercado do Bolhao a Dragon fruit smoothie
Tržnica Mercado do Bolhao a Dragon fruit smoothie

Vlaková stanica Sao Bento a Camino Portugués de la costa

Vlaková stanica Sao Bento je umelecké dielo. Aspoň tak som sa cítil, keď som sa prechádzal po jej hale. Prejdite si ju pešo, stojí si prezrieť všetky tie pekné fresky a maľby na stenách. Cez Porto prechádza 276 kilometrov dlhá cesta, Camino Portugués de la costa, ktorá končí v Santiago de Compostela. Jej časť si môžete prejsť po vlastných priamo centrom mesta.

Katedrála v Porte a výhľady na mesto z veže a Azulejo mural

Táto katedrála je jedna z tých najznámejších pamiatok mesta, postavená v úplnom historickom centre Porta. Milo ma potešilo nízke vstupné, tak sme s mamou vybehli dnu a aj do veže nad katedrálou. Akonáhle vstupujem do katedrály, cítim sa ako vo filme Harry Potter.

Hoci nie som veriaci, rád navštevujem baziliky, katedrály a kostoly po celom svete, keďže som študoval krajinnú architektúru na Technickej univerzite. Fascinuje ma tá precízna stavba a zmysel pre detail. Hore je to do veže len pár schodov navyše, menej ako päťsto, vybehnite aj tam. Myslím, že je odtiaľ jeden z najkrajších výhľadov na Porto, jeho mosty a strechy.

TIP: Všimnite si na stenách kostola, ale aj v mnohých iných častiach mesta, modré kachličky. Ide o typickú techniku maľby, ktorá sa volá azulejo mural.

Vlaková stanica Sao Bento
Vlaková stanica Sao Bento
Azulejo mural
Azulejo mural
Katedrála v Porte
Katedrála v Porte
Výhľad z Katedrály v Porte
Výhľad z Katedrály v Porte
Výhľad z Katedrály v Porte
Výhľad z Katedrály v Porte

Ribeira a ulica Muro dos Bacalhoeiros

Štvrť Ribeira určite neminiete, mám taký pocit, že ako všetky cesty vedú do Ríma, tak v Porte vedú všetky cesty do štvrti Ribeira. Je to asi to najviac instagramovateľné miesto v Porte. S výhľadmi na most Pont De Dom Luís I, živými vystúpeniami hudobníkov a reštaurácií s terasami, priamo na brehu rieky Rio Douro, ktorá preteká centrom Porta. 

Ak by som mal vypichnúť jednu časť, ktorá sa mi v Ribeira páčila najviac, bola by to ulica Muro dos Bacalhoeiros, čo nie je ani ulica, ale múr pri vode s milými kaviarničkami a reštauráciami. Aj sme si tu chceli s mamou sadnúť, no vždy bolo plno. Odporúčam vám si do niektorého z podnikov urobiť rezerváciu na západ slnka. Bude to stáť za to.

Most Ponte Dom Luís I

Architekt, ktorý navrhol Eiffelovu vežu v Paríži, mal študenta, ktorý navrhol aj tento most. Mám rád, keď majú architekti svoj „podpis“ vo svojich dielach, ako napríklad Gaudí. Že sa pozriete na jeho dielo a hneď viete povedať, že ho robil on. Rovnako je to aj s týmto mostom. My sme sa s mamu prešli jedho spodným chodníkom cez deň, a večer sa vrátili na západ slnka z jeho horného chodníka. Porto má dokopy 6 mostov, tento je považovaný za najkrajší.

Zaujímavosťou je, že mesto za riekou už nie je Porto, ale Gaia. Paradoxne však najkrajšie výhľady na Porto sú práve odtiaľ. Čo je zaujímavé je, že som videl chalanov skákať do vody z mosta – myslel by som si, že to je zakázané. Ale len zo spodnej časti mosta – z tej hornej by asi skočili len raz 😀 Pešo plynule môžete prejsť na ďalší bod tohto článku.

Časť Ribeira v Porte
Časť Ribeira v Porte
Časť Ribeira v Porte
Časť Ribeira v Porte
Most Ponte Dom Luís I
Most Ponte Dom Luís I

Jardim do Morro a jazda lanovkou

Prvýkrát som o tejto záhrade počul v Instastory kamošky Andrei Zahurancovej, vraj je odtiaľto najkrajší výhľad na západ slnka. Súhlasím, no som rád, že som tu počas západu slnka nebol – mám pocit, že sa sem presunie vždy celé mesto.

Každopádne, odporúčam krátku prechádzku záhradami Jardim do Morro, odkiaľ si môžete vybehnúť aj do baru Esplanda do Teleférico s výhľadom na centrum Porta. Nachádza sa nad stanicou lanovky a nemožno ho neminúť.

My sme si tu dali mocktail a pokračovali na lanovku. Keď sa na to pozerám spätne, tá lanovka je dosť predražená blbosť. Len vás zvezie dole z kopca za literally asi 5 minút. Druhýkrát by som na ňu už nešiel, ani kvôli výhľadom – z kopca a mosta sú krajšie. Ak ale máte čas, urobte si vlastný názor.

Drink v Esplanda do Teleférico
Drink v Esplanda do Teleférico
Drink v Esplanda do Teleférico
Drink v Esplanda do Teleférico

Casa de música a Jardins do Palácio de Cristal

Casa de música sme si obišli celú dookola, keďže ide o stavbu modernej architektúry, ktorá podostávala niekoľko ocenení. Často tu bývajú akustické a klasické koncerty, plus dole je kaviareň. Ak máte radi aj takýto typ architektúry, určite sem vybehnite, minimálne počas cesty do záhrad Jardins do Palácio de Cristal. 

Ja rád navštevujem parky a záhrady v každom meste a práve táto vo mne zanechala veľmi pozitívne spomienky. Samozrejme, aj odtiaľto sú úchvatné výhľady na Porto. S mamou sme sa tu pomotali a tešili sa z toho, aké je Porto zelené mesto. Tých sliepok, ktoré sa tu voľne pohybujú, sa nezľaknite, haha.

Záhrada je rozdelená na niekoľko častí, nevynechajte Jardim dos Sentimientos a vyhliadku Miradouro da Torre. Opäť, tie výhľady sú úchvatné. V strede záhrady stojí taká opacha, pavilion Rosa Monta, postavený na koncerty.

Jardins do Palácio de Cristal
Jardins do Palácio de Cristal
Jardins do Palácio de Cristal
Jardins do Palácio de Cristal
Casa de musica
Casa de musica

Prírodná rezervácia Douro Estuary, pláže, prírodné bazény na kúpanie a nudapláž

Douro Estuary je nádherná prírodná rezervácia a chránené vtáčie územie. S mamou sme si tu prešli dreveným chodníkom do pozorovateľne vtáctva. Popri brehu Atlantického ocánu a medzi duny sme sa preštrikovali až k majáku na konci tejto peninsuly z piesku. Volá sa Faro do Molhe Sul da Barra do Douro.

TIP: Ak chcete fakt pekné pláže v Portugalsku, odporúčam urobíť výlet do Faro a Algarve regiónu.

Pláž je tu široká, čistá a s pekným pieskom. Alternatívne sa viete prejsť k mólu a majáku Farolim de Felgueiras aj z druhej strany zátoky. Tiež tam majú pláže. Viem si predstaviť, že počas horúceho letného víkendu sa to tu môže pekne naplniť, hoci vody Atlantického oceánu sú vždy studené. Kúsok bližšie k mólu som videl aj nudistov, predpokladá, že je tu aj nudistická časť. 

Prírodné bazény Piscinas de Marés v Matosinhos

Ak sa chcete aj kúpať, šancu by som dal skôr prírodným bazénom Piscinas de Marés v Matosinhos. To je jediné miesto, ktoré sme nestihli, ale aspoň mám dôvod sa sem vrátiť. Čo som si študoval, za pozornosť stojí aj pevnosť Forte de Nossa Senhora das Neves, ktorá je kúsok od bazénov.

Prírodná rezervácia Douro Estuary
Prírodná rezervácia Douro Estuary
Prírodná rezervácia Douro Estuary
Prírodná rezervácia Douro Estuary
Prírodná rezervácia Douro Estuary, pláže, prírodné bazény na kúpanie a nudapláž
Prírodná rezervácia Douro Estuary, pláže, prírodné bazény na kúpanie a nudapláž
Pláž v Porto
Pláž v Porto

Kde sa najesť v reštaurácii a kam ísť v Porte na kávu

 • Kaviareň Cerca Velha je utešená malá kaviarnička v úzkych uličkách historického centra. Nájdete ju len ak viete, kde ju hľadať. Hoci sme sa v nej s mamou nezastavili, náhodou sme išli okolo a veľmi sa mi páčila atmosféra, ktorú sálala. Dajte mi vedieť, či tam majú dobrú kávu.
 • Bar Jardim do Morro Esplanada de Teleférico je bar nad lanovkou s výhľadom na Porto a jeho historické budovy. Majú peknú terasu s výhľadom na historické centrum Porta. My sme si tu dali kávu, nealko drinky a odpočinuli si od horúceho portugualského slnka. Čo som videl je, že tu tiež varia.
 • Kaviareň C´alma v tržnici má tú najlepšiu kávu, ktorú sme pili počas celého pobyty v Porte. Najkrajšie na tom je, že sme túto kaviareň, rovnako ako celú tržnicu, našli úplne náhodou, keď sme išli okolo. Dajte si tu aj Pastel de Nata, tradičný portugalský koláčik.
 • Reštaurácia Papa Vinhos je pre tých, ktorí hľadajú že echt lokálnu reštauráciu. Je trochu ďalej od centra, no len 10 minút pešo od hotela, kde sme bývali. Mám také podozrenie, že pán, ktorý nás obsluhoval, bol majiteľ a pomáhala mu jeho dcéra. Dajte si nejaké morské plody alebo Cod fish, ktorá patrí medzi typické portugalské jedlo.

Osobne hodnotím Porto 12/10. Obvykle sa snažím vyhýbať miestam o ktorých sa veľa hovorí, no ako som písal vyššie, Porto má medzi mojimi kamarátmi dlhodobo dobrú reputáciu a som rád, že som ho mohol navštíviť rovno s mamou. Zastavte sa tu a napíšte mi do komentára ako sa vám páčilo.

Milan

4 COMMENTS

 1. Bol som uz 2 x.. teraz z manželkou a stale som z mesta užasnutý..naozaj krásne, príjemmne mesto.. skvelá atmosfera a super ludia..s centra všade kúsok na peso.. kúsok k oceanu.. možem len odporucit.

 2. Ahoj Milanko. Ďakujem za článok… Píšem síce s veľkým oneskorením, ale o to väčšia je moja vďaka!!! Ja síce necestujem, ale presne tieto tipy sa hodia na školskú prezentáciu na „Dni Európy“, ktorá bude zajtra na ZŠ… A trieda môjho syna má tému Portugalsko, kde máme nájsť tipy a zaujímavosti o tejto krajine…
  Pekný deň a pokračuj v tom, čo robíš papa.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.