Viem, čo vidieť na Bali, keď si prešiel všetky chrámy. Buď kreatívny.

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Čo vidieť na Bali? Ostrov je miestom majestátnych hinduistických chrámov, ktoré (väčšina z nich) stoja určite za návštevu. Bohatá kultúra s nádhernými a posvätnými chrámami je topkou toho, čo vidieť na Bali. Čo však, keď si tieto chrámy prejdete už všetky a čo robiť na Bali, keď ste už videli všetko zo zoznamu toho, čo vidieť? Nemusíte zúfať, Bali je viac ako len nádherné chrámy rozosiate po celej v krajine a v naozaj sa tu nudiť nebudete. Možno to znie len ako klišé z bedekru, no presvedčte sa sami. Myslíte, že by ste sa na Bali nudili? Čo vidieť na Bali v článku nižšie.

Opice na Bali v Monkey forest

Ako som už spomínal v článku o opiciach na Bali, v meste Ubud sa nachádza jeden zo svetovo najpopulárnejších opičích pralesov na svete. Po anglicky Monkey forest patrí taktiež medzi mnohé chrámy na Bali, no sem návštevníci nechodia za účelom fotenia si pamiatok. V Monkey forest v meste Ubud totiž voľne žijú Makakovia – balijské dlhochvosté opice, ktoré sa tu cítia ako v raji.

Ony aj v raji v skutočnosti sú, nakoľko je o ne veľmi dobre postarané miestnym personálom, sú kŕmené sladkými zemiakmi, kokosovými orechmi a pod. a v prípade, že už napríklad jesť nechcú, vylezú na strom odpočívať. Opíc je tu veľmi veľa, takže sa nemusíte obávať, že by ste ich minuli – popravde, budete sa im musieť uhýbať. V celom chrámovom komplexe žijú štyri rodiny Makakov, ktoré sa dennodenne spolu hrajú, šteklia či bojujú a ja som bol počas svojej návštevy svedkom nejedného zápasu s vycerenými špicákmi. Čo vidieť na Bali? Opice. Viac o týchto zápasoch a zaujímavom dôvode, prečo sa sem-tam pobijú sa dočítate v článku o opiciach na Bali.

monkey ubud bali opica

monkey ubud bali opica

Potápanie na Bali

Možno to nevie každý, no Bali je populárnym miestom na potápanie. Priezračná voda robí Bali potápačským rajom na zemi a v prípade, že neviete po anglicky, môžete sa ísť potápať napríklad s OKdivers, kde vám slovenský personál priamo na Bali vysvetlí všetko, čo potrebujete o potápaní na Bali vedieť. Potápanie na Bali je skutočným luxusom a pastvou pre oči. Čo vidieť na Bali pod hladinou mora sa presvedčte sami 😉 Podmorský svet na Bali je dokonalý. Čo vidieť na Bali? podmorský svet.

Čo ochutnať na Bali

Viac thajský, no aj tu populárny Pork Satay (alebo Chicken Satay) je vynikajúca pochúťka, ktorú by ste nemali vynechať v prípade, že nieste vegetariáni. Satay je mäso na paličke (hovädzie alebo kuracie) s ryžou (mimo reštaurácii aj bez) poliate arašidovým krémom. Mne by nikdy nenapadlo utopiť mäso v arašidovom kréme či masle, no o to lepšie Satay chutí. Do Sataya (viac kuracieho) som sa naozaj zamiloval a spolu s ryžou a zeleninovou prílohou ide o veľmi chutnú pochúťku, ktorú si môžete dopriať kdekoľvek v Juhovýchodnej Ázii. Ak však túžite po tom ochutnať niečo pravé, čo pochádza z Indonézie, dajte si Nasi Goreng. Nasi Goreng je indonézska ryža zmiešaná s hovädzím alebo bravčovým mäsom, prípadne vegetariánska s fazuľou či inými, mne neznámymi strukovinami.

Táto ryža je podávaná ako kopček na ktorom je položené volské veľmi efektne. Ako prílohu dostanete krekry, ktorými Nasi Goreng zajedáte. Kombinácia krekrov a ryže je tiež veľmi zaujímavá a nechutí zle. Ide o nevšednú hru chutí, ktorej som sa tiež nevedel nabažiť (popravde, mne chutí naozaj všetko a rád som si pochutnal aj na škorpiónovi). Nasi Goreng je jedlo z Indonézie, no ochutnať ho môžete aj v okolitých krajinách a na moje milé prekvapenie ho ponúkali aj reštaurácie na Maledivách.

čo vidieť na Bali

Sopka Kintamani s východom slnka

Pre miestnych má sopka Kintamani veľmi spirituálny význam a sú s ňou prepojení na duchovnej úrovni. Veria, že sopka je symbol znovuzrodenia, nakoľko môže všetko za pár minút horúcou lávou zničiť a odstrániť staré. Popol však pomáha rastlinám vyrásť znova a vďaka nemu sú oveľa silnejšie, než boli predtým. Sopka Kintamani je naozaj majestátna a vulkanický popol je tu skutočným darom od Budhu. Vďaka tomuto popolu je zem vysoko výživná a hnojená prirodzeným spôsobom, kvôli čomu tu vegetácia a najmä farmárstvo prekvitá.

V niektorých častiach sveta (čo platí aj pre Bali) by pôda nebola dostatočne úrodná a nedokázala uživiť miestnych obyvateľov, no sopka a jej popol tu držia život, ktorý môže byť kedykoľvek jediným výbuchom zničený. Veľmi sa tu darí napríklad aj káve a balijská káva je vskutku lahodná a jemná. Nie len čo vidieť na Bali ale aj čo ochutnať na Bali stojí za zmienku.

čo vidieť na Bali

Na sopku sa môžete prísť pozrieť, no musíte zaplatiť poplatok za vstup autom do národného parku. V prípade, že máte dobrodružného ducha, môžete si zaplatiť výstup na sopku v skorých ranných hodinách, z ktorej vrchola potom budete sledovať východ slnka.

Joga na Bali

Bali má veľmi duchovnú atmosféru a je to miestom jogy. Cvičenie jogy na Bali je veľmi populárne u návštevníkov a mnohé hotely ponúkajú jogu zadarmo. Ja som bohužiaľ jogu pre môj nabitý program cvičiť nestihol, čo ma dodnes mrzí. Viem si predstaviť ten pocit pri cvičení s pohľadom upreným do džungle a úplne čistou mysľou. Jogu na Bali preslávil najmä film Eat Pray Love (Jedz, modli sa a miluj) s Juliou Roberts, ktorá strávila na Bali nejaký ten čas medzi miestnymi.

čo vidieť na Balijoga je stále populárnejšou, čo potvrdí aj učiteľka jogy Crazy Sexy Fun Traveler

Tegalalang ryžové polia a kávové plantáže na Bali

Indonézia má veľmi dobré podmienky pre pestovanie ryže, kde vysoká vlhkosť vzduchu a množstvo zrážok najmä počas letných mesiacov vytvárajú ideálne podmienky pre ryžu, ktorá rastie vo vode. Bol som zvedavý ako sa voda v ryžových poliach udrží a prečo sa nevsiakne do zeme, no miestny mi to objasnil s tým, že sa tam nachádza fólia, ktorá zabraňuje pretekaniu vody. Fólia je však natoľko dobre zamaskovaná, že jedno ryžové pole vyzerá ako sieť mnohých jazierok, z ktorých rastie ryža – chlieb miestnych. Najznámejšie ryžové polia s názvom TEGALALANG sa nachádzajú zhruba desať minút jazdy autom z mesta Ubud a scenérie sú tu naozaj úžasné.

Na Bali sa rovnako dobre darí aj kakau a káve najmä v okolí sopky Kintamani, ktorá ako som spomínal svojím popolom dodáva do zeme blahodárne živiny, vďaka ktorým vegetácia v jej okolí prekvitá. Kávových plantáží je tu niekoľko a vy sa za pár drobných môžete nimi nechať previesť s odborným výkladom miestnych o tom ako sa káva spracováva, oberá, praží a je exportovaná.

čo vidieť na Bali

čo vidieť na Bali

paddy fields rice fields ryzove polia baliMiestni sú hrdí najmä na tzv. Luwak coffee, čo našinec pozná pod názvom Cibetková káva. Zrnká tejto kávy prejdú najskôr trávicim traktom zvieraťa z názvom Paradoxurus nazývaného na Bali Luwak.

Bali coffe kava

Bali je miestom na zemi, ktoré je v skutku výnimočné či už svojou architektúrou alebo prírodou. Jedinou vecou, ktorá mi na Bali vadila boli bohužiaľ jeho obyvatelia, ktorí si tak veľmi snažia zarobiť peniaze od turistov, až sú naozaj otravní. Ak sa však viete odosobniť od neustálych otázok a ponúk, môžete si Bali užiť aj mimo posvätných chrámov, vyskúšať potápanie na Bali, pohladkať voľne žijúce opice, ochutnať Nasi Goreng či Cibetkovú kávu. Bali je miestom zážitkov a nevšednej exotiky.

Milan Bardun – svet k vám domov už od roku 2013

Uložiť

Uložiť

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.