Čo vidieť na Gran Canaria ostrove na Kanárskych ostrovoch? Sprievodcu mi to robil kamarát, ktorý tu žije niekoľko rokov a okrem tých známych turistických miest, ma zobral aj na miesta, ktoré treba navštíviť, no nepíše sa o nich v bedekroch. Ide najmä o rôzne lokálne reštaurácie a bary. Tu je zoznam toho, čo vidieť na Gran Canaria.
Prečítajte si moje ďalšie blogy o Španielsku
Prečítajte si moje ostatné blogy o Kanárskych ostrovoch, kde rozoberám tipy kde ísť a čo vidieť.
Čo vidieť na Gran Canaria na Kanárskych ostrovoch a čo navštíviť
TIP: Pre kompletný itinerár na päť dní na to, čo vidieť na Gran Canarii Kanárskych ostrovoch, skrolnite o trošku nižšie.
Kde kúpiť lacné letenky na Kanárske ostrovy, ako sa pohybovať po ostrove a kde sa ubytovať na Gran Canarii?
- Kde kúpiť lacné letenky na Gran Canariu? Hlavné letisko ostrova je Las Palmas. Tu si pozrite aktuálne akciové letenky, či medzi nimi nie je aj toto mesto. Ak nie, Ryanair má priame lety z Viedne a dá sa aj Eurowings kúpiť v akcii s pretupom v Nemecku.
- Ako sa pohybovať po Gran Canarii? – Jednoznačne si prenajmite auto alebo motorku. Bez neho to nebude. Väčšina ľudí to robí tak, že si hneď po pristátí na letisku v Las Palmas prenajme auto, ktorým sa potom prepraví na ubytovanie. Ak chcete navštíviť aj okolité ostrovy, premávajú medzi nimi trajekty. Osobne si ale myslím, že jeden ostrov na jednu návštevu stačí, keďže tu je toho mrte veľa.
- Kde sa ubytovať na Gran Canarii? – V podstate to je jedno, je to ostrov a budete mať auto. Ja som býval u kamaráta, ktorý tu prenajíma vily menom GranTauro pri meste Mogán. Určite sa ale ubytujte v južnej časti ostrova, keďže na severnej (tam, kde je letisko), sa vždy držia oblaky a často prší.
- Kedy ísť na Kanárske ostrovy? Minimálne na ostrove Gran Canaria je teplo celý rok a teploty sa tu aj v zime pohybujú okolo 20 stupňov, no na kúpanie to nie je. Ja som bol v máji a bolo veľmi ideálne a príjemné počasie na návštevu.
Čo vidieť na Gran Canaria na Kanárskych ostrovoch? Tu je moje ubytovanie v GranTauro na Gran Canarii
Čo vidieť v Gran Canaria na Kanárskych ostrovoch
Čo je dôležité, aby ste vedeli pred tým, než sa rozhodnete pre návštevu Gran Canarie, je, že budete veľa šoférovať a cesty sú tu veľmi úzke a kľukaté. Robil som čo som mohol, aby mi nebolo zle na tých zákrutách. Ak budete šofér, pred ostrými zákrutami sa trúbi, aby ten, kto ide oproti a nevidel vás, spomalil. Robí sa to v krajinách ako Maroko, Kolumbia či India, no tento trend sa zachoval aj tu, na Gran Canarii.
Návšteva Gran Canarie
Neviem, kde budete ubytovaní, no tento itinerár je poskladaný tak, aby vyhovoval môjmu ubytku pri meste Mogán. Keď tak si ho upravte, no veci sú v ňom poukladané logicky a postupne, aby ste nebehali hore-dole po ostrove, ale videli všetko pekne tak, ako je to pri sebe. Pome na to. Itinerár je na päť dní, za menej to všetko nedáte. Toto je návšteva Gran Canarie. Vualá!
Čo vidieť na Gran Canaria na Kanárskych ostrovoch a čo sa oplatí navštíviť
- Maroa Club de Mar a perfektné raňajky
- Lomo Quiebre mestečko
- Pieskové duny v Maspalomas
- Atelier cocktail bar
- Vyhliadka Mirador Degollada de la Yegua
- Trek na Roque Nublo
- San Bartolome de Tirajana a obed v lokálnej reštaurácii
- Výlet na pláž Playa GuiGui
- Skaly Los Azulejos De Veneguera
- Botanická kaktusová záhrada Cactualdea park a miestna reštaurácia
- tip na plážový aperol bar
- mesto Las Palmas
- kráter Bidegas volcán
- mestečko Ingenio v Las Palmas
1. DEŇ NA GRAN CANARII
POPIS DŇA: Najskôr si dáme skvelé bufetové raňajky v maríne s výhľadom na jachty a modré more. Potom navštívime príjemné mestečko Lomo Quiebre s uzučkými uličkami. Prejdeme sa po najznámejších pieskových dunách na svete v Maspalomas a pozrieme sa na ostrov z krásnej rozhľadne.
-
Raňajky v Maroa Club de Mar s bufetovými stolmi a proseccom
Absolútnym perfektným štartom na celú Gran Canariu je, podľa mňa, raňajkový bufet v Maroa Club de Mar. Je o hotelový rezort, kde sa môžete prísť naraňajkovať vy. A že sú to ale perfektné raňajky. Bufetové stoly zatvárajú o jedenástej, tak si radšej privstanňte, ale ten výhľad na marínu stojí za to. V menu majú všetko možné, no mňa najviac potešilo prosecco na raňajky.
Odporúčam ale prísť skôr, aby vám zostalo. Jedlo síce dokladajú, no ako sa blíži jedenásta hodina, ani už moc nie. Navyše, totálne ma dostala cena. V čase mojej návštevy tieto bufetové raňajky s výhľadom na more a proseccom stáli 9,50 € na osobu. Som zomrel.
TIP: Prečítajte si článok o tom, ako spoznať kvalitné prosecco a odhaliť fejk.
-
Lomo Quiebre mestečko s prístavom
Mestečko Lomo Quiebre je naozaj veľmi príjemné a malé španielske mestečko v Gran Canarii. Veľmi sa mi tu páčili uzučké uličky a domy porastené ružovými bungenvíliami. V prístave nájdete zaparkovaných veľa jácht a neviem, či je to len náhoda, alebo je to tu každý večer, v centre mesta hrali jazzoví hudobníci a všetci tu tancovali. Úplná dovolenková atmosféra v Španielsku.
-
Pieskové duny v Maspalomas
Pieskové duny v Maspalomas sú, zrejme, tá najznámejšia atrakcia celej Gran Canarie. Ak ste videli dáky seriál, ktorý sa „akože“ odohrával v púšti, je vysoko pravdepodobné, že ho točili tu. Hovorí sa, že sem piesok navialo z neďalekej Sahary, keďže Afrika je za rohom, no nie je to pravda.
Ide o piesok, ktorý bol pôvodne na dne mora počas doby ľadovej, no vietor ho navial na pobrežie. Dnes ide o prírodnú rezerváciu a fotky odtiaľ sú naozaj mega top. Kúsok od dún v Maspalomas sa tiež nachádza nudapláž, ale to len tak pomimo, haha. Síce ide o prírodnú pamiatku, po dunách môžete chodiť, skákať a válať sa. Veď to je iba piesok, lol.
TIP: Keď budete v Maspalomas, odporúčam Atelier Cocktail bar, čo je rooftop bar s výhľadom na celé okolie a veľmi originálnymi drinkami. Na to, aby som ho vedel vypiť, mi musela čašníčka povedať celý návod. Má super štýlovú atmosféru a je to perfektná bodka za celým dňom.
-
Vyhliadka z Mirador Degollada de la Yegua
Mirador Degollada de la Yegua je vyhliadková plošina iba kúsok za Maspalomas. Odporúčam sem prísť pred západom slnka a postáť si tu tak pol hodinku. Ten výhľad je fenomenálny.
2. DEŇ NA GRAN CANARII
POPIS DŇA: Dnes sa poriadne zničíme výstupom na Roque Nublo a dáme si zaslúžený neskorý obed v neďalekom horskom mestečku, kde sa zastavil čas.
-
Trekking na Roque Nublo na Gran Canarii
Známa Roque Nublo (roque znamená po španielsky skala), je vulkanická skala vysoká 67 metrov a jej najvyšší bod siaha do výšky 1 813 metrov, čím je tretím najvyšším vrchom Gran Canarie. Je to taký kameň na kameni. Najvyšší sa volá Pico de las Nievas s výškou 1 949 metrov nad morom. Tento vrch tu stojí niečo málo vyše 4 a pol milióna rokov.
Nájdete ho v Nublo Rural Park, kde sa dá zaparkovať približne 20 minút od skaly, no hore treba ísť pešo. Je to ale celkom príjemný výstup, ktorý mi nevadil a z mnohých miest je veľmi pekný výhľad na celý ostrov. Ako budete šliapať smerom nahor, všímajte si, ako sa postupne mení vegetácia. Z parkoviska prejdete cez hustý les do stepi, kde je len tráva a výstup zakončíte na úplne mesačnej krajine bez rastlín a kaktusov. Ak budete mať pekné počasie, zhora je krásne vidieť vedľajší ostrov, Tenerife.
-
San Bartolome de Tirajana a obed v Restaurante Santiago De Tunte
Samotné mestečko San Bartolome de Tirajana nie je dáko extra výnimočné, no kamoš mi tu dal tip na skvelú miestnu reštauráciu, Restaurande Santiago De Tunte s vonkajším sedením. Trochu mi to tu pripomínalo mexické San Miguel De Allende svojou atmosférou. Odporúčam vám nechať si poradiť a objednať denné menu, no pripravte si španielčinu a hotovosť. V tomto meste zastal čas, no na námestí je bankomat, haha.
3. DEŇ NA GRAN CANARII
POPIS DŇA: V tretí deň si spravíme celodenný výlet na pláž, o ktorej nevedia ani mnohí miestni. Bude to náročné, no za mňa najlepší bod celého programu na Gran Canarii.
-
Výlet na pláž Playa Güigüí, celodenná túra a trek v horách na Gran Canarii
Bez akéhokoľvek hádania sa bol výlet na pláž Playa Güigüí tým najlepším bodom mojej návštevy Gran Canarie. Hoci ma tu obliala prílovová vlna a pokazila mi mobil tak, že som si neskôr musel kúpiť úplne nový, stálo to za to. Aby ste sa dostali na pláž Playa Güigüí, musíte sa odviezť autom do mesta Tasartico, kde zaparkujete.
Výlet na pláž Playa Güigüí je náročný celodenný výlet, ktorý zahŕňa veľa stúpania po skalách v horúčave, zostupovania a pohybu. Samému mi to dalo zabrať, a to štyrikrát týždenne navštívim fitko. Do mesta Tasartico sme dorazili okolo jedenástej na obed a trvalo nám pribhližne dve a pol hodiny, kým sme prešli úbočím hory a dostali sa k moru na pláž Guigui. Naspäť k autu sme sa dostali okolo šiestej večer.
Aj napriek tomu to je mega výlet, zbaľte si veľmi veľa vody, externú nabíjačku – hoci tu nikde nie je signál a tak ste celý deň bez mobilu, a jedlo. Plavky netreba, na tej pláži nikto nie je.
4. DEŇ NA GRAN CANARII
POPIS DŇA: Chcelo by to odpočinok že? Aj ja som mal po včerajšku nenormálnu svalovicu na zadku a stehnách a preto je štvrtý deň na Gran Canarii prevažne odpočinkový. Navštívime peknú Insta-skalu, botanickú záhradu, dáme si tapas v lokálnej zašitej reštaurácii a skočíme do krásneho rooftop baru, ktorý je veľmi tematický. Tam sa opijeme.
- Los Azulejos De Veneguera dúhová skala
- Cactualdea park
- Restaurante La Gañanía
Los Azulejos De Vebeguera je taká obyčajno neobyčajná skala popri ceste. Popravde, ani by som si ju nevšimol, kebyže mi tam kamoš nezastaví a neurobí pár skvelých fotografií. Hovorí sa jej aj dúhová skala. Aj som na internete hľadal niekoľko informácií prečo je táto skala tak pekne zafarbená, no nenašiel som žiadnu odpoveď, ktorá by ma uspokojila.
Ďalšou zastávkou, ktorú v tomto dni odporúčam, je Cactualdea park, je čo veľká botanická záhrada plná kaktusov, miestnu reštauráciu, kde vám pripravia tie najlepšie Tapas, aké som kedy jedol a super bar s výhľadom na pobrežie Gran canarie. Odporúčam si tu objednať aperol a sadnúť na terasu vzadu.
- Názov reštaurácie so super tapas a kaktusovou terasou: Restaurante La Gañanía na Calle el Albercón
- Názov baru s aperolom a výhľadom na útesy: Locanda El Roque na Calle el Roque.
5. DEŇ NA GRAN CANARII
- mesto Las Palmas
- Bodegas volcán
- Ingenio v Las Palmas
Mesto Las Palmas má krásne námestie, kostoly, pláž a podobne, no mňa veľmi nezaujalo. Skôr by som odporučil navštíviť Bodegas volcan, ktorý je neďaleko a je odtiaľ panoramatický výhľad do všetkých strán. Ide tiež o známu vinársku oblasť a v okolí je mnoho malých vinárov, ktorí vám radi spravia ochnutávku, keď im zazvoníte. My sme takto vyskúšali jedného vinára a po ochutnávke si odniesli pár fliaš domov.
Indenio pri Las Palmas je veľmi zaujímavé miesto, ktoré mi ani trochu nepripomínalo Gran Canariu. Tým, že sme sa opäť vrátili na severnú časť ostrova, všetko tu je zelené a úzka cesta nahor, smerom k Ingenio, mi skôr pripomínalo Kolumbiu. Prečítajte si aj môj blog o Kolumbii. Nájdete tu mnoho jaskýň a centier na regeneráciu.
TIP: Odporúčam vám dať si ako dezert Polvito uruguayo, kdekoľvek na Gran canarii budete. Je to ten vpredu, karamelový a je to najlepší dezert, aký som kedy jedol.
Čo vidieť na Gran Canaria na Kanárskych ostrovoch
Čo vidieť na Gran Canaria, čo sa oplatí navštíviť a kam ísť na Kanárskych ostrovoch
Gran Canaria je vyčerpávajúci ostrov, na ktorý sa určite ešte vrátim. Je tu toho toľko čo vidieť, že reálne som si odpočinul až doma. Ale veď o tom má správna dovolenka byť, o zážitkoch, nie?
Treba ísť na maspalomas a do Baru tipsi hamoc vlasni ho jeden slovák výhľad na pláž a dobré jedlo
Vďaka za tip, určite niekto využije, no ja radšej chodím v španielsku do barov, ktoré vlastnia Španieli 🙂
Boli sme na Playa de Taurito, neďaleko Mogánu, čarovný Palmitos park, horúce stopy v dunách neďaleko Ingles, mestečko Teror, žltá ponorka v rozkvitnutom Mogáne, cesta okolo ostrova autobusom, šoky z úzkych ciest a zákrut aj z pohľadov do údolí, kanárske borovice, čo prechod vrchom a iná vegetácia a krajina …. nezabudnuteľné zážitky na celý život
Najlepšie na spoznanie ľudí a ich život a kanarske ostrovy je ostrov La Gomera.
jj ten v rámci Kanárskych ostorvo znie veľi lokálne už z názvu 🙂
Nabuduce ked tam pojdes alebo niekto pojde v mas palomas je bar ktory vlastni slovak a je druhy na kanaroch podla canarian awards vola sa tipsi hamoc vrelo odporucam
aaa ja mam taketo rad, dakujem za tip 🙂
Na juhu Gran Canarie je príjemných 25 – 28 stupňov po celú zimu a v pohode sa dá kúpať. Chodím tam už niekoľko rokov pravidelne v decembri alebo v januári a febtuári, keď je na Slovensku nechutná zima.
Mimochodom, piesok v dunách nie je naviaty. Ide o vyplavený piesok z rozpadnutých podmorských koralov, ktorý vyplavilo tsunami po výbuchu sopky Pico del Teide v 18. storočí. Išlo o rovnaké tsunami, ktoré zničilo Lisabon.
Ahoj, Braňo. Ja som na internete čítal, že to je podložie bývalé, kamoš hovoril, že ho navialo. Toto je verzia č.3, už neviem, čomu mám veriť 😀 každopádne, súhlasím, Kanárske ostrovy sú asi jediné miesto v Európe, kde sa dá odletieť za teplom.