Čo vidieť v Paríži a pár dobrých rád na najpreceňovanejšie mesto Európy

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Paríž je taká povinná položka pre takmer každého cestovateľa po Európe. S dostupnosťou nie je problém- Paríž má tri letiská – Charles de Gaulle je najväčšie, ďalej Orly a ak letíš nízkonákladovkou, zrejme skončíš na letisku Paríž – Beauvais. Prečítaj si však, čo vidieť v Paríži, keď už si tam.

Čo vidieť v Paríži a kedy ísť do Paríža

Ja som veľký odporca Paríža, no ak si odmyslím všetky tie špinavé uličky a metro plné divných ľudí a zameriam sa iba na pamiatky, Paríž je pekné mesto. Popravde, Paríž je jedno z tých hlavných miest Európy, kde by som sa po zotmení neprechádzal menej frekventovanými miestami. Na druhej strane, Paríž treba raz za život určite navštíviť. Avšak, kedy ísť do Paríža? Najlepšie počasie tu je počas jari a leta. Na jeseň veľa prší a v zime tu nechceš byť.

Tu si pozri aktuálne akcie na letenky do Paríža. Ceny začínajú od 20 €.

čo vidieť v paríži
Oplatí sa Paríž?

Ubytovanie v Paríži a doprava z letiska

Do Paríža je to z letiska Beuvais (kam priletíš, ak poletíš Ryanairom z Bratislavy) ešte asi 75km. Takže radšej využi autobus (lístky kupuj tu), ktorý ťa vyhodí v centre Paríža (Porte Maillot). Za posledné roky trochu autobus z letiska Beuvais v Paríži zdražel, no stále sa oplatí, keď máš lacnú letenku. Odtiaľ už naskočíš na metro – jeden lístok stojí 1,90€, ale vieš si zohnať aj 10 lístkov za 14,90€, čo je asi najpraktickejšie. Pozor, tieto lístky fungujú iba na jeden druh prepravy, takže ak presadáš z metra na bus, potrebuješ dva lístky. Ale v Paríži sa treba prechádzať, lebo je tu kopec vecí, čo chceš vidieť!

Ja som vyskúšal všetky letiská v Paríži a paradoxne, z hlavného, CDG, mi to do centra mesta trvalo rovnako dlho ako autobusom z Beuvais. Najrýchlejšia doprava z letiska v Paríži je z letiska Orly. Tento autobus stojí pred letiskovým terminálom a dovezie ťa rovno centra. Za rovnaký čas, ako metrom z CDG.

Ubytovanie v Paríži je drahé. Naozaj. Mne sa osvedčilo AirBnb, tu ti prikladám 30 € poukaz na tvoje prvé ubytko v Paríži (alebo kdekoľvek inde vo svete). Celé centrum je obkolesené cestou Bd Peripherique (nemožno si ju na mape Paríža nevšimnúť), no platí, že ubytko je vždy lacnejšie až za touto cestou. Nemaj s tým však problém, metro v Paríži funguje ako hodinky.


Čo vidieť v Paríži a kde nájsť najlepší výhľad na Paríž

Priprav sa na to, že vstupy do známych múzeí v Paríži sú riadne drahé a je tam veľa ľudí. Avšak, pri niektoré sú zadarmo, ak si občan/študent v Európskej únii. Preto si na návštevu Paríža nezabudni zobrať svoj ISIC. Napríklad Eiffelovka je tak trochu prevarený symbol a chodia tam všetci. Osobne si myslím, že hore netreba ísť, rovnaký výhľad uvidíš aj zo Sacre Coeur.

Jumpie pred Eiffelovkou je však must. Priprav sa na haldy turistov a ak chceš ísť úplne hore, tak aj na 19 EUR vstupné. Ja som tam stál v rade asi dve hodiny – nestálo to za to. A pritom sú iné výhľady na Paríž – napríklad zo strešnej terasy Galerie Lafayette, a tam je to zadarmo. Zdarma si tiež môžeš pozrieť aj katedrálu Notre Dame alebo baziliku Sacre Coeur. Doprava po Paríži je jednoduchá a naozaj sa oplatí metro, s ktorým obeháš všetky pamiatky. Lístky, ktoré platia na viac, ako len jednu jazdu šetria peniaze. Lístok kúpiš v ktoromkoľvek automate na lístky.

čo vidieť v paríži
Pohľad na mesto.
čo vidieť v paríži
Louvre.

Kopec turistov stretneš aj v Louvri – budeš rád, ak si Monu Lisu pozrieš na dve sekundy. Ale zasa, Louvre je obrovský a môžeš tam bez problémov stráviť celý deň. Určite si kúp lístok vopred a choď tam čo najskôr, nebudeš stáť v rade spolu s ostatnými turistami Podobné pravidlo platí aj pre zámok a záhrady Versailles. Ja som Versailles nestihol, žiaľ, no Louvre je fakt paráda a stráviť tu celý deň nie je problém. Nemaj však veľké očakávania, keď ide o Monu Lisu. Je fakt maličká.

Veľmi odporúčam parížske katakomby, čo je najväčší masový hrob na svete. Prečítaj si celý článok o parížskych katakombách tu. Čo vidieť v Paríži? Veľa kostier. Katakomby majú za sebou veľmi zaujímavú históriu spojenú s budovaním mesta a morovou epidémiou. Odporúčam všetkými 30-timi.

parizske katakomby
V katakombách.

Návšteva Paríža a Paríž netradične

Ak pri veľkých pamiatkach čakajú haldy ľudí, treba ísť trochu nabok a objavovať. Ak už budeš pri Sacre Coeur, určite zapadni do uličiek umeleckej štvrti Montmartre. Je tam plno obchodíkov, kaviarne a pohodička. Hlavne, nech je dobré počasie.

A ak chceš úplne zmiznúť z rušného mesta, choď na cintorín! Na tom v Montmartri nájdeš naozaj honosné hroby a je to naozaj netradičná prechádzka, keď okolo teba ležia Samuel Beckcett, Jean-Paul Sartre a iní. Na najväčšom, Pére Lachaise, sú zasa pochovaní Jim Morrison, Edith Piaf či Oscara Wilde. Menej známe, ale super Rodin Musee ponúka výstavu jedného z najznámejších sochárov, Augusta Rodina a veľké záhrady, kde môžeš tiež relaxovať.

versailles-zahrady
Versailles.

Čo ochutnať v Paríži a francúzske jedlo

Samozrejme, užívaj s francúzsku kuchyňu. Určite ale nie v turistických miestach – zapadni niekam do uličky. A ideálne si skús objednať vo francúzštine – poznať zopár základných fráz sa vyplatí. Keď Francúzi vidia, že sa aspoň snažíš, tak budú na tvojej strane. A káva tu má tiež vlastný slang – espresso s mliekom si objednaj ako une noisette, a ak chceš viac mlieka, café crème.

A čo ochutnať? Všetko! Skús napríklad sendvič croque monsieur, ktorý v Paríži vznikol, podobne ako vanilkový koláč flan. Alebo ich syry, vína, palacinky crèpes… a tisíc iných spôsobov, ako pribrať.

čo vidieť v paríži
Priprav sa na vysoké ceny.

Všetci hovoria, že v Paríži sa treba stratiť. Čo vidieť v Paríži? Choď si po svojom a určite sa dostaneš na miesta, ktoré ťa prekvapia. Prejdi sa po Rue des Martyrs, tzv. “jedinej ulici v Paríži” a uvidíš, čo objavíš. Náhodne niekam odboč a uvidíš, čo nájdeš. Veď s mobilom sa znova nájdeš, ak sa stratíš. Ja som bol dlho veľký odporca Paríža, no keď si dáš záležať na dobrom ubytovaní, nebudeš chodiť do divných uličiek v noci, kde je pochybná bezpečnosť a necháš si návštevu Paríža na leto, nebudeš sklamaný. Ja som tam bol trikrát, a už ma tam nič neťahá, no koľko ľudí, toľko chutí.

Paríž je preceňovaný, no jeho návštevu si môžeš užiť ajtak. Len pozor na vysoké ceny, hlavne v okolí Eiffelovky. Moje top sú jednoznačne spomínané katakomby v Paríži.

1 COMMENT

 1. Dobrý deň ,

  začítala som sa do Vášho blogu , a rada by som Vás upozornila na chybu v texte .
  Paríž som navštívila veľa krát a stále má čo ponúknuť …. Len nedávno som ale vyhľadala hrob J.P.Sartra .
  Jeho hrob sa ale nenachádza na cintoríne ktorý uvádzate a taktiež tam nenájdete hrob Samuela Becketta.
  Mrzí ma to že su tu uvedené nesprávne informácie , ale nevadí , Parížu to nemože uškodiť a jeho milovníci pochopia že to bol ,,novinársky škriatok ,, ?

  Želám Vám veťa inšpirácií na zaujímavé cesty a tiež ešte aspoň jeden návrat do Paríža , teraz mu to tak trochu dlžíte 🙂 a isto Vás osloví v celej svojej kráse …

  S pozdravom

  Marta

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.