Čo vidieť v Sydney, dôležité informácie a tipy na výlety

110,307FansLike
192,643FollowersFollow
109,024FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Návšteva Sydney je jednoznačne tvojou povinnosťou počas cestovania po Austrálii. Ja som sa do Sydney zamiloval na prvý krát a hneď po pristátí a zložení batohu na hosteli som si to namieril priamo k domu Opery. Išiel som aj napriek tomu, že bolo krátko pred polnocou. Samozrejme, že Sydney je oveľa viac ako len dom Opery. V tomto článku ti poviem, čo vidieť v Sydney, ako sa pohybovať po Sydney čo najekonomickejšie a kam si spraviť výlet v rámci mesta. Sydney je jedna metropola, ktorá má však veľmi pohodovú, až rodinnú atmosféru. Ja to tu milujem a je pre mňa ideálne mesto pre plnohodnotný život.

Čo vidieť v Sydney a praktické informácie pred cestou

čo vidieť v sydney
Ikona Austrálie.

V tomto článku sa dočítaš:

  • ako to je s MHD v Sydney
  • dám ti tipy ako ju využívať čo najekonomickejšie a získať zľavy na cestovnom
  • čo vidieť v Sydney a kam sa ísť pozrieť

Aj keď si to mnohí mýlia, hlavné mesto Austrálie nie je Sydney ale Canberra. Medzi zaujímavosti o Austrálii patrí napríklad aj to, že tu žije viac klokanov ako ľudí.

Ako funguje doprava po Sydney? Je to veľmi jednoduché. Nedávno zaviedli takzvanú Opal card, ktorú si jednoducho nabiješ kreditom. Pri nastúpení do autobusu nastúpiš prednými dverami, priložíš kartu a pri vystupovaní opäť priložíš a vystúpiš zadom. Odráta ti to sumu za prejdenú vzdialenosť. Ak sa zabudneš „odpípnuť“, zaráta ti to najvyššiu sumu za danú trasu. Ja som takto denne prejazdil okolo 7 až 10 €. Áno, Austrália je drahá a Sydney je veľké mesto. Peši ho nedáš.

Samozrejme, lístok si môžeš kúpiť aj u vodiča ale je drahší. Sú však autobusy, ktoré lístky nepredávajú a kartu mať musíš. Vždy sú jasne označené. Avšak, Opal card predávajú takmer v každom 7Eleven obchode, novinových stánkoch a podobe. Stačí hľadať nálepku s logom Opal a karta je zadarmo. Kredit nie 🙂

Tipy ako neminúť na mestskej doprave v Sydney veľa:

Tip 1: Cestuj mimo dopravných špičiek a v časoch, keď ide každý do roboty a z roboty. Cestovné je vtedy lacnejšie. V nedeľu večer je cestovné najlacnejšie.

Tip 2 : Kombinuj dopravu. Časť cesty prejdi vlakom, druhú loďou a zakonči ju loďou. Pri kombinácii rôznych druhov dopravy máš na cestu zľavu.

Čo vidieť v Sydney

Opera House a Harbour Bridge

Tvojou prvou zastávkou bude Opera House. Je to samozrejme tou naj-ikonickejšou stavbou celej Austrálie. Málo kto však vie, že môže ísť dovnútra a reálne si vychutnať predstavenie na austrálsky štýl. Lístky si však treba kúpiť v predstihu, nakoľko bývajú vypredané. Opera v dome Opery v Sydney je svetovou vyhľadávanou atrakciou podobne ako Fantóm Opery na Broadwayi v New Yorku. Lístky do Opery si kúp tu a v dostatočnom časovom predstihu. 

čo vidieť v sydney
Budova Opery v Sydney z blízka.

Určite choď priamo k Opere a dotkni sa jej. Ten materiál ma celkom prekvapil a aj to, že Opera dom v Sydney vôbec nie je biely. Prejsť sa môžeš taktiež po Harbour bridge, ktorý si musíš vyšľapať. Je odtiaľ krásny výhľad na centrum mesta.

Botanická záhrada pri Opera House

Vstup do botanickej záhrady v Sydney je zdarma a naozaj stojí za návštevu. Zaujali ma exotické dreviny, no taktiež skupiny obrovských banánovníkov, ktorú tu rastú kade tade. Ako vyštudovaného záhradného architekta ma potešilo to, že ako správna botanická záhrada boli pred každým krom a drevinou latinské názvy. Súčasťou botanickej záhrady sú aj verejné toalety a predajňa s pohľadnicami či semenami exotických drevín.

čo vidieť v sydney
Bohatá zbierka bromélií v botanickej záhrade v Sydney.

Strávil som tu asi dve hodiny hneď po návšteve Opera domu. Keďže to je na skok, v pešej dostupnosti, určite sa tu zastav.

Watsons Bay a plavba okolo Opera House

Watsons Bay sa stal mojou najobľúbenejšou časťou v Sydney. Prečo? Cítil som sa tu veľmi pohodlne a uvoľnene. Prejdi sa až k bývalému majáku a nevynechaj dramatické útesy s výhľadom na Atlantický oceán. Sú tu taktiež pozostatky bývalých zákopov, kde sa skrývali vojaci s delami, s ktorými obraňovali krajinu pred loďami, ktoré sem prišli z oceánu. Je odtiaľto nádherný výhľad na celé centrum Sydney.

čo vidieť v sydney
Plavba mestskou hromadnou dopravou v zálive.
čo vidieť v sydney
Pláž vo Watsons bay s výhľadom na centrum.
čo vidieť v sydney
Delá na obranu Austrálie.

Vo Watsons Bay je viacero drahých reštaurácií priamo s výhľadom na centrum Sydney. Z prístavu, ktorý je hneď vedľa Opera House nastúp na čln smer Watsons Bay, ktorý je súčasťou mestskej hromadnej dopravy. Pípni so Opal kartu a uži si zhruba desať minútovú plavbu okolo Opera House naprieč zálivom. Navyše, tieto člny majú wifi.


TIP: Prečítaj si, prečo považujem Austráliu za najlepšiu krajinu pre život.


Bondi beach a Coastal Walk

Kto ešte nepočul o Bondi beach, zrejme ani nevie, kde je Austrália. Minule som čítal takú šialenú teóriu, že Austrália je vymyslená a neexistuje. Určite ju napísal ten, čo nikdy nepočul o Bondi beach. Gigantická pláž stvorená pre surfovanie.

Bondi beach je taktiež ideálnym miestom pre začatie takzvaného Coastal Walk. Ide o príjemnú a jednoduchú prechádzku po pobreží časti Sydney, kde prejdeš okolo viacerých pláží a uvidíš nádhernú austrálsku prírodu priamo v meste.

čo vidieť v sydney
Slávna Bondi beach.
čo vidieť v sydney
Austrálčania milujú šport.
čo vidieť v sydney
Bazén pri mori – lebo Austrália.
čo vidieť v sydney
Coastal Walk zaberie zhruba hodinku.

Austrália je gigantická, no keď sa povie meno tohto kontinentu, každý si okrem červenej zeme a koál predstaví aj Sydney. Určite sa v tomto meste zastav aspoň na tri dni. Stojí to za to.

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.