Výlet do Blue Mountains zo Sydney za rajom koál a vodopádov

110,945FansLike
193,649FollowersFollow
109,424FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer podľa Forbes Slovensko.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Výlet do Blue Mountains vlakom zo Sydney je jeden z veľmi pohodlných jednodňových výletov, ktoré môžeš podniknúť v rámci Sydney. Ja som si Blue Mountains zamiloval tak, že som sa sem vrátil a strávil tu zhruba dva týždne počas môjho januárového pobytu v Austrálii. Keď však výlet do Blue Mountains tak kam? Jednoznačne do mesta Katoomba, ktoré je východiskovým bodom pri ceste do austrálskych hôr. Ako si teda naplánovať cestu do Katoomba, koľko peňazí nechať na lístok vlakom a čo tu vlastne vidieť? Čítaj ďalej.

Výlet do Blue Mountains: Národný park, ktorý milujú aj koaly

Výlet do Blue Mountains zo Sydney
Výlet do Blue Mountains zo Sydney

Z hlavnej vlakovej stanice Sydney Central pravidelne odchádzajú vlaky, ktoré smerujú do Blue Mountains. Najčastejšie je ich posledná zastávka Mount Victoria, čiže nájdi vlak, ktorý ide týmto smerom. Zastávka Katoomba bude zhruba po dvoch hodinách cesty. Daj si odo mňa poradiť a zober si do vlaku sveter, v tej klíme za tie dve hodiny prechladneš podobne ako ja. Taktiež si sadni na pravú stranu vlaku v smere jazdy. Vychutnáš si tak prírodu Austrálie už počas cesty.

Aby si si mohol kúpiť lístok, budeš potrebovať takzvanú Opal Card, čo je karta na mestskú hromadnú dopravu v Sydney. Je zadarmo, musíš si ju nabiť kreditom. Kde dostať Opal Card? Takmer všade 🙂 Myslím, že aj 7Eleven stánky ju dávajú. Stačí si jednoducho vypýtať a nabiť kredit v automate. Na to, aby ti vyšlo zo Sydney do Katoomba a naspať budeš potrebovať okolo 15 austrálskych dolárov. (to je zhruba 10€) Ako to funguje? Priložíš kartu pri nastupovaní a rovnako pri vystupovaní, aby ti odrátalo správnu sumu.


TIP: Nechoď do Katoomba len na otočku zo Sydney. Prespi tu jednu noc, toto zašité austrálske mestečko má veľkú charizmu a nie je tu tak teplo, ako v Sydney.


Čím sú Blue Mountains špeciálne a prečo sú modré?

Blue Mountais je pohorie, ktoré sa v preklade volá „Modré vrchy“. Má to svoje opodstatnenie a je tu vysoké riziko, že tu uvidíš aj Koalu. Totižto, rastie tu veľmi veľa eukalyptových stromov, ktoré vylučujú do ovzdušia výpary. Preto sa nad pohorím tvorí modrastý opar, ktorý vyzerá veľmi scénicky najmä pri západe slnka. Aj pre toto považujem Austráliu za najlepšiu krajinu pre život. Nezabudni veľa vody a pohodlné tenisky.

Výlet do Blue Mountains zo Sydney
Vyhliadkový bod v meste Katoomba.
Výlet do Blue Mountains zo Sydney
Je to had? 🙂
Výlet do Blue Mountains zo Sydney
Príroda je tu ako z Jurskom parku.
Výlet do Blue Mountains zo Sydney
Vo vodopáde Minehhaha pri Katoombe.

Keď vystúpiš z vlaku v meste Katoomba, namier si to peši rovno k vyhliadkovému bodu. Nájdeš ho veľmi rýcho, stačí ísť s davom. Peši to trvá zhruba pol hodinu, no zo železničnej stanice chodia aj autobusy. Ja však odporúčam prechádzku. Kedy inokedy budeš mať príležitosť len tak sa motať zapredeným austrálskym mestečkom? Odtiaľto môžeš podniknúť rôzne turistiky či už k skalám „Three Sisters“ alebo ďalej, v závislosti od času. Ak máš čas len tak hodinku, určite absolvuj aspoň „Prince Henry Cliff Walk“, ktorý zvládne aj dieťa. Opačným smerom je vodopád Minehhaha, ktorý je však na dlhšiu pešiu prechádzku.


Milan „Bez Mapy“ Bardún, cestovateľský blog, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013

Uložiť Uložiť Uložiť

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.