Crazy Sexy Fun Traveler o kariére letušky v Ryanair

107,392FansLike
189,956FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Je mnoho mladých ľudí, ktorí snívajú o tom, že dostanú krídla a stanú sa letuškami či stewardmi, ľudia čo milujú ďaleké kraje a kultúry, ľudia, ktorí milujú zvuk motorov a romantické výhľady z okienka lietadla. Je mnoho aeroliniek,  z ktorých je možno si zvoliť, no aké je to lietať pre najobľúbenejšiu leteckú spoločnosť v Európe – Ryanair? Bývalá letuška Alex nám porozprávala o jej 2-ročnej skúsenosti pracovania pre túto milovanú a nenávidenú leteckú spoločnosť.

Kto je Alex? Alexandra Kováčová sa narodila v meste Snina na Slovensku a už od narodenia vedela, že miluje cestovanie. Cestovanie sa stalo jej dôvodom pre život a jej motto je „Žijem aby som cestovala, cestujem aby som žila“. Alex má svoj vlastný, úspešný blog Crazy Sexy Fun Traveler s mnohými užasnými článkami a môžete ju sledovať na Facebooku, Twitteri či Google+.

Žijem aby som cestovala, cestujem aby som žila.

1. Ako dlho si pracovala pre Ryanair a prečo si sa rozhodla lietať práve pre nich?

Po pravde, bola to “náhoda.“ Urobila som štátnice zo španielčiny a chýbala mi ešte jedna skúška z angličtiny a samotné štátnice, ale profesor išiel niekde na pár mesiacov, tak som si chcela medzitým nájsť prácu. Úplne prvý inzerát, ktorý som našla, bol pohovor pre Ryanair. Vždy to bol sen mojej mamy, aby som robila letušku, tak som to išla skúsiť. A vyšlo to. Najprv som robila rok pri Glasgowe v Škótsku, a potom ďalší rok na juhu Talianska. Vydržala som dokopy 2 roky a asi 2 týždne, aby som mala aspoň 2-ročnú prax, keby som náhodou chcela ísť robiť pre iné aerolinky.

2. Ryanair je buď milovaný alebo nenávidený. Vieš povedať, prečo to tak je?

Niekto ho aj miluje? (smiech)…Ryanair si robí vo veľa veciach zlú reklamu, za všetky dodatky sa platí osobitne, a keďže sú letenky inak pomerne lacné, tak aj pasažieri sa bohužiaľ tak lacno správajú. Vzniká tam potom veľa negatívnej energie, ktorá prechádza medzi pasažiermi, letuškami a pracovníkmi letísk stále dookola. Takto to vidím ja.

So svojimi kolegami nad oblakmi Európy (Alex úplne v ľavo).

3. Pred začatím lietania si musela absolvovať výcvik. Bol náročný a ostalo ti po ňom dáke potvrdenie, ktoré môžeš využiť v budúcnosti, v prípade, že by si sa rozhodla opäť lietať, hoci aj pre inú spoločnosť?

Ako som spomínala, už mám prax, takže by som mohla lietať aj pre inú spoločnosť, hoci každá ma trošku iné lietadlá a aj pravidlá, čiže dosť často je stále nejaký výcvik aj ak potrebný. Kurz trval 6 týždňov, robila som ho v Brne, kde som momentálne pracoval môj priateľ z Kolumbie. Celý kurz bol anglicky, a skoro každý deň sme mali nejaké testy, či už praktické alebo teoretické. Pre mňa to nebolo náročné, mám fotografickú pamäť, ale bolo treba sa učiť veľa termínov, to je jasné.

Alex sa učí na skúšky na evakuačnej šmykľavke lietadla typu Boeing 737.

4. Každý steward a letuška majú svoju základňu, to je letisko, z ktorého ráno odlietajú a večer sa tam opäť vracajú. Ktoré miesto bolo tvojou základňou a mohla si si ho vybrať?

Ako som už spomínala, rok som robila a bývala v Prestwicku, studené malinké mesto pri mori v Škótsku, ďalší rok Brindisi v Taliansku. Začala som robiť pre Ryanair, lebo som chcela bývať v Španielsku, ale bohužiaľ ma tam nepridelili. Bolo mi povedané, že možno budem musieť čakať ešte pár rokov, tak som aspoň požiadala o prevod do Brindisi, aby som bola v teplejšom prostredí blízko mora. Inak to závisí od šťastia asi, niektorí ľudia majú base, kde o to požiadajú, iní sa nedočkajú. Hlavne je asi dobré sa na to nespoliehať a snažiť sa využiť čo najlepšie čas, kde momentálne sme.

Hlavne je dobré nespoliehať sa na šťastie a snažiť sa využiť čas čo najlepšie tam, kde momentálne sme.

5. Dá sa popri tejto práci cestovať, aj napriek tomu, že každý večer spíš vo svojej posteli?

Áno, samozrejme. Ja som cestovala celé 2 roky, skoro všetky moje voľné dni. Robí sa tak, že pracuješ 5 dní, potom 2 dni voľno, ďalších 5 dní práca a 3 dni voľno. Každé moje 3 dni voľna som lietala za známymi alebo hocikde po Európe, kde boli lacné ceny leteniek. A väčšinou aj tie 2 dni voľna som bola preč. Veď aj preto ma na letisku začali volať crazy sexy fun traveler, lebo ma to vraj dosť vystihovalo. Preto potom vznikol aj názov môjho blogu.

6. Počas svojej praxe si prichádzala do styku s mnohými ľuďmi. Dali by sa zákazníci Ryanair zhrnúť do jednej skupiny?

Do jednej veľmi nie, nerada generalizujem. Ale veľa z nich sa správalo trošku neúctivo, len preto, že boli lacnejšie letenky. Podľa mňa to je škoda, potom si to zlíznu letušky a zase od nich ďalší pasažieri. Často to je ako taký začarovaný kruh. Čo som si ale sama všimla bolo, že Briti mali na letoch viac zdravotných problémov a viac pili tvrdý alkohol, ale zase žiadne iné problémy na začiatku letu s nimi neboli. Taliani, naopak, veľa kričali, robili z komára somára, dlho im trvalo usadiť sa pred odletom, ale potom boli zdraví, málo kupovali na palube a zvyšok letu bol často kľudný.

S Michelom O O’Learym, zakladateľom Ryanair.

7. Mala si s nimi aj zlú skúsenosť?

Tak sem tam aj áno, ale to je normálne. Nič vážne. Najťažšie je robiť s ľuďmi, to všetci vieme. Nič také, čo by stálo za zmienku. Len na pobavenie môžem povedať, že bolo pár nabúchaných Talianov v obtiahnutých tričkách, ktorí stále čakali, že im budeme my, letušky, pomáhať dať hore kufre do úložného priestoru.

8. A s lietaním? Nejaké núdzové pristátie?

Stali sa mi také 3 nepríjemné skúsenosti. Na jednom lete do Francúzska nám niečo horelo, čo je riadne nebezpečné, ale nakoniec to bol len čerstvo vymenený olej. Ďalší let ponad Taliansko sme sa zmietali v poriadnej búrke, kedy s nami hádzalo z jednej strany na druhú, ako v hororových filmoch. Skoro sme to neprežili, a to si nerobím srandu, ani to nedramatizujem. Tretí krát sme leteli do Londýna práve, keď vybuchla na Islande sopka, a museli sme ostať trčať v Londýne týždeň. Vtedy som mala so sebou len 10 EUR, kraťasy a tričko (pyžamo), čo bol dosť zážitok.

Alex miluje lietanie. Či už v lietadlách alebo len tak 🙂

9. Je niečo, čo by si chcela odkázať budúcim letuškám, ktoré budú lietať z Bratislavy?

Pevné nervy, a neberte si nič osobne, ľudia to často tak nemyslia.

Ďakujem Alex za tento rozhovor a verím, že odpovedala na otázky mnohých budúcich letušiek a stewardow na celom svete. Sledujte Alex na sociálnych sietiach a prežívajte s ňou jej užasné dobrodružstvá z celého sveta.

Milan Bardún – pretože cesta je cieľ

Všetky fotografie, okrem lietadla Ryanair patria Alexandre Kováčovej. 

2 COMMENTS

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.