Na elektromobile som prešiel celé Slovensko, toto sú plusy a mínusy

103,217FansLike
186,749FollowersFollow
108,106FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Elektromobilita na Slovensku je na svojich začiatkoch, no nie až tak úplne na začiatku, ako som si pôvodne myslel. Uplynulé dni som na novom elektromobile, Kia EV6, prešiel celé Slovensko. Spolu s Rasťom Chválom z GarážTV sme vyrazili z Bratislavy, severom prešli do Košíc a vrátili sa po južnej trase.

V tomto článku som sa rozhodol spísať vám moje skúsenosti s elektromobilitou na Slovensku, jej výhody, nevýhody a na čo si dať pozor, keď budete po Slovensku cestovať elektromobilom. Nabite si batériu, zapnite bezpečnostný pás, vyrážame.

Elektromobilita na Slovensku a moje skúsenosti

Elektromobilita na Slovensku a moje skúsenosti
Elektromobilita na Slovensku a moje skúsenosti

Elektronabíjačky Lidl sú po celom Slovensku

Po troch intenzívnych dňoch šoférovania a nabíjania novej Kia EV6 po slovenských cestách, môžem s čistým svedomím povedať, že Slovensko je pripravené na elektromobily. Po krajine máme vďaka potravinám Lidl širokú sieť nabíjačiek. Bez problémov sme sa dobili v Bratislave, Trenčíne, Košiciach aj v Tornali.

Dostupnosť nabíjacích staníc je základnou otázkou elektromobility a čím viac ich na Slovensku bude, tým bude záujem o elektro stúpať. Obzvlášť v dobe, kedy sú pohonné hmoty na svojom historickom cenovom maxime. S Rasťom sme podnikli niekoľko eko-zastávok, na ktorých sme sa učili triediť odpad správne, zistili ako je to na Slovensku s lesníctvom, pozreli sa do výrobného závodu Kia a navštívili aj základnú školu Bernoláková 16 v Košiciach. Vedeli ste, že jeden dospelý a zdravý strom vyprodukuje denne kyslík pre troch ľudí?

Dospelý človek za rok vdýchne približne 9,5 tony vzduchu, v ktorom sa nachádza zhruba 740 kg kyslíka potrebného pre život. Bez stromov by však vzduch, na ktorom sme všetci závislí, bol riedky na kyslík. Stromy absorbujú oxid uhličitý cez listy a rozkladajú ho, pričom do ovzdušia uvoľňujú kyslík.

Dôvodom, prečo je recyklácia taká dôležitá, je, že zabraňuje znečisteniu, znižuje potrebu zberu nových surovín, šetrí energiu, znižuje emisie skleníkových plynov, šetrí peniaze, znižuje množstvo odpadu, ktorý končí na skládkach, a umožňuje použitie produktov v ich plnom rozsahu, niekoľkokrát.

Milan Bez Mapy a Rasťo Chvála testujú Európske auto roka 2022 Kia EV6

Milan Bez Mapy a Rasťo Chvála, Kia EV6, foto: Tibor Géci
Milan Bez Mapy a Rasťo Chvála, Kia EV6, foto: Tibor Géci
Milan Bez Mapy a Rasťo Chvála pri elektronabíjačke, foto: Tibor Géci
Milan Bez Mapy a Rasťo Chvála pri elektronabíjačke, foto: Tibor Géci

Koľko stojí nabitie elektromobilu?

Aby ste mali predstavu, koľko stojí nabitie elektromobilu, opýtal som sa môjho elektro kamoša Michala. Mišo na elektromobil presedlal tiež, a súdiac podľa jeho stories na Instagrame, svoje rozhodnutie neľutuje. Veď prečo by aj, keď ho spiatočná cesta do Budapešti vyjde menej ako tri eurá. Na domácej nabíjačke nabije kilowatt za 6 centov. Do hlavného mesta Maďarska to má z domu 160 kilometrov, čiže pri jeho priemernej spotrebe 14 kWh na sto kilometrov, Miša cesta do Budapešti stojí 1,4 EUR jednosmerne. Na verejných nabíjačkach by to bolo o niečo viac, zhruba štyri eurá.

Aké konektory a nabíjacie káble využívajú elektromobily?

Poznáme štyri hlavné konektory, Jazaki, Mennekes (AC), CHAdeMO a CCS 2, označované aj ako Combo. Nabíjačky potravín Lidl disponujú troma konektormi, AC (Mennekes), CCS a CHAdeMo, kde Mennekes je najpoužívanejší konektor v Európe. V Alze si viete kúpiť takéto konektory na nabíjanie elektromobilov.

Nabíjanie elektromobilu doma v zásuvke alebo z powerbanky

Ako som spomenul vyššie, elektromobily môžete nabíjať aj doma z vlastnej siete pomocou štandardných 120V až 240V domácich zásuviek. K výbave elektrických vozidiel patrí aj kábel na nabíjanie z klasickej 230 voltovej zásuvky. Čas potrebný na nabitie závisí od veľkosti batérie, no je úplne bežné, že auto nabijete za noc na 100 %.

Elektromobil je možné dobiť aj z batérie, no jej aktuálne rozmery sú veľmi nepraktické na to, aby ste ju bežne nosili v kufri auta. Prenosná powerbanka na kolieskach o veľkosti kufra s názvom ZipCharge Go je navrhnutá tak, aby udržala značné množstvo elektriny, ktorú možno použiť na nabíjanie elektromobilu v prípade núdze.


Európske auto roka 2022, elektromobil Kia EV6 a môj test

Auto, ktoré sme s Rasťom spolu testovali, je model Kia EV6, Európske auto roka 2022. Na svoju éru ide o mimoriadne vyspelý elektromobil s plne elektrickým pohonom. Auto symbolizuje nové smerovanie značky Kia v otázke udržateľnej mobility a definuje novú dizajnovú filozofiu značky s názvom Zjednotenia protikladov.

S dojazdom 528 kilometrov, modernými panoramaticky zakrivenými displejmi a technológiou ultra rýchleho nabíjania patrí medzi špičky medzi elektromobilmi. Pri napätí 800 V sa auto sa nabije z 10% na 80% za 18 minút a na dojazd 100 km už za menej ako 4,5 minút. K tomu všetkému sa pýši certifikátom uhlíkovej stopy od organizácie Carbon Trust. Zároveň sú vo vozidle použite recyklované materiály, každé zo sedadiel je vyrobené okrem iného aj zo 111 recyklovaných PET fliaš. 

Nabíjanie Kia EV6, foto: Tibor Géci
Nabíjanie Kia EV6, foto: Tibor Géci
Milan Bez Mapy a Rasťo Chvála pri elektronabíjačke, foto: Tibor Géci
Milan Bez Mapy a Rasťo Chvála pri elektronabíjačke, foto: Tibor Géci

Vplyv elektromobilov na životné prostredie a ich emisie

Výskum ukázal, že elektromobily sú šetrnejšie k životnému prostrediu. Vypúšťajú menej skleníkových plynov a látok znečisťujúcich ovzdušie ako benzínové alebo naftové autá. Ako čistejšia alternatíva sú elektromobily krokom v udržateľnej doprave. Ako pomáhajú elektromobily životnému prostrediu? Takto:

 1. Elektromobily produkujú nulové výfukové emisie.
 2. Dokonca aj pri používaní fosílnych palív na výrobu elektriny majú elektromobily menej emisií ako klasické vozidlá.
 3. Batérie do áut, ktoré sa používajú dnes, majú trikrát nižniu uhlíkovú stopu ako pred dvoma rokmi. Toto číslo sa stále znižuje a elektromobilita na Slovensku dostáva zelenú.

Elektrické autá bez výfuku neprodukujú pri jazde žiadne emisie oxidu uhličitého. To výrazne znižuje znečistenie ovzdušia. Zjednodušene povedané, elektrické autá nám poskytujú čistejšie ulice, vďaka čomu sú naše mestá lepším miestom pre chodcov a cyklistov.

Nevýhody jazdenia elektromobilom po Slovensku

Pred mojou elektro cestou naprieč Slovenskom som si myslel, že nevýhodou bude nedostatok nabíjacích staníc. To, našťastie, nebola pravda. Medzi jedinú nevýhodu, ktorú by som rád spomenul, sú ľudia. Neraz sa nám s Rasťom stalo, že nabíjačku blokoval dáky mudrlant na benzínovom aute. Asi si niečo kompenzoval 🙂

Všimol som si, že elektro vodiči sú k sebe tolerantní oveľa a keď sa stretnú pri nabíjačke, vždy radi s úsmevom pokecajú. Je dobré mať v zálohe ešte jednu nabíjačku v okolí pre prípad, že tá, na ktorú ste sa rozhodli sa ísť dobiť, je zrovna obsadená. Môže sa to stať. Medzi mýty o elektromobiloch patrí najmä to, že nabíjanie trvá celú večnosť. Nie je to pravda, moderné batérie sa vedia do plna nabiť za menej ako pol hodinu.

Elektromobilita na Slovensku a moje skúsenosti

Elektromobilita tím 2022, zľava z hora: Miriam Ballová, Soňa Lexmanová, Radovan Pokojný, Michaela Šinská, Martin Brezina, Matúš Kazík, Milan Bez Mapy, Rasťo Chvála a Peter Bujna, foto: Tibor Géci
Elektromobilita tím 2022, zľava z hora: Miriam Ballová, Soňa Lexmanová, Radovan Pokojný, Michaela Šinská, Martin Brezina, Matúš Kazík, Milan Bez Mapy, Rasťo Chvála a Peter Bujna, foto: Tibor Géci

Prejsť na novej Kia EV6 naprieč Slovenskom a vrátiť sa naspäť do Bratislavy bol veľmi príjemný zážitok. Som veľmi milo prekvapený, že aj vďaka Lidl má Slovensko dostatočne veľa nabíjacích staníc. Pevne verím a dúfam, že sa elektromobilita na Slovensku stane novým štandardom v ochrane životného prostredia. Na tejto ceste sme prešli viac než 900 km, čo znamená, že sme ušetrili cca 90 l benzínu a takmer 170 € pri cene cca 1,8 € za liter. Článok vznikol v spolupráci s Kia Sales Slovakia, Lidl Slovensko a agentúrou SKPR Strategies.

S láskou, Milan

10 COMMENTS

 1. Tvoj pohľad je pohonoca koní keď videl prvé auta. Áno presne takéto otázky si kládli kde budú čerpať benzín kde budú parkovať koľko kolies bude treba a cesty ? Tvoj pohľad je pohonica 20 storočia . Skús sa zamyslieť opačne a pozitívne Ako by si ty vyriešil problémy elektroniky? A nie sa pozerať do zadu.

 2. Biducnost. No bol by som zvedavy a ako by to fungovalo s elektromobilitou, keby sa v momente vymenila polovica spalovakov za elektro. Ludia nemaju momentalne kde parkovat a nie to nabijat. Ved si otvorte oci ludia a sadnite si na kavu na benzinku. Kolko aut sa tam premelie za hodinu. Otazka je ze pri sucasnom podla clanku „dostatocnom“ mnozstve dobijacich stanic by bolo mozne obsluzit aj elektromobilitu. Neostavalo by ine, len ked pridu ludia domov z prace do panelaka, natiahnut 100 m predlzovak a nabijat. Za mna elektromobilita ano, ale treba pozeraz dopredu aj s tym nabijanim. Prajem pekny den.

 3. Zabudol som dodat ze najväčším problémom a v mojom prípade iba jediným u Kia ev6 je navigácia. Toto bolo jediné sklamanie . Chýbajú miesta ktoré sú na mapách aj 20 rokov. Aj keď mam posledný update jedine co sa zmenio bol asi dizajn ikonky auta. Ale ináč sa na ev6 nemôžem sťažovať.

 4. Chapem ze tento článok bol zasponzorovany Lidl-om a Kia no Co mi v článku chyba je kolko rychlonabijacich stanic s výkonom nad 200kw sa na SK nachádza tak aby bolo využitie Z 10-80% za 18 minut. Napríklad IONITY je jedna v BA. Sieť nabijacich stanic na SK je úbohá. Ale to je ako takmer so všetkým na SK.
  Ale teraz prejdem k samotnej ev6. Keďže ju mam tak ťažko uveriť ze ste jazdili za 14kw na 100km. Možno po meste na úplnej rovinke no na diaľnici v žiadnom prípade a v zime už vôbec nie a v plne obsadením aute. Najnižšie som sa dostal na 14,5 kW aj to som mal ľahkú nohu a nešiel som rychlajsie ako 80 km .
  Samozrejme ze v porovnaní so spaľovakmi pri ev6 je jedno ci urobim 100km za 1,40 alebo za 2,20. Je to fantastické auto .
  Jedno „negativum“ by bolo dobre spomenúť ze ak zaparkujete auto na parkovisku tak vás ľudia zastavujú a pýtajú sa na ev6 a vás nákup sa predloží aj o 20minut.
  Kto nemal elektromobil ten nepochopí aké výhody to ma. Okrem úspor na servise, je značná úspora na poh.hmotach. v mojom prípade aj 400 mesacne.
  Keď si zoberiem ze lepšie auto stojí od 50.000+ tak ev6 so svojou výbavou predbehla všetkých konkurentov o dizajne ani nehovorím. Ak by človek chcel rovnako vybavene auto napríklad v Škode tak zaplati o niekoľko tisíc € viac. O ID4 ani nehovorím pretože možnosť výbavy v koží nebola možná. Skúšal som všetky cenovo dostupné EV (do60000) a ani jedno sa nechytalo na ev6. IONIC5 JE CISTA KATASTEOFA CO SA TÝKA DIZAJNU aj keď sú to s ev6 súrodenci do toho auta som ani nesadol pretože tak škaredé auto by som si nekúpil aj keby bolo o €20.000 lacnejsie a to nehovorím o tom ze nechapem ako ionic5 mohlo vyhrať auto roka 2022. A to som prakticky človek ktorý nemina zbytocne peniaze (pomer cena/kvalita/výbava/využitie)

 5. Super článok Milanko, dozvedel som sa kopec nového Len mi nedá nespomenúť, keď píšeš o tej ekológii, prečo ste išli na 2 autách? Nestačilo by jedno?

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.