Ľubovniansky hrad a skanzen: Vo veži väznili kráľa Madagaskaru

107,392FansLike
189,956FollowersFollow
108,606FollowersFollow

Milan Bez Mapy, travel bloger, ktorý od roku 2013 trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek. Autor knihy Influencer a blogu Bez Mapy s takmer dvoma miliónmi prečítaniami ročne. Dvojnásobný víťaz Social Awards a v roku 2023 druhý najvplyvnejší influencer na Slovensku podľa Forbes.

Milan Bez Mapy

bloger & spisovateľ

Ľubovniansky hrad a skanzen som navštívil počas cesty po Severnom Spiši a Pieninách. Ak by som mal povedať jednu vec, ktorú som si zapamätal o Ľubovnianskom hrade, bola by to jednoznačne zaujímavá legenda o jeho vzniku a skanzen, ktorý stojí rovno pod hradom. Ľubovniansky hrad, ktorý je známy aj pod menom hrad Ľubovňa tu stojí od 13.storočia a prešiel si niekoľkými rozsiahlymi prestavbami. Dodnes sú tu uchované poľské korunovačné klenoty a väznili tu aj Mórica Beňovského, kráľa Madagaskaru. Aká je však legenda vzniku tohoto hradu?

Ľubovniansky hrad: História je zaujímavá, no legenda vzrušujúcejšia

Ľubovniansky hrad a skanzen
Panoramatický výhľad z hradu.

Rýchle a praktické informácie o hrade Ľubovňa:

  • Cena vstupného pre dospelého je 5 € do hradu, 2 € do skanzenu. Kúpiť si môžeš ale kombinovaný lístok za 6 € a platí do oboch.
  • Študenti a deti majú 50 % zľavu.
  • Otváracie hodiny sú nasledovné: máj až september od pondelka do nedele od 9:00-19:00, október od utorka do nedele od 16:00-19:00, november až marec od utorka do nedele od 10:00-15:00 a v apríli od utorka do nedele od 9:00-16:00.
  • Kontakt: +421524322422 , www.hradlubovna.sk

História Ľubovnianskeho hradu v skratke

Hrad Ľubovňa bol postavený približne po roku 1292 ako pohraničná pevnosť medzi Uhorskom a Poľskom. Počas poľsko-švédskej vojny tu boli dokonca ukryté poľské korunovačné klenoty. V hradnej veži väznili v roku 1768 kráľa Madagaskaru, Mórica Beňovského.

Zaujímavé udalosti v priebehu histórie hradu a skanzenu:

1292: Po tomto roku bol Ľubovniansky hrad postavený.
1412: Stretáva sa tu Žigmund Luxemburský s Vladislavom II. z Poľska a hrad sa stáva súčasťou poľského zálohu a sídlom starostov.
1553: Gigantický požiar hrad Ľubovňa takmer zničil. Po prestavbe dostáva nový vzhľad renesančnej pevnosti.
1768: V hradnej veži je uväznený Móric Beňovský.
1833: Dole v skanzene pribúda dnes jeden z najcennejších objektov, drevený kostolík z Matysovej.
1991: Hradná kaplnka je obnovená a slúži na bohoslužby.
2015: Skanzen pod hradom sa rozrástol o 3 nové domy.


Legenda o vzniku hradu Ľubovňa hovorí oveľa viac. Ako hrad vznikol? Nuž…Na brehu rieky Poprad pri meste Ľubovňa zastavili traja jazdci, aby si tu odpočinuli. Velil im šľachtic Ľubovenský. Jemu sa tu v skutku páčilo, tak sa rozhodol v tomto krásnom prostredí postaviť hrad. Na druhý deň ráno však všetko zmizlo a tak hrad stavali každý deň nanovo. Celkom otrava, nie?

Keď Ľubovenský zistil, že toto miesto patrí čarodejnici, vydal sa za ňou a požiadal ju o zvolenie. Tá súhlasila pod podmienkou, že jej zapredá svoju dušu. On súhlasil a onedlho tu stál krásny hrad Ľubovňa. Ľubovenský však nemal dušu a tak sa išiel vyspovedať farárovi. Keď sa o jeho zrade dozvedela čarodejnica, rozhodla sa hrad zničiť obrovskou skalou.

V tom sa však z neďalekého kláštora ozval zvon a bosorka prišla o svoju moc. Veľký balvan pustila a dodnes ho nájdeme na brehu Popradu pri dedine Hajtovka.


Čo vidieť v Ľubovnianskom hrade: Princeznine šaty a perfektné výhľady

Určite nevynechaj renesančný bastión (vysunutá časť opevnenia, ktorá uľahčovala obranu hradu delami) či tri barokové oltáre v štýle art deco, ktoré sa nachádzajú v hradnej kaplnke. Mňa osobne veľmi zaujala aj izba Trubača, z ktorej je výhľad vo výške 710 m.n.m. Ak máš však rád historickú módu, určite čekni svadobné šaty, ktoré sú súčasťou expozície princezien Karolíny a Izabely. Pozri sa taktiež model hradu, ktorý tu stojí.

Zaujali ma podzemné chodby (kde bolo okrem iného príjemne chladno). Objavil som tu mučiareň a hradnú studňu. V hrade sa nachádzajú taktiež rôzne sezónne expozície a výstavy, ktoré sa priebežne menia.

Ľubovniansky hrad a skanzen
Výstava predmetov zo života princezien.
Skanzen pod Ľubovnianskym hradom

Najväčším skvostom skanzenu je gréckokatolícky kostol z obce Matysová z roku 1833. Ja som tu našiel zrubové obytné domy z prvej polovice 20.storočia. Je tu však aj kováčska vyhňa, mlyn či stolárska dieľňa. Veľmi sa mi páčilo, že som sa tu mohol ľubovoľne prechádzať a každý dom si dôkladne prezrieť vlastným tempom. Celý areál má aj svoje vlastné WiFi zadarmo, čiže som stihol všetky fotky poslať mame priamo zo skanzenu.

Skanzen je vzdialený len pár minút chôdze z Ľubovnianskeho hradu a v domoch, ktoré tu sú kedysi žili predkovia Goralov a Rusínov. Ako prvý na Slovensku je skanzen prispôsobený aj pre nevidiacich, nakoľko sú tu tabule v Braillovom písme.

Ľubovniansky hrad a skanzen
Významný drevený kostol v skanzene.

Milan „Bez Mapy“ Bardún, cestovateľský blog, ktorý trhá Slovákov z kancelárskych stoličiek od roku 2013

Uložiť Uložiť Uložiť

Pridať komentár:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie články

Dnes najčítanejšie

error: Obsah podlieha autorskému zákonu a bez súhlasu autora ho nieje možné kopírovať.